Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Statystyka
Autor Wiadomość
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 15:33   Statystyka

Czytając opinie czytelników o opowiadaniach zamieszczanych w SFFH zauważyłem często powtarzającą się krytykę, że dany tekst jest za krótki. Pozwoliłem sobie zatem zbadać zależność między oceną opowiadania a jego długością. Stosowny wykres obejmujący wszystkie teksty literackie w numerach SFFH 1 to 5 znajduje się tutaj.

Współczynnik korelacji między ilością oddanych głosów (znormalizwaną) a ilością stron tekstu wynosi 0.64 (w możliwej skali od 0.0 do 1.0). To niezła korelacja.

Na wykresie tym można zauważyć, że najdluższy tekst (Wrota Światów, 29 stron) jakby odstaje od trendu. O ile pamiętam, jest to fragment większej całości. Po wykluczeniu tego tekstu współczynnik korelacji wzrasta do 0.81! Wykres znajduje się tutaj. Myślę, że trend jest bardzo wyrażny.

Autorzy proszeni są o wyciągnięcie wniosków i podciągnięcie się.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 15:47   

Znaczy sie ja z tego nic nie rozumiem :) Jakiej dlugości ma być najlepszy tekst? :twisted:
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 15:53   

Cytat
Znaczy sie ja z tego nic nie rozumiem

Pako, chłopie, czytaj wykresy! To Ci się może przydać.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 16:03   

Jeśli dobrze czytam, to dłuższe teksty zgarniają więcej głosów, chociaż są pojedyńcze wyjątki.
Ta kreska przez środek mi przeszkadza ;)
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 16:20   

Cytat
Jeśli dobrze czytam, to dłuższe teksty zgarniają więcej głosów, chociaż są pojedyńcze wyjątki.

Przecież wiemy, że wyjątki potwierdzają regułę.
Cytat
Ta kreska przez środek mi przeszkadza

Ta kreska to "najlepsza" linia prosta, jaką można przeprowadzić przez te punkty. Gdyby wszystkie punkty leżały na linii współczynnik korelacji wyniósłby równo 1,0. Gdyby punkty nie miały nic wspólnego z linią prostą, gdyby były rozrzucone przypadkowo, współczynnik korelacji byłby 0,0.

A wracając do Twojego pytania o optymalną długość - z tej analizy wynika, że najlepsze byłoby takie opowiadanie, które wypełniłoby cały numer czasopisma. Miałoby zagwarantowane 100% głosów w ankiecie.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 16:28   

:P Dobre :)
Ale spojrzawszy na to inaczej:
jednostronicowe opowiadanie dostanie mało głosów, dwudziestostronicowe dużo. Załóżmy, że oba mieszczą sie idealnie na prostej, czyli ten współczynnik jest równy jeden wtedy, co nie? No, ale lepsze i tak jest dwudziestostronicowe, a jednostronicowe jest o wiele gorsze, bo oceną opowiadania nie jest stosunek długość/głosy, ale same głosy, co nie?
Chyba, że ja coś knocę :)
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 16:33   

Dobrze kombinujesz.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 16:35   

No.. teraz tylko wypytać ile max stron może mieć opko, napisać i wygrana gwarantowana :)
Swoją drogą fajna statystyka.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 18:36   

Jak przeczytałem komentarz Piecha z 16:20 (gdy nie było jeszcze następnych postów), tknęło mnie, że w ankiecie brakuje opcji: żaden tekst mi się nie podobał.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 19:57   

Piech, ludzi po prostu zatkalo. Powalila ich na ziemie doglębna analiza problemu i porazily idace z niej wnioski!
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 20:01   

Rodion:
Cytat
Piech, ludzi po prostu zatkalo. Powalila ich na ziemie doglębna analiza problemu i porazily idace z niej wnioski!


Żebyś wiedział. :shock:

Piech, skąd Ci przyszło do głowy, żeby taką analizę przeprowadzić? Czuję się osaczona matematyką. Czy moje wybory są zdeterminowane długością opowiadania? :? Muszę to sprawdzić.

Oczywiście wyrazy uznania składam.
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 20:09   

Cytat
Piech: najlepsze byłoby takie opowiadanie, które wypełniłoby cały numer czasopisma. Miałoby zagwarantowane 100% głosów w ankiecie.

