Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Bóstwo Fabułą zwane ;)
Autor Wiadomość
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 24 Listopada 2006, 20:23   

Nie. Masz zrozumieć, że jako fabułę traktuję całość poprowadzenia utworu, a nie poprowadzenie akcji. nie wiem, czy dobrze rozdzielam, ale AJ tak sobie rozdzielam. Akcja to akcja, fabuła to bohaterowie, świat i akcja. :)
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 25 Listopada 2006, 10:13   

MrMorgenstern ryek[/list:u]
Cytat
Fidel:
Cytat:


Jaka jest najważniejsza cech czołgu? Armata? Pancerz? Niezawodność? Mobilność? Koszt produkcji? Jakość załogi? Szybkość? System celowania ogniem? Czy może jeszcze co innego? Automatycznie nasuwająca sie odpowiedź wyjaśnia mój pogląd na temat dyskusji o fabule.


Hmm... odpowiedź nasuwa się jedna: wszystkie cechy są równorzędne, prawda? :D

Wszystkie cechy są ważne choć z pewnością nie równożędne, poza tym sytuacja w wielu aspektach będzie stawiać różne wymagania dla czołgu w danym momencie, moga być przewidziane różne zadania.

_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 25 Listopada 2006, 17:21   

Kiedy nie bez trudu przeczytałam wszystkie cztery strony dyskusji, nasunęło mi się to samo pytanie, co Dablju: aleosochodzi? :)

Przecież sprawa jest prosta. Podstawową cechą beletrystyki jest to, iż posiada ona fabułę. Wszystko inne (taki czy siaki klimat, a nawet występowanie dialogów) to sprawa względna i zależy już od konkretnego przypadku. Klimat? No oczywiście, winien jakiś być, ale tego, jak wygląda słuszny klimat, nie da się już sprecyzować. Jedni wolą żurek, inni rosół, a o gustach się nie dyskutuje. O fabule natomiast da się powiedzieć jedno: musi mieć ręce i nogi. To znaczy nie wybiegać poza granice narzucane przez zdrowy rozsądek i prawidła ustalone przez danego twórcę. Książka z przemyślaną, sensowną i logiczną fabuła zawsze znajdzie jakiegoś amatora i obiektywnie będzie ją należało uznać za dobrą. Choćby nie miała przy tym jakiegoś wyrafinowanego fantastycznego klimatu. Niestety nie działa to w drugą stronę. Powieść, w której przebogatym świecie szalenie interesujący bohaterowie będą wyczyniać bezsensowne rzeczy, nie może być w porządku, choćby i czytało się ją doskonale.
A jeśli pociąga kogoś stricte fantastyczny klimat, ma przecież podręczniki do RPG.
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
 
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 25 Listopada 2006, 18:08   

Haletha:

Cytat
Przecież sprawa jest prosta. Podstawową cechą beletrystyki jest to, iż posiada ona fabułę.


Posiada także świat, prawda? :D
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Piotrek Rogoża 
Lyterat


Posty: 822
Skąd: inąd :)
Wysłany: 25 Listopada 2006, 18:25   

Haletha:
Cytat

Cytat
Przecież sprawa jest prosta. Podstawową cechą beletrystyki jest to, iż posiada ona fabułę.


Posiada także świat, prawda? :D


Beletrystyka posiadła świat! Rządzi i panuje!
Akurat na ćwiczeniach przerabiałem niedawno totalnie problem rozróżniania literatury od nie-literatury. Mam deja vu :) .
_________________
Moje życie to Truman Show. W reżyserii Koterskiego.
www.piotrrogoza.wordpress.com
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Listopada 2006, 20:13   

Haletha:
Cytat

Cytat
Przecież sprawa jest prosta. Podstawową cechą beletrystyki jest to, iż posiada ona fabułę.


