Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Jestem za maksymalną swobodą wypowiedzi...
Autor Wiadomość
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 6 Czerwca 2007, 19:09   

NURS napisał/a
Po to też są takie rozmowy. Żeby każdy mógł ocenić we własnym sumieniu z kim ma do czynienia.


mane, tekel, fares...
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Dezerter666
[Usunięty]

Wysłany: 7 Czerwca 2007, 00:34   

A propos tematu wątku "Jestem za maksymalną swobodą wypowiedzi":

Praktyczny wniosek z dyskusji jest taki, że korzystając z maksymalnej swobody głoszenia niepopularnych poglądów sami możemy stac się maksymalnie niepopularni :mrgreen:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 7 Czerwca 2007, 11:28   

Widzisz, dokladnie tak. Na tym polega cały sekret takiego postawienia sprawy - nie trzeba cenzury, żeby było normalnie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 7 Czerwca 2007, 11:58   

pod warunkiem, ze przebywa sie i rozmawia we w miare normalnym towarzystwie, gdzie rozne "dziwne" jednostki sa latwe do zauwazenia...
niestety, w wiekszej spolecznosci, vide spoleczenstwie, nie jest to juz tak proste...
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 7 Czerwca 2007, 12:05   

I dlatego są modzi, którzy w odpowiednim miejscu reagują, ale nie obudowywałbym tego wszystkiego szczegółowymi przepisami.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 7 Czerwca 2007, 12:10   

MSZ - za malo ich masz i z tym reagowaniem roznie bywa
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Czerwca 2007, 12:28   

NURS napisał/a
I dlatego są modzi, którzy w odpowiednim miejscu reagują, ale nie obudowywałbym tego wszystkiego szczegółowymi przepisami.

A jak już wszystko zawodzi, należy użyć sarkazmu.
http://youtube.com/watch?...related&search=
http://orangecow.org/pythonet/sketches/piranha.htm
(zwracam uwagę na fragment o Dougu, którego bali się nawet bracia Piranha)
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 9 Czerwca 2007, 13:51   

Pardon, ale czasu brak, a chcę odpowiedzieć każdemu należycie.
W przyszłym tygodniu,ok?
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 9 Czerwca 2007, 17:28   

Henryk Tur napisał/a
Pardon, ale czasu brak, a chcę odpowiedzieć każdemu należycie.
W przyszłym tygodniu,ok?

Może lepiej nie? Poczytałem trochę i chyba nie chciałbym widzieć (chociaż wiem), jakim torem podąży ta dyskusja i jak jeszcze się pogrążysz w oczach innych forumowiczów broniąć swojego zdania. Chociaż teraz wydaje mi się, że w danym momencie zostałeś przyparty do muru i próbujesz wyjść z sytuacji z twarzą nie chcąc jej stracić. "Wyjście z twarzą" w Twoim mniemaniu to nic innego jak twarde bronienie swojego bzdurnego poglądu na otaczający świat (vide: to, co piszesz o silnej policji, wojsku, niepełnosprawnych i ludziach z marginesu społecznego). Pamiętaj, że Herkules też d... kiedy wrogów kupa.
Ja naprawdę nie chciałbym żyć w świecie z twoich wyobrażeń. W świecie, w którym państwo mówi mi, co jest dla mnie najlepsze. Gdzie każdy musi martwić się o siebie ( niekażdy ma taką możliwość, niektórym trzeba pomóc i obyś się nie znalazł w takiej sytuacji), a niepełnosprawni są usypiani jako nieprzydatni w społeczeństwie. Znam takich jak Ty więcej. Nasłuchają się muzyki metal. Chodzą po mieście i wołają pijanym głosem:"death". Mażą 666 albo sfastyki po murach. Zapatrzą się w satanistyczne plakaty swoich zespołów i już uważają się za ateistów. Potem niektórzy z nich przechodzą do prawicowych bojówek. Mam nadzieję, że się pomyliłem co do Ciebie i wcale nie jesteś jednym z nich. A jeżeli jesteś, mam nadzieję, że z tego wyrośniesz. I niech Ci Bóg wybaczy twoje słowa. Pozdrawiam. Życzliwy krisu
Henryk Tur napisał/a
Ok. Jeśli leżę na łożu śmierci i tak naprawdę utrzymują mnie zastrzyki, to nie zmienia faktu że dla mnie realny jest ten świat (wyimaginowany), a nie tamten (realny). Zastrzyk śmierci przeniesie mnie do kolejnego; a czy będzie on lepszy czy gorszy... któż to może wiedzieć?