Najlepsze, bo bezkonkurencyjne.
W poprzednim numerze oddałam tylko jeden głos. Po prostu opowiadania mi się nie podobały. Gdyby to było jedno z nich to głosu bym nie oddała. Zakładając, że każdy kto kupił numer opowiadanie przeczytał trzeba ustalić stosunek oddanych głosów do ilości sprzedanego nakładu, co z kolei nie uwzględni osób, którym nie chce się głosować. Czyli dla porządku ankieta powinna też zawierać opcję negatywną.

Piechu fajnie to zrobiłeś. :bravo
Na 5 numerów
19 opowiadań krótszych niż 10 stron
9 opowiadań dłuższych niż 10 stron

Osobiście wolę krótsze
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 20:15   

Dłuższy może więcej?

Wychodzi, że nie wolno oszczędzać na znakach.
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 20:50   

Ja powiem tak - tekst o objętości poniżej 4-5 stron (nie "maszynopisu znormalizowanego", ale standardu mojego - czyli czcionka 12, ok. 50 linijek na stronie 8) ) raczej ma małe szanse mnie naprawdę wciągnąć. Bo nim się na dobre zacznie, już się kończy.

Inny trop - długie opowiadania zapewne są ostrzej selekcjonowane. Krótsze mają wiekszą szansę załapać się na niezagospodarowane miejsce w numerze, skoro NURS nie planuje zwiększyć ilości publicystyki, a czymś "dziury" zatkać trzeba. Chyba, że opowiadania dobiera się pod względem ilości znaków tak, by dokładnie wypełniły czasopismo. Ale to wstyd nawet podejrzewać, że mogłyby być odmierzane od linijki. :D Więc siłą rzeczy "dziury" będą. No i co tam dać? Reklamy? Czy jednostronicowe opko?

Czyli podejrzewam, że autor krótszego tekstu ma większą szansę na publikację, ale mniejszą na zdobycie uznania.
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 20:58   

Cytat
Anko:Więc siłą rzeczy dziury będą. No i co tam dać? Reklamy? Czy jednostronicowe opko?

Myślisz, że tak zatyka się dziury? A co z wielkością czcionki albo odstępem mniędzy wierszami?
Ostatnio publicystyka była wydrukowana takim maczkiem, że przy felietonie Romka oczy mnie bolały i głowa. Pewnie dlatego, aby zmieścić na jednej stronie.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 21:32   

Emilia:
Cytat
Ostatnio publicystyka była wydrukowana takim maczkiem, że przy felietonie Romka oczy mnie bolały i głowa. Pewnie dlatego, aby zmieścić na jednej stronie.


Nie, chyba nie - moje felietony maja pewien wymiar, w zasadzie plus minus kilkaset znaków :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 22:11   

Emilia:
Cytat
Cytat
Anko:Więc siłą rzeczy dziury będą. No i co tam dać? Reklamy? Czy jednostronicowe opko?

Myślisz, że tak zatyka się dziury? A co z wielkością czcionki albo odstępem mniędzy wierszami?
Ostatnio publicystyka była wydrukowana takim maczkiem, że przy felietonie Romka oczy mnie bolały i głowa. Pewnie dlatego, aby zmieścić na jednej stronie.
Ja tylko tak przypuszczam, zgaduję - nie mam żadnego doświadczenia, jak się składa pismo. Może przybędzie NURS i wszystko wyjaśni, wtedy będzie wiarygodnie. Ale sądzę, że nie jest tak: aha, mamy 3 długie teksty, zostało 25 stron i szukamy czegoś o konkretnej objętości. Raczej tak: mamy 4 długie teksty i 3 strony wolnego...
To chyba co innego usiłować wcisnąć gdzieś jeden akapit, pomniejszając czcionkę - inna skala. Chyba w SFFH nie drukowano jeszcze tekstów czcionką 14-stką, żeby je rozdąć o 2 strony. Bo i po co? A nuż wciśnięta w lukę dwustronicówka komuś się spodoba? To mamy zysk na czysto. A jak będzie krytykowana? No cóż, przynajmniej się dyskusja kręci.

