Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Szybciej! Szybciej! O sieci i dostawcach internetu
Autor Wiadomość
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 8 Sierpnia 2007, 13:47   Szybciej! Szybciej! O sieci i dostawcach internetu

Ostatnio ruszyła seria promocji (Tele2, TP po raz kolejny, Netia). Ktoś się skusił i ma jakieś odczucia? Albo słyszał jakieś nagany/pochwały?
Oglądam Netię (promocja wydłużona), ale tak jakoś... niezbyt intensywnie. Obawa przed dotychczas nieznanymi problemami? ;) Nie mówię, że jest z nimi źle, ale przy braku informacji wszystko jest możliwe :roll:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Sierpnia 2007, 17:19   

Netia... chciałem się do nich przepiac, nie przepiąłem z różnych powodów. Ale co o nich słyszałem, to że powoli im idzie załatwianie formalności z podpięciem, za dużo klientów. Czy dalej tak jest? czy to prawda? nie wiem. Zresztą, w sumie to wszystko to jest raczej dobre, tylko trzeba popytać tych co mają, czy aby za często nie pada...
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 8 Sierpnia 2007, 19:52   

A ma ktoś właśnie?
W lutym faktycznie były numery z powolnym podłączaniem, jak teraz?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 29 Sierpnia 2007, 16:15   

co do szybkości internetu to słyszałem, że Japończykom nie odpowiada obecny internet więc stworzyli swoją własną sieć.
Póki co Internet 2 (bo tak ponoć się nazywa) ma prędkość 9 giga na sekundę. :shock:
Muszę znaleźć dokładniejsze info na ten temat. :)

Edit: tutaj więcej informacji
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30 Sierpnia 2007, 08:07   

Internet2

Poza tym i tak przyszłością jest niby Ethernet. Już jest 10Gb/s, a pracują nad 100Gb/s.
_________________
GAndrel
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 09:26   

Ale Ethernet jest tylko do sieci lokalnych. Poza siec lokalna nikt ethernetem nie posyla, stosuje sie przesyl radiowy, albo jakies modemy. Dopoki nie upowszechnia sie tanie modemy chociazby 100Mb, to nie mamy co marzyc o jeszcze szybszym internecie. A tak w ogole predkosc wieksza od 2-4Mb praktycznie nie jest do niczego potrzebna. Nawet sciagajac pelne DVD, zajmowaloby to okolo 3 godzin, czyli i tak bardzo szybko. Chociaz u naszych zachodnich sasiadow firmy doprowadzaja do uzytkownika koncowego 10 i wiecej Mb. U nas pewnie tez niedlugo tak bedzie...
_________________
5 zdań na temat
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 11:49   

hrabek napisał/a
Ale Ethernet jest tylko do sieci lokalnych. Poza siec lokalna nikt ethernetem nie posyla, stosuje sie przesyl radiowy, albo jakies modemy.(...)


Ethernet in the First Mile
_________________
GAndrel
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 12:01   

Ale o czym to swiadczy? W zasadzie potwierdza to moje slowa.
_________________
5 zdań na temat
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 12:41   

hrabek, Nie ma zbyt szybkich lacz. Teraz ludziska sciagaja pelne DVD, ale juz zaczyna sie ruch HD. To sa pliki o wadze 10-20GB. Kazda rure da sie zapchac. :)
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 12:53   

Mi tego nie tlumacz, ale chlopaki mowili o czym innym. Ja tez moge sobie stworzyc internet 3, w ktorym pomiedzy jedna komorka pamieci, a druga przesle informacje z predkoscia zblizona do predkosci swiatla. Mi chodzilo o to, ze dopoki urzadzenia mogace od strony dostawcow internetu przesylac dane z duza predkoscia (100Mb w gore) nie stana sie na tyle popularne, ze po pierwsze wszyscy dostawcy beda mieli je u siebie, a po drugie beda je mogli oferowac klientom indywidualnym w rozsadnej cenie (zarowno zakup samego urzadzenia, jak i abonament, bo co z tego, ze mi sprzedadza urzadzenie za 1PLN, jak pozniej przez 3 lata kaza mi placic abonament 3000, albo i wiecej :) ), to nie mamy co marzyc o szybkim internecie. Zadne doniesienia o nowym szybszym internecie tego nie zmienia. Obecna technologia tez pozwala na ogromne transfery, tylko trzeba wylozyc kase na infrastrukture swiatlowodowa i urzadzenia koncowe. Dopoki to nie stanieje (poprzez zwiekszenie sprzedazy chociazby), to nie ma szans na wielki internet dla mas.
_________________
5 zdań na temat
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 12:55   

hrabek napisał/a
Ale o czym to swiadczy? W zasadzie potwierdza to moje slowa.


W zasadzie to to potwierdza, że Ethernet można stosować poza siecią lokalną. Czyli to to w zasadzie nie potwierdza Twoich słów.

