Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyrywać chwasty czy sadzić na innym gnojowniku

Kara śmierci? Jestem:
Za
62%
 62%  [ 31 ]
Przeciw
38%
 38%  [ 19 ]
Głosowań: 50
Wszystkich Głosów: 50

Autor Wiadomość
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20 Lipca 2006, 22:41   

Fidel-F2 napisał/a
Vened ale pomijasz inny aspekt sprawy. Mnie nie interesuje czy zabójca mojej żony albo dziecka się poprawi, będą go odbijać, zerżną mu dupę w więzieniu albo ugryzie go w nią komar. Ja chcę bydlaka zabić!


Hmm, rozumiem, ze to z dzieckiem i zona to to tylko dosyc niestosowny (wzgledem nich) przyklad? Coz, ja rozumiem, ze chcialbys takiego zabojce zabic, ale w takim razie, okazuje sie, ze my tu nie rozmawiamy o prawie, tylko o pierwotnych instynktach. Znaczy postulujesz, by kazdy poszkodowany przez smierc najblizszych dostwal zgode na ostrzal mordercy? Na Sycyli, Sardyni czy Korsyce, zdarzalo sie, ze wszyscy meżczyźni w rodzinie ginęli, wyrzynajac się z innymi w vendettach. De facto oznaczaloby to powrot do stanu natury, gdzie kazdy jest wrogiem kazdego. Dlatego właśnie wynaleziono prawo, by unikac takich sytuacji.

Analizujac inne Twoje wypowiedzi mozna dojsc do wniosku, iz postulujesz natychmiastowa eliminacje skazanych (no bo inaczej na pewno uciekna, albo ktos zrobi atak terrorystyczny, zeby ich uwolnic). To tez wyklucza obecnosc prawa w formie stosowanej przez narody z naszego kręgu cywilizacyjnego, gdzie kazdy ma prawo do obrony przed kilkoma instancjami niezawislych sadow, co sila rzeczy trwa nieco czasu. natychmaistowe egzekucje odbywaja sie tylko w krajach typu Chiny, Iran. Kiedys tak bylo np. w ZSRR. Sad odczytwal wyrok, a do skazanca juz od tylu podkradal sie kat z odbezpieczonym pistoletem.

Posdumowujac - proponujesz albo vendette, albo totalitaryzm. Wszystko to w imieniu Twojego pojecia sprawiedliwosci i bezpieczenstwa.
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Lipca 2006, 07:49   

Vened ja Cię tyle razy prosiłem. Przeczytaj cały wątek. Nie chce mi się z Tobą gadać bo wypisujesz kuriozalne bzdury, wkładasz w moje usta rzeczy których nigdy nie mówiłem, czepiasz się nieistotnych drobiazgów nie zauważając rzeczy istotnych, ignorujesz fakty, brak ci wyobraźni i wrażliwości. IMO jesteś dzieciakiem dumnym za swoich możliwości teoretyzowania które niestety są bardzo ograniczone. Mój syn też jest teraz dumny, że potrafi zakręcić butelkę. Ale przed nim jeszcze wiele pracy i nauki. Gdyby ktoś mu zrobił krzywdę a prawo nie zagwarantuje KŚ to ja to bydlę sam zabiję bez oglądania się na konsekwencje. I kiedyś tam umrę z czystym sumieniem, poczuciem, że zrobiłem co do mnie należało. I ze smutkiem po stracie syna. Vened jesteś biednym człowiekiem, który nie rozumie istoty człowieczeństwa i odpowiedzialności za siebie i bliskich. EOT. Skończył mi się groch na tą ścianę.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Lipca 2006, 08:25   