Dla mnie opowiadanie powinno mieć fabułę i bohaterów. Wszystko nakreślone przynajmniej przyzwoicie, a nie zdawkowo - z czym, niestety, mamy często do czynienia w tekstach krótkich. Chyba, że autor z góry zakłada, że nie chodzi o fabułę, ale pokazanie jakiegoś paradoksu, teorii naukowej czy myśli filozoficznej - albo chodzi tylko o rozśmieszenie, jak w "humoreskach". Tak to często wyglądają "shorty" - czy mają 4 linijki, czy 4 strony. Może ma to sens, ale mnie najczęściej do gustu nie przypada.

Wolałabym, gdyby zamiast dwustronicowych opowiadań było więcej dwustronicowych tekstów publicystycznych. Ale ponieważ mój głos na rzecz publicystyki był w mniejszości (kiedyś o tym już była dyskusja na forum), nie pozostaje mi nic innego, jak przystosować się do istniejącej sytuacji.
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 22:54   

Cytat
Romek P: Nie, chyba nie - moje felietony maja pewien wymiar, w zasadzie plus minus kilkaset znaków

Wiesz Romku ja tego nie sprawdzę, bo nie mam już numeru. Pamiętam jednak, że bolały mnie oczy. Porównaj w swoim egzemplarzu czy nie miałeś mniejszego druku niż inne teksty. Taka regulacji chyba jest stosowana. Przecież nie liczysz słów jak piszesz? Jak można coś ścisnąć to można rozciągnąć zachowując estetykę.
:)
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 23:04   

Rzeczywiście, Emilio, przyznaję rację. Ja po prostu nie czytam już po sobie, stąd tylko sprawdzam, czy mi wydawca tytułu nie zmienił :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 23:16   

Cytat
Anko: Ale sądzę, że nie jest tak: aha, mamy 3 długie teksty, zostało 25 stron i szukamy czegoś o konkretnej objętości. Raczej tak: mamy 4 długie teksty i 3 strony wolnego...

Jak jest pismo sklejane to wtedy mając trzy strony, można jedną kartkę wyjąć i zostaje strona, albo jedną dołożyć i ma się pięć. Chociaż nie wiem. Myślę jednak, że skoro teksty czekają w kolejce np. Wegner czekał nie pamętam, dwa lata (?), to można sobie dopasować ilość opowiadań.
Cytat
Dla mnie opowiadanie powinno mieć fabułę i bohaterów. Wszystko nakreślone przynajmniej przyzwoicie, a nie zdawkowo - z czym, niestety, mamy często do czynienia w tekstach krótkich.

Oj, z tym to różnie bywa. Jak przywołam niemiłosiernie i niepotrzebnie rozwleczoną "Żertwę", to chyba będę musiała uciekać. Wolę jednak opowiadania krótsze. Gdy czytam książkę to na ogół nie jest to przypadkowa pozycja i wiem czy się z nią chcę zapoznać. Natomiast w dobranym przez Redaktora zestawie opowiadań są takie, których normalnie bym nie zauważyła i takie, które czyta się dobrze. Zresztą opowiadanie to krótki utwór prozatorski i taki niech zostanie, a rozwlekanie akcji widać od razu i robi to złe wrażenie.
:)
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwietnia 2006, 23:26   

Cytat
Romek P: Ja po prostu nie czytam już po sobie, stąd tylko sprawdzam, czy mi wydawca tytułu nie zmienił

A to nie przyszło mi do głowy. :lol: A przecież logiczne, że swój tekst znasz i czytać będziesz coś innego.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 00:08   

Emilia:
Cytat
Jak jest pismo sklejane to wtedy mając trzy strony, można jedną kartkę wyjąć i zostaje strona, albo jedną dołożyć i ma się pięć. Chociaż nie wiem.
Niestety, też nie wiem - to by trzeba policzyć, czy SFFH z miesiąca na miesiąc ma tę samą ilość stron, czy zmienną (wtedy prawdziwa jest teza o wyjmowaniu i dokładaniu kartek).
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Lu 
Marsjanin


Posty: 2253
Skąd: z kanapy
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 00:31   

Emilia:
Cytat

A to nie przyszło mi do głowy. :lol: A przecież logiczne, że swój tekst znasz i czytać będziesz coś innego.


