Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Komputery "Zombie".
Autor Wiadomość
Chris R. 
Tom Bombadil


Posty: 35
Skąd: Racoon City
Wysłany: 23 Października 2005, 22:41   Komputery "Zombie".

Cytat

Cyber-zombie liczniejsze niż sądzono

Opr: Marcin Opolski
23.10.2005 r, godz. 11:20


Nowe dowody w sprawie trzech Holendrów aresztowanych pod zarzutem budowy ogólnoświatowej sieci komputerów-zombie wskazują na to, iż kontrolowany przez nich botnet mógł obejmować nie sto tysięcy (jak pierwotnie sądzono) lecz półtora miliona maszyn!

Aresztowani podejrzani są o wykorzystanie komputerów zarażonych trojanem Toxbot m.in. do kradzieży numerów kart kredytowych i szantażowania firm, którym grozili atakami typu DDoS.

Informację o większych niż początkowo szacunkach ogromu armii komputerów-zombie podali w czwartek zajmujący się sprawą prokuratorzy. Takie dane wynikły z badań przeprowadzonych przez holenderski GOVCERT (ekipę szybkiego reagowania ds. komputerów).

Rzecznik holenderskiej prokuratury, Wim de Bruin, komentując informację wyraził przekonanie, iż wiadomość ta na pewno wpłynie na wielkość wyroku. Jest różnica między wybiciem okna w pojedynczym domu, a wybiciem na całej ulicy - powiedział Bruin.

W sprawie sieci komputerów-zombie spodziewane są dalsze zatrzymania.

Botnety, czyli sieci zarażonych komputerów, stanowią obecnie jedno z głównych internetowych zagrożeń. Tym bardziej, iż cyberchuliganom służy on na wiele rożnych sposobów - od wysyłania za ich pośrednictwem spamu, po zmasowane ataki na dane serwery. Często też zainfekowane sieci są po prostu wynajmowane osobom trzecim.


Jak się bronić przed tym problemem bez konieczności zmiany systemu?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w firewalla (np. darmowy ZoneAlarm) blokującego nieautoryzowany dostęp do naszego komputera oraz program antywirusowy (np. bezpłatny, choć wymagający rejestracji Avast).

Bardzo ważne jest również zaaplikowanie Windowsowi odpowiednich łat i poprawek (tzw. patchy).

Wreszcie - jeśli używa się jako przeglądarki Internet Explorer lub którejś z jej nakładek (Maxthlon, MyIE, DeepNet itp.) - warto rozważyć zamianę IE na coś nowszego, np. Operę, K-Meleona, Mozillę lub Firefoksa (wiele trojanów instalowanych jest za pośrednictwem IE - poprzez liczne luki w tym programie).


Jako entuzjastę komputerów i średniej klasy informatyka ciekawi mnie i od pewnego czasu frapuje czytając tego typu artykuły, czy nadejdzie taki moment, że powstanie w sieci przy współudziale takich właśnie zawirusowanych i połączonych komputerów coś w rodzaju samodzielnej sztucznej inteligencji. Czy jest mozliwe, że na skutek niefrasobliwości ludzkiej, czasami wręcz głupoty hodujemy sobie bombę z opóźnionym zapłonem...
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 23 Października 2005, 22:55   Re: Komputery "Zombie".

Chris R. napisał/a
Jako entuzjastę komputerów i średniej klasy informatyka ciekawi mnie i od pewnego czasu frapuje czytając tego typu artykuły, czy nadejdzie taki moment, że powstanie w sieci przy współudziale takich właśnie zawirusowanych i połączonych komputerów coś w rodzaju samodzielnej sztucznej inteligencji. Czy jest mozliwe, że na skutek niefrasobliwości ludzkiej, czasami wręcz głupoty hodujemy sobie bombę z opóźnionym zapłonem...


