Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Święta Inkwizycja
Autor Wiadomość
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 27 Listopada 2008, 15:31   

P. dz. Lorak napisał/a
Oczywiście (bo może się to wydać nieścisłe) na zasadzie takiej, że gdyby nie inkwizycja to w Europie rządzili by Katarzy ze swoimi wspaniałymi ideami masowych samobójstw, a osłabiona Chrześcijańska Europa została by podbita przez Arabów. Wiem że to śmiały scenariusz, ale Katarzy byli realnym zagrożeniem integralności Średniowiecznej Europy.

Powiedziałbym, że to bardzo śmiały scenariusz. Choć może, gdyby dobrze uzasadnić, wyszłaby fajna alternatywa ;)
Rafał napisał/a
Masz jakiś przykład na zamordowanie kogokolwiek przez inkwizycję? Tak bez procesu, bez skazania?

Komuniści i naziści też urządzali procesy.
Piech napisał/a
Z tego co wyczytałem wynika, że Inkwizycja była w czasach swego istnienia zdecydowanie najmniej dzikim organem sądowniczym. Tylko w trybunałach Inkwizycji oskarżony miał prawo do obrońcy oraz możliwość odwołania do wyższej instancji. Gdzie indziej te instrumenty prawne nie były znane.

Czasem były łagodniejsze. Inkwizycja we Włoszech na przykład nie była ostra, był przykład heretyka, piekarza czy młynarza (nie pamiętam), który stworzył właściwie własną religię. Dano mu szansę na nawrócenie się, nawrócił się, puszczono go wolno. Potem wrócił do herezji, ale nawet wtedy "tylko" go uwięziono. Przy okazji - higiena w więzieniu inkwizycji w Rzymie była bardzo wysoka jak na XII/XIII wiek.
Ale czasem też trafiali się fanatycy, którzy organizowali prawdziwe rzezie.
dalambert napisał/a
I tu już na poważnie trzeba sie zastanowić dlaczego Czrno-krwawa legenda inkwizycji i obraz nietolerancyjnego wrednego i zbrodniczego kościola katolickiego są dziś dalej z uporem wręcz maniakalnym propagowane przez różne postępowe mendia i gremia autorytetów i autorów, wywodzące się głównie z nurtu anglosaskiej kultury. ???

Prawda jest prosta - pomijając antyklerykałów, na każdego człowieka działają przede wszystkim ekstremalne przypadki. Stąd obraz inkwizycji to obraz działań kościoła hiszpańskiego z czasów Torquemady i innych, podobnych mu inkwizytorów. Proste.
Przy okazji, nie wiem, jak działały sądy przeciw heretykom, czarownicom itd. w krajach protestanckich. Ale mimo to stwierdzenie, że krytycy KK wywodzą się głównie z anglosaskiej kultury... Hmmm...
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Listopada 2008, 17:09   

Adanedhel napisał/a
P. dz. Lorak napisał/a:
Oczywiście (bo może się to wydać nieścisłe) na zasadzie takiej, że gdyby nie inkwizycja to w Europie rządzili by Katarzy ze swoimi wspaniałymi ideami masowych samobójstw, a osłabiona Chrześcijańska Europa została by podbita przez Arabów. Wiem że to śmiały scenariusz, ale Katarzy byli realnym zagrożeniem integralności Średniowiecznej Europy.

Powiedziałbym, że to bardzo śmiały scenariusz. Choć może, gdyby dobrze uzasadnić, wyszłaby fajna alternatywa

No, i fajna, i nie tak znowu nieprawdopodobna. Pod nosem, za Pirenejami, mieli arabską Andaluzję. Arabowie zrobili chyba ze dwa wypady na teren Francji, wycofali się. Co by jednak było, gdyby po stronie chrześcijańskiej zrobił się zamęt? Gdyby heretyków (katarów czy kogokolwiek innego) zostawiono w spokoju, mogliby poszukać sprzymierzeńców w Andaluzji. Furtka zostałaby otwarta... A co, zły pomysł na książkę? Zresztą w jakimś sensie wykorzystany w "Latach ryżu i soli", z tym że tam w ogóle punktem wyjścia była zaraza, która dokumentnie wybiła ludność Europy.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 27 Listopada 2008, 17:14   

Godzilla napisał/a
No, i fajna, i nie tak znowu nieprawdopodobna.

