Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Mass dEffect 2 - jak móc grać, mimo problemów.
Autor Wiadomość
Homer 
Admirał Ackbar

Posty: 2463
Skąd: ...
Wysłany: 14 Lutego 2010, 16:22   Mass dEffect 2 - jak móc grać, mimo problemów.

W tym topiku podzielę się wiedzą, jak grać w ME2 mimo błędów. Oszczędzę komuś czasu szukania po innych forach i zrobię ściągę. Temat adresowanych dla tych co mają problemy z rozgrywką na PC, więc graczami z jednordzeniowymi prockami AMD i innymi, których może dotyczyć.

Występujące błędy:

1. Gra wiesza się całkowicie na ekranach tzw. 'loadingowych' (zwis na ekranie).

2. Uruchomienie filmu *.bik w większości momentów gry powoduje tzw. 'stunning' kolejne wstawki na engine'ie gry, oraz sama rozgrywka, po odpaleniu choćby jednego felernego filmu odbywają się w cyklu 1s gry, 4s zwisu, 1s gry, 4s zwisu itd...

3. Gra wiesza się przy odwiedzaniu Cytadeli (czarny ekran + głosy)

4. Gra wiesza się w momencie podjęcia misji z podpięciem identyfikatora Żniwiarzy do obwodów statku (tzw. błąd IFF).


Jak sobie z tym radzić:

Problem polega z nieradzeniem sobie z filmami w formacie *.bik. Filmy są odtwarzane prawidłowo (z wyjątkiem loadingowych ekranów, które się wieszają), jednak po powrocie do rozgrywki gra się zacina uniemożliwiając przyjemną rozgrywkę. Można wprawdzie zrobić wtedy save, wyłączyć grę, uruchomić ponownie , wczytać i będzie działać, ale nie zawsze się da, a w kluczowych miejscach (3 na grę) musimy przejść przez zacięte wstawki nim grę będzie można zapisać a trwa to wtedy nawet 3 kwadranse. Problem jak się okazuje jest szerszy, nie dotyczy tylko ME2, ale produkcji opartych na nowym engine UT. Poza ME2 ten sam problem występuje w Oblivion oraz w Bioshock 2.

Jak to obejść.

Sposób 1:
Najbardziej łopatologiczne rozwiązanie -> rezygnujemy z filmów. Uruchamiamy grę z parametrem -nomoviestartup. Przykładowo tworzymy skrót:

"C:\Program Files\Mass Effect 2\Binaries\MassEffect2.exe" -nomoviestartup

W ten sposób wstawki *.bikowe są w grze pomijane. Poza początkiem i końcem gry, tracimy niewiele. Głównie starty/lądowanie statku w różnych portach. Niestety zabieg ten nie rozwiązuje problemów 3 i 4 -> w tych momentach gra będzie się wieszać. Czasem też będziemy mieć wrażenie "dziury fabularnej" (zwłaszcza na końcu i początku gry) kiedy to obserwować będziemy wstawki na engine gry nie widząc wstawek filmowych, którymi są przeplatane.

Sposób 2:
Zabawiamy się w głupiego jasia z grą. Wyrzucamy tylko 'loadingowe' wieszające *.biki, a resztę zostawiamy, licząc na to, że jak któryś z wyświetlonych grę przywiesi, to ją potem zapiszemy i uruchomimy ponownie. Oczywiście nie wyrzucamy plików, tylko zastępujemy je, przykładowo tym:

http://www.megaupload.com/?d=1KHDBLIL

Pliki, które trzeba zamienić to: load_f01 load_f02c load_f02d load_f03 load_f03b load_f05 load_f06 load_f08 load_f08b load_f08c load_f08d load_f09 load_f09b load_f09c load_f09d load_f10 load_f10b load_f10c load_f10d load_f12 load_f12b load_f12c load_f14 load_f15 load_f80_ESN load_f80_INT --> pamiętajmy o kopii, będzie potrzebna!

Co robimy -> wstawiamy za te filmy obrazki z zielonym tłem -> głupie jasie - które będa nam migały miast loadingów, ale nie wieszały komputera.