MrMorgenstern, poraz kolejny zwracam Ci uwagę, że Fidel i Hauer chcą prawa do zemsty. Zatem skoro karę za czyny powierzamy własnym emocjom i pragnieniu zemsty to ja również poprzez mala prowokację pokazuje do czego może to doprowadzić. Mówićie że kaza śmierci za morderstwa, potem dodajecie gwałty. A dlaczego nie rozbój? Ja starałem się wskazać, że KŚ nie ma sensu bo po pierwze nie da sie juz jej wprowadzić do prawa polskiego, a po drugie skoro 90% wypadków za gwałt i rozbój orzekane są niskie kary w zawieszeniu to KŚ nic nie zmieni. Owszem moża iść w szeroką kazuistykę, ale każdy prakyk wam powie że kazuistyka może doprowadzić do jeszcze większego chaosu niż jest. Zaostrzanie kar też nic nie pomoże tak długo jak obowiązuje zasada sędziowskiego wymiaru kary. Zrozumcie - w chwili obecnej to sędzia wydaje wyrok w granicach przewidzianych w ustawie zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem zyciowym i zawodowym.
Co do chęci zemsty to powiem wam ze jak mi sie włamali do mieszkania to ogarneła mnie wściekłość. Faktycznie chciałem znaleźć tych gnojków i sprawić zeby pożałowali wtargnięcia do mojego mieszkania. Po miesiącu sprawcy zostali ujęci, a po czterech miesiącach juz byli prawomocnie skazani. Teraz pytanie czy 2,5 roku pozbawienia wolności i 35 tyś grzywny dla każdego z nich uznaje za sprawiedliwy? Przeciez chodzli po moim mieszkaniu, wyżerali jedzenie z mojej lodówki, pili moje piwo i Bóg raczy wiedzieć co robili z bielizną mojej żony? Tak bo teraz mają 2,5 roku na przemyślenie z kąd wezma te 35 tyś + plus odsetki + koszty. Mam świadomośc ze w każdym formulażu o zatrudnienie będzie widniał znczek podobny do piętna SKAZANY
A nawet jak znajdą jakieś zatrudnienie to komornik zaraz na nie wsiądzie i większość swojego dorosłego życia będą płacić za swoją własną głupotę (bo przez rok włamywali się do mieszkań kradnąc drobne sumy pieniędzy, alkohol i papierosy, a większość grzywny stanowia koszty wymiany wybitych okien).
Ps. Jeśli ktos nie wierzy w moc odziaływania na dresów kary więzienia to polecam wizyte na rozprawie sądu karnego wykonawczego, który orzeka o wysłaniu do więzienia skazanych z zawieszeniem. Miny tych ludzi gdy dowiadują sie że idą za kraty mówią same za siebie. Jakoś tam nie widziałem zadnego kozaka :twisted:
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 21 Lipca 2006, 09:05   

Duke:
Cytat
MrMorgenstern, poraz kolejny zwracam Ci uwagę, że Fidel i Hauer chcą prawa do zemsty. Zatem skoro karę za czyny powierzamy własnym emocjom i pragnieniu zemsty to ja również poprzez mala prowokację pokazuje do czego może to doprowadzić.


Cytat

Co do chęci zemsty to powiem wam ze jak mi sie włamali do mieszkania to ogarneła mnie wściekłość. Faktycznie chciałem znaleźć tych gnojków i sprawić zeby pożałowali wtargnięcia do mojego mieszkania. Po miesiącu sprawcy zostali ujęci, a po czterech miesiącach juz byli prawomocnie skazani. Teraz pytanie czy 2,5 roku pozbawienia wolności i 35 tyś grzywny dla każdego z nich uznaje za sprawiedliwy? Przeciez chodzli po moim mieszkaniu, wyżerali jedzenie z mojej lodówki, pili moje piwo i Bóg raczy wiedzieć co robili z bielizną mojej żony? Tak bo teraz mają 2,5 roku na przemyślenie z kąd wezma te 35 tyś + plus odsetki + koszty. Mam świadomośc ze w każdym formulażu o zatrudnienie będzie widniał znczek podobny do piętna SKAZANY
A nawet jak znajdą jakieś zatrudnienie to komornik zaraz na nie wsiądzie i większość swojego dorosłego życia będą płacić za swoją własną głupotę (bo przez rok włamywali się do mieszkań kradnąc drobne sumy pieniędzy, alkohol i papierosy, a większość grzywny stanowia koszty wymiany wybitych okien).
Ps. Jeśli ktos nie wierzy w moc odziaływania na dresów kary więzienia to polecam wizyte na rozprawie sądu karnego wykonawczego, który orzeka o wysłaniu do więzienia skazanych z zawieszeniem. Miny tych ludzi gdy dowiadują sie że idą za kraty mówią same za siebie. Jakoś tam nie widziałem zadnego kozaka :twisted:


Duke, skoro przytoczyłeś ten przykład, to ja do niego nawiążę: Twój komentarz do ukarania tych dresów jest wymowny. Ty cieszysz się, że zostali skazani! Tyle, że za kradzież... Ale to jest zemsta!
Więc nie czepiaj się Fidela i Hauera, że chcą się zemścić na jakimś zwyrodnialcu, któremu prawdopodobnie nic nie pomoże w zmianie osobowości!

Moim skromnym zdaniem powinieneś jednak pójść dalej i pomyśleć, co będzie z tymi skazanymi ludźmi za kradzież - po wyjściu z więzienia może się zmienią, może zrozumieją, że źle czynili... ale czyż nie są zmuszeni przez system do czynienia tego samego? Są. Sam piszesz, że mają przesrane życie, bo komornik, bo długi... ja się na przykład przejmuję losem tych ludzi, Ty nie... a spodziewałbym się od przeciwnika kś właśnie większej wrażliwości społecznej...

