Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Średnoiwiecze - epoka zacofania?

Średniowiecze - ciemne wieki?
ciemnota i ciemności
11%
 11%  [ 8 ]
epoka jasna jak słoneczny dzień, najlepsza w dziejach
11%
 11%  [ 8 ]
trochę tego, trochę tamtego - jak to w życiu
77%
 77%  [ 55 ]
Głosowań: 71
Wszystkich Głosów: 71

Autor Wiadomość
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:30   

dalambert nie jestem socjalpropagandzistą od tego zacznijmy
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:31   

Studiowałem historię, krucjaty są moim ukochanym tematem.
Mówisz, że bierzesz to na logikę. To powiedz, czego nie rozumiesz? Bo na logikę powody społeczne i ekonomiczne (względne przeludnienie, brak ziemi dla młodszych synów szlacheckich) są całkowicie jasne. Powodów religijnych możesz nie dać rady wziąć na logikę.
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:35   

Adanedhel na pewno nie taka ilość aby starczyła na samodzielny Podbój
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
Pucek 
Tumitak


Posty: 2659
Skąd: Grochów
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:40   

Cień, ja NIE mówię, ze jestes socjalpropagandystą tylko, ze używasz / może nieswiadomie/ ich języka :!:
A takowy do dyskursu o hustorii kompletnie się nie nadaje - bo wartosciuje pejoratywnie bez "dania racji" :mrgreen:
Pucek mi się wlogowal ale to ja pisałem dalambert . ;P:
Czasem jesteśmy smok dwugłowy :twisted:
Ostatnio zmieniony przez Pucek 5 Marca 2009, 19:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:41   

Cień napisał/a
Adanedhel na pewno nie taka ilość aby starczyła na samodzielny Podbój

Znaczy w ilu chłopa, Twoim zdaniem, ruszyła pierwsza krucjata?
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:45   

Adanedhel nie rozumie następujących spraw dlaczego kościół decyduje o tym komu wypowiada krucjatę. Dlaczego to on ma prawo decydować kto i z jakich powodów ma zabijać lub żyć oraz jaką wiarę wyznawać w ogóle po co władcy Różnych państw w tym Anglia i Hiszpanii na takie rzeczy przystała. Dlaczego ludzie w tych czasach mimo to masowo w nich uczestniczyli.
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
Ostatnio zmieniony przez Cień 5 Marca 2009, 19:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:47   

Pucek być może ale za takiego się nie uważam. :)
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:51   

Rety...
A rozumiesz, że religie czasem tak mają, że muszą nawracać, że każda religia ma to do siebie, że uważa się za jedyną prawdziwą, że ludzie czasami jednak wierzą i czasem ta wiara jest silna i powszechna, że wierzą, iż ktoś na tym świecie reprezentuje boga i tak dalej? Dodaj to do tego, co wcześniej napisałem, i masz z grubsza wyprawy krzyżowe.
Jeśli tego nie rozumiesz to jak tu gadać o krucjatach?
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 19:59   

Adanedhel to wyjaśnij jedna rzecz czemu ludzie mają ginąć tylko dla tego że ktoś z hierarchii kościoła uważa że jego wiara jest ta jedyna. bo dla mnie to jest głupota :D :D
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 5 Marca 2009, 20:02   

Ratunku...
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 5 Marca 2009, 20:09   

Cień, zlituj sie nad nami i sobą Toż to co napisaleś w ostatnim poscie to propagndowy bełkot rodem z sowieckich czasów, a nie jakakolwiek analiza historyczna :twisted:
Czy w ogóle wiesz coś o czasach na temat których sie wypowiadasz poza takimi frazesami. :?:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 20:19   

okey spokój zaznaczę tylko ze nie miałem pojęcia że z czasów sowieckich. Ale ja jestem za szanowaniem każdego życia obojętnie :D z jakich czasów dla tego uważam to za głupotę (ginąć dla kogoś kto mi to kazał zrobić bo ma inne poglądy na świat i obojętnie jaka jest to dziedzina życia) :D
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 5 Marca 2009, 20:27   

Cień, tak na marginesie - szanować zycie terrorysty, czy utłuc łobuza ZANIM wysadzi się i ludzi namorduje ?
ale to też chyba juz nieco inny wątek , jak chcesz to załóż "Niech mnie ubiją, bo ja kocham każde Zycie'" :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 20:41   

co innego bronić ludzi przed terrorysta. A co innego atakować ludzi którzy nic nie zrobili tylko dlatego ze mają inna wiarę lub pogląd. Terrorysta tez ma swój pogląd należy zapytać dla czego zmienił ten punkt widzenia bo na pewno ma powód. No chyba ze to psychopata wtedy powodu możne nie być :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 5 Marca 2009, 20:49   

