Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Prosba o pomoc - jak zostac magistrem
Autor Wiadomość
Katmay 
Gollum

Posty: 5
Skąd: stad
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 01:46   Prosba o pomoc - jak zostac magistrem

Witam

Przed chwila zdazylem sie przywitac z zalogowanymi na forum wiec teraz pozwole sobie przejsc do sprawy rownie dla mnie waznej co powitanie :)

Otoz za dwa miesiace powinienem bronic swojej pracy magisterskiej
Problem w tym ze rozne inne obowiazki nie pozwolily mi sie do tej pory za nia zabrac

Temat pracy scisle zwiazany jest z fantastyka >> brzmi on "Porownanie pierwszoplanowych bohaterow literackich w polskiej i obcej lit. SF/Fantasy"

Na moje nieszczescie lit. specjalistyczna ktora zdolalem odszukac sam i ktora podsunela mi moja promotorka jest juz tak leciwa ze nie znajde w niej nic na temat bohaterow ktorymi chcialbym sie zajac

Moja prosba jest wiec taka (nie, nie chce zeby ktos napisal za mnie prace :lol: )
Czy ktos jest mi w stanie podac autorow badz tytuly ksiazek (moga rowniez byc wszelkie inne zrodla typu periodyki, strony www itd.) ktore moga mi sluzyc pomoca w trakcie pisania
Niekoniecznie musza to byc teksty mowiace tylko i wylacznie o spisanych ponizej postaciach
Rownie chetnie przeczytam cos o historii SF, poszczegolnych jej podgatunkach, polskiej lit. SF jej kondycji, historii jak i teksty traktujace o samym pojeciu postaci literackiej, jej budowie, roli)

Postu nie pisze z lenistwa a raczej z checi zasiegniecia jezyka u osob najlepiej poinformowanych czyli Was

Jesli zajdzie taka potrzeba to chetnie umieszcze na forum konspekt mojej pracy
Teraz pozwole sobie wypisac jedynie postacie o ktorych chcialbym pisac

Lit. PL

A.Sapkowski - Geralt
A.Sapkowski - Reynevan
A.Pilipiuk - J. Wedrowycz
A.Ziemianski - Achaja

Lit. obca

T.Pratchett - Rincewind
T.Goodkind - Richard Rahl/Cypher
George R. R. Martin - tu przewrotnie postanowilem i dostalem na to zgode opisac cala zbiorowosc "bohaterow" ktorzy ukazani sa w jego ksiazkach (cykl Piesni Lodu i Ognia)
J.R.R Tolkien - szczerze mowiac do konca nie jestem przekonany co do tego wyboru i szukam jakiejs dobrej alternatywy

Myslalem tez o dolaczeniu do listy postaci nie pochodzacej ze swiata fantasy (idealem bylby cyberpunkowy Gibson tylko wtedy nie wiem kto reprezentowalby barwy fantastyki polskiej)

Zainteresowanym pomoca mojej skromnej osobie chetnie odpowiem na wszelkie pytania samemu jednoczesnie majac jeszcze dwa
1. Czy moj post umieszczony jest w odpowiednim dziale forum >> jesli nie to prosze modow o jego przeniesienie do wlasciwego dzialu
2. Czy ktos wie kiedy pojawi sie ksiazka o Toy (w pierwszych numerach SF'a - nie pamietam dokladnie ktorych - byly dwa opowiadania o niej - mam nadzieje ze wiecie o kogo mi chodzi :)

Z gory dziekuje za okazana mi pomoc
Na dzis to tyle >> mam nadzieje ze jutro bede mial chwile zeby rozejrzec sie po pozostalych threadach na forum i cos konstruktywnego w nich dopisac
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 08:50   