A Ty jako prawnik się cieszysz... jednak masz gdzieś, co będzie dalej z tymi ludźmi - czy to nie jest takie zamiatanie pod dywanik problemu? Odwracanie główki i nie branie odpowiedzialności za czyny Temidy?

Moim zdaniem dziesiejsze wyroki sądów to zemsta, gdyż mają gdzieś, co będzie z tymi skazanymi ludźmi potem.

Podsumowując: robicie złe porównania z kradzieżą i morderstwem, gdyż morderca odcina się od społeczeństwa totalnie - tych czynów nie można zrównać! Jeśli je ktoś stawia na jednej półce, to rodzi się pytanie o materializm tego człowieka - jednak to nie jest temat w tym wątku.
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 21 Lipca 2006, 09:52   

Ludzie, co wy chcecie od zemsty? Wyrzeczenie się zemsty jest szczytem miłosierdzia honorowanym bardzo żadko medalem św.Rity. Ja nie jestem poza strefą docenienia wartości zemsty. Jeżeli traktuję wprowadzenie w życie sprawiedliwości rozumianej jako "oddanie każdemu tego na co zasłużył" to zemsta jest prawem napadniętego, a respektowanie tego prawa przez system społeczny świadczy o zdrowiu tegoż społeczeństwa. Wybicie się poza ograniczenia moralne zemsty dotyczy szlachetnych jednostek i musi być wyborem świadomym właśnie tej jednostki, a nie na odwrót: wtedy kiedy to Państwo przekreśla zemstę, zastępując ją resocjalizacją w sytuacji gdy jest ona w 90% nieskuteczna.
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 21 Lipca 2006, 10:17   

Rafale, przeczytaj cały wątek a dowiesz się, że nikt tu nie jest przeciwny zemście - ba, każdy ją popiera. Tyle, że jedni otwarcie, drudzy skrycie 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Lipca 2006, 10:37   

Fidel-F2 napisał/a
Nie chce mi się z Tobą gadać bo wypisujesz kuriozalne bzdury, wkładasz w moje usta rzeczy których nigdy nie mówiłem, czepiasz się nieistotnych drobiazgów nie zauważając rzeczy istotnych, ignorujesz fakty, brak ci wyobraźni i wrażliwości.


Hm, to pokaz mi, gdziez sa te najistotniejsze rzeczy. Ja nie czepiam sie tego co nie napisales. Widocznie nie potrafisz sie skoncentrowac na Twoim zdaniem najwazniejszych kwestiach,ale to juz nie moja wina. Poza tym, od dluzszego czasu nie jestes w stanie powiedizec nic konstruktywnego, a tylko zarzucasz mi indolencje. Nawet teraz nie potwierdzasz czy jestes za prawem, czy zemsta w sensie systemu obowiazujacego cale spoleczenstwo, a tylko opisujesz co Ty bys zrobil (znaczy zemsta, tak?). Rozumiem, ze rodzina jest dla Ciebie bardzo wazna (jak dla kazdego), a Ty sam uwazasz siebie za nadzwyczajna moralna wyrocznie, ale wydwalo mi sie, ze rozmawiamy na temat troche szerszy od twoich uczuc. Chyba, ze ten topic to tak naprawde: Czy Fidel ma sie mscic?
Osobiscie jednak nie radze tak postrzegac tego tematu, i prawde mowiac nawet sobie nie wyobrazam, jak Ty, mozesz sobie z taka latwoscia teoretyzowac nt. smierci wlasnego dziecka i tego co bys potem zrobil. Otoz to jest tak wielka tragedia, ze malo kto wie, co by zrobil po czyms takim. Taki jestes twardy, ze wezmiesz shotguna i pojdizesz w miasto? (to chyba Ty sie za duzo filmow naogladales) A moze bylbys w takim szoku, ze tylko bys sie gapil tepym wzrokiem w sciane i sikal pod siebie?
Malo kto wie, jak sie zachowa w takiej sytuacji, i nikomu jej nie zycze. I w ogole glupio mi wogle analizowac takie rzeczy. To ty zaczales dywagacje nt. smierci wlasnej rodziny, i jak chcesz mozesz to ciagnac (najwyrazniej masz faktycznie wieksza wyobraznie). Ja w kazdym razie wolalbym sie skoncentrowac na innych przykladach.
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Lipca 2006, 10:50   

Fidel rzekł

Cytat
EOT
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 21 Lipca 2006, 10:57   

