Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Publicystyka numeru 69 - głosujemy do 12 sierpnia

Wskaż dobrą publicystykę
Tomasz Bochiński - Fantaści wszystkich krajów...
55%
 55%  [ 26 ]
Andrzej Pilipiuk - Strugając drewniane nogi
8%
 8%  [ 4 ]
Dariusz Domagalski - Gdzie się podziali tamci mężczyźni?
14%
 14%  [ 7 ]
Jarosław Grzędowicz - Jak posłać Lema w kosmos, a potem go spalić
21%
 21%  [ 10 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 47

Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 24 Czerwca 2011, 16:46   Publicystyka numeru 69 - głosujemy do 12 sierpnia

4 teksty - 4 punkty, jak zwykle.

Przypominam o konkursie na ocenę numeru. Przyznajemy dwie nagrody książkowe co miesiąc, jedna, dla wytypowanej przez komisję osoby, która najbardziej komisję zaintrygowała, druga losowana pośród wszystkich, co wypowiedzieli się w wątkach związanych z danym numerem.
 
 
Arya 
Stefan Sławiński


Posty: 2628
Skąd: Lublin
Wysłany: 26 Czerwca 2011, 09:08   

Bochiński i Grzędowicz
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 27 Czerwca 2011, 19:00   

Tym razem punkt tylko dla Kruka.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Taselchof 
Yans


Posty: 2182
Skąd: Ćwierkacz
Wysłany: 27 Czerwca 2011, 19:48   

Wyjątkowo słabo w tym numerze także punkt tylko dla Kruka i to głównie dlatego że przypomina o rosyjskiej fantastyce i zapowiada cykl takich opowiadań :)

"Mający dobry kontakt z czytelnikami" tym razem nie odkrył ameryki w swoich drewnianych nogach , Lem i mnie cieszy że może wybić okno chińskiej stacji planetarnej ;) więc może i jemu malutki punkcik po namyśle, za to bardzo przypadła mi do gustu recenzja Tomka Kołodziejczaka :bravo (no ale to do innego wątku). ;P:
_________________
Gdybym nie wiedział że to głupota pomyślałbym że to prowokacja...
 
 
Annasi 
Jaskier


Posty: 72
Skąd: Mysłowice/Ruda Śląska
Wysłany: 28 Czerwca 2011, 09:30   

Zapunktowali:

Kruk oraz Andrzej Pilipiuk

Słabiutko tym razem...
_________________
"Dla nas, piszących, pisanie jest za każdym razem szaleńczą, ekscytującą przygodą, przeprawą malutkim czółnem przez pełne morze, samotnym szybowaniem w kosmos.

Hermann Hesse"
 
 
Kruger 
Zombie Lenina


Posty: 476
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Czerwca 2011, 16:56   

Tomasz Bochiński - solidnie, na temat. Aż się chce zapoznać z tym, czego się nie zna. I łezka się w oku kręci na wspomnienie Bułyczowa i jego S-F powieści dla młodego czytelnika, które pochłaniałem. PUNKT

Andrzej Pilipiuk - no, prawda, prawda. Mało odkrywcza, fakt. Ale może i dobrze czasem przypomnieć niektórym. Choć czasy, gdy się ludzie oglądali na papier chyba już jednak minęły. Tak... słabawo.
I autornie nie omieszkał nam przypomnieć, kto kroił tort gdy reszta czekała z ręką w nocniku. I jakieś echa opinii o środowisku, też mało ciekawe.

Artur Domagalski - ciekawie na temat. Niby każdy wie, ale jednak nie do końca. Fajny temat na pograniczu literatury i socjologii codziennej. PUNKT

Jarosław Grzędowicz - jakoś też słabiej. Czytam po raz kolejny i za chwilę nie bardzo pamiętam co autor chciał powiedzieć, jaka była myśl przewodnia.
_________________
Niespełniony ałtor a także troll, tetryk i maruda.
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 28 Czerwca 2011, 18:07   

Kruger, oj Artur się obrazi :)
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Kruger 
Zombie Lenina


Posty: 476
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Czerwca 2011, 21:20   

Łoj. Przepraszam Dariuszu. Oby punkt złagodził...
_________________
Niespełniony ałtor a także troll, tetryk i maruda.
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Lipca 2011, 14:13   

Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.

