Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Publicystyka numeru 58 - głosujemy do 12 września

Wskaż dobrą publicystykę
Romuald Pawlak - Zły atom, bardzo zły atom?
23%
 23%  [ 13 ]
Andrzej Pilipiuk - Wróćmy do średniowiecza
3%
 3%  [ 2 ]
Tomasz Bochiński - Polecanki i niepolecanki Kruka Siwego
39%
 39%  [ 22 ]
Jarosław Grzędowicz - Jak się pokazać
33%
 33%  [ 19 ]
Głosowań: 32
Wszystkich Głosów: 56

Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 22 Lipca 2010, 11:18   Publicystyka numeru 58 - głosujemy do 12 września

Jak zwykle, 4 teksty - 4 głosy.
 
 
Arya 
Stefan Sławiński


Posty: 2628
Skąd: Lublin
Wysłany: 22 Lipca 2010, 11:31   

Grzędowicz i Bochiński. A co do ,,Wróćmy do średniowiecza" to Autor co nieco przesadził - AŻ TAK tragicznie nie jest (a przynajmniej nie wszędzie).
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 26 Lipca 2010, 21:53   

Pawlak - zgadzam się z Romkiem, ostatnio często się z nim zgadzam :) Nie, że atom to wspaniała rzecz, ale po prostu rozpatrzmy wszystkie za i przeciw, a potem decydujmy. Punkt.

Pilipiuk - czytam teraz Lubię być fantastą, wywiady z autorami, tam w rozmowie z Agnieszką Kawulą-Kubiak, Pilipiuk też mocno negatywnie wspomina szkołę. Kończąc szkołę złożyłem sobie obietnicę, że będę pamiętał też złe rzeczy ze szkoły, że pamięć nie skasuje mi tych złych chwil i nie będę moim dzieciom opowiadać, że przecież czasy szkolne to najlepsze lata ich życia, bo to nie będzie prawda. I pamietam o tej obietnicy do teraz i pamiętam te złe momenty z czasów szkolnych. Wracając jednak do meritum. Ale bez przesady! To wygląda trochę na walenie w bęben. chciałoby się zawołać: Pilipiuk na Ministra Oświaty.

Bochiński - lubię polecanki i niepolecanki Kruka. Z reguły pisze o książkach, które kiedyś tam, w zamierzchłych czasach czytałem i miło je tak sobie przypomnieć. Malinowskiego kojarzę, nawet szukałem w biblioteczce, bo wydawało mi się, że mam tę książkę, ale nie znalazłem, chyba poszukam i przypomnę sobie. Natomiast Krzepkowski, to jedna z moich porażek. Bo, dla mnie porzucenie ksiązki podczas czytania to porażka. Kreks próbowałem czytać kilka razy, chyba nawet raz dotyczałem, ale do tej pory pamiętam, że nie zrozumiałem tej książki. Teraz widzę, że nie byłem jedyny, a książka była wydana w 100 tysięcznym nakładzie i wszystko zeszło. To były czasy. Za to, po przeczytaniu felietonu, zachciało mi się wrócić jeszcze raz do opowiadań Fiałkowskiego. Punkt.

Grzędowicz - niby racja, niby nie. Rozumiem o co chodzi, rozumiem problem, ale jak dla mnie trochę za dużo sarkazmu.
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 29 Lipca 2010, 14:21   

Pilipiuk i Grzędowicz
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 29 Lipca 2010, 14:28   

Jarosław Grzędowicz - Jak się pokazać
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 30 Lipca 2010, 11:04   

Grzędowicz i Kruk,
Pwalak na + ale poza podium,
Pilipiuk gadu, gadu, a walizka po peronie chyc, chyc....
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Nath 
Frodo Baggins


Posty: 103
Skąd: z Warszawy
Wysłany: 31 Lipca 2010, 13:10   

Głos na Grzędowicza i Bochińskiego.

Pozdrawiam
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 1 Sierpnia 2010, 17:15   

Grzędowicz bezapelacyjnie numer jeden - najbardziej felietonowy felieton od dłuższego czasu.

Bochiński - bo jak zawsze interesująco.