-oj, z taka bibliografia to ci ciezko bedzie sie obronic... :)
po pierwsze, jesli w tytule masz fantasy - trzymaj sie fantasy. jesli chcesz pisac tez o SF... no to powodzenia. nie wiem, kto ci ten temat wymyslil, czlowieku, to jest robota na conajmniej doktorat.
po drugie, w polskiej fantasy jest jeszcze np Kres. calkiem, calkiem pod bibliografie podchodzacy :) bohaterow roznorakich tam od groma. natomiast z pilipiuka, mimo ze lubie, zrezygnowalabym. wez raczej Lema (solaris np) jesli chcesz SF polskie opisywac.
po trzecie, fantasy zagraniczne to tolkien przede wszystkim, nad czym sie zastanawiasz? natomiast pratchett, mozna wspomniec, ale ostroznie. to bardzo specyficzna literatura i ciezko ci bedzie cos wykoncypowac.
i po piate, pozycji z literatury specjalistycznej jest od groma. ale w jezykach obcych. :) ja polecam Sapkowskiego - wydal bodajze dwa tytuly, cos w rodzaju slownika fantastycznego; "Rekopis znaleziony w smoczej jaskini "- i bodajze "Historia i fantastyka".
"Postacie władców w fantasy"; B. Fatygi
poza tym, wystarczy pogooglac troche. :)
np:
cos takiego

no, ale w dwa miesiace ... powodzenia :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 09:57   

Przeniesione.

W temacie masz wymienioną SF, a wybrałeś teksty tylko fantasy. Chcesz dostać po łapkach od komisji?
Poszukaj też lepiej bohaterów. Ci są chyba za bardzo oklepani... :?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 10:04   

Oj, chłopie. Masz w niespecjalnie obszernej bibliografii Achaję, Wędrowycza i Goodkinda (nie czytałam, ale o poziomie grafomaństwa w jego książkach słyszałam niejedno), a zastanawiasz się nad Tolkienem? I pytasz ludzi o więcej? Na dwa miesiące PRZED OBRONĄ? Nie chcę siać defetyzmu, ale czarno to widzę...
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 10:28   

a mnie się wydaje, ze ten temat miał iśc 1 kwietnia, tylko sie chłopakowi kapke spóźniło. :bravo
Pomysł na żart doskonały po prostu.
Ubawiłem się wysmienicie, ale magisterium to raczej z tego nie bedzie :roll:
 
 
 
Vykosh 
Mechagodzilla


Posty: 673
Skąd: Cahtice
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 10:29   

Nie dolujcie chlopaka :)
Student wiele potrafi w stresie :)

Katmay, może faktycznie zdecyduj sie na SF albo Fantasy - jedno i drugie to troche sporo roboty.
A co do bohaterów to moze wez i oklepanych i jakis niestandardowych - i zderz jednych z drugimi? :) I jak ma byc fantasy to musi byc Conan :) Koniecznie. To taki Chuck Norris fantasy :)
_________________
The more people I meet, the more I love my battleaxe.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 10:39   Re: Prosba o pomoc - jak zostac magistrem

quote="Katmay"](...)
Myslalem tez o dolaczeniu do listy postaci nie pochodzacej ze swiata fantasy (idealem bylby cyberpunkowy Gibson tylko wtedy nie wiem kto reprezentowalby barwy fantastyki polskiej)
(...)

Oczywiście "kataryniarz" (jakżesz on sie nazywa !?) z "Pieprzonego losu kataryniarza" i "Walca stulecia" RAZa.

(cenzura w tutułach obowiązuje? ;) )

Życzę powodzenia. ;>
_________________
GAndrel
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 10:48   

Ale tak serio popatrzcie:
Cytat
bohaterow literackich w polskiej i obcej lit
i
Cytat
SF/Fantasy
. Po prostu masakra. Temat trzeba uciąc do 1/4 (np fantasy w lit. polskiej albo SF w lit. obcej) to moze w 2 miechy jakoś zdąży.
 
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 10:50   

Co do Toy, to od miesięcy jest w zapowiedziach Fabryki Słów (www.fabryka.pl), i uparcie okupuje ostatnie miejsce, bez daty wydania:
http://www.fabryka.pl/zapowiedzi.php?l=pl&id=toy
Kto ją tam wie, kiedy się pojawi.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 11:15   

Cytat
natomiast pratchett, mozna wspomniec, ale ostroznie. to bardzo specyficzna literatura i ciezko ci bedzie cos wykoncypowac.