Vened: rzucasz ogólnikami i nie potrafisz się odnieść do argumentów. W kółko powtarzasz to samo jak ten młynek. Z mojej strony z Tobą też: EOT
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Lipca 2006, 11:04   

Hehe, a gdzie konkrety z Waszej strony? Widac, ze sciema nic nie daje, to sie idzie do domu? Cóż, jesli zawsze tak bronicie swojej sprawy...
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 21 Lipca 2006, 11:31   

Cytat
Rafale, przeczytaj cały wątek a dowiesz się, że nikt tu nie jest przeciwny zemście - ba, każdy ją popiera. Tyle, że jedni otwarcie, drudzy skrycie

Chyba żartujesz :wink: takich dryfów i offtopów to w żadnym topiku nie było :mrgreen: Odniosłem tylko wrażenie, że mało poważnie traktwany jest motyw zemsty w temacie i wcisnąłem swoje trzy grosze. Bo wszystko prawie zostało powiedziane, a mielenie w kółko tych samych argumentów skutkuje jak widzę niestrawnością dyskutantów :lol:
 
 
ocset 
Luke Skywalker

Posty: 237
Skąd: polska
Wysłany: 21 Lipca 2006, 16:37   

Duke napisał/a
KŚ nie ma sensu bo [...] nie da sie juz jej wprowadzić do prawa polskiego


Janusz Kochanowski Wydział Prawa i Adminstracji UW, Prezes Fundacji IUS ET LEX

"Przeszkodą nie jest członkostwo w UE. Zawarta w unijnej konstytucji Karta Praw Podstawowych mówi, że nikt nie może być skazany na karę śmierci, tyle że podczas negocjacji ustalono, iż po ratyfikacji konstytucji Karta nie będzie prawnie obowiązująca.
Każda kara jest złem. Ale czasem konieczne jest takie właśnie zło, żeby móc chronić dobro"

Więc tak się fakty mają :bravo

KŚ jest również zgodna z zasadami religijnymi wyznań uznanych przez państwo oraz Kartą Narodów Zjednoczonych.

i jeszcze ciekawy cytat:

"Chodzi o to, by prawo było skuteczne - i zgodne z naszym poczuciem moralnym. Kara śmierci jest z nim zgodna - jeśli stosowana jest do ludzi zabijających świadomie i z premedytacją. Oni sami wybierają sobie wtedy swój los."

Niedawno był taki przypadek, że dwóch gości postanowiło dla zabawy kogoś zabić. Wyrzucili przez okno z pędzącego pociągu dziewczynę. Świetnie się bawili.
_________________
...
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Lipca 2006, 17:30   

ocset
Cytat

Janusz Kochanowski Wydział Prawa i Adminstracji UW, Prezes Fundacji IUS ET LEX

Przeszkodą nie jest członkostwo w UE. Zawarta w unijnej konstytucji Karta Praw Podstawowych mówi, że nikt nie może być skazany na karę śmierci, tyle że podczas negocjacji ustalono, iż po ratyfikacji konstytucji Karta nie będzie prawnie obowiązująca.
Każda kara jest złem. Ale czasem konieczne jest takie właśnie zło, żeby móc chronić dobro

Więc tak się fakty mają :bravo


Powyższy mit już dawno został na tym forum odkłamany. ;> W miejscu, z którego wziąłeś powyższy cytat była zapewne także informacja, że przeszkodą nie jest członkowstwo w UE, ale Europejska Konwencja Praw Człowieka, a dokładnie jej Protokół 13
_________________
GAndrel
 
 
ocset 
Luke Skywalker

Posty: 237
Skąd: polska
Wysłany: 21 Lipca 2006, 18:18   

GAndrel napisał/a
przeszkodą nie jest członkowstwo w UE, ale Europejska Konwencja Praw Czlowieka


Protokół 13 dodatkowy można wypowiedzieć, podobnie jak całą EKPC. Nie wiąże się to z opuszczeniem UE.

Poza tym jest jeszcze protokół dodatkowy nr 6, który dopuszcza karę śmierci w okresach wojny bądź bezpośredniego zagrożenia a nawet protokół dodatkowy, który zakazuje kary śmierci w okresie wojny :bravo :mrgreen:

i jeszcze zdanie Kościoła:

"tradycyjne nauczanie Kościoła uznało za uzasadnione prawo i obowiązek prawowitej władzy publicznej do wymierzania kar odpowiednich do ciężaru przestępstwa, nie wykluczając kary śmierci w przypadkach najwyższej wagi."
_________________
...
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Lipca 2006, 22:17   

ocset napisał/a
rotokół 13 dodatkowy można wypowiedzieć, podobnie jak całą EKPC. Nie wiąże się to z opuszczeniem UE.