E, na razie te maszyny są głupie jak but. Co nie oznacza, że w bardzo odległej przyszłości moga stanowić problem.
Ale bardziej będzie to problem typu "pół Ameryki bez prądu", niż "złowrogie przejęcie" przez SI. Bo tu problemem jest to I właśnie :D :D :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 23 Października 2005, 22:59   

SI szybciej powstanie z projektu BOINC niż z wirusów. BOINC przynajmniej liczy coś pożytecznego.
_________________
GAndrel
 
 
Chris R. 
Tom Bombadil


Posty: 35
Skąd: Racoon City
Wysłany: 23 Października 2005, 23:07   

Teoretycznie tak. Tyle że z raportów publikowanych na forum zespołu "AstroTeam" na razie nic nie wynika. Chwalą się głównie zyskiwaniem w statystykach. Mniemam, że dopiero gdy pojawią się jakieś konkretne dane, to wtedy ufnościa obdarzę podobne przedsięwzięcia.
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 23 Października 2005, 23:38   

Kilka dni temu przeczytałem opowiadanie Atura C. Clarcke'a o tym jak to wszystkie urządzenia elektroniczne połączono w jedną sieć która uzyskałaświadomość i postanowiłą wyeliminować konkurencję... opowiadanie bylo z zbioru pt. "Kroki w nieznane" z 72 roku...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 24 Października 2005, 09:25   

"Ostatnie pytanie"? :D
Jak dotąd, chyba jeszcze nie zbudowano maszyny, która odpowiada na pytania => nie w sensie tych automatów komunikacyjnych do testu Turinga, ale w sensie wykonania operacji myślowej, kreatywnego połączenia informacji, by implikować/dedukować nową informację. A przynajmniej nic o tym nie wiem...

Na razie każdy z komputerów działa na zasadzie TI/TO, jak zwykli mówić mi ci, co się na tym znają :(
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 24 Października 2005, 21:23   

Margot napisał/a
Ostatnie pytanie? :D


Aż sprawdziłem :D NIestetynie trafiłaś - tytuł brzmi "Halo, kto mówi?"

Margot napisał/a
Jak dotąd, chyba jeszcze nie zbudowano maszyny, która odpowiada na pytania => nie w sensie tych automatów komunikacyjnych do testu Turinga, ale w sensie wykonania operacji myślowej, kreatywnego połączenia informacji, by implikować/dedukować nową informację. A przynajmniej nic o tym nie wiem...

Na razie każdy z komputerów działa na zasadzie TI/TO, jak zwykli mówić mi ci, co się na tym znają :(


Rozwiń skrót bo nie należę to TYCH co się znają ;p Ale chyba masz rację, ja też nie słyszałem nic o jakiś "inteligantnych" kompach. Ale po pierwsze tu chodzi o samorzutną i raczej utajoną inteligencję. Po drugie wydaje mi się że inteligencja stworzona w kontrolowany sposób to naprawdę bliska przyszłość...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 24 Października 2005, 21:38   

Hmm.. powstanie samorzutnej inteligencji jakoś tak mi nie podchodzi - w końcu z niczego się nie rozwinie, musiałby najpierw powstać na tyle inteligentny, program, żeby sam sie rozmnarzać, ulepszać, pogłębiać wiedzę i, tak jak to Margot napisała, dedukować/indukować. A to naprawdę ciężka sprawa jak się okazuje i głowią się nad tym ludzie od wielu już lat. Bez konktretnego efektu.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 24 Października 2005, 22:09   

No, wiesz, życie na Ziemii według jenej z teorii powstało samorzutnie. Czemu wiecej nie miałoby być tak ze sztuczną inteligencją?
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
dofo 
Langolier


Posty: 267
Skąd: Czerwieńsk / Berlin
Wysłany: 24 Października 2005, 23:41   

Pako napisał/a
musiałby najpierw powstać na tyle inteligentny, program, żeby sam sie rozmnarzać, ulepszać, pogłębiać wiedzę
Zapomnialem jak ta dziedzina sie konkretnie nazywa, ale cos w stylu Teorii Ukladow, albo Ewolucja Ukladow. O co w tym chodzilo? Juz wyjasniam.