Bochiński - wszystko co trzeba, ciekawe, interesująco podane, zgrabnie poruszony problem niezależności strony ideologicznej i artystycznej dzieła (niby oczywistość, ale jakoś nie każdy o tym pamięta). PUNKT.
Pilipiuk - No tak ,wielcy pisarze pisali po 5 powieści, zanim ktoś im cokolwiek wydał, a Pilipiuk od razu miał pięć hurtowo gotowych do druku. Albo to świadczy o uber-wybitności Pilipuka, albo raczej o pewnej niedoskonałości w jego wnioskowaniu...
Domagalski - interesujące i ładnie napisane. W sumie to nie jest też jakieś obrazoburstwo czy odkrywanie Ameryki, raczej walka ze skrajnie uproszczonym i zubożonym obrazem dawnych czasów. PUNKT.
Grzędowicz - ujdzie, ale jakoś nie zachwyciło.
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 4 Lipca 2011, 08:42   

Kruk - wkurzasz ludzi. Kiedyś koleżanka poprosiła mnie o zakup książki SF dla swojego kolegi, do którego wybierała się na urodziny. Po namyśle kupiłem jej zbiór radzieckich opowiadań wydany w serii Iskier. Koleżanka była zawiedziona, a ja po lekturze strasznie niechętnie tę książkę jej oddawałem. Co ja się jej potem naszukałem po księgarniach. Kamień w wodę.
Plus za opinię o trzeciej części Śniegowa, swojego czasu byłem na nią napalony, a dostać nie było jak.
Znaczy się, PVNCT.
A.Pilipiuk - nie mam zielonego pojęcia co ten tekst robi w naszym miesięczniku. Za gloryfikowanie zbrodni jako metody prowadzenia historycznych rozrachunków - won z łamów. Facet potrafi pisać, ba, pisze rzeczy niesamowite, ale trzeba go trzymać z daleka od polityki.
Last Viking - a gdzie analiza wpływu adorowania na jakość/ilość chędożenia, wszak czasy rozpusty (z naszego, punktu widzenia) to były, a u waści aby tylko o chmurkach i wzdychaniach.
Grzędowicz - czuć wakacje.

Punkt dla Kruka.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 4 Lipca 2011, 08:54   

Rafał, a jaki to był zbiór? Boś mnie niemożebnie zainteresował.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 4 Lipca 2011, 08:55   

Tomasz Bochiński - Fantaści wszystkich krajów... Jak zwykle interesująca opowieść o dawnej fantastyce. Co tiu dalej komentować? Punkt
Andrzej Pilipiuk - Strugając drewniane nogi I oto odcinek dwudziesty siódmy o tym jak to Wielki Pilipiuk na wyprawę z otaczającym szambem wyruszał. Dla fanów.
Dariusz Domagalski - Gdzie się podziali tamci mężczyźni? Znudziło mnie. Niby ok, ale znudziło. Taki degustibus.
Jarosław Grzędowicz - Jak posłać Lema w kosmos, a potem go spalić Rafał, napisał perfekcyjny komentarz.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 4 Lipca 2011, 09:06   

Kruk Siwy, seria Iskier Fantastyka-Przygoda, lata, hm, późne 80-te.
Jak tak patrzę na spis: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fantastyka-Przygoda , to mogłaby to być Galaktyka. Może coś z tego: http://allegro.pl/listing...2473&country=1, a może nawet konkretnie to: http://allegro.pl/galaktyka-ii-i1650498843.html
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 4 Lipca 2011, 09:09   

Dzięki. Myślałem, że któryś z wcześniejszych zbiorów. Zapomniałem, żem mamut.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 4 Lipca 2011, 09:59   

Grzędowicz i Domagalski.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 5 Lipca 2011, 14:17   

Szczerze mówiąc, najchętniej zagłosowałabym na opcję "bez nagrody", ale jej nie ma.
Felieton Kruka najlepszy, ale też jakoś po mnie spłynął.