Cień, od choćby dlatego / w przypadku krucjat/ ze ci ludzie atakowali cały znany świat od dobrych 400 lat swoją wiarę innym wciskając. Ty by propagowac swój antyklerykalizm i pacyfizm używasz propagandowych zbitek pojęciowych, już dawna wyśmianych.
Twoje poglądy szanuję acz ich nie podzielam wkurza mnie natomiast infantylny sposób ich prezentacji :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Marca 2009, 21:13   

Cieniu, nie możesz tak lekko szafować określeniem "głupota" wobec ludzi żyjących w minionych epokach. Pamiętaj, że nasze dzisiejsze i tutejsze rozumienie świata nie jest w żadnej mierze uniwersalne. Przeszłość jest jak obca kraina i kultura - niezrozumiała, często odpychająca, ale zawsze kierująca się jakąś wewnętrzną logiką, bazująca na jakichś wartościach. Nawet, jeśli my z perspektywy czasu jesteśmy mądrzejsi o to, co wydarzyło się później, nie możemy zapominać, że tamci ludzie korzystali z mniejszej ilości danych (a czasem też z danych, do których my już nie mamy dostępu). Myślący człowiek nie nazwie obcokrajowców głupcami tylko dlatego, że postępują oni w sposób mu obcy (choć może, a czasem wręcz powinien się z nimi nie zgadzać). Nasza epoka też będzie kiedyś oceniana przez ludzi, którym nasze wartości będą obce. Warto mieć trochę pokory wobec tego, co inne i co minione.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 21:20   

Gustaw G.Garuga tylko że sposób myślenia w tamtych czasach jest dla mnie nie zrozumiały ale dzięki i rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć. Dla tego popieram cię. :D :D
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 5 Marca 2009, 22:14   

Cień napisał/a
sposób myślenia w tamtych czasach jest dla mnie nie zrozumiały
właśnie zastanów się trochę co mogło przez dobre 200 lat powodować, ze masy Francuzów, Anglików, Włochów i wielu innych nacji pchały się na krucjaty, czy był to tylko "rozkaz Watykanu" czy może jeszcze kilkadziesiat innych czynników. Przejrzyj choćby ten wątek tu już się sporo pyskowało a resztęGustaw G.Garuga, Ci wyłożył.
Powodznia.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Cień 
Luke Skywalker


Posty: 202
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Marca 2009, 22:17   

dalambert nie mam zielonego pojęcia a psia kość chciał bym wiedzieć
_________________
Nie ma to jak dobra książka w ręce po godzinach
 
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 5 Marca 2009, 22:26   

o Krucjatach to właśnie w średniowieczu sporo gadano / było nie było wątek ma już 15 stron/ a i popatrz do "Inkwizycji' tam wprawdzie temat inny, ale poza spora porcją politpoprawnej demagogii jest i kawał ciekawego dyskursu.
A poproś Adanedhel, co by Ci ewetualną literaturę przedmiotu wskazał on historyk jest, ja moge Ci polecić starą powieść Zofii Kossak-Szczuckiej "Krzyżowcy" tam mozesz poznać literacką, oczywiście, ale ciekawą wizję tamtych czasów i sposobu rozumowania tamtych ludzi. Czy prawdziwa to rzecz gustu, ale dobrze napisane i się czyta!
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 5 Marca 2009, 22:36   

Nie wiem, czy tu nie przydałoby się bardziej coś o sposobie myślenia średniowiecznych ludzi.
Na dzień dobry Historia powszechna średniowiecza Manteuffla lub Zientary powinna wystarczyć. Są tam podstawowe informacje i bibliografia.
 
 
Nocturn 
Nocturn


Posty: 1591
Skąd: dokąd?
Wysłany: 6 Marca 2009, 11:58   

O mamo jak mnie to drażni.
Zjem, rozerwę na strzępy wyssę szpik z kości i nawet kawałek paznokcia nie zostanie.
Proszę Cię Cieniu zanim zaczniesz szafować wyroki, pomyśl chwilkę. Jeżeli czegoś nie wiesz zapytaj, jest tu cała kupa ludzi, którzy Ci odpowiedzą na Twoje pytania. Ale proszę nie mów na wstępie: że kościół był zły, bo inkwizycja i krucjaty, że rzymski <nie chodzi o kościół> but zniszczył wiele kultur, że cesarze niemieccy pod pretekstem chrystianizacji wschodu grabili gwałcili i wieszali wszystko co ruszało. To półprawdy i to na dodatek subiektywne. A półprawdy są gorsze od kłamstw, bo dzięki nim łatwo namieszać w głowie.

