Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie post-apo czytaliście?
Autor Wiadomość
Augustus 
Gollum

Posty: 15
Skąd: Szczecin
Wysłany: 6 Maj 2006, 08:28   Jakie post-apo czytaliście?

Szukam ostatnio dobrej fantastyki osadzonej w realiach postapokaliptycznych. Zarówno tych bardziej klasycznych kojażących się z filmami z Mad Max'em, jak i bardziej fikuśnych włącznie z odradzającą się po apokalipsie magią itepe. Chcę zapytać co czytaliście, i co moglibyście polecić innym forumowiczom z tych klimatów.

Ja mogę polecić "Autobahn nach Poznań" i kilka innych utworów znajdujących się w tomie "Zapach szkła" A. Ziemiańskiego. Sporo ciekawej twórczości w tych klimatach można znaleźć w rozmaitych zbiorach Philipa K. Dicka... narazie nic więcej nie mogę sobie przypomnieć.
_________________
Afterfall www.afterfall.pl (dawna Burżuazja)
Lead designer, world designer, system designer

"Jeśli chcesz obczaić śpiewkę musisz rzucać uchem, coby cień rzeczy poznać"
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 6 Maj 2006, 08:38   

Oj było tego, było. Co by daleko nie szukać, gospodarz nasz też popełnił pozycję w tym klimacie. :wink:
 
 
Augustus 
Gollum

Posty: 15
Skąd: Szczecin
Wysłany: 6 Maj 2006, 08:41   

Jeśli można trochę konkretniej :wink: Nowy jestem, a i czasopismo nabywam od niedawna, więc nie wiem o co może chodzić. :)
_________________
Afterfall www.afterfall.pl (dawna Burżuazja)
Lead designer, world designer, system designer

"Jeśli chcesz obczaić śpiewkę musisz rzucać uchem, coby cień rzeczy poznać"
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 6 Maj 2006, 08:51   

Po pierrwsze: Apokalipsa wg Pana Jana, autorstwa Red.Nacza tego forum, Roberta J. Szmidta. Dobra rzecz.
A więcej? Fakt, Zeimiański trochę opek naskrobał... No i tyle... nie pamiętam więcej.

Ludzie mówili, że Kantyczka dla Leibowitza czy jakoś tak, to też post-apo ale inne.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 6 Maj 2006, 08:55   

Khem, khem... jesteś na forum magazynu SFHiH czy jak tam go zwą :wink: a miłościwie panującym nam rednaczem, ojcem redaktorem, krążownikiem imperium, NURSem jest Robert Szmidt (panie wybacz :wink: jak popełniłem literówkę) autor m.in. "Apokalipsy ..." na dodatek którego wszędzie na forum pełno (jak na dobrego gospodarza przystało zresztą).
A tak na boku, Kantyczkę dla Leibowitza czytał? I kontynuację?

(ufff, jakoś poszło, w końcu dzień bez wazeliny to dzień stracony :wink: :mrgreen: )
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 6 Maj 2006, 09:03   

Ja nie czytałem :) ale mam zamiar :)

No i był coś jeszcze... cholera... ostatni brzeg? drugi brzeg? Coś z brzegiem.. teraz sobie nie przypomnę... Ale wiem, że parę książek było, bo całą prelekcję mielismy o tym, że światy post apo to takie westerny są :)
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 6 Maj 2006, 09:06   

PAKO: nie musisz się śpieszyć, nie bardzo jest do czego. Ot w wolnej chwili, czemu nie, ale na kolana nie powala.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 6 Maj 2006, 09:09   

Ja jestem maniakiem post-apo :) Dla mnei każdy kawałek tego bedzie ładny. CZy dobry? ocenię potem ;)
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Maj 2006, 09:58   

Najlepsze co czytałem z tego gatunku to chyba "Aleja potępienia" Zelaznego. Chyba dawno nie było wznawiane... Raczej po antykwariatach trzeba szukać... :)
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 6 Maj 2006, 10:11   

Oj tak, tak, Aleja wstrząsnęła mną swojego czasu.
BTW co się dzieje z NURSem?
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 6 Maj 2006, 11:23   

Rafał napisał/a
BTW co się dzieje z NURSem?