Pilipiuk - samo zjawisko "drewnianej nogi" rzeczywiście warte wspomnienia, w każdej dziedzinie. Więc sam początek dobry, końcówka też. Ale środek - o matko... Biedny, sfrustrowany syfem Autor, żądny krwi KILKUDZIESIĘCIU osób (jak rozumiem, tych z lat późniejszych, nie autentycznych zbrodniarzy z czasów krwawego staliznizmu?), cierpiący na brak perspektyw. Rany julek, a moje pokolenie dorastało w atmosferze wyścigu szczurów i wszechobecnego bezrobocia, a pokolenie kolejną dekadę młodsze - w atmosferze płatnej edukacji i wielkiej emigracji zarobkowej (rozpad rodzin i inne atrakcje w związku z tym). I co, tniemy się masowo połamanymi kompaktami i piszemy martyrologiczne powiastki antykapitalistyczne w związku z tym??
Mam silne wrażenie, że Autora nadal fantomowo swędzi drewniana noga, a tu (heloooooł!) kapitalizm i w sumie nas mało martyrologia "pokolenia braku Teleranka" obchodzi ;P:

Domagalski - miłe to, ale jakoś tak... Nie trafiło do mnie.
Grzędowicz - znów zaskakująco bez formy, mimo że sam temat przecież cieszy.
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
Kasiek 
Kogga


Posty: 5207
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Lipca 2011, 17:48   

Kruk i Darek. (Nie)Polecanki zacznę chyba wycinać chodzić z tym do bibliotek i księgarń :> A o rycerzach czytało się przyjemnie. Choć jednak na koniec westchnienie za innymi czasami się wyrwało...
_________________
Biżu na facebooku
http://www.facebook.com/p...214431445246442
Blog http://pracowniaalainn.blogspot.com/
 
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Lipca 2011, 10:41   

Kruk - chaos, to chomiki lubią najbardziej.
Pilipiuk - nawet jeśli gdzieś tam się zgadzam z tym, co napisał Andrzej, to jednak ilość Pilipiuka w Pilipiuku w stężeniu niezdrowym. Poza tym "gdy byłem mały to coś tam" zarówno w felietonie jak i w tekście z numeru, tak mi zgrzytają zębami, że aż próchnicę zaliczam.
Domagalski - zaczęło się fajnie, potem normalnie już w 2 zdaniu przesadził. :mrgreen: Generalnie czytało się dobrze, ale bez większych rewelacji i refleksji.
Grzędowicz - chwilunia z oczywistością, ale przyjemna i odpowiednio doprawiona.

PUNKTY: Kruk i Grzędowicz
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Lis Rudy 
A jednak marudny


Posty: 2496
Skąd: Łorsoł
Wysłany: 7 Lipca 2011, 18:12   

Punkt dla Kruka Siwego-za przypomnienie że fantastykę pisano niemal od zawsze i nie tylko po polsku.

Minus dla Pilipiuka-za mendzenie (bez obrazy dla ałtoru). Czytałem tekst i czytałem i wspominałem swoje dzieciństwo i takich traumatycznych wspomnień z okresu późnej komuny nie mam. Felietony Andrzeja czytam zresztą jak wspomnienia jakiegoś 70-cio latka a jestem odrobinę starszy od AP.
_________________
Spotkali się raz: człowiek-pająk, człowiek-ptak i kobieta-kot. "Zebrałem was tu nieprzypadkowo" - zwrócił się do nich człowiek-psychiatra...
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 11 Lipca 2011, 18:00   

Bochiński - Zainteresować człowieka nieznoszącego SF do przeczytania książek z tego gatunku zasługuje na punkt. Zresztą, czego by Kruk nie polecał, zawsze robi to w taki sposób, że lista książek do przeczytania robi się coraz dłuższa. Nawet niepolecanki są napisane w taki sposób, że omawiane tytuły raczej intrygują niż zniechęcają.
Pilipiuk - Mam dosyć felietonów tego autora. Nawet nie będę tych jego wypocin komentował.
Domagalski - Specjalnie mnie ten tekst nie poruszył. Niby był w miarę ciekawy, fajnie napisany, ale zabrakło "tego czegoś", żeby zapunktował.
Grzędowicz - Te same uwagi co do Last Vikinga. Jeremiasz jest moim ulubionym felietonistą, ale ostatnio radzi sobie coraz gorzej. Może i porusza prawdziwe i ważne problemy, ale robi to bez tej dawnej ikry.
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 11 Lipca 2011, 20:21   

