Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Kanon Barbarzyńca
Autor Wiadomość
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Listopada 2005, 21:29   Kanon Barbarzyńca

Mam taką prośbę. Mija juz prawie 40 lat jak sobie ludzie piszą fantastyke w tym kraju (tak instytucjonalnie to traktując). Pomózcie stworzyć kanoniczną listę najlepszych opowiadań (nie powieści), które pojawiły się przed laty i zrobiły na was wielkie wrażenie. Miłe byłoby dodanie paru słów od siebie, dla uzasadnienia. Może uda nam sie stworzyć taki żelazny zestaw najlepszych polskich utworów.
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 22 Listopada 2005, 21:35   

Bomba Heisenberga Ziemiańskiego.

Pierwsza rzecz, jak mi przyszła do głowy. Pamiętam tylko wrażenie, które było zaskakujące... Świetnie wymyślone, dobrze napisane... Pierwsza Latryna Rzeczypospolitej wprawiła mnie w naprawdę boski humor... Nigdy potem żaden utwór Ziemiańskiego nie był choć w połowie tak dobry <=ocena subiektywna.

(i mam malutką prośbę... Czy ktoś ma odsprzedać kopię opowiadania? Fantastyka w której je czytałam przepadła mi gdzieś, pożyczona...:(()
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Listopada 2005, 21:36   

Popieram, to był tekst, który mnie natchnął do zrobienia SFa.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 22 Listopada 2005, 22:08   

No to moje best ever opowiadań polskich było by dość długie, coby nie pisać tutaj ogromnej listy wymienię tylko te, które pierwsze mi przyszły do głowy.

M. Huberath - Kara większa
Tekst, który mną dosłownie wstrząsnął. Pozostawił wrażenie niezatarte do dziś. Rewelacyjne opowiadanie.

A. Ziemiański - Autobahn nach Poznań
IMO to jest właśnie najlepsze opowiadanie Ziemiańskiego.

A. Sapkowski - Mniejsze zło
Rewelacyjnie napisane, choć kompilacja znanych motywów jak zwykle. No, ale brak pomysłów trzeba jakoś nadrabiać. :mrgreen:

M. Żerdziński - Załóż swoje łyżwy, bracie
W sumie sam nie wiem, dlaczego akurat ten tekst Żerdzińskiego wybrałem, bo jego dobrych opowiadań jest wiele. Coś jednak w tym było, że pierwsze przyszło mi teraz na myśl.

J. Dukaj - Szkoła
Jak nie przepadam specjalnie za Dukajem, to to opowiadanie jest genialne.
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 22 Listopada 2005, 22:56   

Moja opinia pewnie nie będzie zbytnio pokrywała się z kanonem, bo wymienię po prostu opowiadanka, które zapadły mi w pamięć:

Jerzy Nowosad "Zegarmistrz" - bardzo podoba mi się klimat niektórych opowiadań Nowosada, szkoda, że już nigdy nic dla nas nie napisze. Bardzo dobra groza.

Tadeusz Oszubski "Pod spodem" - wiem, że to właściwie kalka, coś z Barkera zrobione na nowo. Ale tekst mi zapadł w pamięci na długo.

Dariusz Zientalak Jr. "Wypaleni mędrcy: Synowie zgnilizny" - podobnie jak poprzedni, wciąż tkwi mi w głowie. Strasznie żałuję, że nie dane mi było przeczytać nic więcej w tej konwencji.

Romek Pawlak "Ręka karawaniarza" - konsekwentnie jedziemy dalej po dobrej, polskiej grozie :)

Łukasz Orbitowski "Opowieśćtaksówkarska" - urban legend przedstawiona w stylu, którego mogliby się uczyć od Łukasza O. amerykańscy koledzy po piórze.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 22 Listopada 2005, 23:06   

Taclem napisał/a
Łukasz Orbitowski Opowieśćtaksówkarska - urban legend przedstawiona w stylu, którego mogliby się uczyć od Łukasza O. amerykańscy koledzy po piórze.