Pewnie, ze nie wiaze sie to z opuszczaniem UE, bo Konwencja ma zwiazek z Rada Europy, do ktorej naleza wszytskie europejskie panstwa, oprocz Bialorusi. Nikt nie bedzie wypwoaidal zadnego dokumentu zwiazenego z RE, bo oznaczaloby to ostracyzm na scenie miedzynarodowej.
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Kolega Hauera 
Gollum

Posty: 15
Skąd: z tamtąd
Wysłany: 23 Lipca 2006, 02:31   

Panowie, przeciez nikt tu nie zrównywal wyzwisk z morderstwem, ani warna/bana z KS. Chodzlo tylko o surowośc kary, ale widze ze do niektórych nic nie dociera.

Cytat
Hehe, a gdzie konkrety z Waszej strony?


No wlasnie, gdzie konkrety? Czy naprawde wierzycie, ze KS nie odstrasza? ze surowa kara nie odstrasza? Pomijajac juz "gdzie konkrety" w sprawie jak zalczyc z e zorganizowanymi grupami typu mafia/terroryści bez KS?
Konkretów brak, tylko w kółko powtarzanie nie powiem jakich argumentów bo za to ban mozna dostac.

To byłem ja, Hauer.
 
 
ocset 
Luke Skywalker

Posty: 237
Skąd: polska
Wysłany: 23 Lipca 2006, 10:15   

Vened napisał/a
Nikt nie bedzie wypwoaidal zadnego dokumentu zwiazenego z RE, bo oznaczaloby to ostracyzm na scenie miedzynarodowej.


Polska jest jednym z ważniejszych członków UE. Jesteśmy z nią związani umowami gospodarczymi, płacimi ogromne składki członkowskie i obie strony czerpią z tego korzyści.
To jest podstawą naszego związku z UE. Natomiast wypowiedzenie jednego z protokołów dodatkowych EKPC jest drobiazgiem. Nawet za wyposażenie naszej armii w F-16 i rezygnację z Eurofightera nie spotkały nas żadne sankcje a wielu twierdziło, że wylecimy za to z UE. Z pewnością taki krok spowoduje dyskusję na temat KŚ i wiele krajów nas poprze. Szczególnie te w których coraz częstsze są przypadki pedofili morderców.

Kolega Hauera napisał/a
Czy naprawde wierzycie, ze KS nie odstrasza? ze surowa kara nie odstrasza?


Kierując sie ich "logiką" należałoby w ogóle zrezygnować z karania bo kara więzienia nie odstrasza złodziejaszków od kradzieży a mandat od łamania przepisów drogowych.

Vened napisał/a
Pomijajac juz gdzie konkrety w sprawie jak zalczyc z e zorganizowanymi grupami typu mafia/terroryści bez KS?


Co ciekawe nawet sprawiedliwa kara nie jest dla nich argumentem Jeśli prawo nie ma być sprawiedliwe to jakie ma być? :)
_________________
...
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Lipca 2006, 13:04   

http://serwisy.gazeta.pl/...74,3502261.html

Cos dla wierzacych, iz KŚ na pewno zostanie zastosowana tylko wobec winnych. Warto wspomnieć, iż ustępujacy w 2003 roku gubernator Illinois Georg Ryan ułaskawił wszystkich skazanych na smierc (w wiekszosci czarnych), gdyz juz wtedy pojawialy sie informacje o nieprawidlowosciach w sledztwie.

Zapewne zwolennicy KŚ powiedza, ze ci ludzie i tak byli winni, wiec zasluzyli na takie traktowanie. Coz, w takim razie winny jest kazdy, ktorego sie dostatecznie mocno pobije na komisariacie :twisted:
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 24 Lipca 2006, 13:23   

Vened:
Cytat
Zapewne zwolennicy KŚ powiedza, ze ci ludzie i tak byli winni, wiec zasluzyli na takie traktowanie.


Vened, Hauer dostał bana za pewne określenie, ale Ty i przeciwnicy KS po raz kolejny wmawiacie nam, zwolennikom KS, różne paskudztwa - a to uwielbienie wierzgajacych nóg, a to ślepą zemstę, albo jakieś poglądy, które sobie wysysacie z - pardon - brudnego palucha.

Co będzie nastepne? Ja uprzejmie proszę, żebyś nie próbowął się wcielać w moje mysli i pisał o faktach. Inaczej będę zmuszony poprosić moderatorów o bana dla Ciebie, albo co najmniej o ostrzeżenie.