Ewolucja to przypadkowe zmiany, ktore jezeli sa dobre, pomagaja nam przetrwac, a jak zle to szybciej giniemy. Byl sobie facet co pomyslal, czy tej teorii nie mozna zastosowac w elektronice. Postawil sobie zadanie: uklad scalony, ktory dostaje sygnal. Jezeli czestotliwosc wynosi X to sie swieci lampka czerwona, a jak Y to zielona. Eksperyment mial byc losowy - losowo dodawane rozne czesci itd. Jezeli calosc bylaby blizej rozwiazania zadania to dany uklad mial byc brany jako "baza" i dalej zmieniany.
Pan ten mogl skorzystac z emulatorow komputerowych co by znacznie przyspieszylo calosc. Stwierdzil jednak, ze byc moze jest cos o czym program nie bedzie wiedzial - cos czego programisci nie uwzglednili. Zatem... Komputer losowal czesci i pokazywal jak zlozyc, a on to skladal i sprawdzal.
Pomijajac, ze trwalo to troche i iles tam tysiecy prob... Koniec byl jednak bardzo ciekawy. Otoz...

1) Koncowy uklad zawieral "kabelki" i inne "bebechy", ktore nie byly Z NICZYM polaczone. Stwierdzil wiec, ze je wyciagnie. Po wyciagnieciu uklad przestawal dzialac.
2) NIKT nie byl w stanie zrozumiec na jakiej zasadzie to dziala. Jak rozpoznaje czestotliwosc sygnalu. Po co te "niepotrzebne" czesci.
3) Uklad dzialal bez zegarka. Chodzilo o to, ze czlowiek nie potrafilby zbudowac mechnizmu badajacego owa czestotliwosc bez urzadzenia z ktorym by mozna ten sygnal porownac. A ten uklad droga ewolucji obyl sie bez niego.

Jezeli dobrze pamietam to uklad skopiowany do emulatora komputerowego nie dzialal :mrgreen:
_________________
Portal miłośników motocykla Honda CB Seven Fifty
Klub Słaboskrótyznających - uważaj, jak piszesz!
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 25 Października 2005, 16:28   

Możliwe. Nawet weilce prawdopodobne, żę moją opinię poweidziałem za szybko, nie przemyślawsz jej wcześniej. Może i macie rację. Ciężko jest jednak człowiekowi pojąć, jak to jest, że inteligencja może zrodzić się ot tak. Kto więc wie? Może jednak kiedyś coś takiego powstanie? Mam nadzieję, żę nie za mojego życia...
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Października 2005, 21:32   

Eksperyment opisany przez dofo ma od dawna zastsowanie praktyczne. Nazywa się to programowanie genetyczne. I już istnieje i działa. Np. jest taka gra zwąca się Corewars, polegająca na (z grubsza) walce robotów-algorytmów. Z tego co mi wiadomo w tej chwili w grze tej nie mają juz szans roboty napisane z palca. Wszystko wygrywają algorytmy wyhodowane przy pomocy programowania genetycznego.

Powstanie SI z mniejszego projektu pokazano w "Ghost in the Shell". :) Sieć mamy coraz większą. Zagęszczenie informacji coraz większe. Tylko czekąć gdy jakiś Puppet Master wymknie się na wolność. ;)
_________________
GAndrel
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 25 Października 2005, 21:44   

Pako napisał/a
Możliwe. Nawet weilce prawdopodobne, żę moją opinię poweidziałem za szybko, nie przemyślawsz jej wcześniej. Może i macie rację. Ciężko jest jednak człowiekowi pojąć, jak to jest, że inteligencja może zrodzić się ot tak. Kto więc wie? Może jednak kiedyś coś takiego powstanie? Mam nadzieję, żę nie za mojego życia...