Dalczego? Jak na moje to primo postać Rincewilda nabije trochę stastystyk z bibliografii a secundo to postać w sumie ciekawa, ale bardzo nieskomplikowana - wieczny pechowiec, chcąc uniknąć problemów bez przerwy się w nie ładuje.
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 13:58   

Cytat
Katmay: Otoz za dwa miesiace powinienem bronic swojej pracy magisterskiej
Problem w tym ze rozne inne obowiazki nie pozwolily mi sie do tej pory za nia zabrac [...]

Obudziłeś się za pięć dwunasta.

Cytat
Czy ktos jest mi w stanie podac autorow badz tytuly ksiazek [...]

Nie masz bladego pojęcia o temacie, który sam wybrałeś dla swojej pracy magisterskiej.

Cytat
Z gory dziekuje za okazana mi pomoc

Uważam, że Twoją najlepszą strategią teraz jest żarliwa modlitwa, żebyś nie trafił w komisji egzaminacyjnej na kogoś takiego jak ja.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 14:05   

Piech słusznie prawi. Polać mu!
Katmay: ile książek fantastycznych (także pism) przeczytałeś i jakie tam dominowały?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Vykosh 
Mechagodzilla


Posty: 673
Skąd: Cahtice
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 14:37   

gorat:
Cytat
Katmay: ile książek fantastycznych (także pism) przeczytałeś i jakie tam dominowały?

Pewnie fantastyczna czworka, fantasztyczne nastolatki, fantastyczne wakacje, fantastyczme dziewczyny :)
W sumie to fantastyczny temat na fantastyczna prace o fantastyce :twisted:
_________________
The more people I meet, the more I love my battleaxe.
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 14:46   

Katmay, Ty sam sobie wymyśliłeś ten temat? Bo czegoś tu nie rozumiem...
Pracę da się napisać w dwa miesiące, pod warunkiem, że ma się przygotowaną i przeczytaną bibliografię oraz przynajmniej plan...
Życzę powodzenia, przyda się.
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 27 Kwietnia 2006, 16:29   

Zbyt ogólny temat bez możliwości postawienia jakiejś sensowniejszej tezy. Wszystko rozwodni się na zupkę - lurkę. Najpierw powinieneś ograniczyć się do samej SF lub fantasy, potem ewentualnie dodać do tematu coś w rodzaju "... na przykładzie twórczości ". Trzeba ograniczyć zakres badań, sprecyzować temat na maxa - ale właśnie temat, a broń Boże bibliografię!
 
 
Katmay 
Gollum

Posty: 5
Skąd: stad
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 01:41   

witam

szczerze powiedziawszy zupelnie nie spodziewalem sie takiej odpowiedzi od osob bioracych udzial w dyskusjach na tym forum
nie bede odpisywal w takim tonie jak Wy choc moglbym ale do niczego poza slowna utarczka i zbanowaniem mojej osoby (bo jestem nowy na forum) by to nie doprowadzilo
w zasadzie czekam juz jedynie na wytkniecie mi glupoty jako ze nie uzywam polskich znakow czy tez z powodu znalezionej w moim poscie literowki lub braku przecinka

kilka (nawet kilkanascie) slow chcialbym jednak napisac

Elam - Dziekuje Ci ze jako jedna z nielicznych potrafilas po ludzku mi odpisac zamiast drwic ze mnie, piszesz ze praca z taka bibliografia nadaja sie na doktorat - albo nie wyczulem ironii albo zupelnie w tej materii nie zgadzasz sie z reszta forumowiczow

Co do uzytego w nazwie tematu "Fantasy/SF" >> w oryginale jest li tylko "fantasy" ale jako ze w dalszej czesci postu wspominam o Gibsonie napisalem to w ten a nie inny sposob - moj blad z tego co widze...

Nad Kresem sie zastanawialem ale koniec koncow porzucilem ten pomysl ze wzgledu na bardzo kiepska znajomosc jego tekstow (mial zastapic Pilipiuka wlasnie)
Dalsza czesc listy jaka jest taka jest - dokonalem takiego wyboru i chcialem jedynie zebyscie udzielili mi pomocy a nie oceniali moje decyzje... (slowe te kieruje rowniez do Haletha czy Vykosha)

Co do lit. specjalistycznej w jezykach obcych to bez problemu mozesz mi polecic napisana w jezyku angielskim lub niderlandzkim, podejrzewam ze moglbym jeszcze zmierzyc sie z tekstem po niemiecku - jezyki specjalna bariera w tym przypadku nie sa