Strzeże Minas Nursus :)
Ja od siebie dodam "Ja, Gerelth" Pasikowskiego.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 6 Maj 2006, 12:12   

Głowa Kasandry! Jakby ktos zapomnial.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Maj 2006, 12:58   

"Listonosz" Davida Brina. Na podstawie tej książki Costner nakręcił film...ale nie wińcie za to książki :) Polecam.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 6 Maj 2006, 15:30   

Kurde.. tego filmu się ludzie uczepili. A on fajny jest :)
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Maj 2006, 19:42   

Fajny, jak już to jest Wodny świat, Postman to nudziarstwo :)
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 6 Maj 2006, 20:12   

Nudziarstwo.. nie. Fajny jest. A wodny świat też :)
A MadMaxów nie widziałem i kajam się i błagam o wybaczenie.
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Maj 2006, 20:14   

Cóż, nie będę się kłócił :)
Ale w takim razie polecam książkę, na pewno ci się spodoba.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 6 Maj 2006, 20:25   

No, ja się musze w książkowe post-apo dopiero wciągnąć. No ale antykwariatów w okolicy brak poważniejszych, a po księgarniach raczej nie znajdę.
 
 
Augustus 
Gollum

Posty: 15
Skąd: Szczecin
Wysłany: 7 Maj 2006, 00:50   

Nabyłem dziś w łempiku pierwszego MGS'a ("Możesz Grać Spokojnie" - nowy magazyn o grach twórców SS-NG) i "Operacja Dzień wskrzeszenia" A. Pilipiuka. Z fragmentów i opisów na stronach Fabryki Słów wynika że sporo w tym grybań nad alternatywną historią, wojną atomową itepe. Na pewno też będzie doskonałą inspiracją :)
_________________
Afterfall www.afterfall.pl (dawna Burżuazja)
Lead designer, world designer, system designer

"Jeśli chcesz obczaić śpiewkę musisz rzucać uchem, coby cień rzeczy poznać"
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 7 Maj 2006, 09:32   

Augustus: ciekawe jak Ci się Pilipiuk spodoba... :mrgreen:
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 8 Maj 2006, 14:08   

Aleja potępienia swego czasu to było coś niesamowitego. Powaliło mnie. Jeszcze Dzień Tryfidów (a może to Noc była, już nie pamiętam a nie mam pod ręką) był fajny. I Śmierć trawy też.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 8 Maj 2006, 14:25   

Była jeszcze taka książka napisana przez W.Pasikowskiego - Ja Gelerth - w sumie treść była całkiem niezła (pomimo autorów). Książka zalega księgarnie z kiązkami z wycofanych nakładów i ma dosyć charakterystyczną okładke dośc nieudolnie przedstawiającą B.Lindę w trzech odsłonach. Pomimo okładki i autora ksiązkę warto przynajmniej przeczytać. Spotkalem sie nawet z opinią że gdyby tak rerzyserował jak napisał ta książkę, to polskie kino sensacyjne byłoby światową potęgą.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 8 Maj 2006, 15:56   

Napisałem o tej książce powyżej
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 8 Maj 2006, 16:49   

Augustus - jestem w podobnej sytuacji. Kompletnie nie orientuję się w dobrych książkach post-apo, a mam olbrzymią chętkę.

Czy oglądał ktoś "MARK 13 Hardware"? - to jest dopiero mroczna wizja postnuklearnej przyszłosci(z czerwonym niebem :) ).
http://www.filmweb.pl/Har...e,Film,id=40613
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
 
 
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 8 Maj 2006, 18:18   

Henryku na innym topiku napsiałeś:
Cytat

A Szulkina bardzo lubię. Mało znany jest fakt, że wszystkie jego filmy powstały na bazie napisanych przez niego opowiadań. Kupiłem rok temu książkę - na 6 tekstów cztery zostały sfilmowane.

możesz podać tytuł tej ksiażki? - a lepiej wymień wszystkie powieści jakie znasz, dotyczące klimatu post-nuklear.

Ja dorzucam od siebie "Miasto na Górze" Kira Bułyczowa - kult
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Maj 2006, 18:31   

Rafał
Cytat
BTW co się dzieje z NURSem?


Zgodnie z tradycja historyczna udałem się podbijać kraj niemczaków. Zwyciężyłem i dzisiaj wróciłem :-)
a żeby było on-topic to polecam film Miracle Mile.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 8 Maj 2006, 20:29   

Łowca L.A.2020 napisał/a
możesz podać tytuł tej ksiażki? - a lepiej wymień wszystkie powieści jakie znasz, dotyczące klimatu post-nuklear.