Dla mniej pojętne jest samorzutne powstanie życia niż inteligencji która IMHO jest mniej złożona, ponadto podaliśmy jej piękne pole do popisu i warunki - obecna AI to coś jak koacerwaty i minisfery miliardy lat temu na ziemi - niby wykonywały pewne czynności życiowe ( coś na wzór rozmnażania - w uproszczeniu te cuda to były takie mikroskopijne kulki zbudowane z czegoś co przypominało błonę komórkową ) ale nie były żywym tworem. Podobnie jest obecnie z AI. Choć po prawdzie teoria koacerwatów i minisfer do mnie nie przemawia to uważam ze inteligencja prędzej powstanie samorzutnie - choć z drugiej strony biorąc pod uwagę że naukowcy pomagają w jej powstaniu...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Października 2005, 22:01   

Dunadan napisał/a
(...)choć z drugiej strony biorąc pod uwagę że naukowcy pomagają w jej powstaniu...


To co to będzie za inteligencja? :mrgreen:
Obowiązuje tu zasada, że jedna maszyna nie może stworzyć drugiej, bardziej skomplikowanej od siebie.
_________________
GAndrel
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 25 Października 2005, 22:11   

A czemu nie może?... tzn. teraz owszem, pewnie nie może... zresztą na pewno? pomyśl trochę. obecnie WSZYSTKIE maszyny niemal tworzone są przez inne maszyny - człowiek tylko trochę pomaga :)
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 26 Października 2005, 00:00   

Dunadan napisał/a
(...) człowiek tylko trochę pomaga :)


No właśnie. Pomagający człowiek razem z maszyna tworzą tę bardziej skomplikowaną maszynę, która tworzy mniej skomplikowane. Ta zasada przestanie działać (jeżeli w ogóle jest taka możliwość. Nie mogę teraz znaleźć gdzie ja tę zasadę słyszałem/czytałem ) gdy człowiek stworzy coś badziej skomplikowanego jak on sam. A nawet najszybsze procesory nie są jeszcze nawet w przybliżeniu tak skomplikowane jak ludzki mózg.
_________________
GAndrel
 
 
Czereśnia 
Jaskier

Posty: 84
Skąd: Poznań
Wysłany: 26 Października 2005, 16:35   

Hm, to chyba nie jest zasada spoza nas, a przez nas zaobserwowana :P Wiec to nie ona nas ogranicza, a raczej fakty obserwowane ja spelniaja. Wiec - teoretycznie - po prostu nie zaobserwowalismy jeszcze faktu, ktory by jej nie "zlamal", co nie znaczy, ze ten fakt nie moze sie zdarzyc.

A jesli jako ten organizm tworzacy organizmy mniej skomplikowane wezmiemy ludzkie spoleczenstwo? Jako twor bardzo skomplikowany chyba moze stworzyc pojedyncza myslaca maszyne?
_________________
Uwaga! Mam licencjat ze śwarnetyki i nie zawaham się go użyć.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 26 Października 2005, 23:03   

Próbuje. ;) Zobaczymy czy mu się uda.
_________________
GAndrel
 
 
Memento 
Mori


Posty: 2312
Skąd: z kątowni
Wysłany: 15 Sierpnia 2009, 23:30   

Poczytałem o objawach 'zazombienia' komputera i część z nich bardzo jest podobna do tych, które nękały mój PieC jeszcze parę dni temu. System chodził jak na pych, czerwone światełko paliło się prawie bez przerwy, myszka 'skakała' po pulpicie, że o stronach nie wspomnę. Format pomógł. Nie mam oryginalnego windowsa, nie ściągam paczy, łatek ani aktualizacji, więc przynajmniej jeszcze jeden format w tym roku jest tylko kwestią czasu. Bo avast nie zawsze daje radę.
_________________
twinkle, twinkle, little bat, watch me kill your favorite cat... :D
 