Nieprawdopodobna. To już były czasy rekonkwisty, muzułmanie byli w całkowitym odwrocie. Do połowy XIII wieku, czyli w czasach walki z katarami, Hiszpania, poza Grenadą, została odbita.
 
 
P. dz. Lorak 
Jaskier


Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Listopada 2008, 17:53   

Ja też źle Amerykańskich sądów nie oceniam Dalambercie :wink: .

Porównanie inkwizycji do Hitler, Stalina i Che jest niesamowicie krzywdzące. W realiach średniowiecza ideologiczny zamęt mógł spowodować naprawdę katastrofalne skutki. Warto wspomnieć chociażby o tzw. Królu Anabaptystów. Gość był chyba chory psychicznie. Ogłosił wspaniałą nową ideologię opartą na Starym Testamencie i zaczął ją głosić. Jak zaczął tak nie mógł przestać i niestety nikt mu nie przeszkodził. Jego słowa padły na grunt ludzi niewykształconych i powstała "zabawna" sekta, która opanowała jakieś miasto urządzając mordy, przydzielając od nowa żony do mężów, niszcząc i rabując. "Prorok" łaził po mieście i np. zranił poważnie mieczem człowieka, po czym oznajmił, że po trzech dniach ten wstanie zdrowy. Oczywiście umarł od ran. "Prorok" chcąc odnowy duchowej odizolował miasto i głosił swe nauki, a w środku panował straszliwy głód i dochodziło do dantejskich scen. Ogłosił sobie koniec świata i zarządzał pokutę. Ze środka słano rozpaczliwe prośby o pomoc. W końcu nadeszła armia z pomocą, ale "Prorok" zarządził obronę, mimo tego że obiecywano łaskę ludziom w mieście (oprócz niego samego) nikt nie śmiał się mu sprzeciwić. Przez pewien czas udała mu się utrzymać miasto. W końcu sfrustrowani żołnierze zdobyli mury i wyrznęli wszystkich. Biskup który szedł z prywatnymi oddziałami chcąc powstrzymać rzeź nie zdążył.

Gdyby ktoś go powstrzymał uratowano by setki ludzi.
_________________
“Go ahead, make my day”
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 27 Listopada 2008, 18:55   

P. dz. Lorak napisał/a
W realiach średniowiecza ideologiczny zamęt mógł spowodować naprawdę katastrofalne skutki.

Wówczas byle co mogło spowodować naprawdę katastrofalne skutki. To, co robił ten Król Anabaptystów jakoś mnie nie rusza. Trafiały się dużo ciekawsze rzeczy, nie mające związku z inkwizycją.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 28 Listopada 2008, 05:36   

P. dz. Lorak napisał/a
Gdyby ktoś go powstrzymał uratowano by setki ludzi.
he, he, co drugi udzielny władca poczynał sobie podobnie, czasem troche gorzej czasem troche lepiej.
P. dz. Lorak napisał/a
Biskup który szedł z prywatnymi oddziałami chcąc powstrzymać rzeź nie zdążył.
:mrgreen: :bravo :bravo

a jakieś blizsze namiary na ten przypadek? co to za miasto? kiedy? jak się gość nazywał? co to za biskup? bo to ciekawe może być
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
P. dz. Lorak 
Jaskier


Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28 Listopada 2008, 09:11   

Ok, podam, ale teraz czasu nie mam.
_________________
“Go ahead, make my day”
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 29 Listopada 2008, 10:42   

emigrant napisał/a
Co do Hiroszimy... Amerykanie opracowywali desant na Japonię. Najostrożniejsze szacunki strat dochodziły do 600 tys. żołnierzy podczas takiej operacji. Wahały się do 1 mln. 200 tys. Przewidywanych strat japońskich nie znam, ale musiałyby być dużo większe.
mógłbys podać źródła tych danych?, trochę poszukałem i nikt, nigdzie nie podaje planowanych strat amerykańskich na więcej niż sto tysięcy z hakiem.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
P. dz. Lorak 
Jaskier


Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Listopada 2008, 12:14   

Miasto zajęte przez anabaptystów to Munster (u z umlautem :wink: ), a król to Jan Bockelson lub według spolszczonej wersji Jan z Lejdy. Historię poznałem z książki (którą polecam) Rino Cammilleriego "Prawdziwa historia inkwizycji"

Przy okazji, zrobiłem drobną pomyłkę. Biskup Waldeck nie szedł z wojskiem. Chciał powstrzymać rzeź, ale najemni żołnierze, którym zabroniono plądrować miasta uczynili w nim masakrę. Wodzem oblegających był niejaki Wirlich von Dhaun. Działo się to w 1535 roku. Mam nadzieję, że to wystarczy, by znaleźć coś na ten temat. Dla mnie historia była wstrząsająca.
_________________
“Go ahead, make my day”
 
 
Wilson 
Jaskier

Posty: 92
Skąd: Galicja
Wysłany: 29 Listopada 2008, 16:49   

Cytat

he, he, co drugi udzielny władca poczynał sobie podobnie, czasem troche gorzej czasem troche lepiej.


Naprawdę??No to może zróbmy jakieś statystyki.Np w Polsce w XVI wieku królowało 7 ludzi.Według ciebie 3 z nich albo 4 to byli obłąkani sadyści.Mógłbys mi wskazać którzy konkretnie?Dla ułatwienia wypiszę ci wszystkich:Jan Olbracht,Aleksander Jagiellończyk,Zygmunt Stary,Zygmunt August,Henryk Walezy,Stefan Batory,Zygmunt Vasa.

A potem zrobimy statystyki dla następnych krajów po kolei. :D

Cytat

każdy który zginąl przez inkwizycję został zamordowany



Na przykład Gilles de Rais albo fra Dolcino ;P:

Cytat

Ciekaw jestem ilu zmarlo w czasie tortur. Ciekawe czy sa statystyki.


Raczej niewielu.Autorzy podręczników inkwizycyjnych: Bernard Gui(tak tak ten obłąkany sadysta z "Imienia róży") czy Mikołaj Eymerich odradzali stosowanie tortur które uważali za nieskuteczne.W prawie tysiącu spraw prowadzonych przez Gui w Langwedocji tortury zastosowano kilkakrotnie i ani razu nie spowodowało to śmierci oskarżonego.Pod tym względem sądy inkwizycyjne z całą pewnośćią były łagodniejsze od sądów miejskich zwłaszcza odkąd w XVI wieku prawo magdeburskie zostało zastąpione duzo bardziej okrutną Constitutio Criminalis Carolina.
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 17:16   

Hiszpańska Inkwizycja była wielce okrutna.
Uwaga: drastyczne!

http://www.youtube.com/watch?v=O1HlOGc5_sk
 
 
emigrant 
Jaskier


Posty: 53
Skąd: ze Słupska
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 17:43   

jewgienij napisał/a
Hiszpańska Inkwizycja była wielce okrutna.
Uwaga: drastyczne!

http://www.youtube.com/watch?v=O1HlOGc5_sk


Nie bardzo wiem, czy Twój post jest argumentem na poważnie, czy nie. Nie znam Cię na tyle, by się zorientować. Tak, czy inaczej, z historią ma tyle wspólnego, co ich następny skecz z Hitlerem w Anglii...
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 17:48   

emigrant napisał/a
Tak, czy inaczej, z historią ma tyle wspólnego, co ich następny skecz z Hitlerem w Anglii...