Posiada także świat, prawda? :D


Beletrystyka sama z siebie nie posiada świata. Chyba, że ja o czymś nie wiem... :mrgreen:

Klimat, postaci, dialogi, tzw. "świat"... to wszystko winno być wpisane w fabułę. Więc, jeśli ta zgrzyta, cała reszta IMO traci oparcie i zdaje się na nic.
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 25 Listopada 2006, 20:27   

Oj, się porobiło. Zapodajecie te linki w swoje przeglądarki i już wszystko jasne, w sumie to chyba nawet było na j. polskim w podstawówce. :mrgreen:

Fabuła
Akcja
Postać literacka
Wątek
_________________
Wysłano z Atari
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 26 Listopada 2006, 14:04   

Adashi:
Cytat
Oj, się porobiło. Zapodajecie te linki w swoje przeglądarki i już wszystko jasne, w sumie to chyba nawet było na j. polskim w podstawówce. :mrgreen:

Fabuła
Akcja
Postać literacka
Wątek


Cztery linki i wszystko się wie :lol:
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 26 Listopada 2006, 16:36   

Nie wszystko, oczywiście, ale były problemy ze zdefiniowaniem części składowych, więc proszę bardzo. Dokładam jeszcze:
Świat przedstawiony
_________________
Wysłano z Atari
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 30 Listopada 2006, 11:00   

Cytat
Termin ś[wiata].p[rzedstawionego]. wprowadził R.

Cytat z linku Adashiego. Czyżby rzeczywiście beletrystyka opanowała świat?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 19:06   

Adashi, a jakbyś zdefiniował ciekawy zabieg zastosowany przez Urb&Orbi, uwiarygodnienia dość niewiarygodnej fabuły (motyw istnienia Żar Ptaka) poprzez stylizację mowy (J. rosyjski) oraz sposobu wyrażania myśli? 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 19:25   

Nie wiem czy duet uwiarygodnił żar-ptaka przez stylizację mowy (o wyrażaniu myśli to nie kumam bazy o co chodzi). Prosta sprawa - to nie żaden żar-ptak tylko mutant popromienny+zabawa w genoinżynierię. Prawdziwy żar-ptak to by był gdyby Enka i Gil trafili w klimaty urban fantasy (a właściwie village fantasy) zmiksowane z archiwum X, w dodatku gdzieś na wschód od Bugu.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 19:31   

Nie chodzi mi o definicję gatunku lecz zabiegu :)

Swoja drogą genetyka w latach 80-tych była w powijakach... ale mnie bardzo przekonała opowieść żołnierza poprzez niesamowity realizm uzyskany dzięki zabiegowi formalnemu (zero opisów, sam dialog), gdy opowiadał o tych wydarzeniach...
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 19:50   

Chyba wiem o co chodzi :proud:

Opowiadanie fantasy składa się z fabuły, opisów świata, bohaterów, itp., itd. Jeśli ktoś od wiary i czci odsądzi opowiadanie, bo fabuła zda mu się nieciekawa, sztampowa czy cuś, a na świat uwagi nie zwróci, to niech spada na drzewo. Istotą bowiem fantasy jest to, że niejednokrotnie międli stare motywy (dla zatarcia złego wrażenia zwąc je archetypami) jeno po to, żeby zaszpanować powalająco oryginalnym światem, czyli magią, mieczami, demonami, jeźdźcami, potworami, itp., itd. Ktoś, kto kręci nosem na wtórną fabułę, winien wziąć to pod rozwagę.

:D
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 19:57   

O to chodziło MrMorgensternowi, Gustaw, tak ja go zrozumiałem, a inni ciskali gromy, zupełnie nie wiem czemu. Tylko problem w tym, że oprócz powielania fabuły autorzy fantasy często powielają światy, w których toczy się akcja ich powieści. No, przynajmniej światy owe są dość podobne, ale taki to gatunek.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 19:59   

Gustaw:
Cytat

Opowiadanie fantasy składa się z fabuły, opisów świata, bohaterów, itp., itd. Jeśli ktoś od wiary i czci odsądzi opowiadanie, bo fabuła zda mu się nieciekawa, sztampowa czy cuś, a na świat uwagi nie zwróci, to niech spada na drzewo.