Jedyny przyznany punkt otrzymuje ode mnie Kruk Siwy za poziom merytoryczny i literacki felietonu.
 
 
furious_wizard 
Luke Skywalker


Posty: 243
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Lipca 2011, 17:32   

Bochiński - zdecydowanie i bezsprzecznie!

Natomiast Pilipiuk - bardzo słabo... Czyżby zmęczenie materiału?
_________________
"Faceci zawsze byli bardziej tolerancyjni w kwestii kobiet eksponujących swoje biusty."

baranek
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37526
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Lipca 2011, 22:18   

furious_wizard napisał/a
Natomiast Pilipiuk - bardzo słabo... Czyżby zmęczenie materiału?
raczej standard
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
furious_wizard 
Luke Skywalker


Posty: 243
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Lipca 2011, 01:08   

Fidel-F2 napisał/a
furious_wizard napisał/a
Natomiast Pilipiuk - bardzo słabo... Czyżby zmęczenie materiału?
raczej standard


To smutne... tym bardziej, że opowiadanko było niezłe.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 15 Lipca 2011, 21:54   

Bochiński zwycięzcą :)

ale punkt dostaje też Pilipiuk za parę haseł, tak na zachętę.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Lipca 2011, 00:03   

Tomasz Bochiński - PUNKT, bo ciekawie. Tekstów o rosyjskiej fantastyce nigdy za dużo. Dobrych polecanek też. :wink:

Andrzej Pilipiuk - narzekanie, narzekanie i nieskromne zrobienie z siebie bohatera polskiej fantastyki, tak w skrócie mogę opisać ten tekst. Nie podobało mi się. Edit: no może przesadzam z tym bohaterem, ale niesmak jest.

Dariusz Domagalski - Dobre niby, ale mi nie podeszło.

Jarosław Grzędowicz - Ciekawie się czytało, ale nie tak ciekawie jak felieton Kruka :wink:
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 10 Sierpnia 2011, 21:48   

Czy zaskoczę kogokolwiek pisząc, że punkt idzie do Kruka. Właściwie poprzednicy już napisali wszystko, co trzeba, ale powtórzę: nigdy nie jest zbyt dużo promocji dobrej fantastyki. Szczególnie takiej, na której sam się wychowałem.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Ceridwen 
Jaskier

Posty: 54
Skąd: Ze schowka
Wysłany: 11 Sierpnia 2011, 13:51   

Punkt dla Bochińskiego, bo miesiąc po lekturze wciąż pamiętam, o czym felieton był. Może dlatego, że wśród polecanych znalazły się pozycje, które sama cenię i lubię, ale on mi został w głowie najbardziej. Co do pozostałych, musiałam zerknąć i sobie przypomnieć.
Na temat felietony pana Pilipiuka się nawet nie wypowiadam, bo nie ma sensu. Chyba w ogóle przestanę te jego wywody czytać, tylko mnie irytują. Domagalski tym razem do mnie nie trafił. Znowu temat relacji damsko - męskich, tym razem w ujęciu historycznym. I znowu mnie nie zainteresowało. Felietony Grzędowicza bardzo lubię, ale ten wyjątkowo też mi specjalnie nie podszedł.
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 11 Sierpnia 2011, 22:09   

Kruk Siwy i Grzędowicz.

A bo tak.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 14 Sierpnia 2011, 09:57   

Macham głosującym na polecanki. I trochę dziwię się ogromowi wygranej mego tekstu. Takie mam wrażenie, że Czytelnicy (a raczej ich forumowa reprezentacja) preferują być może formę lekką ale jednak zawierającą jakieś konkretne informacje.
No chyba, ze grają tu główną rolę mój wdzięk i urok osobisty Muzy...
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group