Czasu zostalo niewiele - fakt - na cale szczescie chciec to moc :)


Gorat - dzieki za przeniesienie watku, sorki za spowodowanie zamieszania

Hauer - zgodze sie - w temat wkradl sie fatalny blad - powinno tam byc odniesienie ze owszem bohaterow w polskiej i obcej lit. ale tylko tych wybranych przeze mnie (wszak omowic wszystkich bohaterow to rzecz nie na moje sily i czas ktory mi pozostal)- uwaga jakze cenna a w jaki hmm "specyficzny" sposob zaprezentowana

Piech - nie prosilem Cie o ocenianie czasu w ktorym zaczynam pisac prace
ponadto - jak cytujesz to cytuj dokladnie a nie to co jest Ci na reke, mam Ci zrobic liste tych tytulow tak jak panom ?? (patrz nizej), nie wiem czemu odpowiadasz na posta kiedy w zasadzie nie masz nic do powiedzenia (na temat)...czasem milczenie jest zlotem

Cytat
Na moje nieszczescie lit. specjalistyczna ktora zdolalem odszukac sam i ktora podsunela mi moja promotorka jest juz tak leciwa ze nie znajde w niej nic na temat bohaterow ktorymi chcialbym sie zajac


I jeszcze na koniec

Cytat

Piech słusznie prawi. Polać mu!
Katmay: ile książek fantastycznych (także pism) przeczytałeś i jakie tam dominowały?


Cytat

Pewnie fantastyczna czworka, fantasztyczne nastolatki, fantastyczne wakacje, fantastyczme dziewczyny :)
W sumie to fantastyczny temat na fantastyczna prace o fantastyce :twisted:


Moglbym w sumie wypisac wam "Apokalipse wedlug p. Jana", "Pole bitewne Ziemia" Hubbarda,
"Wojne swiatow" Wellsa, "Pieprzony los kataryniarza", "Cujo", "Christine" czy "Miasteczko Salem" Kinga, "Tigane" Guya Gavriela Kaya, Gibsona czy Pratchetta, z rzadka zdarzy mi sie siegnac po "powazniejsza" literature (od Vonneguta, przez Agathe Christie a konczac na Kafce jak cos wpadnie w reke to czytam) poza tym lubie Kapuscinskiego i zapewniam was - wielu wielu innych
Po co jednak mam to robic kiedy wy nie majac o mnie zielonego pojecia z gory tak mnie oceniliscie i nic juz do was nie przemowi. Widac nie potraficie poradzic sobie z jakimis kompleksami i musicie sie na kims nieznanym wam wyzyc myslac ze internet jest anonimowy.
Czytalem tez "Piec przygod detektywa Konopki" Domagalika i ksiazki dziejace sie w swiatach "Dragonlance" czy "Shadowrun" (oj mialo sie kiedys czas na sesje RPG) i co jestem z tego powodu od was gorszy/lepszy ??
zarty jakies - zanim przeczytalem wasze wypowiedzi myslalem ze macie troche wiecej niz 13 lat...

chcialbym zaznaczyc ze moj wpis nie ma na celu obrazenie kogokolwiek a wyraza jedynie zdziwienie spowodowane tonem niektorych wypowiedzi, podejrzewam ze z dalszej sensownej dyskusji w tym watku nic juz nie bedzie (choc niezmiernie bym sie ucieszyl gdyby stalo sie inaczej)
jeszcze raz dziekuje tym ktorzy potrafili odpowiedziec jak cywilizowani ludzie
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 08:21   

znaczy się całkiem sporo przeczytałeś. zdecydowanie musisz doprecyzowac temat, żeby nie miał za duzej objętości. Jakis "Piech" w komisji moze zacząc dopywac o rzeczy, ktore temat obejmuje, a w pracy ich nie będzie. No i jakąs teze by trzeba...bo jak tak? Porównanie dla samego porównania? Pod jakim względem to porównanie? Że niby w obcej Fantasy maja większe miecze?

