Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Forum Fanfiction
Autor Wiadomość
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:33   Forum Fanfiction

Mam taki pomysł tj. na założenie takiego działu/kategorii/tematu (do wyboru) - co o tym myślicie?
ps.zamieszczane tam będą materiały forumowiczów nt. fanfiction (opinie,tematy,własne teksty itp.)
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:37   

Co to jest fanfiction ? jakaś nowa anglojęzyczna wrzuta ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:40   

Chodzi o ciągi dalsze naszych ulubionych książek? Chyba miałabym taki wątek w ignorach. Krótkie utworki podpadają pod szorty, i o ile temat się zgadza, mogą być publikowane w dziale szortowym. Długie z ekranu czytać, uuuu.... to ponad moją cierpliwość. Niestrawne.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:40   

rick, na początek polecam naukę czytania ze zrozumieniem. Proponuje zacząć od REGULAMINU http://www.science-fictio...opic.php?t=2629

Pisać dalej o konieczności pokazania się w stosownym wątku?

Proszę się zastosować.
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:44   

no właśnie, duże sorki jeśli coś 'popełniłem' - ale po przeczytaniu dostępnych tematów (jestem tu zielony) wybrałem ten tj."do redakcji" - jeśli coś nawaliłem to pliz o poprawkę pozdrawiam :)
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:48   

rick, jeszcze raz: odwieczną tradycją tego forum, jest przedstawienie się nowego użyszkodnika w tym specjalnym wątku: http://www.science-fictio...3b8cf4569af8edd

Napisz parę słów o sobie, (co skąd i po co :wink: ), a my cię miło i sympatycznie obi..., znaczy się, przywitamy :D
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 11:53   

aha, thx! :wink:
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:10   

Co to jest fanfiction ?

polecam ten artykuł - powinien wszystko(albo prawie :) wyjaśnić:

Piotr Siuda Fanfiction – przejaw medialnych fandomów
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:17   

Ha dzięki za wyjasnienie, no to zdaje sie pani od Pottera specjalną organizacjo-stronę zakłada co by fany mogły dalej pisać, bo jej się już niechce.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:19   

rick napisał/a
Mam taki pomysł tj. na założenie takiego działu/kategorii/tematu (do wyboru) - co o tym myślicie?


Po wrzuceniu frazy 'forum fanfiction' w google myślę że po co jeszcze tutaj?
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:24   

a może właśnie po to - bo co tam widać: niestety :) niewiele..
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:29   

dalambert napisał/a
Ha dzięki za wyjasnienie, no to zdaje sie pani od Pottera specjalną organizacjo-stronę zakłada co by fany mogły dalej pisać, bo jej się już niechce.

Kolejne wyjaśnienie:
1/nie jestem "panią" - tylko zwyczajnym facetem
2/nie piszę "Pottera"(choć inni mogą-zabraniasz im?) tylko textowe Stargate Universe
3/Proponowana strona jest dla wszystkich fanów - nie tylko jednego tematu
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:35   

rick, nie pisz posta pod postem, tylko używaj opcji edytuj w prawym górnym rogu.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:36   

rick, "pani od Pottera" to nie Ty, to niejaka Rowling.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:46   

rick, ależ oczywiscie, ze nie biega o Ciebie, Po prostu zauważyłem, ze wykorzystując zjawisko owego fanfikcjowania, wydwacy Pottera wraz z autorką tworzą nowa hmmm, "jakość", hmmm "możliwość" , hmmm "potrzebe" dalszego działania setek fanów właśnie przez "potrzebę dalszego ciągu" i po premierze ostatniego kawałka filmu chcą to dalej kierunkować, ciągnąć, doić już bez konieczności pisania przez Autorkę czegokolwiek.
Ot normalna chęć miłośników do dalszego obcowania z ulubionym światem tyż zostaje umiejętnie przekuta na kolejną kasę.
Nie potępiam, opisuję zjawisko ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:46   

Godzilla napisał/a
rick, pani od Pottera to nie Ty, to niejaka Rowling.


Tak rzeczywiście - z kontekstu wynikało że o to chodziło - no moja pomyłka,sorki a spowodowana tym że w pierwszej chwili skojarzyłem z tą osobą:

Ewa Białołęcka (ur. 14 grudnia 1967 w Elblągu) - polska pisarka fantasy mieszkająca w Gdańsku. Debiutowała w 1993 roku opowiadaniem Wariatka. Od tego czasu napisała kilkanaście opowiadań, w tym dwa, Tkacz Iluzji (1994) oraz Błękit Maga (1997), nagrodzone Nagrodą im. Janusza A. Zajdla, Nocny śpiewak nominowane do tejże nagrody oraz zbiór opowiadań Tkacz iluzji (1997) i powieści Kamień na Szczycie (2002) i Piołun i miód (2003), składające się na cykl Kroniki Drugiego Kręgu. Pod koniec 2005 roku ukazały się dwie części Naznaczonych błękitem – jest to napisany od nowa w formie powieści Tkacz iluzji tak, aby był bardziej kompatybilny z tomem drugim i trzecim. W lutym 2008 roku ukazała się jej najnowsza powieść pt. "Wiedźma.com.pl".