A Pawlak i Pilipiuk - nie tym razem, choć przeczytałem, zrozumiałem, a z częścią się nawet zgadzam :)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Ozzborn 
Naznaczony Ortalionem


Posty: 8409
Skąd: z krainy Oz
Wysłany: 1 Sierpnia 2010, 19:34   

Kruk i Pilipiuk
u Kruka pomijając niewątpliwy walor merytoryczny, nieodmienne zachwycam się scenami z Muzą :D
Z Andrzejem, jak rzadko, zgadzam się tym razem w 100%

Grzędowicz i Romek też bardzo ok, ale u pierwszego jednak razi mnie, aż takie przerysowanie, a u drugiego czegoś mi zabrakło... choć nie wiem czego :P
_________________
Czerwony Prorok i Najwyższy Kapłan Ortalionowego Boga

'Irony is wasted on some people.'-T.Pratchett

"Ozzborn, pogódź się z tym. Twoja uroda jest Twoim przekleństwem." (c) baranek
 
 
bonifacy 
Gollum

Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Sierpnia 2010, 19:36   

Pawlak i Bochiński, dobrze się czytało.
 
 
Nina Wum 
King Kong


Posty: 840
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Sierpnia 2010, 14:18   

Dobry atom, zły atom - klarowny, rzeczowy tekst. Przeczytałam z tym większą uwagą, że w pomienionym przedmiocie jestem zielona jak chlorofil.

Wróćmy do średniowiecza - tak, szkoła jest zła, programy przedpotopowe, zaś belfrzy sfrustrowani i/lub niekompetentni. A teraz - że zacytuję nieocenionego Feliksa Kresa - proszę opowiedzieć wujkowi coś nowego. :)

Polecanki i niepolecanki Kruka Siwego - Pierwszy punkt. Bardzo podoba mi się założenie, by przybliżać czytelnikowi zapomniane książki. Wcześniej nie miałam pojęcia o istnieniu autora "Kreksa". Miejscami wieje smutkiem. (Czy naprawdę Pan Lem jest uważany za przestarzałego i zbyt trudnego?.. :( )

Jak się pokazać - Drugi punkt. Tekst czaruje lekkim stylem i dużą dawką najlepszego Grzędowiczowego sarkazmu. Nie byłam jeszcze na żadnym spotkaniu z pisarzem, więc niestety nie mam pojęcia, jak to naprawdę wygląda. Zdrowy chłopski rozum podszeptuje mi, że autor przejaskrawia w celu rozbawienia czytelnika.
_________________
www.ninawum.com
A tu moja biżuteria: https://www.etsy.com/shop...rty?ref=si_shop
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 2 Sierpnia 2010, 19:19   

Pawlak i Grzędowicz
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Sierpnia 2010, 05:23   

Romuald Pawlak - Zły atom, bardzo zły atom? Kolejny dobry tekst Romka. Punkt.
Andrzej Pilipiuk - Wróćmy do średniowiecza Kolejna porcja życiowych problemów Pilipiuka. Dobrze, że nikt mu nigdy na ten przykład chomika nie zaciukał widelcem bo dziś postulowałby bana dla sztućców i powrót do sprawdzonych metod. Parę miesięcy temu autor zaczał ładnie serię felietonów ale obecnie pisze coraz większe brednie. Antypunkt
Tomasz Bochiński - Polecanki i niepolecanki Kruka Siwego Kruk to ma u mnie punkt już za sam fakt że wogóle napisze. Punkt.
Jarosław Grzędowicz - Jak się pokazać eee tam, nuda, jak wspomniał o Nohavicy to mnie trochę zainteresował ale zaraz potem skończył się tekst.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 3 Sierpnia 2010, 16:06   

Punkt tylko dla Kruka.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
nimfa bagienna 
Beastmaster


Posty: 2196
Skąd: z bagna
Wysłany: 3 Sierpnia 2010, 16:09   

I ode mnie.
Przyda się przypomnienie, że literatura fantastyczna nie zaczęła się w latach 80. XX w.
_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Sierpnia 2010, 20:46   

Pawlak - temat ważny, ale tekst trochę jak notka dziennikarska, nie felieton.
Pilipiuk - jednostronne mocno, np. średniowieczne cechy to odpowiednik korporacji zawodowych - nie ma się czym zachwycać.
Bochiński - ciekawie wybrany temat, pobudza do refleksji. Punkt.
Grzędowicz - najlepszy felieton, lekko o całkiem istotnym problemie, czyta się z uśmiechem. Punkt.
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 4 Sierpnia 2010, 21:09   

Jarosław G.
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
czamataja 
Jar Jar Binks


Posty: 1227
Skąd: Śląsk
Wysłany: 10 Sierpnia 2010, 10:30   

Wszystko mi się podobało. Było trochę oczywistych oczywistości, ale nie raziły aż tak bardzo. Ostatecznie, po namyśle, punkt dla Grzędowicza. Lubię taką stylistykę, zakończenie było dobre ;)
_________________
I'm so low
Everyone's speeding
but I'm still going slow
 