O, ten tekst zdecydowanie powinien być wymieniony. :D
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 22 Listopada 2005, 23:06   

Toy Toy Song Ziemiańskiego :D
Psy Agenora Zajdla
Katedra Dukaja
10 szczur Cleritusa ( szkoda ze go tu nie ma :/ )
o i jeszcze parę innych...hmm... no na pewno jeszcze Autobachn i Ognie w ruinach. I jeszcze pomyślę...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 23 Listopada 2005, 00:51   

"Noteka 2015" Lewandowskiego - no, fajerwerki fabularne zapierające dech :bravo

"Dwie krople deszczu" Soboty - mistrzowsko oddana atmosfera jak ze złego snu :bravo
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 23 Listopada 2005, 01:43   

to też postaram się jakoś co tydzień aktualizować, liste zrobi z punktacją. Podawajcie swoje typy, dyskutujcie. ducha nie gaście:-)
 
 
palik 
Gollum


Posty: 18
Skąd: legnica
Wysłany: 23 Listopada 2005, 07:41   

"Jawnogrzesznica" RAZ-a

"Niezwyciężony" (i pewnie jeszcze parę) Stanisława Lema

"W krainie zaginionych bajtli" EDębskiego

Jeszcze mi się przypomina opowiadanko ("Czarodziej z Manhattanu"??) nie wiem czyje nie wiem czy nazwę pamiętam dobrze, wiem tylko że podobało mi się :) było w jednym z Fenixów...

hejka
_________________
Shadowrun Polska Serwis RPG
Banda Iwanda - Komiks taki jak wszystkie
 
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 23 Listopada 2005, 07:51   

"Zabawa w strzelanego" - A.Drzewiński
"Karlgoro godzina 18:00" - M.Baraniecki
"Głowa Kasandry" - M.Baraniecki
 
 
Keiran 
Frodo Baggins

Posty: 130
Skąd: Lublin
Wysłany: 23 Listopada 2005, 09:25   

Hmm, w polskiej fantastyce nie mam za duzego stazu, stad tez beda pozycje raczej nowsze:
Andzej Ziemianski 'Toy Toy Song' - od tego sie zaczelo, pierwszy (pozyczony na dodatek) nr SF, wtedy to wlasnie dowiedzialem sie ze w polsce tez mozna pisac fantastyke.
Andrzej Sapkowski 'Mniejsze Zlo' - to bylo niewiele pozniej jak postanowilem sobie poczytac tego Wiedzmina co to o nim jeden kumpel opowiadal.
Szczepan Twardoch 'Obled Rotmistrza von Eggern' - znowu SF. To bylo jedno z tych opowiadan, ktore najbardziej mnie poruszyly. Swietny tekst.
Andrzej Pilipiuk cos z cyklu wedrowyczowego, przeczytane w (niespodzianka) SF. wtedy zdalem sobie sprawe ze fantastyka moze byc smieszna.
_________________
MGS - Mozesz Grac Spokojnie. Szukaj nas w Empikach
 
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 23 Listopada 2005, 09:38   

palik napisał/a

Jeszcze mi się przypomina opowiadanko (Czarodziej z Manhattanu??) nie wiem czyje nie wiem czy nazwę pamiętam dobrze, wiem tylko że podobało mi się Smile było w jednym z Fenixów...


Zaiste fajne. Popełnił je Andrzej Drzewiński.

"Battle dust" Andrzeja Sapkowskiego. Za inność.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
sulka 
Indiana Jones


Posty: 421
Skąd: Kaczogród :/
Wysłany: 23 Listopada 2005, 12:13   

Ariah napisał/a
Bomba Heisenberga Ziemiańskiego.

[...]

(i mam malutką prośbę... Czy ktoś ma odsprzedać kopię opowiadania? Fantastyka w której je czytałam przepadła mi gdzieś, pożyczona...()


AFAIK jest w zbiorze "Zapach szkła", wydanego ostatnio przez Fabryke Słów.

Ja rowniez: "Autobahn..." i "Bomba...", opowiadania o Wedrowyczu, jest jeszcze pare, ale nie pomne. Mam kurza pamiec do tytulow :(
_________________
That is not dead which can eternal lie,
Yet with strange æons even death may die.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23 Listopada 2005, 12:53   

Na mnie przed laty zrobil wrazenie pierwszy Wiedzmin. Okazalo sie wtedy, ze Polacy cos pisza fantastycznie i malo tego, ze da sie to czytac, to w dodatku jest to najlepsza fantasy, jaka w zyciu czytalem.

Pozniej bardzo dlugo istnial dla mnie tylko Sapkowski, ktory kolejnym razem zaimponowal mi ogromnie opowiadaniem Maladie, ktore uwazam za jego najlepszy tekst w ogole. Jest swietnie napisane, opowiada znana historie w nowy, niebanalny sposob. Bardzo wciagnal mnie swiat tam przedstawiony.

