Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Działko Gaussa i inne przyrządy strzelające
Autor Wiadomość
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 18 Marca 2012, 21:03   

dzialko Gaussa
moze ktos po ludzku i prostymi slowami powiedziec jak to dziala?
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
bo wyglada fajnie
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 19 Marca 2012, 08:06   

nie wiem co mówi film, bo w pracy Yt nie otworzę, ale działko gaussa to po prostu 'samonapędzająca się wyrzutnia pocisków nieobojętnych magnetycznie (ferromagnetyki?) poprzez oddziałujące na nie pole elektromagnetyczne z cewek owiniętych wokół "lufy"'

czyli tak jak kiedyś na fizyce opiłki magnezu się układały w liniach, tak tutaj, jeżeli umieścisz w środku takiej cewki, przez którą płynie prąd jakiś przedmiot, to pole magnetyczne będzie je dodatkowo napędzało. Cały trik polega na tym, żeby w odpowiednim momencie wyłączyć prąd, żeby cewka nie hamowała pocisku w drugiej fazie lotu przez lufę
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Marca 2012, 08:30   

aniol, ja to widzę tak, że kulka uderzając w blok magnes+kulki ma pewną energię, którą przekazuje ostatniej kulce, ta porusza się dalej wpadając w pole magnetyczne magnesu które zwiększa jej prędkość i energię, przy kolejnych segmentach energia i prędkość jest coraz większa
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 08:34   

mesiash napisał/a
kiedyś na fizyce opiłki magnezu się układały w liniach
Serio? Magnezu? To musiało być strasznie dawno, bo za moich czasów, to magnez się paliło, a opilki były stalowe.

Zgadzam się z Fidelem. Właśnie o to chodziło w doświadczeniu.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 19 Marca 2012, 08:50   

aniol, nie wiem co to jest na filmiku, ale na bank nie jest to działko Gaussa. Działko Gaussa wygląda TAK.

Edit - Fidel dobrze gada, tak to będzie.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 19 Marca 2012, 09:00   

Czytałem, że to działko ma bardzo mierne osiągi - znaczy prędkość początkowa nie powala (w porównaniu do klasycznych) i dramatycznie szybko maleje wraz z odległością. A przy założeniu, że pocisk niszczy tylko energią kinetyczną, to dość istotne problemy.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Marca 2012, 09:40   

dzejes napisał/a
i dramatycznie szybko maleje wraz z odległością.
dzejes, jak już pocisk opuści działo to nie ma znaczenia skąd i w jaki sposób był wystrzelony przecież
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 19 Marca 2012, 10:10   

Nie jest tak tragicznie:

Cytat
O przeprowadzeniu zakończonych sukcesem prób działka elektromagnetycznego poinformowała amerykańska marynarka wojenna. Wystrzeliwane za jego pomocą pociski osiągać będą zawrotną prędkość ok. 6 km/s. Broń, nad którą prace trwają od lat, jest w stanie nadać pociskowi szybkość pięć razy większą od szybkości dźwięku, a jej zasięg to 200 kilometrów. Energia wystrzału sięgnęła 33 MJ (megadżuli).

Dotychczasowy rekord należał do tego samego Railguna, z ośrodka testowego US Navy w Dahlgren. Dwa lata temu działo to wystrzeliło pocisk z mocą 11 MJ.

Dla porównania siła jednego megadżula to równowartość energii uwalnianej przy uderzeniu w mur poruszającego się z prędkością 160 kilometrów na godzinę i ważącego tonę pojazdu.

Pocisk wystrzeliwany przez działo elektromagnetyczne Railgun w założeniu nie posiada ładunku, a jego niszczycielska moc wynika z energii z jaką uderza w cel. Amerykańska marynarka liczy, że już wkrótce nowa broń pojawi się na jej wyposażeniu.