W ogóle to jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że historia to taka hmm prostytutka. Piszą ją tylko zwycięscy. Z odpowiednią władzą można ją modelować jak sobie zażyczysz i zrobić z niej co tylko sobie wyobrazisz.

RZEKŁEM
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 6 Marca 2009, 18:02   

Nocturn napisał/a
Z odpowiednią władzą można ją modelować jak sobie zażyczysz i zrobić z niej co tylko sobie wyobrazisz.

Zapomniałeś o jeszcze jednym - potrzebna jest ignorancja odbiorców. Bez niej nie da rady.
 
 
Nutzz 
Yans


Posty: 2170
Skąd: że znowu?!
Wysłany: 6 Marca 2009, 18:05   

Adanedhelu, niekoniecznie... patrz proces w Norymberdze... czym zawiniła znakomita część generałów niemieckich, że oskarżono ich o zbrodnie przeciwko ludzkości? Tym że dowodzili wojskami? Przecież Wermacht ludobójstwa nie prowadził, czasem wręcz mu zapobiegał...

Po prostu -kto ma władzę, ten ma rację :|
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 6 Marca 2009, 18:17   

Ale mówimy o historii czy polityce? Wówczas to była czysta polityka. I nie wiem, ile osób wiedziało, kto był winny czego. (PS. Wehrmacht też dopuszczał się zbrodni. Zdaje się, że wcale nie był lepszy niż Waffen-SS na przykład.)
Może i się mylę i ignorancja nie jest konieczna. Ale wówczas potrzeba czegoś w zastępstwie - żądzy zemsty, długiej, powolnej pracy nad wykręcaniem historii... Czegoś w ten deseń.
 
 
Nutzz 
Yans


Posty: 2170
Skąd: że znowu?!
Wysłany: 6 Marca 2009, 18:23   

O tak. Jeśli do tego dodamy jeszcze te zastrzeżenia to w pełni się zgadzam :bravo
Z resztą... to wszystko jest tal niejasne że czasem sam się gubię... Spójrzmy nawet na prozaiczną zdawałoby się sprawę - polskie dowodzenie pod Grunwaldem... co inny historyk to inna koncepcja :roll: (osobiście obstaję za Kuczyńskim)
I weź tu człeku bądź mądry...

@ DOWN: tak właśnie twierdzi Kuczyński. A jak się ktoś z nim nie zgadza to na ubitą ziemię wzywam :wink:
Ostatnio zmieniony przez Nutzz 6 Marca 2009, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adanedhel 
Mroczny Kwiatuszek


Posty: 15705
Skąd: Land of the Ice and Snow
Wysłany: 6 Marca 2009, 18:29   

Z Grunwaldem jest inna zabawa. Litwini po odzyskaniu niepodległości zaczęli szukać wielkich zwycięstw swojej armii. No i znaleźli - stwierdzili, że takowym był Grunwald. Uznali, że wielki książe Witold, geniusz strategii i taktyki, z premedytacją wycofał się pod naporem Krzyżaków, żeby wciągnąć ich w pułapkę, a potem wrócić i przesądzić o zwycięstwie bitwy, którą inaczej Jagiełło by przegrał.
A tymczasem Litwini po uderzeniu Krzyżaków spieprzali aż się kurzyło, prawie przegrywając nam bitwę, a wrócili dopiero, gdy wszystko było posprzątane :mrgreen:
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 6 Marca 2009, 21:24   

tak bitwa jak cholera znana , ze sto razy omawiana, kazde dziecko date zna, a i tu mozna nowosci powprowadzac i twórczo podejść -
TAK Historia Wielką Nauką jest :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 6 Marca 2009, 22:38   

Odwalić się od historii ;P: Nb. czytałem kiedyś rosyjski podręcznik z lat piećdziesiątych pod tytułem "Historia ZSRR od czasów kamienia łupanego do współczesności" ( autentyk), gdzie bitwie pod Grunwaldem poświęcono ok. półtorej strony. No i informuję Was uprzejmie, że bitwy tej nie wygrali ani Polacy, ani Litwini, a Rosjanie... Otóż było tak: Litwini dostali wpier.ol i uciekli, Polacy podobnież, zostały trzy pułki smoleńskie które Krzyżaków pokonały. Kiedy nadszedł czas dorzynania rannych Germanów, powróciły siły polsko - litewskie :mrgreen:
 
 
Nutzz 
Yans


Posty: 2170
Skąd: że znowu?!
Wysłany: 6 Marca 2009, 22:43   

A nie zanieśli potem przypadkiem socjalistycznych ideałów klasy robotniczej czy innych dyrdymałów na nasze ziemie? :lol: :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group