Powodzenia. Mysle że dasz sobie rade, nie takie rzeczy studenci robia :wink:
 
 
 
Vykosh 
Mechagodzilla


Posty: 673
Skąd: Cahtice
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 10:21   

Katmay, albo nie masz poczucia humoru albo nie czytasz emotikonów :)
Bo chyba tego nie wziąłeś na poważnie?
Cytat
Pewnie fantastyczna czworka, fantasztyczne nastolatki, fantastyczne wakacje, fantastyczme dziewczyny
W sumie to fantastyczny temat na fantastyczna prace o fantastyce

A teza faktycznie by sie przydala, bo wlasciwie to bohaterowie raczej sie roznia miedzy autorami i to nie zawsze. Osobiście bym raczej próbował wyróżnić najpopularniejsze kilka kanonów czy archetypów bohaterów i dodał kilku dziwaków choćby Wędrowycza :)
_________________
The more people I meet, the more I love my battleaxe.
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Kwietnia 2006, 19:56   

Katmay, przesadzasz. Ponadto zasosowałeś najprymitywniejszą formę obryny: atak ad personem.

Powinieneś cieszyć się, że po swoim pierwszym poście w odpowiedzi nie dostałeś dwóch linków:

1. http://ag.bocznica.org/
2. Jak mądrze zadawać pytania

(Numer dwa powstał na potrzby informatyków, ale można go posyłac wszystkim)
_________________
GAndrel
 
 
Vesper 
Sky Captain


Posty: 157
Skąd: Irlandia
Wysłany: 2 Maj 2006, 13:19   

Katmay:
1. Zetnij temat, KONIECZNIE - 'zetnij' - wycyzeluj, sprecyzuj, ogranicz do jakiegoś wątku, etc. - TEZA to słowo kluczowe (i padło powyżej nie raz ;) )

Możesz np. skupić się na 'folklorze' (vide Wędrowycz), albo np. fantastyce historycznej (czyli jak mity i historia zostały wykorzystane w literaturze sf/fantasy), ew. stereotypy bohaterów (czyli dajesz tezę, że 'nasz' jest taki-śmaki (+ dowody oparte na przykładach) a 'ich' jest śmaki-inny (+ to samo co do naszego).

Też chciałem walnąć 'super' pracę o Gibsonie i jego dwóch trylogiach - skończyło się na ścięciu do jednej i wątku odzyskania raju utraconego poprzez ścieżkę technologiczną - i tak pisałem ją długo i namiętnie (ponad 2 miesiące, prowadząc przy okazji w miarę 'normalne' życie).

2. Nie przejmuj się tonem wypowiedzi, bo wszyscy mają rację, łącznie z Tobą: Ty chcesz napisać pracę w 2 miechy (możliwe, jeśli nie masz naprawdę niczego innego na głowie - zapomnij o przyjemnościach pozamagisterskich ;) ), większość mówi, że urwałeś się z drzewa (szczerze mówiąc, jeśli Ci się uda i się wybronisz, zasługujesz na piwo od każdego forumowicza, który w Ciebie nie wierzył).

3. Książek jest tak bardzo w cholerę, że robienie listy może Cię tylko pogrzebać - bierz to, co masz pod ręką, sprawdź czy jest na czasie/uznane (jeśli nie jest, to pogoogluj, to nie boli - a ja w ten sposób znalazłem 70% materiałów pozaźródłowych = krytycznych)

Aha, nie chcę Cię zamartwiać, ale polska lista literatury krytycznej może być bardzo kusa... Artykułów na pewno jest o wiele więcej na ten temat, ale na mnie nie licz - niestety nie prowadzę ewidencji tego, co w polskiej prasie się ukazuje - uderz w jakieś roczniki/podsumowania/indeksy/cokolwiek.
_________________
Czytane/oglądane: Dan Simmons - The Hyperion Omnibus // BSG 1-4
 
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 2 Maj 2006, 13:54   

Katmay: IMO troszkę za mało czasu zostało Ci na pisanie, nawet jak nie sypiasz - ale trudno mi ocenić - jestem matematykim. Z mojej strony mogę polecić Glena Cooka (cykl "Czarnej Kompani")- jako przedstwienie tych złych w fantastyce. Ewentualnie Jacka Piekarę - jakp alternatywną religie.
Powodzenia.

ps. mi emotikony nie działają w tym temacie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group