PS. To nic osobistego, uwierz, ale mam dosyć wymawiania mi, co ja myślę. Chcesz się dowiedzieć, zapytaj, a nie zgaduj.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Lipca 2006, 14:24   

Och, to nie mialo byc nic osobistego. Jesli tak to odebrales to przepraszam. Poza tym, ja przynajmniej nikogo nie wyzywam od glupkow. Napisalem tylko, czego sie spodziewam po swoich oponentach - i bynajmniej nie dokonalem nigdzie oceny ich predyspozycji intelektulanych, ani nie zanalizowalem ich mysli. Po prostu zwrocilem uwage na fakt, iz obie strony okopaly sie na swoich pozycjach i nie zamierzaja z nich wychodzic, chodzby nie wiem co. Teraz tez nie wyraziles swojej opini nt. artykulu, do ktorego link podalem, a jedynie oburzasz sie na jedno moje zdanie, nie najwazniejsze.
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 24 Lipca 2006, 14:28   

OK.
Ja co miałem powiedzieć, to już powiedziałem, nie widzę sensu kontynuowania dyskusji. Zaprotestowałem jedynie przeciw jednej z najbardziej znanych sztuczek erystycznych :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Mariusz Z. 
Gollum

Posty: 10
Skąd: z tamtąd
Wysłany: 25 Lipca 2006, 12:11   

To może ja wyraże opinię na temat linku.

vened, czy jesteś tak głupi, ze uważasz, że to z powodu kary śmierci były te tortury? Nie sądzę. Zatem ten link swiadczy o tym, ze trzeba cos zrobić, zęby policjanci nie torturowali przesuchiwanych podejrzanych. Ja proponuje zaostrzenie kar, np. tak, zeby takiemu policjantowi groziła adekwatna kara. Czyli np. jak policjant zmusza do zenań w wyniku których komuś będzie groziła kara śmieci to taka sama kara powinna grozić i jemu. I bez przedawnień.
BTW jakby dzięki zeznaniom uzyskanym torturami amknąc kogoś w tej twojej klitce na absolutnym dozywociu to byłoby jeszcze gorzej. Po pierwsze bez pomocy medycznej ci ludzie by tam nie przeżyli tych 20 - 30 lat. Po drugie odcięci od świaa nawet nie dowiedzieliby się, ze mogą odwołać się od wyroku.
Pomyśl na przyszłość zanim jakis link dasz :)

Ponadto zgadzam się z Romek P. że użyłeś brzydkiej zagrywki imputując jakieś myśli zwolennikom kary śmierci.
_________________
ty też terefere
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 25 Lipca 2006, 15:01   

Mariusz Z., a ja odpowiadam po raz kolejny że nie trzeba zaostrzać kar. Na każde przestępstwo jest przysłowiowy paragraf, a tam znajdziemy zagrożenie karne np: od roku do lat siedmiu pozbawienia wolności, albo że warunkowe zawieszenie wykonania kary skutkuje w momencie naprawienia szkody. Koniec kropka. Dosyć grzebania w KK. Potrzeba tylko ludzi którzy wykorzystaja właściwie instrumenty prawne. Niestety tak dlugo jak o wymiarze sprawiedliwości będą decydować ludzie bedą również pomyłki i to właśnie one sprawiaja że jestem przeciwny KŚ, kolejnym powodem jest znajomość systemu, który w imię servilizmu politycznego nie jednego już zmieliła. Dla przykładu podam ludzi płacących alimenty. Ostanio wyszło zarządzenie aby takim osobom jeśli tylko trafia do sądu "dokręcać śrubę". Zdażyło się pare przypadków że osoba trafiła do komornika pomimo że płaciła alimenty (ale gotówką na przysłowiową gembę) bo ich ex chciały wiecej. Kiedy ich ex dostały co chciały wycofały sprawy od komornika. Komornik naliczył koszty od "odzyskanego" długu, pomimo że przez ich kancelarie nie przepłynela nawet złotówka. Ludzie odwolali sie od decyzji, ale sądy zgodnie z nową linią orzecznictwa i wytycznymi z ministerstwa poodrzucały skargi.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Mariusz Z. 
Gollum

Posty: 10
Skąd: z tamtąd
Wysłany: 25 Lipca 2006, 22:13   

To moze łagodzic ?
Czy możesz odpowiedziec na pytanie "czy surowośc kary jest czynnikiem odstraszającym czy nie?"
Ja uważam, ze jest. Ponadto uważam, że w przypadku niektórych przestępców kara śmierci jest jedyna skuteczna metoda ochrony społeczeństwa.
Wiadmo, ze sama kara smierci to nie wszystko, jest wiele innych rzeczy do zrobienia, zeby np. policja nie musiała poszukiwac mordercy skazanego na 25 lat, który nie raczył stwic sie na odbycie kary.
Jednak to jest temat który mozna streścic: jesteś za karą smierci, czy przeciw? Dlatego proponuje nie rozmydlac na jakieś alimenty :)
_________________
ty też terefere
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 26 Lipca 2006, 08:10   