Głównym celem wojskowych specjalistów jest konstrukcja działa elektromagnetycznego, które zdolne będzie niszczyć cele morskie i naziemne z niemożliwej przy użyciu konwencjonalnych dział odległości.


http://tvp.info/informacj...-rekord/3578585
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 19 Marca 2012, 10:38   

feralny por., touche :oops:
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 19 Marca 2012, 14:53   

Fidel-F2 napisał/a
jak już pocisk opuści działo to nie ma znaczenia skąd i w jaki sposób był wystrzelony przecież


Mam wrażenie, że nie rozumiesz moich uwag. Szybko malejąca prędkość oznacza szybko malejącą energię, z jaką pocisk uderza w cel. Przypominam, że pocisk niszczy jedynie energią kinetyczną, bo nie ma żadnej głowicy, żadnego elementu wybuchowego.

Rafał pięciokrotna prędkość dźwięku to trochę ponad 6000 km/h

Lotniskowce Nimitz są uzbrojone w działka strzelające pociskami z prędkością 4000 km/h, mają na pokładzie rakiety osiągające prędkości 4500 km/h (a przy tym uzbrojone w głowice bojowe).

Problemami są: krótki zasięg, ogromne zużycie energii oraz kiepska ergonomia - działo ciężko obracać z uwagi na jego konstrukcję.

Jak na razie zabawka 8)
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Marca 2012, 16:02   

Mnie interesuje jedno - jak zamierzają rozwiązać problem zakrzywienia Ziemi. Przeca przy zasięgu powyżej dwudziestu kilku kilometrów, działo nie będzie widziało celu, a że pocisk ma niszczyć samą energią kinetyczną, to jego prędkość nie pozwoli na lot po paraboli/krzywej balistycznej. Czy pozwoli?
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 16:10   

ilcattivo13, Ale żeś wymyślił :shock: Po co ma działo widzieć cel? Już od poczatku XXw. znane sa sposoby wyliczania nastaw do strzelania bez widoczności celu. Prędkośc poczatkowa pocisku ma tu tylko takie znacznie, że pożądany zasięg strzału jest uzyskiwany przy mniejszym kącie podniesienia lufy.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Marca 2012, 16:18   

wiem, to lamerskie pytanie było, ale to naprawdę nie będzie robiło różnicy, że docelowo pocisk z działka Gaussa będzie wyciągał ~5-10 razy większą prędkość?
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 16:31   

Nie za bardzo. Z resztą to nie problem bo od pomysłu, do przemysłu daleka droga i na razie to nie wiadomo jakie osiągi bedzia miało działo, które się nada do praktycznego użytku, ani nawet czy w ogóle uda się takie zbudować.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Marca 2012, 16:39   

Dzięki :D I już wszystko wiem ;P:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Marca 2012, 16:52   

dzejes napisał/a
Mam wrażenie, że nie rozumiesz moich uwag. Szybko malejąca prędkość oznacza szybko malejącą energię, z jaką pocisk uderza w cel. Przypominam, że pocisk niszczy jedynie energią kinetyczną, bo nie ma żadnej głowicy, żadnego elementu wybuchowego.
Dalej nie rozumiem. Skąd powietrze wie, że to pocisk z działka Gaussa i należy stawiać mu większy opór?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 17:12   

Fidel-F2, dzejesowi chyba chodziło o to, że w przeciwieństwie od pocisków klasycznej artylerii (wypelnionych materiałem wybuchowym), skuteczność posisku kinetycznego maleje wraz z odległością od działa.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Marca 2012, 17:25   

Nie, to jest dla mnie jasne, chodzi mi o słówko 'szybko'
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 19 Marca 2012, 17:44   

No i z czym masz problem? Szybko maleje, bo pocisk ma bardzo specyficzny kształt - sam zobacz, na filmie je widać. Z tego co wyczytałem traci szybciej, niż pocisk artyleryjski lub rakieta, w przypadku których prędkość ma o wiele mniejsze znaczenie. Ale tego wątku nie będę ciągnął, bo nie jestem kompetentny, akurat poczytałem o działach elektromagnetycznych kiedyś.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 18:41   