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 1348
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10 Sierpnia 2010, 13:15   

Punkty dla Kruka za kolejny świetny tekst polecankowy i dla Grzędowicza za poczucie humoru. Pilipiuk jak dla mnie jest trochę z innej planety i jego utyskiwania na otaczajacy nas świat zupełnie do mnie nie przemawiają jakkolwiek bym do nich nie podchodził (na poważnie, ironicznie, jako żart, metaforę czy prowokację... no cóż, nie mój klimat). [Pawlak w sumie ciekawie, na poziomie, ale jakoś mnie nie porwało.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki! - FANTASTA.PL
 
 
 
marcolphus 
Batman


Posty: 514
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Sierpnia 2010, 08:49   

Nieoczekiwanie (dla mnie) przeczytałem wszystkie teksty publicystyczne (bo zwykle tego nie robię). I tak:
Grzędowicz - problemu kompletnie nie znam, w życiu nie byłem na żadnym spotkaniu z autorem i właściwie nie wiem o co chodzi. W dodatku tekst wydawał mi się zbyt rozwleczony - ile razy można pisać o tym, co, być może, pisarz będzie wyprawiał na spotkaniu, zamiast rozmawiać z czytelnikami.
Kruk - bardzo fajny tekst, podobało mi się, zwłaszcza, że wymienionych autorów kompletnie nie znałem - czas to nadrobić.
Pilipiuk i Pawlak - bez rewelacji

Po namyśle, punkt dla Kruka - bo tylko on był tak naprawdę interesujący.
 
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 11 Sierpnia 2010, 09:20   

marcolphus napisał/a
problemu kompletnie nie znam

Problem można było zaobserwować chociażby na ostatniej Avangardzie. Na spotkania autorskie, nawet bardzo znanych i popularnych pisarzy, przychodziła garstka osób. Gdy ten sam pisarz/pisarka wygłaszał "pogadankę na temat" sala była pełna. Widać więc, że forma spotkania autorskiego przeżyła się, szczególnie na konwentach.
Ma to sens. Na konwenty jeździ w miarę niezmienna grupa osób, więc ile razy można słuchać, skąd pisarz X bierze pomysły i co inspiruje pisarkę Y.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 11 Sierpnia 2010, 15:10   

Pozamiatałam i proszę tu więcej nie śmiecić :wink:
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 11 Sierpnia 2010, 15:15   

Agi, dzięki, a tak miło było :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Nitj'sefni 
Meff Fawson


Posty: 1672
Skąd: Raszyn
Wysłany: 11 Sierpnia 2010, 16:00   

Pawlak - ode mnie punkt. Całkiem niezły tekst, momentami Romek zabłysnął poczuciem humoru, temat nie męczący. Chyba żaden jego felieton tak mi nie podszedł. Właśnie dlatego punkt.
Pilipiuk - Andrzej znowu biadoli nad tym, że świat jest be i nikt Go nie lubi. Chyba ma złe wspomnienia ze szkoły, albo jakieś kompleksy.
Bochiński - nareszcie Kruk wrócił i od razu dobrym tekstem. Choć jak dla mnie na punkt to za mało.
Grzędowicz - Trzeci dobry felieton w tym numerze, a drugi punkt. Bardzo lubię czytać wszelaką twórczość Jeremiasza i zwykle mi się podoba. Tym razem jest podobnie. Humorystyczne i ironiczne podejście do, jakby nie patrzeć, ważnego tematu. A humor na wysokim poziomie.
_________________
"A long time ago in a galaxy far, far away...."
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Sierpnia 2010, 17:22   

Nitj'sefni napisał/a
Chyba ma złe wspomnienia ze szkoły
szkoła dla niego to była jedna wielka trauma o czym opowiada wszystkim którzy chcą słuchać
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 8 Wrzeœśnia 2010, 19:15   

Punty dla Bochińskiego i Pawlaka.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 9 Wrzeœśnia 2010, 08:23   

Punkty ode mnie dla Romka Pawlaka i Jarka Grzędowicza. Pierwszy za bardzo rozsądny głos w sprawie atomu, drugi za obrazowe przykłady nowych umiejętności pisarskich.
Polecanki Kruka tym razem do mnie nie trafiły, szczególnie, że bardziej były to niepolecanki. Pilipiuk za to przesadził z krytyką szkoły, kompletnie się z nim nie zgadzam.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 9 Wrzeœśnia 2010, 10:42   

Punkt dla Polecanek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group