A pozniej jeszcze, ale to juz nie tak dawno, trafil mi sie kiosk z drugim numerem Science Fiction, w ktorym bylo Autobahn nach Poznan Ziemianskiego. To dla mnie najlepsze opowiadanie fantastyczne jakie w zyciu czytalem biorac pod uwage polskie i zagraniczne, fantasy, SF, horror i co tam jeszcze. Tym opowiadaniem NURS zaciagnal u mnie taki kredyt zaufania, ze chyba do konca zycia wystarczy. Tu z kolei najbardziej podobaly mi sie postapokaliptyczne polskie realia (tudziez polskie realia w ogole, bo do tej pory nie czytalem zadnych tekstow z akcja w naszym kraju), mieszanka jezykowa, ale przede wszystkim niezrownany styl AZa. Ale i tak najlepszy w tym opowiadaniu byl scenariusz, misternie skonstruowana historia, w ktorej co szpalte dotychczasowy poglad na sytuacje wywracal sie o 180 stopni. A juz zakonczenie bylo zabojcze.

A jeszcze pozniej ogromne wrazenie zrobil na mnie tekst Uznanskiego "Czas utraconych chwil". I tu rowniez musze pochwalic przede wszystkim jezyk, jak i pomysl oraz jego realizacje. Swiat alternatywny Sebastiana bardzo przypadl mi do gustu, dlatego chlonalem to opowiadanie, malo sie kartki w pismie nie zapalily :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
eta 
Luke Skywalker

Posty: 218
Skąd: pomorze
Wysłany: 23 Listopada 2005, 13:02   

Wrócieeś Sneogg, wiedziaam / Marek S. Huberath
to opowiadanie musi być
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 23 Listopada 2005, 13:56   

Dorzucę coś, co powinno się znaleźć. I co SF publikowało => zrobiło na mnie ogromne wrażenie: "2586 kroków" A.Pilipiuka. Fantastyczne, dojrzałe i mroczne opowiadanie.
Orbitowskiego z najnowszego zbioru opowiadań "Stracone złudzenia" (jezeli przekręciłam tytuł, to bardzo przepraszam Autora, oddałam tekst do biblioteki i nie mam gdzie sprawdzić) => opowiadanie o sznurze samochodów nadjeżdżających w nocy.
"Autobahn..." - tak. Świetnie napisane, dopracowane (rzadkość u AZa) :mrgreen:
"Karlgoro 18.00" - świetne.
"Głowa Kassandry" - j.w.
Obie pozycje z pomysłem i dobrze napisane. A "Karlgoro" ma jeszcze do tego genialne zakończenie => jak pierwszy raz przeczytałam, oczy mi wylazły na wierzch :D
Z ASa, jak wcześniej napisano => "Mniejsze zło" - jedno z najbardziej sugestywnych opowiadań oraz "Maladie" jako świetny przykład retellingu dzieła z Kanonu Powszechnego :D

Na "Bombę..." i "Toy Song" nie zgodziłabym się => dzieła kanoniczne powinny być przykładem wzorcowym, a oba teksty nie mają dopracowania formalnego, jak w przypadku "Autobahn...". Z tych samych powodów darowałabym sobie Uznańskiego.
Na nieszczęście - Kanon ustala większość. No, to smok mi mordę lizał... :(
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23 Listopada 2005, 14:03   

Margot: ja sie skupilem na tej czesci wypowiedzi NURSa, w ktorej piszemy tytuly, ktore zrobily na nas najwieksze wrazenie, a ty pojechalas po moim Uznanskim. Wrrrr!!!

Ide szukac smoka, co nie tylko lize, ale i ugryzc w zadek potrafi. Tylko nie wiem, czy znajde...
_________________
5 zdań na temat
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 23 Listopada 2005, 14:17   

count napisał/a
Margot: ja sie skupilem na tej czesci wypowiedzi NURSa, w ktorej piszemy tytuly, ktore zrobily na nas najwieksze wrazenie, a ty pojechalas po moim Uznanskim. Wrrrr!!!