A myślałem że jesteś ateistą? :twisted: Taki z Ciebie ateista jak ze mnie papież.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 09:25   

krisu

Cytat
Poczytałem trochę i chyba nie chciałbym widzieć (chociaż wiem), jakim torem podąży ta dyskusja i jak jeszcze się pogrążysz w oczach innych forumowiczów broniąć swojego zdania.

Jakoś mi to bimba.

Cytat
Chociaż teraz wydaje mi się, że w danym momencie zostałeś przyparty do muru i próbujesz wyjść z sytuacji z twarzą nie chcąc jej stracić

A skąd. Nowego kompa kupiłem, instalowanie wszystkiego na nowo i tym podobne sprawy zajęły mi parę dobrych dni. Jako że wszystko już gra, wracam do tej zabawnej dyskusji.


Cytat
Ja naprawdę nie chciałbym żyć w świecie z twoich wyobrażeń.

Ani nie żyjesz, ani nie będziesz.


Cytat
Znam takich jak Ty więcej. Nasłuchają się muzyki metal. Chodzą po mieście i wołają pijanym głosem:death.

Nie wiem, kogo znasz ani czemu porównujesz do mnie? Wolny czas spędzam z żoną i córką, na codzień chodzę w garniturze, a wołanie czegokolwiek uważam za zakłócanie porządku i brak kultury. Tak więc kompletnie mnie nie znasz.

Cytat
Mażą 666 albo sfastyki po murach.

Malowania na murach to wandalizm. A czy mógłbyś wyjaśnić co to jest "sfastyka"? Bo jak dotąd znałem swastykę. I to w paru aspektach.

Cytat
Zapatrzą się w satanistyczne plakaty swoich zespołów i już uważają się za ateistów. Potem niektórzy z nich przechodzą do prawicowych bojówek.

No popatrz, a ja nie mam żadnych plakatów.... Nadto do mojego ateizmu przyczyniły się głównie studia religioznawcze, gdzie miałem okazję poznać wszystkie religie świata, włącznie z ich mechanizmami. W związku z tym mam pytanie a propo:

Cytat
I niech Ci Bóg wybaczy twoje słowa.

Który?

Cytat
Taki z Ciebie ateista jak ze mnie papież.

Witam więc Benedytkta na forum. Dufam, żeś waszmośc ogolon? :)

RD
Cytat
Nie - ty mówiłeś o ludziach, którzy wykazują niedostatki inteligencji, nawet bez kategoryzowania.

Aha. A Ty mi tu o dzieciach itp. No to ja z innej strony - ilu morderców, gwałcicieli i innych bandytów popełniało swe zbrodnie na podłożu chorób psychicznych? No, ilu?

Cytat
Widzę jednak, że wierzysz w życie pozagrobowe. Nie bardzo rozumiem, jak się to ma do zakwestionowania istnienia bytu absolutnego.

Wierzę w formy życia INNE niż śmiertelna, jednakowoż z antropocentrycznymi wyobrażeniami bogów stworzonych przez ludzi nic one wspólnego nie mają. Byt absolutny? Uzasadnij, dlaczego miałbym uwierzyć w coś takiego?

Cytat
Towarzysz Lepper również zaprzecza jakoby był nazistą, ale nie przeszkadza mu to wychwalać hitlerowskich metod.

Lepper to sojalista. Równie obrzydliwy jak naziści.

Cytat
, którym usiłowałeś przez ostatnie parę lat wciskać swoje teksty mówią trochę co innego.

Jako żywo nigdy w życiu nic nikomu nie wciskałem, więc objaśnił szczegółowiejm o co ci chodzi? Czy znowu wyskoczysz z tekstem, gdzie to nie masz znajomości, itd.

Cytat
wszak tobie nie zależy na zaistnieniu na rynku literatury

Aha. Piszę, bo sprawia mi to po prostu przyjemność. Jak napiszę, to tu i tam wyślę i tyle. Zapytaj NURSA - czy kiedykolwiek dopominałem się o jakąś publikację...?

Cytat
Czy nie z tej frustracji wynikają twoje uparte ataki na Pilipiuka, podważanie wartości prozy Kresa i Sapka?

Co do AP - wciąz to samo. Bzdety na poziomie idioty z podstawówki. Ci, którzy to kupują, sami sobie wystawiają opinię. Co do Kresa i Sapak - nudzą mnie po prostu. Jakoś nie przemawiają do mnie przygody w neverlandach i na siłe tworzone problemy psychologiczno-społeczno-kulturowe w owych tekstach.