Fakt, Ethernet pierwszej/ostatniej mili to obecnie niesamowicie drogie rozwiązanie. Ale pewnie z czasem stanieje.

Wi-Fi to gadżet. Bezprzewodowcy teraz coraz mocniej promują WiMAX. Też jak na razie bardzo drogi.

Gdy ceny spadną do rozsądnego poziomu, na ostatniej mili WiMAX wyprze Wi-Fi, a Ethernet wszelkiego rodzaju rozwiązania przewodowe.
_________________
GAndrel
Ostatnio zmieniony przez GAndrel 3 Wrzeœśnia 2007, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 13:02   

Z tym, ze wifi to gadzet, sie nie zgadzam. Pewnie, ze jest technologia lepsza. Ale neidostepna. To tak jakbys powiedzial, ze DVD to gadzet, bo jest przeciez blue-ray 10x lepszy. No pewnie, ze jest, tylko nikt go nie widzial i nikogo na niego nie stac :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 13:07   

Ostatnio miałem okazję pomierzyć trochę Wi-Fi. Wyniki pokazały, ze to jednak gadżet. ;)
_________________
GAndrel
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 13:10   

Jak pomierzyc? Jesli mowisz o jakims tam routerku za 200zl do domu, to pewnie, ze on ma maly zasieg, ale kup cos wiekszego z mozliwoscia doczepienia wiekszej anteny i zaraz sie okaze, ze nagle sasiadom mikrofalowka sama sie wlacza. Albo kup dwie anteny kierunkowe i okaze sie, ze mozesz przeslac sygnal na wiele kilometrow. Jakos kloci sie to z moim pojeciem gadzetu.
Ja mam w domu wifi i bardzo mi sie przydaje, mam zasieg w calym domu, a ze ostatnio nie siedze czesto przy kompie, a raczej przy sluzbowym laptopie, to mozliwosc robienia tego w lozeczku w zupelnie innym pokoju jest dla mnie rewelacyjna.
_________________
5 zdań na temat
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 13:58   

Zasięg kilkusetmetrowy i większy tylko przy braku przeszkód na drodze fali. Wi-Fi jako WLAN ujdzie. Ale jako ostatnia mila? Wiem, że jet używany i to powszechnie, ale moim zdaniem tylko dlatego, że zamontowanie anten jest tańsze od kładzenia kabli.

Ja nie mierzyłem zasięgu tylko prędkość transmisji. Tu to jest porażka. Jeżeli dobrze pamiętam, to już w obecności dwóch AP mających po jednym użytkowniku prędkość transmisji może spać do 30% nominalnej. Oczywiście w sytuacji najgorszej. Tzn. oba AP nadają na tym samym kanale, lub prawie na tym samym.
_________________
GAndrel
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 14:10   

Ale ty wlasnie mowisz o WLANie. Co ci po 30% spadku predkosci z nominalnej (54MBps), skoro internet chodzi z predkoscia 1-2Mbps? A niech sobie spada, dopiero jak spadnie o 90% i przestaniesz osiagac maksymalne transfery z internetu to ma znaczenie. Chyba, ze rozmawiamy o LANie wlasnie, gdzie z kumplami gracie w gry sieciowe, wymieniacie sie plikami, itp.

Zamontowanie anten jest nie tylko tansze, ale i prostsze. Zeby polozyc kabel, z reguly musisz miec odpowiednie pozwolenia. A to trwa i kosztuje.
_________________
5 zdań na temat
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 14:34   

A jeżeli fundnę sobie dostęp Ethernetowy? Do Internetu 1000 Mb/s, a tu mi Wi-Fi wskakuje jako wąskie gardło. ;)

Tak właśnie się zorientowałem, że mam tu nawet dwa AP (jeśli będą potrzebne), komputerów aż za dużo. ipref leży w repozytoriach. Jutro sobie te moje Wi-Fi przebadam. Ktoś ma do zaproponowania jakiś konkretny scenariusz? Czy wystarczy prędkość transmisji w obecności innych transmisji na tym samym kanale? Czyli typowa sytuacja - jeden AP wielu użytkowników.
_________________
GAndrel
 
 
BoBsoN 
Gollum

Posty: 3
Skąd: Gryfice
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 16:24   

hrabek napisał/a
Zamontowanie anten jest nie tylko tansze, ale i prostsze. Zeby polozyc kabel, z reguly musisz miec odpowiednie pozwolenia. A to trwa i kosztuje.

Dodać należy, że przy antenach kierunkowych mówimy o typowym P-t-P, więc nie ma mowy ani o wielu użytkownikach ani o wielu AP.
GTS oferuje profesjonalne łącza komercyjne o dużej przepustowości oparte o anteny kierunkowe i transmisję radiową - ciężko to nazwać gadżetami (zauważcie też anteny kierunkowe na BTSach).
 