O, o, o! :banan:

:mrgreen:
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 13:33   

No, skoro teraz już wiemy o co chodzi, to kto się podejmie dalszej dyskusji? A co do żarptaka to ten monolog w środku opowiadania raczej mnie rozwalił, nie przez to, że pa ruski tylko dlatego, że czytelnik powinien chyba dowiedzieć się o tym wszystkim w inny sposób - brak literackiego mięsa. Zero dochodzenia, zero policyjnej - wróć - milicyjnej roboty, Enka i Gil dostają sprawę na talerzu. A miało być tak pięknie: Kapitan Żbik z archiwum X :mrgreen:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 23 Grudnia 2006, 13:13   

Adashi napisał/a
No, skoro teraz już wiemy o co chodzi, to kto się podejmie dalszej dyskusji?



Na pewno nie postonabijacze. Ci przeszli do tak ambitnych tematów jak np. Avatary 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 23 Grudnia 2006, 13:21   

To może Ty MrMorgenstern coś zaproponuj, jakiś dalszy tok dyskusji, co?
_________________
Wysłano z Atari
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 25 Grudnia 2006, 11:12   

Adashi, myślę, że do niczego nikogo nie można zmuszać. Skoro teraz tym, co nie rozumieli, został sens topicu wytłumaczony wręcz łopatologicznie, a oni nie odzywają się, wszystko jest jasne...

Jasne i smutne, gdy se człek uświadomi w tym kontekście i wypowiedź kogoś tam, kto mówił o zlotach fantastycznych: rozmawia się tam o wszystkim, tylko nie o literaturze :?
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 25 Grudnia 2006, 11:25   

MrMorgenstern:
Cytat
Jasne i smutne, gdy se człek uświadomi w tym kontekście i wypowiedź kogoś tam, kto mówił o zlotach fantastycznych: rozmawia się tam o wszystkim, tylko nie o literaturze :?


Problem w tym, że ta wypowiedź nie jest prawdziwa. Rozmawia się :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 25 Grudnia 2006, 12:04   

Zwróćcie uwagę na ton, w jakim napisałem mego posta :?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
koVaal 
Frodo Baggins


Posty: 134
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Marca 2007, 13:22   

Hmm... Podczas pisania zawsze największy problem mam z dwoma rzeczami: wymyśleniem oryginalnej fabuły(nie wychodzi :mrgreen: ) i jej opowiedzeniem. Z opisem świata jest może trochę łatwiej(chora wyobraźnia pomaga :) ), z kolei z realistycznym opisaniem bohaterów znów kiepsko. :) Ale cóż... Pierwsze kroki w pisaniu chyba zawsze są trudne. :wink:
_________________
I rzekł Bóg człowiekowi: "Daję ci zdolność tworzenia maszyn na podobieństwo twoje, jako i jam na podobieństwo swe cię stworzył."
 
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 11 Marca 2007, 14:40   

koVaal, ćwicz wyobraźnię. Mózg jak i inne części ciała trzeba trenować.Zobacz jak Andrzej P. sobie radzi, zapraszam tutaj:
http://www.science-fictio...rder=&start=540
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Marca 2007, 15:35   

koVaal napisał/a
Hmm... Podczas pisania zawsze największy problem mam z dwoma rzeczami:

dwiema rzeczami

Cytat
wymyśleniem oryginalnej fabuły(nie wychodzi :mrgreen: ) i jej opowiedzeniem.

Tylko tyle?
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
koVaal 
Frodo Baggins


Posty: 134
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Marca 2007, 16:19   

Oj, sorry za błąd. I dzięki za wytknięcie. :D
Cóż napisałem, że z tym mam problem największy, wszystkie inne rzeczy podczas pisania są mniejszymi problemami. :wink:
_________________
I rzekł Bóg człowiekowi: "Daję ci zdolność tworzenia maszyn na podobieństwo twoje, jako i jam na podobieństwo swe cię stworzył."
 
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 11 Marca 2007, 17:50   

Piech napisał/a
koVaal napisał/a:
Hmm... Podczas pisania zawsze największy problem mam z dwoma rzeczami:

dwiema rzeczami



Heeej, może on dysgramatykiem jest? :twisted: :wink:
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Marca 2007, 18:07   

ja jestem dys-wszystko
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 11 Marca 2007, 18:09   

Dobrze to ująłeś. :)
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 11 Marca 2007, 18:10   

Miria, co Ci jest, masz zły dzień?
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group