Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Michał Gołkowski
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 29 Kwietnia 2018, 16:48   Michał Gołkowski

Jedną z najbardziej zaskakujących i intrygujących rzeczy dla mnie jest pojawienie się niemal jednocześnie dwóch twórców prosto z mokrego snu Pilipiuka - Mroza i Gołkowskiego. Łączy ich doskonała prezencja, bardzo dobry i częsty kontakt z czytelnikami (i autopromocja), a nade wszystko tempo, które niby ma sens (tyle tekstu dziennie jak najbardziej się da napisać), ale i tak ma się ochotę zatrzymać i przeczytać jeszcze raz listę wydanych książek, bo coś tu nie gra...

Z Gołkowskim pierwszy kontakt miałem na WTF (bez skojarzeń proszę) - "Spiżowy gniew" mnie skusił świeżością, zajrzałem na spotkanie autorskie (i naprawdę spotkanie, bo na innych potrafiły być pustki; tym razem słuchacze się ledwo mieścili w przestrzeni między Zajdlem a Solarisem), podpisał, OK. "Gniew" będzie musiał poczekać, bo Marcinów dwóch wzięło wcześniejsze numerki na liście.

Kolejny kontakt: WCC. Pochodziłem sobie trochę i stwierdziłem, że sprawdzę, o czym Gołkowski będzie mówił o 15:00 na Scenie WBS, więc zajrzałem i... zostałem. Pewną zachętą było to, że już od paru godzin krążył w pełnym mundurze. Jeszcze lepsza była druga część, w Sali Czerwonej, bo opisywał swój rozwój "w opowiadaniu historii" i przekonywał, że cały czas się poprawia - i dlaczego. Następnie w sobotę byłem na jego "Gniewie Achillesa"; licząc jeszcze panel o powieści historycznej, który pominąłem, daje to jego cztery wystąpienia na jednej imprezie. Trzy solo. Nie doliczyłem się jeszcze ani jednego gościa, który by tyle prowadził. A pomyśleć, że Gołkowski się szykował do kolejnej premiery - miesiąc po poprzedniej. Tym razem ze Stalkera, Liteon chwalił na fejsie bodajże wcześniejszy tom.

Podkreślał, że nadal pracuje jako tłumacz, więc pytanie brzmi: jak on to robi?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Silaqui 
Zombie Lenina


Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Kwietnia 2018, 20:38   

gorat, Gołkowski pisze słabe książki ;) to typowy przykład fabrycznego autora w najgorszym rozumieniu tego słowa. Ma facet pomysły (czasem nawet sympatyczne), ma prezencje, świetnie się promuje, tylko... Im więcej pisze, tym jest gorzej. Przeczytałam jego 4 książki - dwie pierwsze z "stalkerskie", pierwszego "Komornika" i coś, co się chyba po wydaniu "Moskal" nazywało. I jakby to tak kulturnie i bez tych onych epitetów - szynki nie urywa. Gdzie, zaznaczam - gdyby taki Gołkoś poczekał chwilkę, pomyślał, dostał upierdliwego redaktora to zapewne dałoby się z tego wyciągnąć dobrą rozrywkową fantastykę. A tak - dostajemy fantastykę dla mas, o znikomej wartości literackiej.
Jak on to robi - wygląda to mniej więcej tak, że ma pomysł, siada, spisuje go i wysyła do Fabryki. Przy niektórych pozycjach robił jakiś research, ale nie jestem w stanie tego ocenić, bo niestety jak ja historię lubię, tak ona mnie juz nie bardzo ;)
_________________
Na początku było Słowo. Potem pojawił się pieprzony edytor tekstu. Potem procesor myślowy. A potem nastąpił koniec literatury.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 29 Kwietnia 2018, 21:34   

Innymi słowy, jak opisywał, że jest takim "mistrzem gry" dla swoich bohaterów, to nie przesadzał - no bo kto by to widział w czasie gry wracać do wcześniejszych wydarzeń i coś w nich poprawiać...

A jakiś komentarz do planu dobicia do bodajże 33 książek na dziesięciolecie pracy twórczej, jeśli mnie pamięć nie myli? ;) Na razie przez pierwsze pięć lat solidnie wykonuje plan. Solidnie w sensie ilości papieru czy stron.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Kwietnia 2018, 21:49   

Mnie się jego nazwisko kojarzy wyłącznie z jakąś kupoburzą na fejsbuku, i to negatywnie.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 29 Kwietnia 2018, 21:50   

To co było ze dwa tygodnie temu chyba? Z obrazkiem, prawami autorskimi i zarobkami grafików?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Kwietnia 2018, 09:02   

Jakoś tak, z obrazkiem, wojującym feminizmem (którego nikt poza autorem tam nie widział), zapłatą za pracę i zamówieniami. Pan autor wypowiadał się tak z *beep* że opadło mi wszystko (jako w końcu pożal się bogini artystce), ale gdzieś w komentarzach było że to taka sprytna taktyka, bo ważne żeby ludzie mówili, to zapamiętają nazwisko i sięgną po książkę. Zapamiętałam ale raczej w celach odwrotnych. Kumpel przy okazji znalazł wypowiedź autora że książkę pisze średnio miesiąc i to mnie odchęciło jeszcze bardziej.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
jewgienij 
Parszywiec

Posty: 6286
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Maj 2018, 13:13   

To już wiem, kim jest dziwny pan o wyglądzie operowego Mefistofelesa, przebrany za żołnierza, którego mi fejs podsuwał jako osobę, z którą powinienem się zaprzyjaźnić :)
Miesiąc na jedną książkę? OK. Tylko że potem redaktor męczy się nad tym trzy miesiące...

Tutaj mam nieznany filmik ze spotkania autorskiego pana Gołkowskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=90jbAKTwPTk
  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group