Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
4 czerwca 1989
Autor Wiadomość
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 11:47   4 czerwca 1989

20 lat minęło. Jestem ciekaw jak pamiętacie tamten dzień.

Zacznę może ja ;)

Pamiętam tylko to, jak z dziadkiem (świętj pamięci) byłem na wyborach. Wszedłem z nim za kotarę, czytałem liste kandydatów i gdy dziadek chcaił kogoś skreślić, to wrzeszczałem "Nie! Nie! Ten nie jest z Solidarności!" :mrgreen: A dziadek się śmiał i zagłosował tak, jak mu wnuczek polecił.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:00   

Nie pamiętam go w ogóle, ale hej - mam dwadzieścia jeden lat. Wiem natomiast, że dzisiaj wzniosę toast za 4 czerwca, w PX. Nie rozumiem też oszołomów krytykujących Porozumienia Okrągłego Stołu i wybory. Gdyby nie wybory, nie byłoby dzisiaj fantastyki takiej, jaką znamy. Nie byłoby UE, NATO, wolnego rynku i forum. SKOF pewnie też nie. :) My, Polacy, mamy jakąś przerażającą narodową zdolność do niszczenia tego, co dobre.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:21   

Ja przyznam szczerze, nie pamiętam tamtego dnia i tamtych wyborów, nie wiem nawet czy na nich byłem. I to chyba nie kwestia sklerozy, bo inne wydarzenia z tamtego okresu pamiętam całkiem wyraźnie. Ale ja wtedy generalnie apolityczny byłem, i trzymałem sie od tego wszystkiego z daleka, chociaz miałem kilku kumpli z ówczesnego podziemia.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:26   

Pamiętam plakaty z szeryfem, chodziłem wtedy do podstawówki i wybory zupełnie mnie nie obchodziły.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:27   

to było dzień po laniu na Wembley. Ale zebrałem się jakoś i poszedłem zagłosować.
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:32   

Ja miałem wtedy 4 lata i z tego okresu to pamiętam tylko wyprawę w Tatry i Bułgarię... i takie elektryczne samochodziki dla dzieci którymi się w Bułgarii jeździło - zepsułem jeden i była afera :mrgreen:

Ale wyborów ni w ząb, ale to chyba normalne.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:35   

@ feralny pr.podobnie jak ja, pamiętam plakaty, druga klasa liceum więc jeszcze wiele gadać nie mogłem

trochę obok głównego tematu ale jednak w związku

mielismy przekleństwo z kumlem z podstawówki/liceum 'niech szlag trafi wszystkich Rosjan i cały Związek Radziecki' (ukłony dla Pana Piątka, historyka z podstawówki), dwa lata później, gdy ZSRR się rozpadło mieliśmy nielicha radochę, wciąż czekamy na spełnienie się reszty
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 12:39   

Owszem, głosowałam, i miałam uciechę jak patrzyłam potem jak ogromna dysproporcja była w wynikach - na Solidarność tak ze 2000 głosów, na PZPR kilkadziesiąt.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 14:42   

A dla mnie to było pierwsze głosowanie, które w dodatku mogło coś zmienić - i do dziś nie żałuję, że poszedłem i zagłosowałem na tych właściwych :D

Ważne to było głosowanie, patrząc z perspektywy czasu. Ot, drobiazg: niedawno przemknął mi news, że sami Rosjanie namawiali Jaruzelskiego na zmiany :) nie wiem, ile w tym prawdy, ale jeśli tak...
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 14:46   

Dla mnie to było drugie albo trzecie głosowanie, pamiętam je i pamiętam nadzieję z nim związaną,
w '89 pracowałem już w jednej z pierwszych spółek z o.o. na Śląsku,
Rakowski rewolucję w gospodarce zaczął parę miesięcy wcześniej...
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 14:50   

A ja pamiętam moich kolegów z NZS-u, całych obsikanych z radości. I tych samych kolegów kilka lat później jak wrzeszczeli "Lech Wałęsa - kawał mięsa". Rozczarowanych jakby. Na wybory nie poszedłem. I nie chodzę do tej pory.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
Marcin Robert 
Orient Men


Posty: 1476
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 15:57   

Nie pamiętam tamtego dnia. Przypominam sobie tylko, że nie wziąłem udziału w głosowaniu, jako że w tamtych czasach interesowałem sie zupełnie czymś innym niż polityka (SF itp.). Ale w 2003 roku zrehabilitowałem się oddając głos w referendum europejskim, a w 2004 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I siódmego czerwca też pójdę głosować. (Na Partię Demokratyczną). :D
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 16:51   

Cóż, ciut za mały byłem. Ale zaprzysiężenie Wałęsy na prezydenta pamiętam doskonale. Na jedynce była przysięga, na dwójce He-man. Babcia chciała oglądać Lecha, a to drugie. Kłótnia trwała już minutę, gdy krzyknąłem pokazując na obecnego na ekranie szacownego elekta: "babciu, ale to wszystko TRELE-MORELE".