Zawodowo związana ex aequo z wydawnictwem Runa i Fabryką Słów. Oprócz pisania zajmuje się również tworzeniem witraży. Pracuje jako redaktor. Pisuje również hobbystycznie fanfiction osadzone w świecie Harry'ego Pottera pod pseudonimem Toroj na forum Mirriel.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:48   

dalambert napisał/a
tyż zostaje umiejętnie przekuta na kolejną kasę.


Kasę?
Co te wszystkie fanfiki na forach, portalach i blogach mają wspólnego z kasą?
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 14 Lipca 2011, 12:51   

dalambert napisał/a
rick, Po prostu zauważyłem, ze wykorzystując zjawisko owego fanfikcjowania, wydwacy Pottera wraz z autorką tworzą chcą to dalej kierunkować, ciągnąć, doić już bez konieczności pisania przez Autorkę czegokolwiek.
Ot normalna chęć miłośników do dalszego obcowania z ulubionym światem tyż zostaje umiejętnie przekuta na kolejną kasę.
Nie potępiam, opisuję zjawisko ;P:


Zgadzam się z tobą wręcz całkowicie - mam tym samym nadzieję że takiemu zjawisku -
tj.bezczelnej komercjalizacji (a twórczość prawdziwie fanowska jest jej całkowicie pozbawiona
bo opiera się na zupełnie innym "silniku" i motywacji) - tutejsza administracja powie zdecydowane NIE
 
 
Kai 
Bloody Mary


Posty: 10167
Skąd: Śląsk
Wysłany: 14 Lipca 2011, 20:25   

dalambert, laaaata temu, kiedy napisałam mojego pierwszego (i jedynego) fanfika było coś co się nazywało www.fanfic.com.
Cranberry potwierdzi :D Niektóre opowiadanka były kapitalne.

Chyba byłabym "za" utworzeniem takiego kąta, choć muszę przyznać, że forumowy format nie sprzyja czytaniu, czytałabym shorty, ale mnie wkurza to, że są tak "gęsto napisane"
_________________
- Ucieczka płynu dowodowego z miejsca zbrodni do przełyku podejrzanego!
- to nieprawda, płyn się boi pana władzy i skrył się we mnie!
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 15 Lipca 2011, 04:12   

No i problem z autorami byłby, bo ilu chciałoby się taką twórczością parać.

SGU? O, jak zorientowany, to na boczku: wyszło coś oficjalnego poza "Airem"? Chwilowo niewęchliwy.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 15 Lipca 2011, 12:39   

Kai, ja tych 10 lat temu (bo to jakoś wtedy było?) byłam dosyć offline, więc mnie czytanie sieciowych fanfików niestety ominęło.

gorat napisał/a
No i problem z autorami byłby, bo ilu chciałoby się taką twórczością parać.

Ja uroczyście przysięgam, że ja już NIE :D Po napisaniu regularnej powieści na 650tys znaków o Bobie Fetcie & Co (mam nadzieję, że jakoś od nowego roku będzie się ukazywać w odcinkach w Esensji) obiecałam sobie, że zarzucę zgubny nałóg pisania w podkradzionych światach :D
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Lipca 2011, 12:43   

rick napisał/a
tj.bezczelnej komercjalizacji


Czekaj, znaczy się ludzie płacą żeby móc pisać fanfiki potterowe, czy jak? :shock:
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 15 Lipca 2011, 13:01   

Eeeee, chyba niemożliwe?... Niemożliwe, prawda?
Ewie Białołęckiej to raczej powinni odpalić jakiś procent za to, że pisała fanfiki o Snapie - tylko dlatego przeczytałam cykl Potterowski i objerzałam filmy (okeej, tylko pierwsze trzy ;) )
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 15 Lipca 2011, 16:26   

Martva napisał/a
rick napisał/a
tj.bezczelnej komercjalizacji


Czekaj, znaczy się ludzie płacą żeby móc pisać fanfiki potterowe, czy jak? :shock:


