Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Powieści historyczne - polskie i zagraniczne
Autor Wiadomość
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 13:34   Powieści historyczne - polskie i zagraniczne

Nie doszukałem się takiego tematu, ale jeśli coś przeoczyłem, to dobrowolnie udam się pod pręgierz.
Pogadajmy o tym (znaczy, o powieściach, nie o moim pręgierzu). Które, obok fikcji literackiej związanej z jakimiś tam bohaterami, pokazują prawdę historyczną, a które są wodą na młyn mitomanów?
Kto z zagadnień historycznych tworzy opowieści napisane z werwą, przytupem, gawędziarskie, a kto serwuje nam nudnawy wykład zamknięty w kolorowej okładce?
Jakich pisarzy lubicie/cenicie, a o których należy zapomnieć jak o przespanym wykładzie?
 
 
Przemek 
Frodo Baggins


Posty: 122
Skąd: Lublin
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 13:43   

Zofia Kossak pisze naprawdę świetne książki. W cyklu o wyprawach krzyżowych każdy znajdzie coś dla siebie. Mężczyźni wartką akcję, kobiety wątki romantyczne. Jak zaczniesz czytać to nie oderwiesz się do końca.
_________________
Strzelec ustrzelił Pannę.
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 14:03   

Bunsch. I oczywiście Krawczyk. Klasyka.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 18:29   

Krawczuk chyba?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 18:31   

Kraszewski :mrgreen:
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 19:46   

Bunsch jest najlepszy. Jeszcze jest Kazimierz Korkozowicz ("Przyłbice i Kaptury" i kupa innych książek z akcją rozgrywającą się w XV i XVII wieku), Władysław Łoziński (mi.in. "Oko proroka"), Walery Przyborowski (m.in. "Szwedzi w Warszawie"), Wacław Gąsiorowski (masa książek z akcją rozgrywającą się w czasie wojen napoleońskich). Jest jeszcze Jan Dobraczyński, ale nic z jego książek nie czytałem. Jak jeszcze sobie coś przypomnę to dam znać :D
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 20:17   

Rapsodia świdnicka Grabskiego, dla mnie idealna powieść historyczna
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 11 Kwietnia 2008, 22:25   

gorat, biję się w pierś, nie zauważyłam omskniecia się palca, a jak bardzo to zmienia postać rzeczy. :oops:
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 12 Kwietnia 2008, 10:57   

Najlepszą powieścią historyczną, jaką dotąd czytałem, jest cykl Królowie przeklęci Druona. Autor wykazuje się potężną wiedzą i znajomością zawiłości dynastycznych Kapetyngów i innych rodów, a wszystko podaje w barwnej awanturniczo-sensacyjnej oprawie, czym mnie 'kupił'. Nie doczytałem tylko ostatniego tomu, takiego jakby epilogu, opowiadającego o wydarzeniach po śmierci wiadomo-kogo.


Zofia Kossak? Ta od Troi Północy? Tę książkę mam akurat na półce, ale jeszcze nie czytałem; powiadacie, że warto?
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 12 Kwietnia 2008, 11:47   

Wspomniany Władysław Jan Grabski i jego Saga o Jarlu Broniszu, ta książka wgniotła mnie w fotel, aż się prosi o ekranizację.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 12 Kwietnia 2008, 13:32   

Cytat
Zofia Kossak? Ta od Troi Północy? Tę książkę mam akurat na półce, ale jeszcze nie czytałem; powiadacie, że warto?


Tej książki akurat nie czytałam, ale sądząc na podstawie "Krzyżowców" i "Przymierza" Zofia Kossak - Szczucka umiała pisać powieści historyczne.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 12 Kwietnia 2008, 14:37   

merula: zwróciłem uwagę, bo sam miałem kiedyś problem.
Dobraczyńskiego akurat rzecz historyczną czytałem (niech sprawdzę... "Klucz mądrości"); nie była wyśmienita, ale i tak lepsza, niż drugowojenni (w czasie powstania też) "Najeżdżcy".
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Przemek 
Frodo Baggins


Posty: 122
Skąd: Lublin
Wysłany: 14 Kwietnia 2008, 10:54   

Sosnechristo napisał/a
Zofia Kossak? Ta od Troi Północy?


Nie wiem. Tej książki nie kojarzę.
_________________
Strzelec ustrzelił Pannę.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 14 Kwietnia 2008, 15:12   

Sosnechristo, fakt powieść znakomita i popatrz dwie falalne ekranizacjem aż dziw bierze jak ci francuzi Druona spieprzyli brr
a co do Dobraczyńskiego to polecam Bramy Lipska / poniatowski i Bitwa Narodów 1813/ hej
moze marudzę, ale uważam, ze zanim sie zacznie czlowiek bawić różnymi dzielkami z zakresu historicalfiction i alternarywnymi opowiastkami / np. Twardoch/ to dobrze jest troche powiesci historycznych przeczytać ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Hubert 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7089
Skąd: Dziki Wschód - Białystok
Wysłany: 14 Kwietnia 2008, 21:48   

dalambert napisał/a
Sosnechristo, fakt powieść znakomita i popatrz dwie falalne ekranizacjem aż dziw bierze jak ci francuzi Druona spieprzyli brr



Nie wiem, widziałem tylko pierwszy odcinek tej z Depardieu, a resztę mi wakacje zabrały. :wink:
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 14 Kwietnia 2008, 23:28   

Pamiętajmy o Sienkiewiczu. Wiem, wiem, to tak oczywiste, że nikt nie wspomniał. Ja jednak chciałbym, żeby jego nazwisko chociaż raz się tu pojawiło.