Wydaje mi sie jednak ze autorzy czytają swoje teksty kiedy ukazują się one drukiem, zwłaszcza tacy doświadczeni autorzy jak Romek. Z tego co mi wiadomo, MP potrafi tak pociąć tekst przysłany do redakcji, że autor rozpoznaje tekst dopiero po przeczytaniu nazwiska na końcu. Swojego nazwiska ;)
_________________
Tym, co odróżnia nas od zwierząt, jest lodówka.
 
 
Lu 
Marsjanin


Posty: 2253
Skąd: z kanapy
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 00:44   

Piech: :bravo :bravo :bravo za chęci.
Lubię takie analizy. A Co to za opowiadanie - ok 18 stron, bardzo wysoko ocenione? Czy gdyby je również odrzucić (jako skrajny przypadek wyjatkowo dobrego opowiadania) korelacja byłaby jeszcze bliższa 1? :roll:
_________________
Tym, co odróżnia nas od zwierząt, jest lodówka.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 04:29   

No Piech, szacuneczek :D
A masz możliwość korelacji do krzywej Gausa (chyba tak to szło)? Wydaje mi się, że miałaby tendencję do pięcia się w górę szybciej niż prosta. BTW:
Co na to NURS?
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 08:54   

Brawo.
A znacie takie powiedzenie, że istnieją małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyka ?
Ja tam będę oponował przeciwko takiemu postawieniu sprawy, ale liczby nie kłamią co ? ;)
Dobre opowiadanie, to dla mnie nieprzypadkowy, z sensem, dowcipem lub nie, i pomysłem, zebrany przez autora zestaw słów. A czy jest to mniejszy czy większy zestaw, nie powinno mieć wpływu na decyzję piszącego przed przystąpieniem do pisania.
O, teraz napiszę tekst optymalny na 12, 5 strony, to mi NURS na pewno wydrukuje, jak tylko nie będę za bardzo bredził.
No może trochę narzekam, ale i tak szacunek dla Ciebie Piechu za wkład.
 
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 10:11   

No, ja mam akurat taki okres, że trudno mi łyknąć jakikolwiek dłuższy tekst. Jestem tak kompletnie po uszy zarobiona i zabiegana, że czytać mogę tylko w autobusie po drodze do pracy. Na stojąco i w tłoku. Nie wiem, jak ja przez nowe SF przebrnę. Tak że na razie jestem w stanie przełknąć raczej krótkie opowiadanka :(
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 14:31   

Z liczbami jest tak, że normalnemu, zdrowemu człowiekowi strasznie ciężko one przychodzą, ale jak już, to może być z tego nie tylko korzyść, ale i zabawa. Statystyki, wiadomo, kłamią. Wie to każdy, kto chodzi na zakupy, płaci rachunki, a potem czyta kit o oficjalnej stopie inflacji. Ale nawet najuczciwsze statystyki mogą prowadzić na manowce.

Z mojego wykresiku wynika, że im tekst jest dłuższy, tym ma lepszą ocenę. Korelacja jest dobra. To nie znaczy jednak, że istnieje tu związek przyczynowo-skutkowy! Nie znaczy, ale...

Wydaje mi się, że coś jednak jest na rzeczy. Vide liczne narzekania czytelników, że pomysł może i niezły, ale tekst za krótki. Opowiadanie powinno być na tyle rozbudowane, żeby "wciągnąć". Co więcej, mam wrażenie, że doświadczeni autorzy dobrze zdają sobie z tego sprawę.


Lu: ten 18-stronicowy tekst, to "Żertwa...".
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 18:48   

Piech:
Cytat
Opowiadanie powinno być na tyle rozbudowane, żeby wciągnąć.
:bravo No, toż właśnie o tym mówiłam - krótki tekst to jak "szybki numerek", często zostawia uczucie niedosytu. :mrgreen:
Wiesz, Piech, podnosisz mnie na duchu - pokazując, że do literatury można podchodzić nie tylko "humanistycznie", ale też "ścisło" i nawet sporo z tego wynika! Znać naukowca. 8) Niniejszym składam wyrazy uszanowania, bo jakoś wcześniej zapomniałam. :oops:
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 13 Kwietnia 2006, 19:03   

ciekawe jak w głosowaniu wypadnie Sentenence I :wink: ?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group