I to była moja pierwsza deklaracja polityczna w życiu. Niecałe cztery latka miałem :)

żerań, bez przesady. NATO było już od 49, Maastrich podpisali bodaj w 93 bez naszego udziału, a wolny rynek wprowadził Rakowski. Okrągły Stół nic tu nie miał do gadania. Ale zasadniczo chyba się udał.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Żerań
[Usunięty]

Wysłany: 4 Czerwca 2009, 17:07   

Nie no, ja wiem, że NATO było wcześniej. Ale bez Okrągłego Stołu nas w NATO by nie było. Oto chodziło.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 19:58   

u mnie w domu nie było to jakieś szczególne wydarzenie, nawet nie wiem dlaczego, skoro młodszy brat był przykryką szmuglowanej w wóżku bibuły, a ojciec strajkował w porcie.
natomiast zaprzysiężenie Wałęsy juz mi w świadomości tkwi.

a głosu nie oddawałm, bom zbyt smarkata jeszcze była.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 09:14   

Komunizmu w Polsce nie było, ładnie to brzmi w sloganie, ale mieliśmy zwyczajny szary socjalizm. Pamiętam w 80 i 81 zapach gazu łzawiącego gdy jako łebki zrywaliśmy się z domów i ganiali po mieście zbierając gilzy, zerwany bruk z pl.Wolności, kolumnę czołgów która zaorała asfalt na mojej ulicy, patrole wojskowe z kałachami na mieście. Potem był Czarnobyl, a sam 4 lipca 89 to nie był to żaden szczególny dzień. Brakło mi roku do pełnoletności i nie załapałem się na głosowanie, ale nic się nie zmieniło nazajutrz, ani nawet miesiąc później. Ruscy dalej siedzieli w Świdnicy, na peronie stał non-stop ich skład, który co tydzień wymieniał się z nowym, zawsze w nocy z piątku na sobotę. Robiło się pierwszą kasę, sprzedawałem na targu cukier kupiony prosto w cukrowni z 60% przebitką, jeździło się do Sowietów, do Austrii, dzień, w którym runął mur Berliński spędziłem w Enschede w Holandii - pamiętam koncert Pink Floydów transmitowany na żywo przez większość kablówek.
Moim dziekanem-"dyrektorem" na polibudzie był facet, który w ostatniej chwili rozmyślił się ze startowania w wyborach - miał zdjęcie z Wałęsą, a to był warunek konieczny i dostateczny aby wejść do sejmu. Miałeś fotkę z Wałęsą - miałeś 100% poparcia - choćby nikt cię wcześniej nie znał. Potem jak się zdaje, któryś rząd zafundował mu posadę jakiegoś prezesa KGHM-u.
Strasznie żałowałem wtedy, że nie urodziłem się jakieś 5 lat wcześniej, ludzie ustawiali się na moich oczach, a ty człowieku czekaj i czekaj na te 18 lat, jak wszystko już pozajmowane. Co się zmieniło nagle to status spekulanta - ze ściganego i wyszydzanego bydlęcia nagle został postawiony na piedestale jako ten, który ma wzbogacać Polskę, no i koniec świata - cinkciarze kantory pootwierali. Nawet w pewexach. I mogłem wódę doić prosto z pewexu - pamiętam jedną doskonałą - Fuger się nazywała. Bo 89 i okolice to jest też wielkie pijaństwo. Pili wszyscy, piło się z wykładowcami, wcześniej z nauczycielami, szedłeś coś załatwić - piłeś, ktoś chciał coś od ciebie - piłeś, brak okazji to też była okazja, pili wszyscy i wszędzie. Pamiętam w latach wcześniejszych jak stanęła w miejscowym zakładzie produkcja transformatorów, bo pracownicy wszystkie rurki miedziane powynosili na aparatury i pędzili po łazienkach w blokach.
 