Cytat
Do czego się tutaj odniosłeś? Kolejny dowód na to, że naprawdę nie czytasz postów

To akurat świadczy o twoim nie zrozumieniu posta. Religia to przeżytek z dawnych czasów. I tyle.


Cytat
Ha, to strzel. Znów udzieliłeś odpowiedzi najzupełniej niezgodnej z sensem cytowanego zdania.

Znowu nie zrozumiałeś.

rózne
Cytat
Gdyby nagle zabrakło opieki państwa to pomoc świadczyłyby koscioły ( tak jak to było od wieków ) osoby prawne stowarzyszenia i tzw. zwykli ludzie.

I tak powinno być. Czemu mam opłacać leczenie jakiemuś alkoholikowi?

Cytat
Henryk Tur nie dałby grosika ale inni pewnie tak ...

Niedawno posłałem pieniądze na... A zrestzą, co się będę rozpisywał.


Cytat
a prawda jest taka, że w momencie, gdy zajdzie potrzeba wyciagniesz rękę po pomoc, jak każdy.

Nigdy, przenigdy. To sobie zapamiętaj.

Cytat
Problem z pieniędzmi jest taki, że raz są, drugi raz ich może nie być - akurat nie są one najpewniejszą rzeczą na świecie

A i owszem. Dlatego się już dawno zabezpieczyłem finansowo.

Dobra, tyle na czas jakiś. Przez ten przestój roboty mam huk.
Bye-bye.

EDIT: http://www.pardon.pl/arty...i_slynny_biolog
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 09:58   

Henryk Tur napisał/a
Cytat
Nie - ty mówiłeś o ludziach, którzy wykazują niedostatki inteligencji, nawet bez kategoryzowania.

Aha. A Ty mi tu o dzieciach itp. No to ja z innej strony - ilu morderców, gwałcicieli i innych bandytów popełniało swe zbrodnie na podłożu chorób psychicznych? No, ilu?


Rozumiem! Chcesz zajrzeć człowiekowi w oczy i ocenić czy popełni zbrodnię czy nie? Nie próbuj się prześliznąć obok tematu. Nie wspominałeś o patologicznych mordercach (którzy w dzieciństwie raczej bardzo rzadko wykazują zauważalne symptomy przyszłej choroby), ale o upośledzonych. "Ja ci tu o dzieciach" i osobach z deficytami intelektualnymi, więc może tego się trzymaj. Nie masz argumentów - po prostu powiedz.

Cytat
Cytat
Widzę jednak, że wierzysz w życie pozagrobowe. Nie bardzo rozumiem, jak się to ma do zakwestionowania istnienia bytu absolutnego.

Wierzę w formy życia INNE niż śmiertelna, jednakowoż z antropocentrycznymi wyobrażeniami bogów stworzonych przez ludzi nic one wspólnego nie mają. Byt absolutny? Uzasadnij, dlaczego miałbym uwierzyć w coś takiego?


Poczytaj sobie Kanta. On też nie wierzył. Do czasu. Ale nie zamierzam cię przekonywać do takiego czy innego pojmowania Boga. Rozumiem, że to kwestia młodzieńczego buntu i kryzysu wartości, który jest w pewnym wieku naturalną sprawą. A wyobrażenia Boga zawsze są i będą - przynajmniej w pewnych aspektach - antropocentryczne, gdyż ludzki umysł nie jest w stanie objąć absolutu, poszukuje więc pewnego ukonkretnienia transcendencji.

Cytat
Cytat
Towarzysz Lepper również zaprzecza jakoby był nazistą, ale nie przeszkadza mu to wychwalać hitlerowskich metod.

Lepper to sojalista. Równie obrzydliwy jak naziści.


Sorki, znasz historię? NSDAP to narodowa socjalistyczna partia robotnicza. A poza tym odnieś cytowane zdanie do swoje osoby, a nie opowidaj dyrdymałów, kim jest Lepper, bo koń jaki jest każdy widzi.

Cytat
Cytat
, którym usiłowałeś przez ostatnie parę lat wciskać swoje teksty mówią trochę co innego.

Jako żywo nigdy w życiu nic nikomu nie wciskałem, więc objaśnił szczegółowiejm o co ci chodzi? Czy znowu wyskoczysz z tekstem, gdzie to nie masz znajomości, itd.


