Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Przypisy
Autor Wiadomość
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 2 Maj 2014, 18:38   Przypisy

Czytam sobie książkę. Na potrzeby niniejszych rozważań nie jest istotne jaką. Jest to powieść sensacyjna. W tekście od czasu do czasu pojawia się przypis. I tu dochodzimy do meritum. Przypisy wyjaśniają następujące pojęcia (wybrane przykłady):
OMON
urka
mudżahedin
Czy tylko mnie się wydaje, czy jednak trochę przegięto z tłumaczeniem terminów oczywistych? A tak bardziej ogólnie zastanawiam się, na jakiej podstawie redakcja uznaje dane słowo/termin za trudne.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 2 Maj 2014, 18:45   

W czasie redakcji książki moja redaktor powiedziała mi, żebym wyrzucił przypisy. I w sumie racja. Nie ma co traktować czytelnika jak idioty, w dobie internetu, jeśli ktoś czegoś nie wie, łatwo sobie znajdzie odpowiedź na każde pytanie.
A swoją drogą co oczywiste dla jednego, dla drugiego niekoniecznie. "Recenzentka" z pewnego dużego portalu wytykała mi jako błędy rzeczy (oczywiste dla mnie), które błędami nie były. I najlepsze jest to, że poparł ją tłum klakierów. :fp:
Ostatnio zmieniony przez Adon 2 Maj 2014, 18:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 2 Maj 2014, 18:50   

Cytat
OMON
urka


te dwa musiałem sprawdzić nie miałem pojęcia co znaczą.
Internet nie zawsze jest po ręką, przypisy się przydają, moja córka (lat 10) nie tak dawno pytała co to jest "walkman" bo czytała książkę i napotkała na taki termin.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21972
Skąd: Szmulki
Wysłany: 2 Maj 2014, 18:53   

Ale tak dochodzi się do absurdu. Drogi czytelniku idioto oto "dooopa" to siądźka. A wieczne póro to taki przyrząd do pisania... No nie można zakładanych czytelników traktować jak gimbazę czy innych skrajnych szóstaków.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 2 Maj 2014, 18:58   

Nureczka zwaz na to ze są młodsi czytelnicy, a i nie kazdy w naszym wieku musi mieć taką wiedzę o ZSRR jak ty.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21972
Skąd: Szmulki
Wysłany: 2 Maj 2014, 19:02   

To był przykład z wiedzy ogólnej. A młodzi mają słowniki, internety, bzdety i kotlety, tylko chęci nie mają żeby jakąkolwiek wiedzę samodzielnie zdobyć.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2 Maj 2014, 19:09   

Dzisiaj internet jest w telefonie więc jest zawsze i wszędzie.

Czytałem ostatnio Sklepy cynamonowe. Kilkaset przypisów od współczesnego wydawcy. Jakiś hardcore.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 2 Maj 2014, 19:23   

Co prawda to prawda, jednak czy wiedzę posiądą z przypisów czy Wikipedi jest rzeczą drugorzędną.
A temat lenistwa i wąskich horyzontów młodziezy to temat na inny wątek.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 2 Maj 2014, 20:06   

konopia napisał/a
Cytat
OMON
urka


te dwa musiałem sprawdzić nie miałem pojęcia co znaczą.
Internet nie zawsze jest po ręką, przypisy się przydają, moja córka (lat 10) nie tak dawno pytała co to jest walkman bo czytała książkę i napotkała na taki termin.


konopia, dlatego właśnie testuję :) Wiem, że z drugiej strony jest mnóstwo określeń oczywistych dla młodzieży, które dla mnie są czarną magią. Stąd już moje rozważania ogólne (jako "prawie pisarz" się zastanawiam) jak rozsądnie podejść do zagadnienia przypisów. Opinie forumowiczów autentycznie mnie interesują. Tak z czystej, inteligenckiej (albo babskiej) ciekawości.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2 Maj 2014, 20:39   

OMON to i dzisiaj a nawet zwłaszcza powinnien brzmieć znajomo

natomiast urka - pierwszy raz słyszę
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 3 Maj 2014, 00:05   

Oni Mogą Obić Nahajem? :mrgreen:

Też musiałem sprawdzić razem z urką. Przychylam się do opinii, że nie należy szarżować z przypisami. Ciężka sprawa wyważyć tę granicę, między "co ja kurde czytam" a "traktują mnie jak idiotę". Wydaje mi się, że należy brać pod uwagę target, czyli np. jeśli to książka dla dzieci to przypisy mogą być przydatne, ale wiadomo, że w książce typowo wojennej nie będziemy opisywać każdego modelu broni. Moim zdaniem prawdziwie niezbędne są przypisy w momencie w którym kontekst kulturowy/historyczny jest dla czytelnika zbyt odległy i/lub potrzeba zbyt dużego riserczu, żeby coś sprawdzić. Np. jak czytałem "Boską Komedię" to gdyby nie drugie tyle przypisów, odnoszących się do ówczesnej Italii, otoczenia autora, kotekstu kulturowego, który przez parę wieków stał się odległy, to ominęłaby mnie połowa treści... (przykład może nie jest idealny, bo mamy element niewspółczesności, ale myślę, że wiecie co mam na myśli :) )
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 3 Maj 2014, 09:04   

To nieszczęsne "urka" funkcjonuje w grypserze. O tyle zwróciło moją uwagę, że innych słów z grypsery, takich jak cwel czy git, nie wyjaśniono w przypisach. Za to wyjaśniono "git w koronie". I ten arbitralny wybór mnie zastanowił.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 3 Maj 2014, 11:33   

Cwel funkcjonuje jako wulgaryzm, więc nie ma się co dziwić że nie został objaśniony.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 3 Maj 2014, 15:55   

Niektóre słowa z grypsery przeszły do języka potocznego, inne nie. Tak krakowska "bańka choinkowa" jest raczej znana, ale "bajoka" obdarzyłbym przypisem.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21972
Skąd: Szmulki
Wysłany: 3 Maj 2014, 16:37   

A ja bajoka znam od dziecka z książki Broszkiewicza "Mister Di". Może więc nie przypisy tylko popularyzowanie czytelnictwa jako takiego?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Maj 2014, 16:43   

Z drugiej strony słów przybywa i co raz więcej zostaje w przeszłości.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21972
Skąd: Szmulki
Wysłany: 3 Maj 2014, 16:53   

To prawda, wtedy warto zajrzeć do słownika, włożyć trochę wysiłku w sumie przyjemną naukę a nie narzekać i żądać wyłożenia wszystkiego jak jakiemu debilowi. Czytam te skargi w necie że książka jest słaba "bo autor używa trudnych słów" i nóż mi się w kieszeni otwiera.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 4 Maj 2014, 11:03   

Kruku, lepiej nie linkuj takich przypadków, bo już teraz słyszę szczęki odbezpieczanej broni w domowej zbrojowni.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group