Jestem przeciw, bo skoro w "rozmydlonych" alimentach zwykla koniunktura i widzimisie polityków decydują o orzeczeniach, to kto mi zagwarantuje że zaraz tak nie będzie w innych sprawach?
W sumie wydawało mi się, że wcześniej dosyc jasno wyklarowałem swoje poglądy. Tak na marginesie to może paru osobom przyda się lektura literatury fachowej np. Władysława Woltera (cięzko dostać, ale w temacie karnistyki chyba nie ma niczego lepszego), wtedy może wyjdziemy w dyskusji ponad poziom Faktu i Super Expresu
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Efemeryda 
Gollum

Posty: 2
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 26 Lipca 2006, 13:01   

Albo od razu poczytajmy Robespiera i Lenina! Mało kto pamięta, ze ci panowie też byli przeciwko karze śmierci.
Ale jak sie dorwali do władzy to drżyjcie narody.
_________________
pojawiamsięiznikam
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 26 Lipca 2006, 13:06   

cześć Hauer :D
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Druga Efemeryda
[Usunięty]

Wysłany: 26 Lipca 2006, 13:40   

Piotrek teraz robi zdjęcia jkims psom. Tu Anitka miło mi Cie poznac
Fidelu, choc nick mi sie źle kojazy.

Wczoraj u Hauera testowalismy system walki w jego systemie RPG. Przy
okazji wspomniał o banie za poglądy. Był bardzo dumny. Dopytałam czy ktos
na tym forum poruszył to, ze sprzeciw wobec kary smierci jest po prostu
ideologiczny. Zaskoczyło minie, jak Hauer powiedział "nie".
Dlatego zwracam na to uwagę. Karę śmierci stosuje sie nie tylko za
morderstwa itp. Tą karą zagrożone są zwykle także: zamach stanu, zdrada
państwa, wywoływanie rewolucji itp. To sprawiło, ze wśród "poprawiaczy
świata", którzy wiedza lepiej co jest dobre i chętnie zaprowadziliby
idealny porządek kara smierci jest źle widziana. Jest przeszkodą na ich
drodze. Dlatego używajac różnych argumentów starali się o jej zniesienie
lub ograniczenie stosowania. Oczywiście tylko zanim doszli do włądzy. Gdy
już mieli władze sięgali po karę smierci jako po argument do zaprowadzenia
"nowego rewolucyjnego porządku". Pisaliście tu o RAF i o tym jak sobie
rewolucyjnie poczynali gdy nie było kary śmierci w Niemczech - po prostu
było im łatwiej. W końcu zostali "ukarani śmiercią" na lewo i wreszcie był
spokój.

Dziś potworek idei sprzeciwu wobec kary smierci żyje juz włąsnym życiem, a
ardumenty powtarzają różni jak to ich Lenin nazywał "pozyteczni idioci".
Jesli ktos to tym ostatnim okresleniem czuje sie urażony, to ban prosze
Leninowi za to, a nie mnie :)
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 26 Lipca 2006, 14:03   

Temat zamknięty.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Ambioryks 
Yoda

Posty: 893
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 30 Stycznia 2009, 13:23   Kara śmierci

Aż dziwne, że nikt tu dotąd nie założył takiego tematu.

Więc: uważacie, że kara śmierci powinna istnieć w prawie, czy nie?

Do niedawna byłem zdecydowanym zwolennikiem kary śmierci dla morderców z premedytacją, ale ostatnio zacząłem się wahać - i teraz jestem raczej przeciw, niż za. Bo z jednej strony uważam, że odwet jest sprawiedliwy - bo nie może być tak, że morderca pozbawia kogoś prawa do życia, a jego samego nikt nie może życia pozbawić - a z drugiej strony zastanawiam się nad aspektem utylitarnym takiej kary. Ponieważ: istnieje zasada, że nie można karać dwa razy za to samo - czyli że jeśli skazać kogoś na karę śmierci, to tylko na karę śmierci (a jeśli tylko na karę więzienia, to tylko na karę więzienia). A skoro cały przewód sądowy - od wniesienia oskarżenia, poprzez proces i wydanie wyroku, a następnie wszystkie apelacje i zatwierdzenie lub zmiana wyroku plus czas oczekiwania na wykonanie wyroku śmierci - trwa najczęściej kilka lub nawet kilkanaście lat, a w międzyczasie podsądny siedzi w więzieniu, gdzie musi być utrzymywany na koszt całego społeczeństwa (w tym również krewnych jego ofiar, przez osoby poszkodowane przez niego), i nie robi nic pożytecznego dla społeczeństwa. To społeczeństwo musi na niego łożyć. A po wykonaniu wyroku śmierci nie będzie już z trupa żadnego pożytku, żadnej korzyści. Poza tym, koszty procesu i tych wszystkich apelacji też swoje wynoszą.
Moim zdaniem lepiej więc skazywać na dożywotnie ciężkie roboty - żeby przynajmniej w jakiś sposób zadośćuczynił wyrządzone zło. Czyli argument utylitarny. Przy czym, ten argument jest również argumentem przeciwko karze więzienia samej w sobie. Bo więzień skazany na dożywocie lub na niższą karę więzienia też nie wykonuje żadnej pożytecznej pracy na rzecz swoich ofiar, tylko społeczeństwo musi na niego łożyć.
Przy czym, niech taki skazany pracuje na rzecz swoich ofiar lub ich rodzin, a nie całego społeczeństwa - bo on zawinił zawsze konkretnym osobom, a dla szeroko pojętego "społeczeństwa" jest po prostu potencjalnie niebezpieczny.