Dobra - jeden krótki przykład - masz pozdrowienia od Witka Chwiłkowskiego.

Cytat
Cytat
wszak tobie nie zależy na zaistnieniu na rynku literatury

Aha. Piszę, bo sprawia mi to po prostu przyjemność. Jak napiszę, to tu i tam wyślę i tyle. Zapytaj NURSA - czy kiedykolwiek dopominałem się o jakąś publikację...?


Robert już kilkakrotnie wspominał właśnie o tym.

Cytat
Cytat
Czy nie z tej frustracji wynikają twoje uparte ataki na Pilipiuka, podważanie wartości prozy Kresa i Sapka?

Co do AP - wciąz to samo. Bzdety na poziomie idioty z podstawówki. Ci, którzy to kupują, sami sobie wystawiają opinię. Co do Kresa i Sapak - nudzą mnie po prostu. Jakoś nie przemawiają do mnie przygody w neverlandach i na siłe tworzone problemy psychologiczno-społeczno-kulturowe w owych tekstach.


Czyli jednak.


Cytat
Cytat
Do czego się tutaj odniosłeś? Kolejny dowód na to, że naprawdę nie czytasz postów

To akurat świadczy o twoim nie zrozumieniu posta. Religia to przeżytek z dawnych czasów. I tyle.


M o i m niezrozumieniu? :mrgreen: :D :mrgreen: To się nazywa tekst roku.

Cytat
Cytat
Ha, to strzel. Znów udzieliłeś odpowiedzi najzupełniej niezgodnej z sensem cytowanego zdania.

Znowu nie zrozumiałeś.


Odpowiedź jak wyżej. Naprawdę zacznij czytać posty, na które odpowiadasz. Nie licz na niedobory inteligencji rozmówcy.

A może jednak opowiesz coś więcej o słuszności swoich poglądów na eksterminację osób niepełnosprawnych umysłowo? Przypominam, że tego właśnie dotyczy dyskusja.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 09:59   

Henryk Tur napisał/a
Nigdy, przenigdy. To sobie zapamiętaj.

Młody jestem i głupi, ale powiem Ci: nie mów hop...
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:29   

Z pewnym niepokojem przyznaję, że pod połową wypowiedzi Henryka Tura dotyczącą polskich pisarzy mogę się podpisać. Równie niepokojąco mogę się podpisać akurat pod tymi wypowiedziami Dawkinsa, które są podane w linku. Dawkins może i wybitnym biologiem nie jest, ale za to showmanem i popularyzatorem niezłym. Cóż, z niepokojem czekam co będzie dalej.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:31   

ihan napisał/a
Dawkins może i wybitnym biologiem nie jest, ale za to showmanem i popularyzatorem niezłym.


Jest dokładnie odwrotnie. "Samolubny gen" i koncepcja w nim przedstawiona są łał, ale Dawkins jako nie-biolog to kiepskawy prorok nowej religii.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:33   

Wiesz, co do tego"łał" sporo osób by dyskutowało ;)
Ale trzeba przyznać, że pomysł ładnie opakował i sprzedał, no i skłonił ludzi do zmiany punktu widzenia.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:36   

Nie mi oceniać wartość naukową, nie mam żadnych kompetencji. Jednak pamietam, że gdy przeczytałem "Samolubny..." gdzieś tak mając lat 17?, to wywarł na mnie ogromne wrażenie i na pewno pozwolił patrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy.

Natomiast Dawkins występując jako naukowiec głoszący oficjalnie, że "Boga nie ma" tylko się ośmiesza.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
agnieszka_ask 
marzenie


Posty: 6284
Skąd: Leprechaundia
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:39   

Henryk Tur napisał/a
Co do AP - wciąz to samo. Bzdety na poziomie idioty z podstawówki. Ci, którzy to kupują, sami sobie wystawiają opinię.


A jaką według Ciebie wystawiam sobie opinię kupując i czytając Pilipiuka? Bo zdaje się, że chyba sprzeczne wnioski wyciągamy. Bądź łaskaw wyjaśnić.
_________________
najlepszym filozofem jest ten, kto potrafi się śmiać :D
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:45   

dzejes napisał/a

Natomiast Dawkins występując jako naukowiec głoszący oficjalnie, że Boga nie ma tylko się ośmiesza.


Identycznie by się ośmieszał mówiąc że jest.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:47   

ihan napisał/a
dzejes napisał/a

Natomiast Dawkins występując jako naukowiec głoszący oficjalnie, że Boga nie ma tylko się ośmiesza.