Ten sposób umożliwia odwiedzenie Cytadeli, ale niestety nie omija błędu nr 4. IFF musi mieć niepodmienione pliki, żeby się odpalić.

Sposób 3:
Radzi z zawieszaniem się ekranów loadingu. Bardzo dziwna sprawa. Kiedy załącza się ekran główny ME2 ten czerwony i pisze "wciśnij dowolny klawisz" NIE wciskamy nic, czekamy. Odpali się reklamowe intro, przeleci film i wróci do ekranu ME2 -> wtedy wciskamy guzik, otwieramy menu z wyborem gry. Po tym zabiegu filmy loadingowe będą się odpalać prawidłowo! Gra się nie przywiesi na nich. Dlaczego tak się dzieje nie wiem sam, ni pewno nikt inny. Tym sposobem możemy odpalić misje IFF (wczytać tuż przed grę, inaczej bez podmienienia pliczków gra na loadingu by się zwiesiła). Niestety pierwszy film IFF spowoduje 'stun' I trzeba będzie przebrnąć przez misję na ciągłych zwisach, a potem grę zapisać i wczytać. Przynajmniej tym sposobem. Ale na szczęście jest jeszcze...

Sposób 4:
Gdzie Bioware nie może tam rosyjskiego programistę pośle (thx Sargassss). I dzięki uprzejmości owego wschodniego sąsiada świat dowiedział się, iż błąd ME2 to też błąd z Oblivion i działa patch na ten pierwszy. Co zrobić. Pobrać ten patch:

http://bioware.ru/forum/index.php

I wrzucić pliczki stamtąd do katalogu Binaries. Nic się nie nadpisuje, to są nadmiarowe pliki.
Zainstalowany patch/mod będzie obwieszczony komunikatem w lewym górnym rogu ekranu po uruchomieniu gry.

Po uruchomieniu gry normalnie (bez parametrów) problem nr 2 ZNIKA. Wreszcie można przejść najważniejsze elementy rozgrywki (początek/koniec) obserwując akcje filmową tak jak była ułożona.

Rozwiązanie to jednak nie działa na wieszanie się gry ekranu 'loadingów' czyli musimy pamiętać, albo o podmianie odpowiednich elementów greenbox (i powrocie do nich przed misją IFF) albo o tym, żeby pozwolić przelecieć filmikowi z intra. PAtch powoduje również, na niektórych komputerach delikatne rozjechanie dźwieku w sekwencjach (ni u mnie) oraz zmniejsza liczbę FPSów w stosunku do grania bez niego (jednak poza sama końcówką gry nie jest to odczuwalne, a gra jest świetnie zoptymalizowana, działa ładniej na max detalach niż ME1, a komputer mam słaby).


I to tyle... Grę przeszedłem, za pierwszym razem męcząc się, za drugim używając moda z Sargassssa. Dzięki temu w końcu zobaczyłem wszystko co miałem zobaczyć. O patchu, który problem miałby rozwiązać nic nie słychać do tej pory, więc sposoby powinny sie przydać. Polecam oczywiście ten nr 4. NA początek i koniec gry. W środku też najlepiej go używać, chyba, że ktoś ma z nim problemy, wtedy niech spróbuje sposobów powyższych, nie tak uniwersalnych. Patch/mod rozwiązuje jako jedyny problem nr2 i pozwala na obejrzenie wszystkich wstawek filmowo/growych całej rozgrywki.

Poza tymi problemami gra czasami się wywala. Ja miałem tak przykładowo na początku (NOrmandia2 pokazana -> gra wywala błąd) i w trakcie też (2-3 razy wyleciał niebieski screen windows i potrzebny był reset kompa). Nie należy się jednak nimi przejmować, nie są regularne i rzadkie. Poza chwilową niedyspozycją nic nie powodują.
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 28 Lutego 2010, 14:04   

Mimo Twoich rad, strasznie to wygląda. Czy bugi zostaną poprawione? Raczej wstrzymam się z zakupem na parę miesięcy.
 
 
WhiteMagic 
Jaskier


Posty: 56
Skąd: ...przybywam?
Wysłany: 28 Lutego 2010, 16:39   

Ja gram i póki co na żadne błędy nie natrafiłem, a wydaje mi się, że już z 50 % mam za sobą dobrze.