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 18:31   

Mówimy o Wi-Fi, a GTS wykorzystuje radiolinie "pracujące na dedykowanej dla Klienta częstotliwości w paśmie 23 lub 38 GHz".

Wi-Fi to gadżet dobry do robienia WLANów, ale dobrej ostatniej mili z niego nie będzie.
_________________
GAndrel
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 3 Wrzeœśnia 2007, 23:30   

szczerze mówiąc mgliście kumam powyższą wymiane ognia

ja mam internet z sieci komórkowej, mały modemik i tam gdzie jest sieć tam mam internet, za bystry nie jest ale wystarczajaco jeśli o mnie chodzi
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 08:49   

Przebadałem moje Wi-Fi. Oto wyniki. AP to Linksys WRV200

Warunki: bitrate 24 Mb/s. Szyfrowanie WEP włączone.

1. Sytuacja idealna, czyli z AP łączy się jeden komputer. AP przewodowo połączony jest z bramą. Szybkość transmisji do bramy ≈6.30 Mb/s. Maksymalnie udało mi się uzyskać 6,43 Mb/s. Czyli uzyskałem około 25% prędkości nominalnej.

2. Z bramą łączą się dwa komputery. Jeden komputer generuje ruch tła. Na drugim dokonuję pomiarów. Wynik ≈3.67. Czyli 15% nominalnej

3. Z bramą łączą się trzy komputery. Dwa generują ruch tła. Trzeci pomiarowy. Wynik: ≈1,83 Mb/s, czyli 7% nominalnej.

Ze światem mam łącze 1Mb/s...

A teraz WLAN.

4. Dwa komputery łączące się ze sobą poprzez AP. Wynik: ≈4.19 Mb/s. 17%

5. Dwie pary komputerów łączących się przez AP. Jedna para generuje tło. Druga pomiarowa. Wynik: ≈2,1 Mb/s, Czyli 9%
_________________
GAndrel
 
 
gorbash 
Ufol


Posty: 4629
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 09:43   

Odczuwam takie bardzo osobiste wrazenie ze mamy tutaj do czynienia z onanizmem sprzetowym... albo wydajnosciowym... ;-)
_________________
You say coke I say caine.
 
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 10:11   

dzie tam... po prostu dyskusja co jest lepsze ;) Dziś róznicy wielkiej nie robi czy 1,8 czy 2,1 Mb... ale poczekajmy jeszcze z rok, moze dwa...
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 10:31   

Za rok, może dwa tym bardziej nie będzie miało to znaczenia. ;) Ethernet 100 Gb/s to będzie coś. ;)
_________________
GAndrel
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 10:33   

Oj... to tak możę za lat pięć, albo piętnaście ;)
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 10:36   

Pako, w dobrym zdrowiu zapewne pożyjesz jeszcze ze 60-70 lat. Ciekawe jaka jest Twoja prognoza w temacie za lat 50? Tj jak będzie wyglądała sieć w roku 2057? Wersja Pako1.0?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 10:41   

Nie... za 50 lat przeobrażenia będą pewnie na tyle ogromne, że nie jest nikt w stanie ich objać umysłem ;) Obstawiam na bioinżynierię w komputerach... komórkowate procesory, krzem mało wydajny jest ;)

Ale ten Ethernet tak szybko nie wejdzie, nie przerobi się tak wszystkiego w krótkim czasie... no bo jasne, przeskok jest ogromny, pięć lat temu modemy jeszcze były w miarę popularne, dziś korzystają jednostki, trzy lata temu zaczynałem z łączem 128, dziś za tę samą kase mam 450 z przestawieniem na 650 na dniach... ale do 100Gb to nam jeszcze troche brakuje ;)
BTW:
dzięki za optymistyczne prognozy, z miłą chęcią bym do tej dziewięćdziesiątki pociągnął... chociaż czy to takie realne to nie wiem :P
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 10:46   

Masz poważne szanse. Rosnące rzekłbym.
No chyba że cegła w drewnianym kościele... tfu tfu.
Będziesz świadkiem ciekawych rzeczy. To pewna.
I hm... nie wiem czy zazdroszczę. Już teraz technika nie jest przystosowana do ludzikiego umysłu. Wyścig małpy z komputerem... kto wygra?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 11:00   

To nie gadajmy o przyszłości tylko o teraźniejszości. :)

Multimedia dają 1Mb/s za darmo jako dodatek do jednej z pozostałych swoich usług. Minus - 500 MB miesięcznie. Po przekroczeniu 49zł.
_________________
GAndrel
 
 
Słowik 
Cynglarz

Posty: 4931
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Wrzeœśnia 2007, 11:03   

Nie wiem kto to wymyślił, ale to jest przecież bez sensu. 500 MB wystarczy tylko do przeglądania stron www, a do przeglądania stron 1Mb to o wiele za dużo.
_________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group