Identycznie by się ośmieszał mówiąc że jest.


Widzę, że masz już najnowsze wydanie "Skarbnicy truizmów".
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:48   

Henryk Tur napisał/a

Co do AP - wciąz to samo. Bzdety na poziomie idioty z podstawówki. Ci, którzy to kupują, sami sobie wystawiają opinię. Co do Kresa i Sapak - nudzą mnie po prostu. Jakoś nie przemawiają do mnie przygody w neverlandach i na siłe tworzone problemy psychologiczno-społeczno-kulturowe w owych tekstach.


Powyższe słowa w ustach człowieka, który w 10 zdaniach robi 15 błędów, ośmieszaja, ale nie tych, których powyżej wymieniono. Metoda zaistnienia na szerszej arenie poprzez plucie na lepszych od siebie znana jest od wieków, tyle, że trzeba sobą cokolwiek reprezentować, żeby miec podstawy do takich harców.
Nie zdziwiło cię, że opluwani ignorują cię totalnie? A powinno...
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:49   

dzejes napisał/a
Widzę, że masz już najnowsze wydanie Skarbnicy truizmów.

Jasne, nawet zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Coelho i koszeniem większej kasy.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 10:51   

Och, wystarczy na Dawkins. ;)
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 11:06   

Wśród ludzi, którzy w jednakowym stopniu mają dostęp do nauki i wiary w Boga Stwórcę, ci którzy wybrali wiarę, są głupsi

To cytat z pana Dawkinsa. Jakąż agresję można zauważyć w tych słowach.
Tak na marginesie - Enstein, Kant i wielu innych geniuszy nie kwestionowało istnienia Boga. A raczej kwestionowali, żeby wreszcie dojść do wniosków, które sprawiły, iż według Dawkinsa są głupsi. Nawet Jean Paul Sartre pod koniec życia przepraszał za krzewienie ateizmu, o czym piewcy myśli egzystencjalnej zdają sie zapominać. Można dyskutować o sprawach nierozstrzygalnych, jednak rozmowa wychodząca od stwierdzenia, że przedstawiciel innego poglądu jest głupszy nie ma większego sensu.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 11:11   

RD napisał/a
Można dyskutować o sprawach nierozstrzygalnych, jednak rozmowa wychodząca od stwierdzenia, że przedstawiciel innego poglądu jest głupszy nie ma większego sensu.


Dokładnie RD, i co najważniejsze działa w obie strony;)
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 11:20   

Właśnie dlatego nigdy nie mogą się dogadać wszelkiej maści ultrasi - prezentują niby skrajnie przeciwstawne poglądy, wychodzą jednak zawsze z tego samego punktu - pogardy dla interlokutora.
 
 
Dezerter666
[Usunięty]

Wysłany: 15 Czerwca 2007, 12:31   

RD,
RD napisał/a
Właśnie dlatego nigdy nie mogą się dogadać wszelkiej maści ultrasi - prezentują niby skrajnie przeciwstawne poglądy, wychodzą jednak zawsze z tego samego punktu - pogardy dla interlokutora.


Zwłaszca strasznie sie robi, gdy dyskusja dotyczy kwestii o znaczeniu mkoralnym. Wtedy juz na całego: skoro ja wyznaje pogląd moralnie słuszny to mój adwersarz broniąc przeciwnego poglądu musi byc niemoralny.

Dało sie to zauwazyc przy okazji dyskusji z Turem. Zamiast dyskutowac o jego poglądach wszyscy ( łącznie ze mna - he he ) dowalili jeszcze Turowi jako takiemu.

God save the sin !
 