Jak się jakieś bugi pojawią w mojej wersji, to powiadomię.

BTW świetna gra
_________________
" Z mikrofonami w ciągłym manifeście... "
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 28 Lutego 2010, 16:56   

Bugi jakie ja napotkałem:
- wywala na pulpit i generuje błędy - to podczas trudnych walk, liczę że to wina mojego słabego kompa, tak czy inaczej miałem to z 5-6 razy jedynie.
- przy małym frame-rate znikają ramki przeciwników przez co nie mogę wydawać komend ani używać mocy - znów pewnie wina mojego słabego kompa
- na jednej z misji pobocznych używa się mecha aby torował drogę przez kopalnię - mech się "wiesza" uniemożliwiając wykonanie misji - załadowanie autosave'a ratuje sytuację.

Więcej błędów nie miałem a przeszedłem wszystkie misje :D

Gra jest genialna :shock: po prostu arcydzieło...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 28 Lutego 2010, 17:22   

Skończyłem grę 3 razy i zero problemów, widać jakiś fartowny sprzęt mi się trafił :)
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
Homer 
Admirał Ackbar

Posty: 2463
Skąd: ...
Wysłany: 28 Lutego 2010, 19:22   

W poniedziałek wyszedł patch, który pomaga na wszystkie wymienione problemy.... Przynajmniej póki co.
_________________
"All I can say is... keep reading. The best is yet to come."
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 20:30   

Ja pierdzielę, ta gra to jest jednak dno. Tyle lat i dalej bagno z bugami. Nie mogę skończyć gry, jestem na misji z Archaniołem, mam pogadać z sierżantem Cathką, ale jak gadam z jego asystentem robi się czarny ekran. No i obejrzałem filmik na youtube i się okazuje, że tam powinien stać śmigłowiec a przy nim Cathka coś majstruje. U mnie w grze nie ma ani śmigłowca, ani Cathki, ani mostu... Pierdzielę, będę musiał ściągnąć jakąś piracką wersję i założę się, że będzie działać jak powinno :evil:

Po reinstalacji śmigłowiec i Cathka pojawili się na swoim miejscu. Niestety, dla odmiany gra przestała startować z GeForce'a, a nie muszę mówić, że na integrze to płynności brakuje (choć i tak jestem zaskoczony, ze 35-40 FPS wyciąga na oko). Nic, będę kombinował, ale już mi wystarczy, że na statku nie mogłem jej odpalić, bo nie miałem internetu. Naprawdę się poważnie zastanawiam nad sensownością dalszego kupowania gier - szkoda nerwów :fp:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 1 Października 2015, 08:39   

ketyow napisał/a
Naprawdę się poważnie zastanawiam nad sensownością dalszego kupowania gier - szkoda nerwó

Nie dziwię ci się ale to zależy nieco od tytułu... ale tak po prawdzwie ostatnio to każdy większy tytuł jest słabo grywalny na starcie...
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
thinspoon 
Ming of Mongo


Posty: 2533
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 1 Października 2015, 08:49   

ketyow, masz albo cholernego pecha do gier, albo na siłę szukasz usprawiedliwienia dla piractwa :wink: Serio, co wrzucasz jakiś tytuł i opis związanych z nim trudności, robię wielkie oczy.
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 1 Października 2015, 10:01   