 
Lynx 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7038
Skąd: znad morza
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 17:40   

pamiętam, głosowałam. I utrwaliło mi się takie cuś, że ten mój glos też jest wazny, że jednak ma jakiś wpływ, choćby na to, żeby "szui" nie dopuścić do koryta. Jakże się myliłam, pokazał czas. Ale odruch głosowania pozostał. Przynajmniej mam moralne prawo psioczyć. :wink:
_________________
http://zrozumiecswiat.pl/7.html
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 18:08   

Ja podobnie jak Dun miałem wtedy 4 lata i nic z tamtego okresu nie pamiętam, niestety :(

@Rafał
A gdzie oni konkretnie stacjonowali ? Oficerowie to zdaje się w budynku mojego LO (Kasprowicz) ale szeregowych to chyba gdzie indziej poupychali ?
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
hardgirl123 
Kaznodzieja

Posty: 2441
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 21:21   

pamiętam jak byłam z Babcią na głosowaniu, tak mi się spodovbało,że po południu poszłam z Mamą :)
była wtedy piękna pogoda :)
a ja miałam białą śłiczną sukieneczkę z falbankami:)
 
 
Gwynhwar 
Tarmogoyf


Posty: 9817
Skąd: Z forum SF
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 21:51   

Ja miałam trzy. Tego roku zmarła moja babcia, nie wierzyła, że socjalizm może się skończyć.

Data mnie jakoś specjalnie nie rusza. Dali tylko jeden odcinek House'a... Wolałabym, żeby ten cały power poświęcony świętowaniu spożytkować w bardziej produktywny sposób.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 21:57   

Prezydencką kampanię wyborczą z Tymińskim zapamiętałem, a wyborów do sejmu kontraktowego za cholerę. Muszę przy najbliższej okazji zapytać rodziców.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 22:00   

Mnie wybory 4 czerwca kojarzą się z zakazem sprzedaży alkoholu w przeddzień wyborów, od godz. 18. 3 czerwca wybraliśmy się całą paczką do knajpy i wypiliśmy tylko po lampce wina, kiedy kelnerka poinformowała nas, że po 18 nie sprzedają alkoholu w związku z wyborami. Dzięki temu w niedzielę miałem siłę iść i zagłosować. :mrgreen: Byłem bardzo dumny, bo prawo do głosowania było ważnym atrybutem mojej świeżej jeszcze dorosłości.
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 22:08   

Gustaw G.Garuga, ja też jakoś bardziej pamiętam Tymińskiego i to, co się działo przed wyborami, a nie same wybory. Za mała jeszcze byłam :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 22:20   

Virgo C. napisał/a
A gdzie oni konkretnie stacjonowali ?
Koszary to te budynki z czerwonej cegły za torami kolejowymi obecnie ulica Armii Krajowej i okolice, nie jestem pewien, ale chyba starostwo też znajduje się w byłych koszarach.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 22:21   

Witchma, a może to bardziej medialne było? Pamiętam, jak na przerwie dyskutowaliśmy na schodach, kogo rodzice jak głosują - Wałęsa, Tymiński, Mazowiecki, Cimoszewicz... A czarna teczka nawet w podstawówce robiła furorę :mrgreen:
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 5 Czerwca 2009, 22:24   

Gustaw, coś w tym jest :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 5 Czerwca 2009, 22:58   

Witchma napisał/a
Gustaw, coś w tym jest :)

Zdecydowanie, bo ja mam tak samo.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 6 Czerwca 2009, 05:51   

Gwynhwar napisał/a
Data mnie jakoś specjalnie nie rusza. Dali tylko jeden odcinek House'a... Wolałabym, żeby ten cały power poświęcony świętowaniu spożytkować w bardziej produktywny sposób
signum temporis
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 6 Czerwca 2009, 09:44   

Gwynhwar napisał/a
Data mnie jakoś specjalnie nie rusza. Dali tylko jeden odcinek House'a... Wolałabym, żeby ten cały power poświęcony świętowaniu spożytkować w bardziej produktywny sposób.


Mimo wszystko, to JEST produktywne :) widzisz, większej społeczności nie buduje się tylko na tym, że każdy orze, jak może, najczęściej dla siebie. Buduje się np. na tradycjach, w tym i świętach. To jest spoiwo.

A w dodatku to święto, acz pompatyczne, jest w polskiej tradycji rzadkie: obchodzimy nie fakt dostania w d*pę od kogoś, tylko jakieś pozytywne zdarzenie :) szok :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
snkkrk 
Gollum

Posty: 17
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Czerwca 2009, 21:55   

4 czerwca , ale 1987 to ja się urodziłem :D . Z dzcieiństwa prawie nic nie pamiętam
_________________
www.Arpegio.pl - Gry , stare gry , mp3 , teledyski , programy , humor , gry online

-=>stare gry<=-
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group