 
RD 
Niedomyty macho


Posty: 2454
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 12:48   

Zauważ, że w dyskusji z Turem nie ja zacząłem osobiste wycieczki i nie zamierzam się na nich skupiać. On po prostu nie potrafi przyznać, że nie ma racji, ucieka się więc do podobnych sposobów rozmydlania sprawy, na co konsekwentnie mu nie pozwalam.
Jeśli chodzi o kwestie moralne - w tym wypadku rozmawiamy o odbieraniu prawa do życia ludziom dotkniętym nieszczęściem. Co do moralnej oceny takiego postępowania, wszystkie główne systemy filozoficzne i religijne są zgodne. Ja nie reprezentuję w żadnym miejscu poglądów skrajnych. Po prostu nie lubię relatywizowania zagadnień etycznych. Na przykład powoływanie się na zwyczaje Sparty jest zwyczajnie śmieszne, bowiem Spartanie nawet we wlasnym kręgu kulturowym nie uchodzili za naród mędrców. W większości społeczności tak zwanych prymitywnych osoby upośledzone i psychicznie chore znajdowały się niejako pod opieką ogółu, uważano je za nawiedzone przez bogów. To, że w Europie, w czasach nowożytych, właściwie dopiero Napoleon zadbał o instytucjonalną troskę nad dziećmi upośledzonymi, świadczy tylko o zdziczeniu obyczajów w dobie wielkich konfliktów zbrojnych.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 18:08   

Dawkins jest dobrym biologiem, ale to nie czyni z niego teologa, socjologa, filozofa ani nawet kogoś szczególnie mądrego. Ja widzę w tym taką nieskromną ludzką tendencję, że człowiek, który odniósł sukces w jednej dziedzinie, często dochodzi do wniosku, że jego zdanie na inne tematy jest równie wartościowe. Piosenkarze też chcą się dzielić ze wszystkimi swą wiedzą w zakresie teologii, ekologii, socjologii i trendów klimatycznych.

Naukowiec może dojść do wniosku że Boga nie ma, bo wszystko co widać jakoś się kręci i można zmierzyć moment pędu i coś tam jeszcze, i potem to podstawić do równania, coś wyliczyć, i równianie się zgadza, chociaż nigdzie w nim nie było specjalnego współczynnika na Boga. Podobnie postąpił pewien sowiecki kosmonauta, który poleciał na orbitę, popatrzył przez okienko i zameldował do centrum kontroli lotu, że Boga nie ma. Równie dobrze jak ten naukowiec do takiego samego wniosku może dojść ktokolwiek, kto rano wstaje, je śniadanie, goli się i nigdy przy tym nie doświadcza jakichś niewytłumaczalnych dla niego stanów i nie obserwuje żadnych innych efektów specjalnych.

Moim zdaniem Dawkins i jemu podobni są jednocześnie naiwni i strasznie aroganccy skoro oczekują, że Bóg się im objawi jako co potrzebnego do domknięcia równania.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 22:09   

Piech napisał/a
Dawkins jest dobrym biologiem,

znam sporo osób, które nie zgodziłyby się z tym ;)

Piech napisał/a
Ja widzę w tym taką nieskromną ludzką tendencję, że człowiek, który odniósł sukces w jednej dziedzinie, często dochodzi do wniosku, że jego zdanie na inne tematy jest równie wartościowe.


Jak ulał pasuje do polityków, którzy uważają, że mogą decydować i mówić za cały Naród .

Piech napisał/a

Piosenkarze też chcą się dzielić ze wszystkimi swą wiedzą w zakresie teologii, ekologii, socjologii i trendów klimatycznych.


Ale w części to również media tworzą taki klimat. Czyli są widzowie, którzy uważają, że zdanie osoby, którą znają z ekranu jest ważne. Chyba problem w tym, że ludzie często nie potrafią samodzielnie myśleć i mieć własnych poglądów, a takie podanie im na tacy powoduje, że czują się bezpiecznie.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 15 Czerwca 2007, 22:38   

ihan napisał/a
Piech napisał/a
Ja widzę w tym taką nieskromną ludzką tendencję, że człowiek, który odniósł sukces w jednej dziedzinie, często dochodzi do wniosku, że jego zdanie na inne tematy jest równie wartościowe.


Jak ulał pasuje do polityków, którzy uważają, że mogą decydować i mówić za cały Naród .

Generalnie nie powinno się decydować i mówić za cały Naród, chyba że ma się mandat wyborczy. Wtedy można.

Cytat
Piech napisał/a

Piosenkarze też chcą się dzielić ze wszystkimi swą wiedzą w zakresie teologii, ekologii, socjologii i trendów klimatycznych.


Ale w części to również media tworzą taki klimat. Czyli są widzowie, którzy uważają, że zdanie osoby, którą znają z ekranu jest ważne. Chyba problem w tym, że ludzie często nie potrafią samodzielnie myśleć i mieć własnych poglądów, a takie podanie im na tacy powoduje, że czują się bezpiecznie.

Chciałem tylko podkreślić, że popularność wcale nie czyni człowieka wiarygodnym, a znawstwo w jednej dziedzinie nie podnosi jego autorytetu w innych dziedzinach.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group