Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Księgozbiory
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 13:25   Księgozbiory

Temat jest wynikiem krótkiej rozmowy na "mawetoconie". Namówiłem bowiem Kruka na kilka słów o jego księgozbiorze, różne anegdotki czy choćby jakiś szerszy kontekst. No i nie bardzo wierzę. Bo jakim sposobem mogą istnieć ludzie mający prywatne zbiory liczone w dziesiątkach tysięcy woluminów, skoro nie widziałem większego niż swój, który chyba jeszcze poniżej tysiąca jest? I mówię nie tylko o Warszawie, gdzie sytuacja wojną (po części?) usprawiedliwiona.
A już niesamowitym się zdaje istnienie w Polsce księgozbiorów gromadzonych od takich nawet nie stu, a dwustu lat :roll:

Pytanie pierwsze brzmi: czy istnieją tak duże zbiory?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 14:20   

Mój, gdyby policzyć z tym co mi siestra niecnota zwinęła liczyłby ponad trzy tysiące, Kresa to jakieś dwa tysiące książek... Kto da więcej? I nie chodzi tu o jakieś chwalenie się głupie, po prostu ciekawe jest kto ma w domu zbiór pokaźny i w treści obfity.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 14:31   

dwa tysiące pięćset
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 14:41   

Sześćset - fantastyka plus kilkadziesiąt pozostałych by się zebrało (nie liczone)
 
 
eta 
Luke Skywalker

Posty: 218
Skąd: pomorze
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 14:56   

1222 skatalogowanych jakieś 20% czeka na wpisanie, ale literatura dziecięca zawyża statystykę
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 15:13   

Skatalogowanych niecałe 5.000 i prawie drugie tyle czeka na wpisanie do katalogu. W sumie będzie około 9.000
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 15:38   

Pierwsze wrażenie: :bravo Jak długo zbierane?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
rumeli 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 304
Skąd: że znowu!
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 15:51   

Niecały tysiąc pozycji. Różne: kolorowe i podłużne. Fantastyka to ok. 40% zbiorów.
_________________
Cnota jest w sercu, a nie gdzie indziej - Balzac
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 17:51   

Na dzień dzisiejszy ogólnie pojętej fantastyki 1156 pozycji. Poza tym chyba około 500 pozycji spoza naszego piekiełka. W większości uzbierane własnoręcznie w ciągu ostatnich 25-26 lat.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 20:03   

heh... i gdzie ja z tymi kilkoma setkami... ;)

ale piękny zbiór widziałam - ojciec mego lubego ma ze 3000 egzemplarzy, jak nic, teraz już może dobił do 4000
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 20:21   

1000 z hakiem, ogromna większość samodzielnie uzbierane,
+ jakieś 300 w wianie mojej lubej

Sandman, pięknie, jestem pod wrażeniem
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Dabliu 
Marsjanin


Posty: 2265
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 21:11   

Około 1000. Może trochę ponad.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 21:18   

No to mój tysiąc z kawałkiem nie wygląda aż tak miernie. Ale w sumie dopiero od 3-4 lat mogę na książki wydawać więcej niż 30 - 50 pln miesięcznie.
Sandman - jeśli nie tajemnica - to ile lat już zbierasz?
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 17 Kwietnia 2008, 21:51   

Też około tysiąca - głównie fantastyka + trochę historii i sensacji, no i informatyki, ale ostatnio zwolniłem z zakupami bo mi się miejsce kończy :mrgreen:
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 09:00   

Kolekcja powstała następująco:
Mama zbierała około 40 lat (jej romansideł jest kolejnych 2.500-3.000, ale z przyczyn oczywistych zostały u niej w domu)
Ja zbieram jakieś 20 kilka lat głównie fantastyka, sensacja i horror, a jako, że żona też pochłania książki w ilościach hurtowych (na szczęście czytamy to samo) i jej biblioteka też zawierała parę tysięcy to po połączeniu tego wszystkiego powstała z tego mała biblioteka. Jedyny problem to taki, że mamy 11 regałów z książkami, część z nich robiona na zamówienia, a i tak ciężko się z tym wszystkim pomieścić. Około 600 książek "podwójnych" z mojego i jej zbioru sprzedaliśmy, lub oddaliśmy do bibliotek szkolnych, a i tak pewnie jeszcze coś się znajdzie.

Edit - urwane zdanie.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
Ostatnio zmieniony przez Sandman 18 Kwietnia 2008, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 12:34   

Mam około tysiaka, po pokojach, na strychu, w piwnicy, w garażu, na warsztacie, jeden worek z książkami ocalony z jakiejś rozbiórki lezy pięc lat w garażu nierozpakowany :?
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 14:08   

Sandman napisał/a
Jedyny problem to taki, że mamy 11 regałów z książkami, część z nich robiona na zamówienia, a i tak ciężko się.
Co "ciężko"? Zdanie urwane.
Rafał, do roboty!
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 18 Kwietnia 2008, 23:31   

Mam ponad 1200 książek uzbieranych własnoręcznie. Kilka setek "literatury wagonowej" kolekcjonowanej w czasie dojazdów na studia oddałam do wiejskiej świetlicy.
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 08:24   

trochę ponad 2000 + to co pożyczyłem i zapomniałem komu :D (czasami oddają :mrgreen: )
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 20:55   