To tyle odnośnie aspektu utylitarnego. Teraz odnośnie zasady "oko za oko, ząb za ząb".

Po pierwsze: skoro w imię tej zasady założyć "śmierć za śmierć", to należałoby również przyjąć, że nie tylko "kradzież za kradzież", ale i i "gwałt za gwałt" - co jest oczywistym absurdem, ponieważ gwałciciela nie da się zgwałcić w ten sam sposób, w jaki on zgwałcił kobietę. Jak więc zwolennicy zasady "oko za oko, ząb za ząb" chcą rozwiązać ten problem?

Po drugie: skoro skazywać na śmierć kogoś, kto zabił jedną osobę, to na jaką karę w takim razie skazywać kogoś, kto zabił 30 osób. Bo nie da się go zabić 30 razy - każdy umiera tylko raz. Oczywiście, teoretycznie można by zrobić coś takiego, że skazać takiego seryjnego mordercę na krzesło elektryczne bez gąbki i razić go prądem 30 razy i dopiero za ostatnim razem na tyle długo, żeby umarł. Ale czy takie pastwienie się nad skazańcem nie spowodowałoby zniżenia się kata do poziomu mordercy?
Żeby nie było: jestem daleki od stwierdzenia, że ten, kto wymierza mordercy karę śmierci staje się przez to taki jak on. Co innego jest zabijać dla przyjemności, dla rozrywki, dla pieniędzy itd., a co innego jest zabijać wiedząc, że w ten sposób eliminuje się ze społeczeństwa wyjątkowo groźną i szkodliwą jednostkę. Jednak jeśli ktoś razi kogoś prądem 30 razy, to trudno, żeby robił to z zimną krwią - on chyba musi mieć jakieś sadystyczne skłonności. Więc chociażby z tego powodu jest to dla mnie sprawa wysoce wątpliwa.

A odnośnie możliwości pomyłki: to owszem, zawsze istnieje mniejsze lub większe ryzyko, jednak moim zdaniem jest to głównie argument na potrzebę ciągłego doskonalenia funkcjonowania systemu wymiaru sprawiedliwości, żeby jakichkolwiek było jak najmniej - a argument przeciw karze śmierci w dużo mniejszym stopniu. Bo tak samo, jeśli skaże się kogoś na więzienie, i pomyłka wyjdzie po iluśtam latach, to można go jeszcze wypuścić, ale lat straconych w więzieniu już mu się nie odda. Ani lat straconych na ciężkich robotach.

Przy czym, cały czas mowa tutaj o sytuacji pokoju - a co w czasie wojny? Co ze szpiegami, donosicielami, zbrodniarzami wojennymi, funkcjonariuszami aparatu okupacyjnego? Co z wydawaniem wyroków przez partyzantów, którzy nie mają więzień ani możliwości wyegzekwowania kar robót? Moim zdaniem jest to sytuacja podpadająca pod kategorię samoobrony, a nie wymierzania sprawiedliwości jako takiego. Bo aparat terroru, funkcjonariusze i agenci to bezpośrednie zagrożenie, więc tu jest zasada: albo oni nas, albo my ich.
Wojna to sytuacja ataku i obrony, a nie "normalnej" sprawiedliwości.

Więc podsumowując: dla "zwykłych" przestępców kryminalnych moim zdaniem nie powinno być kary śmierci, a dla ludobójców i winnych zbrodni przeciwko ludzkości powinna być. Nie wyobrażam sobie, żeby np. zbrodniarzom nazistowskim osądzonym w Norymberdze w 1946 miano pozwolić nadal żyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group