Oj, za dużo tych powieści nie znam :)
Oprócz "Ja, Gerelth", ksiażek Szmidat (hello Nurs) i Ziemiańskiego kołaczą mi w pamięci jakieś kiepskie teksty tzw. uznanych osadzone w realiach postapokaliptycznych. No i fajna gra książkowa "Wojownik autostrady"
Co do Szulkina, to zbioerk wydany był w 1989 r bodajże ; tytuł brzmi "O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji". Były tam opowiadania, zarówno te, które sfilmował, jak i inne. Ze sfilmwanych to wiadomo : Wojna światów ; O-bi,O-ba ; Golem ; Ga-ga. Niektóre w klimatach postapo jak sie patrzy.
Ha, wybrałeś najwłaściwszy topik na to pytanie !
No i proponuję założenie panu Szulkinowi osobnego wątku.
Kto za ?
Co do książki - nic straconego :

http://www.merlin.com.pl/...Piotr%20Szulkin
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 8 Maj 2006, 21:35   

Henry - świetny pomysł - Szulkin zasłużył na topic - do roboty.
gra książkowa "Wojownik autostrady"? czyli gra fabularna? - możesz napisać w kilku słowach na czym polega specyfika tej Ksiazki-gry?
(no i jako pisarz czas byś też coś skrobną Z czasów po 3 wojnie.. :) )

Nursie - opowiadania Ł.Orbitowskiego są dostępne w internecie na Gildii, czy twoje z gatunku post-apo tez można gdzieś odszukać, czy tylko publikujesz w books'ach?. Nigdy nie czytałem żadnego a klimat jest jednym z moich ulubionych.

Jako dzieciak gdzieś około 1985r oglądałem amerykański film na TVP, w którym całkiem dobrze zrobiono efekty zagłady miasta podczas wybuchu jądrowego.
Trick mniej wiecej polegał na tym że najpierw ukazano żywych przechodniów na ulicy, a potem nałożono pomarańczowy filtr na którym widać zamiast ludzi czarne szkielety.
To robiło wrażenie. Sceny nie gorsze od tych w Terminatorze 2.
Była tam też jakas uciekajaca para zakochanych. Potem widziałęm go kolejny raz na niemieckim RTL-u i dalej byłem pod wrażeniem(nie miałem gazety wiec nie mogłem sprawdzić tytułu).
Czy czasem to właśnie nie w "Miracle Mile" są te ujęcia? - a jeżeli nie, to czy wiesz Nurs o jaki film mi chodzi ?. Za prezydentury Regana był puszczany przez TVP.

Mgiczna Mila na luzie (pip)
http://www.filmweb.pl/Mag...,Film,id=100539
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
 
 
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 8 Maj 2006, 21:51   

Do listy dorzucam "Schron" Mirosława Piotra Jabłońskiego - moja pierwsza powieśc post-apo w życiu - kupiłem ją w kiosku przy moim bloku. Czytałem ją w na początku Podstawówki - w "Łyskach z pokładu Idy", nie widziałem nic szczególnego (ja pogięty chyba byłem od dziecka:) ).
Czy "The Crow 2" można zaliczyć do post-apo? Klimat wyludnionego LA jest spoko.
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Maj 2006, 22:41   

Łowca2020
Cytat
Nursie - opowiadania Ł.Orbitowskiego są dostępne w internecie na Gildii, czy twoje z gatunku post-apo tez można gdzieś odszukać, czy tylko publikujesz w books'ach?. Nigdy nie czytałem żadnego a klimat jest jednym z moich ulubionych.


nie, na sieci chyba nie ma, chyba, że pirackie.

Cytat
Jako dzieciak gdzieś około 1985r oglądałem amerykański film na TVP, w którym całkiem dobrze zrobiono efekty zagłady miasta podczas wybuchu jądrowego.


The Day After. Wtedy może robil wrażenie, ale to Cepelia w gatunku. Mnie powaliły komunikaty w TV (ciekawe jak im ocalała), że niestety bedą zakłócone dostawy cytrusów :-)

I do cholery, jeszcze raz reklamował piratów, a dostaniesz bana. to jest pierwsze i ostatnie upomnienie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group