Ja do niedawna korzystałem praktycznie wyłącznie z bibliotek, kupowałem sporadycznie, dopiero w zeszłym roku (!) zacząłem na dobre zbierać książki. Teraz pod ręką mam ich nieco ponad setkę, głównie chińszczyzna, historia i literatura polska. Zbiór jest jak widać mikry, ale dobrze dobrany i z perspektywami - w przyszłym tygodniu ma mi z Allegro przyjść paczka z 24 książkami. (Nie liczę kilku pudeł książek rodziców w piwnicy, bo w większości są to pozycje nie interesujące mnie w najmniejszym stopniu.) O katalogu pomyślę jak dobiję do tysiąca :D
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Tequilla 
Rzułta rzaba


Posty: 2378
Skąd: niżne landy
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 21:21   

ja mam z 70 na dysku ;) :D

A naprawdę to ciągle jestem niestety bibliotekowy z racji ciągle niskiego statusu finansowego. Jak już będe zarabiał i miał gdzie składować to zacznę kupować :)
_________________
"Could you look an animal in the eyes and say to it, 'My appetite is more important than your suffering'?" Moby
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 21:44   

Myślę, że około trzy - trzy i pół tysiąca. "Myślę", bo raz, że liczba cały czas rośnie, a dwa – biorę pod uwagę rzeczy swoje, ojcowskie do ekonomii, dziadków, siostry, jakieś dziwne, bliżej niesprecyzowane rzeczy na strychu oraz sporo tomów, których nikt dawno nie widział. Zapodziały się przy przeprowadzce, albo coś w tym stylu.
Ale najfajniejsze jest to, że mimo iż nie mam w rodzinie żadnych specjalnych tradycji (zwykłe chłopskie pochodzenie), to udało się nam skombinowac kilka białych kruków. Ksiażek rzadkich, ciekawych i nietypowych. Encyklopedia Larouse'a z 1922 roku, "Historya Polski" (Waszyngton 1916), czy "Poezye" Wincentego Pola (Lwów 1876, karta tytułowa podklejona formularzem urzędowym z Tarnopola).
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Bin Laudan 
Jaskier

Posty: 76
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 22:18   

Sandman napisał/a
Skatalogowanych niecałe 5.000 i prawie drugie tyle czeka na wpisanie do katalogu. W sumie będzie około 9.000


I to tylko fantastyka? W języku polskim?
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 19 Kwietnia 2008, 23:03   

A czy gdzieś jest powiedziane, że rozmawiamy tylko o księgozbiorach fantastycznych? Chyba raczej tak ogólnie.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Bin Laudan 
Jaskier

Posty: 76
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 20 Kwietnia 2008, 00:06   

A to nie pisujemy sobie na forum poświęconym fantastyce, tylko na takim ogólnym?
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 20 Kwietnia 2008, 00:23   

Bin Laudan, nie rozumiem w czym problem. To, że czytuję fantastykę znaczy, że nie mogę czytać już nic innego i w moich zbiorach ma być tylko fantastyka? Rozmawiamy tu jakie księgozbiory i w jaki sposób udało nam się zgromadzić. Nasi rodzice, czy dziadkowie, którzy czasem byli tymi którzy zapoczątkowali te kolekcje nie ograniczali się raczej do fantastyki.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
Iwan 
Żona astronauty


Posty: 7255
Skąd: Radlin
Wysłany: 20 Kwietnia 2008, 11:10   

z tym co mam w piwnicy i w pudłach u rodziców to będzie jakieś 1000 pozycji
_________________
...i oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń... [JHB]

wymień się książkami i nie tylko:
http://www.finta.pl/ref/iwan
 
 
Gwynhwar 
Tarmogoyf


Posty: 9817
Skąd: Z forum SF
Wysłany: 20 Kwietnia 2008, 12:16   

No to ja pokażę odwagę cywilną i przyznam się, że aktualnie, wyłącznie MOJE książki, to zaledwie 219 pozycji.
Zmotywowaliście mnie natomiast do skatalogowania ich :mrgreen:
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 20 Kwietnia 2008, 15:05   

Lekką ręką licząc, zbiorów rodzinnych w domu będzie ponad tysiąc. Książki młodego (bajki i o samochodach), moje sto pięćdziesiąt parę pozycji (fantastyka, historyczne, przygodowe, sensacyjne, encyklopedie i inne), taty (myśliwskie), mamy (wszystkiego po trochu).
 
 
Bin Laudan 
Jaskier

Posty: 76
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 20 Kwietnia 2008, 20:51   

Sandman napisał/a
Bin Laudan, nie rozumiem w czym problem. To, że czytuję fantastykę znaczy, że nie mogę czytać już nic innego i w moich zbiorach ma być tylko fantastyka? Rozmawiamy tu jakie księgozbiory i w jaki sposób udało nam się zgromadzić. Nasi rodzice, czy dziadkowie, którzy czasem byli tymi którzy zapoczątkowali te kolekcje nie ograniczali się raczej do fantastyki.


Patrz pan, ale mnie nazwa tego forum zmyliła!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group