Z klasyki europejskiej polecam takich autorów jak: Walter Scott i Robert Graves. Pierwszego czytałem dosyć dawno, jakieś 12 lat temu, ale nadal mam go we wdzięcznej pamięci. Graves to niezrównany znawca antyku (nie tylko samej mitologii).
 
 
Fearfol 
Pilot Pirx


Posty: 1098
Skąd: Przylesie Większe-Wałcz
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 14:57   

Sapkowki: "Narrenturm", "Boży bojownicy" i "Lux perpetua". Baaardzo fajne opowiadania, lecz chciałbym zauważyć że przed rozpoczęciem czytania jakiejkolwiek książki przeplatającej fikcję z historią warto zasięgnąć (choćby od wiki) informacji na temat tej epoki,wydarzenia etc, gdyż później w czasie lektury może pomieszać się parę rzeczy i pewne wydarzenia i postacie uznamy za realne a inne ( ten naprawdę prawdziwe, za fikcyjne).
Np: Pomurnik to postać prawdziwa, - osobisty czarownik i wróż na dworze biskupa. Natomiast Prokop Wielki to wytwór wyobraźni Sapkowskiego, bo ktoś musiał przewodzić husytą.
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 17:37   

Fearfol napisał/a
Natomiast Prokop Wielki to wytwór wyobraźni Sapkowskiego, bo ktoś musiał przewodzić husytą.

Na pewno? Link :wink:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 18:03   

"Historia" Krasickiego - to dopiero fantastyczna jazda przez wieki! Nieśmiertelny bohater przemierza świat, poznając Grecję, Rzym, Kartaginę, Chiny, Polskę Mieszka itd. I pośmiać się można, bo Krasickiemu humoru nie brakowało. Jego polemiki z tradycyjną wizją wydarzeń - pyszne!

"Pamiętniki kwestarza" Ignacego Chodźki, oparte na autentycznych relacjach z końca wieku XVIII i początku XIX. Sejmiki, procesy, dworki, Napoleon itd. Jest trochę humoru (bohater jeździ po kweście od pana do pana), trochę tragedii (egzekucja Wołodkowicza), trochę mądrości (Ex magna coena, stomacho fit maxima poena - Za smaczne w wieczór frykasy, w nocy z brzuchem obertasy :mrgreen: ). Chodźko wirtuozem pióra ani przednim historykiem nie był, ale lektura i tak bardzo przyjemna.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Fearfol 
Pilot Pirx


Posty: 1098
Skąd: Przylesie Większe-Wałcz
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 18:28   

Ależ Adashi właśnie o to chodzi (SIC!), to był przykład do przedstawionego przeze mnie problemu mieszania faktów z fikcją w tego typu powieściach. Przecież pomurnik jako człowiek-"ptak " jest postacią fikcyjną.
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 18:34   

Ja o totumfackim biskupa nic nie wspominałem, jeno o Prokopie Wielkim...
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Fearfol 
Pilot Pirx


Posty: 1098
Skąd: Przylesie Większe-Wałcz
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 18:43   

no ja wiem, po prostu świadomie napisałem ten przykład i zamieniłem postać fikcyjną z realną po to by uwidocznić ten problem( bałem że trochę zawile to napisałem)>
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 18:46   

Aaaaa! Sorki jadę na tabsach i nie kontaktuję :wink:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Fearfol 
Pilot Pirx


Posty: 1098
Skąd: Przylesie Większe-Wałcz
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 18:55   

Cooo na masz na myśli chyba nie to co ja ?
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 19:12   

No chyba nie :mrgreen:

Miałem na myśli tabletki na przeziębienie :|

P.S. Przepraszam za offtop.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 19:31   

Gustaw G.Garuga napisał/a
Historia Krasickiego [...] pyszne!


Motyla noga! Muszę się zgodzić!
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 16 Kwietnia 2008, 20:29   

Krasicki łączy ponad podziałami :wink:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Deldongo 
Gollum

Posty: 14
Skąd: Małopolska
Wysłany: 5 Czerwca 2008, 11:27   

Gdyby tak jeszcze Komuda tu zajrzał i wyjaśnił, skąd jego ansa do epoki piastowskiej i pisarzy, którzy o niej pisali. Bo ze wzmianek w wywiadach trudno pojąć.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 5 Czerwca 2008, 12:55   

Zapytaj w jego watku autorskim. Tam zaglada wcale czesto.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ita 
Gollum

Posty: 22
Skąd: Kraina Kwitnącej Czereśni
Wysłany: 18 Czerwca 2008, 10:55   

A co sądzicie o takich powieściach "parahistorycznych" jak trojański cykl Gemmella? Historii tam niewiele, bo epoka znana tylko z mitów i wykopalisk, jest tylko wizja autora...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group