Po czym wnosisz?
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 18:16   

Podejrzewam, że stroje nie do końca odpowiadają prawdzie historycznej.
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 18:20   

jewgienij, ta pilotka, nie?
Poza tym wszystko jest na miejscu.
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 18:27   

Właśnie też na to zwróciłem uwagę. W średniowieczu nie mogło być pilotek, bo nie było jeszcze pilotów, ale nie jestem ekspertem od historii...
 
 
emigrant 
Jaskier


Posty: 53
Skąd: ze Słupska
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 19:14   

Dyskusja nad Inkwizycją, jeśli ma być poważna i merytoryczna musi być, nazwijmy to, historyczna, bo wtedy chodzi o dociekanie prawdy. W takiej dyskusji podać jako poważny argument skecz Monty Pytona to... szukałem odpowiedniego słowa, ale nie znalazłem... Mam. Niech będzie kuriozum.

Jewgienij, szczery chłopak z Ciebie. Wygląda na to, że rzeczywiście ekspertem od historii nie jesteś.

Bawcie się, chłopaki dalej w tę "poważną" dyskusję. Zostały jeszcze jako źródła argumentów inne kabarety.

Pozdrowienia.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 19:36   

zejdę
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 13 Grudnia 2008, 08:54   

Dobre. Nie wiem, co lepsze. Skecz (jeden z najlepszych Pythonów) czy reakcja :mrgreen:
 
 
Iwan 
Żona astronauty


Posty: 7255
Skąd: Radlin
Wysłany: 13 Grudnia 2008, 09:45   

teraz boję się na głos powiedzieć: Nie spodziewałem się Hiszpańskiej Inkwizycji :mrgreen:
_________________
...i oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń... [JHB]

wymień się książkami i nie tylko:
http://www.finta.pl/ref/iwan
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 13 Grudnia 2008, 11:04   

Skoro przy Pythonie jesteśmy - skecz przyprawiający o opad szczęki - znajomość angielskiego wymagana.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 13 Grudnia 2008, 12:06   

dzejes, ten link nie ma nic wspólnego z tematem wątku.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 13 Grudnia 2008, 16:31   

Masz całkowitą rację.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 09:15   

Mały przyczynek do "antyinkwizycyjnych" bzdur szalejących po świagomości pożal się Boże enteluktłalystów :
Oglądam sobie wczoraj na Discowerku bajania o "Skarbie Templariuszy" / templariusze założyli Szwajcarią, flota templariuszy dopłynęła do Kanady, skarb jest w Peru,lub na Antarktydzie/ i cały czas narrator opisując / obrazem tyż/ co to zbiry Wilhelma de Nogaret nie zrobiły Templariuszom używa określeń " torturowani przez inkwizycję' tortury inkwizycjiOtóż jest to fałszerstwo i łajdactwo bo nie inkwizyja prowadziła śledztwo w sprawie Templariuszy a świeckie władze Królestwa Francji.

edit literówki
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
Ostatnio zmieniony przez dalambert 9 Stycznia 2009, 18:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 09:30   

Najbardziej w więzieniach inkwizycyjnych podoba mi się menu. Najczęściej były to zresztą areszty domowe,ale inkwizycja dbała o więźnia, o jego wyżywienie i jak sobie właśnie czytam, w jednym wypadku wino nie smakowało uwięzionemu toteż specjalnie dla niego sprowadzano ulubione piwo.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 10:25   

To zupełnie jak Sanhedryn, który nie miał w mocy wydawania wyroków śmierci, więc przekazał Jezusa Piłatowi.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 10:28   

dzejes napisał/a
To zupełnie jak Sanhedryn, który nie miał w mocy wydawania wyroków śmierci
o to ma wspólnego z dietą w inkwizycyjnych aresztach :?:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 10:29   

Jajco.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 10:33   

gania dzejes, po Forum
głupstwa powarkuje
bo gdy tego nie czyni
To wątrobę czuje :twisted:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 9 Stycznia 2009, 10:35   

Albowiem wcale, ale to wcale nie domyśliłeś się, że odpisywałem Tobie i moja wypowiedź nijak się miała do diety w aresztach.

Marcheweczka.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group