thinspoon, najwyraźniej mam wielkiego pecha. I nie, nie szukam usprawiedliwienia dla piractwa - na samym steamie mam 150 oryginalnych gier, na originie ze 30, w pudełkach nawet nie liczę. Więc mam prawo oczekiwać, że jak wydaję pieniądze, to otrzymam pełnoprawny produkt - tymczasem co i rusz albo kupa bugów, albo problemy wynikające z tego, że gra ma jakieś zabezpieczenia antypirackie (ME2 na statku mi się nie udało odpalić, jak wróciłem do domu i miałem dostęp do internetu, to musiałem grzebać, żeby pozmieniać nazwy plików w grze, żeby się ją dało uruchomić - problem znany sprzed wielu lat, do dziś nierozwiązany). Na wspomnienie Stalkera Clear Sky do dziś łapią mnie mdłości. Fallout New Vegas chodził mi bezproblemowo od dawien dawna, a jak ostatnio przeszedłem dodatek Honest Hearts, to co pięć minut wywala do pulpitu i odechciało mi się już w niego grać. Ja rozumiem już nawet, że gry po wyjściu działają jak kupsko - bo czekają na tony patchy. Gorzej, że ostatecznie okazuje się, że full (krytycznych) błędów nigdy nie zostaje wyeliminowanych. A paradoksalnie spiracone wersje, czasami zawierają poprawki wprowadzane przez piratów i ostatecznie działają lepiej niż oryginały. Na sporo problemów są rozwiązania typu "zmień nazwę pliku/usuń plik/zmień jedną linijkę w pliku ini" - i ludzie w internecie znajdują sposoby na obejście błędu, a twórcy gry jakoś kładą lachę. W ME2 po zainstalowaniu mam oczywiście polskie napisy z okropnym dubbingiem. W plikach gry są też angielskie wersje, zmiana języka to moment roboty - dlaczego więc nie mogę tego zmienić w menu? Stuprocentowe olewactwo.

I pół biedy jak jestem w domu i mam dostęp do neta. Ale jak jestem na statku, to się okazuje, że co druga oryginalna gra, którą sobie zainstalowałem, albo nie działa, albo nie działa jak powinna, i niestety nie sprawdzę sobie w necie jak to naprawić.
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Melfka 
Langolier


Posty: 295
Skąd: Virginia
Wysłany: 1 Października 2015, 11:36   

ketyow napisał/a
Naprawdę się poważnie zastanawiam nad sensownością dalszego kupowania gier - szkoda nerwów :fp:

Konsola rozwiązuje większość problemów.
Tak tylko mówię ;)
_________________
O pisaniu i innych nałogach
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 1 Października 2015, 13:09   

Melfka, +1 :mrgreen:
Moje PS3 dalej działa i nie muszę się martwić, że coś nie pójdzie czy zastanawiać co konsola ma w środku, jakie sterowniki itp...
Mass Effect 2 na konsoli fajny był :omg:
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 1 Października 2015, 13:29   

Ciekawe czy na konsoli w ogóle mógłbym zmienić język gry na angielski :twisted: No i jakbym miał jakieś bugi na konsoli, to edycją ini bym ich się nie pozbył. A nie uwierzę, że konsole to dostają tylko w pełni połatane gry ;P:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Melfka 
Langolier


Posty: 295
Skąd: Virginia
Wysłany: 3 Października 2015, 00:49   

konopia napisał/a
Melfka, +1 :mrgreen:

8)
(Choć na laptopie też gram :X )

ketyow napisał/a
Ciekawe czy na konsoli w ogóle mógłbym zmienić język gry na angielski :twisted:

Nie wiem, gram po angielsku ;)
Poza tym mówiłam, że konsola rozwiązuje większość problemów, nie wszystkie :P . Na pewno przynajmniej można pograć, bo nie wywala do Windy.

ketyow napisał/a
A nie uwierzę, że konsole to dostają tylko w pełni połatane gry ;P:

Nie, ale się automatycznie updatują, jak trzeba. I nie sypią się, bo patch jest niekompatybilny z czymśtam ;) .
_________________
O pisaniu i innych nałogach
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 3 Października 2015, 19:03   

ketyow są gry, które umożliwiają wybór wersji językowej (czasem jest kilka do samodzielnego wyboru) , pozostałe (instalowane z dystrybucji cyfrowej) odpalają się w tym języku co jest używany w menu konsoli, nie ma innej bezpośredniej możliwości wyboru wersji mimo iż kilka wersji jest automatycznie instalowanych, czyli chcez grać po angielsku, przestawiasz w menu język systemu na angielski i wtedy instalujesz grę.

No i są te co mają tylko angielskie wersje.

Dla wielbicieli wersji oryginalnych najlepiej kupować używki na ebayu UK, duże nasycenie, dobre ceny.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 4 Października 2015, 21:00   

No, tak czy owak konsoli nie kupię. Nie lubię sterować tym drągiem :wink:
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group