dzejes napisał/a
bo pocisk ma bardzo specyficzny kształt - sam zobacz, na filmie je widać
No nie za bardzo jednak. Na filmie widać pociski zapakowane w sabotach (0:10), które oddzielają się tuż po opuszczeniu "lufy" (1:44), oraz sam pocisk - ten szpikulec po prawej stronie. Sam pocisk jest również widoczny w locie (1:58). To nie jest kształt istotnie gorszy od kształtu pocisków stosowanych w klasycznej artylerii.
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 19 Marca 2012, 19:26   

dzejes napisał/a
Czytałem, że to działko ma bardzo mierne osiągi - znaczy prędkość początkowa nie powala (w porównaniu do klasycznych) i dramatycznie szybko maleje wraz z odległością. A przy założeniu, że pocisk niszczy tylko energią kinetyczną, to dość istotne problemy.
Czytałem gdzieś, że docelowo działko miało by strzelać 10 pocisków/minuta i że nie ma póki co a) statków i b) planów statków mogących je zasilać. :)
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 21:10   

Jak na razie to jest model badawczy (niepierwszy z resztą i pewnie nie ostatni) i na tej podstawie nie da się przewidzieć jak będzie wyglądało, ani czy w ogóle będzie jakieś "docelowe działko". Amunicja jest tylko jednym z wielu problemów do rozwiązania i to chyba nie najpoważniejszym.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Marca 2012, 21:38   

dzejes napisał/a
No i z czym masz problem?
no już wiesz, po prostu nie widzę powodu by miało jakikolwiek znaczeni dla szybkości wytracania prędkości to z jakiej machiny pocisk jest wystrzelony

Ilt, co to jest 'statek zasilający'?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 19 Marca 2012, 21:59   

Fidel-F2 napisał/a
Ilt, co to jest 'statek zasilający'?
Wyżej ludzie linkowali film i artykuł dotyczący jednego konkretnego projektu - Marynarki Stanów Zjednoczonych. Ten rozwijany projekt - który docelowo (który pożądanie, którego celem, jak zwał tak zwał) miałby mieć dwukrotnie większy zasięg i wystrzeliwać 10 pocisków/minuta - miałby być instalowany na statkach. By wystrzelić pocisk potrzebna jest energia elektryczna, czytałem (na upartego mogę poszukać artykułu - ale na bardzo upartego, bo mi się nie chce), że nie ma ani statków, ani projektów statków, które mogłyby zapewnić potrzebną do tego energię.

e:
feralny por. napisał/a
docelowe działko
Wydaje mi się, że w ostatnie wakacje dalsze fundowanie projektu stanęło pod znakiem zapytania i wtedy - przed Kongresem - zostało opisane "działko docelowe", ale mogę się mylić.
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
Ostatnio zmieniony przez Ilt 19 Marca 2012, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:01   

No więc właśnie Ilt, statki to są w zlewie, a nie w US Navy. ;P:

Cytat
przed Kongresem - zostało przedstawione działko docelowe
Sądzę, że wątpię.
Ostatnio zmieniony przez feralny por. 19 Marca 2012, 22:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:02   

Statek, okręt, ja malucha od TIRa ledwo odróżniam, a żaglówkę od deski surfingowej tylko z mapą. :P
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
Ostatnio zmieniony przez Ilt 19 Marca 2012, 22:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:03   

Dzięki feralny por. :evil: , zepsułeś dobrze zapowiadającą się zabawę. :twisted:
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:08   

Do usług. :twisted:
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Ilt 
Han Solo


Posty: 808
Skąd: Różnie.
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:22   

feralny por. napisał/a
Sądzę, że wątpię.

Znalazłem artykuł, w którym jest napisane co Navy chciałoby osiągnąć (strzały/minuta, a zatem "działko docelowe") oraz o raporcie dla Kongresu, w którym przedstawione są odpowiedzi na pewne pytania (jakie, oraz jakie odpowiedzi, nie piszą, raport zapewne niejawny).
_________________
We're really quite nice and friendly, but everyone has a beastly side to them, don't they?
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 19 Marca 2012, 22:33   

No ale z artykułu jasno wynika, że projekt jest na etapie modelu badawczego. To, że oni by chcieli, to na tym etapie jeszcze niewiele znaczy.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group