Nie pojechałam! Nie pojechałam! Gusta gustami, ale Kanon musi być po naszej stronie! :mrgreen:
A tak na serio => starałam się znaleźć takie utwory, które jednocześnie wywarły na mnie niezapomniane wrażenie i spełniają wymogi wzorca (czyli kanoniczne). Bo utworów wiele - jeszcze więcej takich, które się nam podobają, ale nie powinno to przesłaniać nam również tej drugiej wartości => dzieło kanoniczne, wzorcowe być powinno. Zważ, że sama nie zamieściłam na liście (nie mogłam, bo utwór niepolski, ale nawet gdyby był polski, też bym nie zamieściła) mojego ulubionego paleolitycznego harlequina => uwielbiam, choć to literatura...e... no!

count napisał/a
Ide szukac smoka, co nie tylko lize, ale i ugryzc w zadek potrafi. Tylko nie wiem, czy znajde...

No, to się muszę przygotować... Gdzie jest moja czarodziejska laska, żeby tego smoka, no... Oj, cholera, ta starcza dementia, czy jak sie nazywał ten Niemiec na A, co mi wszystko kradnie... :(
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 23 Listopada 2005, 15:31   

Przypomniałem sobie - "Murarze" Wojtka Świdziniewskiego.

Cholera, jaka szkoda, że Cleritus odszedł od pisania...
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23 Listopada 2005, 15:37   

To z kolei moj kumpel uznal za najlepsze opowiadanie, jakie czytal. Dla mnie nie bylo takie rewelacyjne. Byc moze gdybym od tego zaczal... Ale ze zadne nazwisko mi nic nie mowilo w tym numerze to na pierwszy ogien poszedl Ziemianski. A pozniej juz nic nie bylo takie samo :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 23 Listopada 2005, 15:57   

Przypomniałeś mi, Loganie, "Pacykarza" (jakieś skojarzenie dalekie). I choć pamiętam tytuł i treść, autora nijak. Jeżeli ktoś pamięta, proszę zamieścić uzupełnienie!

A Wiking obiecał, że wróci z płodem w znaczeniu literackim. A skoro sam mówi: słowo nie dym... No, to jestem spokojna :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 23 Listopada 2005, 16:02   

"Pacykarza" napisał Konrad Lewandowski.
 
 
 
Kaxi 
Luke Skywalker


Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 23 Listopada 2005, 16:07   

Za młody jestem, by pamiętać i obcować z fantastyką "przeddemokratyczną", więc nie wiem czy ten text się kwalifikuje, ale chciałbym wymienić "Muzykantów" Andrzeja Sapkowskiego.
_________________
WWW.OPOWIADANIA.0.PL - short stories i muzyka w jednym
 
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 23 Listopada 2005, 16:43   

Adonie, bardzo dziękuję, pamiętałam, że opowiadanie było w NF, ale, szczerze przyznaję, nie chciało mi się szukać :D
Kaxi, oczywiście, że się kwalifikuje! <Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień...- nuci Gandalf>
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 23 Listopada 2005, 16:58   

Margot napisał/a
Adonie, bardzo dziękuję, pamiętałam, że opowiadanie było w NF, ale, szczerze przyznaję, nie chciało mi się szukać :D

Do usług, polecam się na przyszłość. :wink:
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 23 Listopada 2005, 21:26   

Logan napisał/a
Przypomniałem sobie - Murarze Wojtka Świdziniewskiego.

Cholera, jaka szkoda, że Cleritus odszedł od pisania...


Jak to... to Cleritus już na zawsze?... z tego co pamietam miała to być przerwa... Murarze jak Murarze ale nie mozna zapominac o Hamdirholm i wspomnianym 10-tym szczurze...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 23 Listopada 2005, 22:20   

NURS napisał/a
Mija juz prawie 40 lat jak sobie ludzie piszą fantastyke w tym kraju (tak instytucjonalnie to traktując).

Mógłbyś uściślić: dlaczego 40 lat? Przecież to daje 1965, która to data jakoś szczególnie mi nie wygląda.
do kanonu opowiadań jakoś nie mam co do zaproponowania :roll: Może "Bombę Heisenberga" i "Mgłę", ale to jedynie przymiarki, których nie ma co brać pod uwagę.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 23 Listopada 2005, 22:27   

Przeciez zaznaczyłem, że instytucjonalnie. możesz cos kanonicznego prócz Lema zacytowac sprzed lat 70-tych?
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 23 Listopada 2005, 22:31   

NURS napisał/a
Przeciez zaznaczyłem, że instytucjonalnie. możesz cos kanonicznego prócz Lema zacytowac sprzed lat 70-tych?


Borunia pewno zdyskwalifikujesz, Robercie, ale z wczesnymi książkami Zajdla już nie tak łatwo :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group