Nie chcę wchodzić w tę dyskusję bo nie wiem jak naprawdę jest,a twoja interpretacja jest bardzo odległa(no może nie aż tak bardzo :) , lecz dajmy już pokój temu tematowi 'zastępczemu', ok?) i niewiele przystająca do mojej wypowiedzi (stąd pewnie i wziął się ten znak: :shock: umieszczony przez ciebie-i mówiący prawie wszystko :wink: ), ale żeby być 'elastyczny' - odpowiem tak jak potrafię:

To ludziom (uwaga-domniemanie!) płacą żeby pisali 'fanfiki potterowe' a od czytelników(uwaga-domniemanie!) oczekują kasy - ok? - to wszystko co ewentualnie mogę PRZYPUSZCZAĆ na wzmiankowany temat - i to zapewne NIE w każdym przypadku tak jest(o ile w ogóle jest lub będzie w przyszłości)



cytat:SGU? O, jak zorientowany, to na boczku: wyszło coś oficjalnego poza "Airem"? Chwilowo niewęchliwy.

Wyszło,wyszło :P - prawie 40 kolejnych odcinków w dwóch sezonach(plus ewentualnie doliczając moich dotychczasowych sześć - tzw."Kontynuacji SGU" dostępnych na stronie: kto będzie chciał mogę potem podać adres)

ps.dla mnie fanfic to nie jest bynajmniej 'podkradanie' czyjegoś świata - to jest rozwijanie tego świata - szczególnie w sytuacji gdy de facto nie ma go(i przypuszczalnie już nie będzie na rynku-jak to ma miejsce obecnie w przypadku SGU) - czyli jest to umożliwienie (m.in) SAMEGO JEGO DALSZEGO ISTNIENIA! i możliwości pozostania,obcowania i po prostu zwykłego cieszenia się nim pozostałym i 'osieroconym' przez autorów(producentów) czytelnikom(odbiorcom)
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 16 Lipca 2011, 05:05   

Widzę, nie chwycił :P:

"Air" to także tytuł nowelizacji tychże początkowych odcinków. Wyszła [książka] już jakiś czas temu, innych z SGU nie pamiętam, ale na bieżąco za bardzo nie jestem, a wydawnictwo ma tyle pozycji za sobą, że w sumie widzę szansę na casus SW: filmy/seriale to znikoma część uniwersum, reszta jest z książek. Planów wydawniczych jednak nie sprawdzałem od dawna, nie wiem, czy pociągną tak wątek...

Tyle o "oficjalnych fan... er, proficach".
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 16 Lipca 2011, 06:23   

gorat napisał/a
Widzę, nie chwycił

Air to także tytuł nowelizacji tychże początkowych odcinków. Wyszła [książka](...), że w sumie widzę szansę na casus SW: filmy/seriale to znikoma część uniwersum, reszta jest z książek. Planów wydawniczych jednak nie sprawdzałem od dawna, nie wiem, czy pociągną tak wątek...

Tyle o oficjalnych fan... er, proficach.


No za pierwszym razem fakt - nie dałem rady temu 'przekazowi'(nie wiedziałem też po prostu o tym) - ale już się poprawiam i podpisuję rękami i nogami pod powyższym..

ps.szeroko pojmowane fanfiki-profiki mają raczej bogatą historię i rynek - zaczynając(i to bynajmniej nie ich początek)od dość sławnej trylogii Thrawna(T.Zahn) w świecie SW(Dziedzic Imperium,Ciemna strona Mocy,Ostatni rozkaz)
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Lipca 2011, 10:38   

rick napisał/a
Nie chcę wchodzić w tę dyskusję bo nie wiem jak naprawdę jest,a twoja interpretacja jest bardzo odległa


A ja też nie wiem jak naprawdę jest, pierwsze skojarzenie mnie zszokowało i stąd emotka, dzięki za uświadomienie :)
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Kai 
Bloody Mary


Posty: 10167
Skąd: Śląsk
Wysłany: 16 Lipca 2011, 14:36   

cranberry, czyli to Silvana mnie zmusiła do zmiany zakończenia?
_________________
- Ucieczka płynu dowodowego z miejsca zbrodni do przełyku podejrzanego!
- to nieprawda, płyn się boi pana władzy i skrył się we mnie!
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 16 Lipca 2011, 20:21   

Temat przeniesiony do bardziej odpowiedniego działu.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
rick 
Gollum

Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 18 Lipca 2011, 07:11   

pozwalam sobie odświeżyć temat, w razie jakby ktoś stracił z nim kontakt.. :)

ps.mój 'wkład' co do fanfiction niżej: "Kontynuacja SGU"(Stargate Universe)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group