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 16 Sierpnia 2009, 00:04   

Avast nigdy nie daje rady. I służy jedynie do podtrzymania dobrego samopoczucia u właściciela kompa. Miałem go przez 8-9 miesięcy, na koniec których komp chodził jak betoniarka. Przeszedłem na Kaspersky'ego i od razu procek spadł z 99% do 1-2% w Menadżerze Systemu, a dziennie wykrywane jest 3-5 ataków na kompa. Których Avast nie wykrywał w ogóle. Do tego samego routera mam podłączony notebook mamy, na którym jest Nod32 w najdroższej wersji (służbowy komp) i ten też nie wykrywał wszystkich ataków i skanowań portów.
Myślę, że 118 pln rocznie (za KIS 2009) to nie jest wygórowana cena za święty spokój i w miarę porządnie zabezpieczone dane.
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 16 Sierpnia 2009, 09:59   

Ewentualnie kwestia, z jakiej sieci korzystasz. Jeśli, tak jak ja w tej chwili, siedzę za serwerem providera, an którym ciśnie firewall to ataków też jest mało, większość nei przebija się tam. Poza tym oryginalna vista, ciągle świeżo aktualizowana, z włączoną zaporą, UACem i jakoś daje radę. Nie zauważyłem żadnych objawów zamulenia kompa, a działa od roku bez nawet cienia myśli o reinstalce.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 16 Sierpnia 2009, 14:34   

mam bezserwerową sieć domową - kompy podłączone do routerka Pentagrama. I sądząc po logu, to większość ataków rzeczywiście nie przebija się przez routerowy firewall. Ale tych co przechodziły, Avast już nie wykrywał. I to był ból. A z Visty nie korzystam, bo różne rzeczy mam na kompie, a XP jest jednak bezpieczniejszy (przynajmniej, jeśli chodzi o zagrożenia płynące od strony pracowników imperium ciemności Billa G.). Poza tym, zanim imperium ciemności Billa G. wyda łatkę zabezpieczającą do Visty (czy innego systemu), to upływają tygodnie, w ciągu których crackerzy nie śpią. I dlatego wolę mieć porządny pakiet Internet Security na kompie.
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 16 Sierpnia 2009, 22:35   

Avast to jest kiszka.

Ale zamulanie kompa pakietem też jest trochę na wyrost, jeśli się nie szaleje to wystarczą w zupełności darmowe narzędzia.

Od kilku lat nie miałem problemu (poza świadomym uruchamianiem niepewnych rzeczy, z różnych przyczyn), a nie mam nawet aktywnego antywirusa (tylko na żądanie). A firewall służy mi raczej do kontroli ruchu i blokowania procesów którym nie chcę dawać dostępu do sieci.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 16 Sierpnia 2009, 23:16   

"jeśli się nie szaleje", to pewnie wystarcza. Ale do mojego kompa mają dostęp różni ludzie i dzieci (i Francmani w czasie okupacji wakacyjnych), nie zawsze mogę pilnować co robią. Zakładanie kont z ograniczeniami czy blokowanie skryptów w Mozilli mija się z celem, bo potem muszę wysłuchiwać uwag w stylu :"Ty to taka świnia jesteś, że nawet dziecku pobawić się komputerem nie dasz?" :evil: Po prostu muszę mieć dobrą ochronę.
Poza tym, jak szukałem materiałów do pracy dyplomowej, to musiałem łazić po takich stronach, że tylko 1 na 10 nie próbowała mi czegoś wcmyknąć do systemu. Bez Kaspersky'ego takie łażenie nie miałoby sensu.

EDIT: Poza tym Kaspersky wcale tak bardzo nie zamula kompa. Uruchamiam gry, których wymagania czasami są troszkę ponad możliwości mojego sprzętu i nie robi różnicy czy mam KISa włączonego czy nie. Jedyne zamulanie jakie zaobserwowałem, to te przy uruchamianiu kompa i na początku instalacji programów. Ale opóźnienia nie są większe niż 1min. dla startu kompa i 10 - 15 sekund dla instalatorów.
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 17 Sierpnia 2009, 11:08   

No to jeszcze OK ;) A jeśli, jak mówisz, dużo innych użyszkodników jest, to faktycznie ma uzasadnienie pełen pakiet.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group