Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Chryste, to Christa
Autor Wiadomość
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Października 2006, 22:06   Chryste, to Christa

Gadamy o komiksach a przeciez mamy mistrza swojego. Nie wiem, czy pamietacie, ale Christa w Kajtku i koku w kosmosie zawarł sceny, które potem żywcem były przeniesione do Star warsów. nie, żebym szukał teorii spiskowych, albo posądzał Lucasa o czytanie polskich komiksów, ale Christa 10 lat wczesniej zrobił scenę w zgniatarce do smieci, stworzył parę robotów (odkurzacz plus humanoid), promień ściągający i jeszcze parę by sie analogii znalazło.
I lubie gościa, młodośc spędziłem polując na kolejne Światy młodych z odcinkami Kajka i Kokosza (aczkolwiek tutaj znalazłem zywcem rżniete cytaty z asterixa)...
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 9 Października 2006, 22:25   

NURS,
Cytat
I lubie gościa, młodośc spędziłem polując na kolejne Światy młodych z odcinkami Kajka i Kokosza (aczkolwiek tutaj znalazłem zywcem rżniete cytaty z asterixa)...

Też lubiłem Kajka i Kokosza. I Swiat Młodych. Wstawało się bladym świtem we wtorek, czwartek i sobotę żeby tylko ktoś gazetki z kiosku nie podwędził. Pamiętasz NURSIE?? :cry: Łezka się w oku kręci. Ale jak poczytałem Asterixa, to zrozumiałem, że Christa zrobił kalkę francuskiego komiksu.No cóż, rozczarowałem się.
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 9 Października 2006, 22:39   

Nadal mam sentyment do Kajka i Kokosza, a Asterix nie zrobił już na mnie takiego wrażenia.
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Października 2006, 22:42   

Zaraz, zaraz, a Pan Kleks to w Swiecie Mlodych nie lecial? :roll:
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Października 2006, 22:49   

Nie pamiętam pana kleksa w ŚM, a co do Kajka i Kokosza, to mimo kalkowania Asterixa, udało się stworzyć naprawe oryginalny świat. Pomysł ten sam, ale w szczegółach, rewelacja. Rzymianie jako zbójcerze, sporo oryginalnych postaci. to wzór dla nasladowców.
a starwarsowe klimaty w K&K wkosmosie, wyprzedzają SW.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Października 2006, 22:55   

No tak nie pamietasz, bo to byl "Jonka, Jonek i Kleks". Jak ja czytalem ŚM to jeszcze K&K w kosmosie nei byli :(
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Października 2006, 23:01   

Smarkacze. Gdy ja czytałem Świat Młodych, to tam był Tytus, Romek i A'tomek.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 9 Października 2006, 23:04   

ale przygody kleksa to jakas kobieta rysowala.. mam jeszcze gdzies jeden komiks..
kajka i kokosza tez, zeby nie offtopowac :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Października 2006, 23:12   

Tak, i Maria Skłodowska-Curie tez byla kobieta :) Ja prze zlata sadzilem, ze to facet. Szarlota Paweł, ale to była Eugenia Szarlota Pawel-Kroll :)
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 9 Października 2006, 23:15   

elam,
Cytat
ale przygody kleksa to jakas kobieta rysowala.. mam jeszcze gdzies jeden komiks..

Kleksa rysowała Szarlotta Pawel, też fajny młodzieżowy komiks.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Października 2006, 23:23   

Piechu, ty mnie nie wyzywaj, ja Tytusy mam gdzieś powycunane ze ŚM :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 9 Października 2006, 23:48   

to ja taka stara jestem?? tez wycinalam i sklejelam sobie ksiazeczki :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 10 Października 2006, 00:02   

nieco mlodsza niz niektore drzewa i kamienie :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 10 Października 2006, 00:17   

niz domb bartek, na pewno :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 10 Października 2006, 08:15   

A ja biedny miałem do kiosku z kilometr, ale i tak zawsze byłem pierwszy :mrgreen:

edit: Książeczki też sklejałem, guma arabska rulez :D
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
dareko 
Gromozeka


Posty: 3263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10 Października 2006, 08:34   

Guma arabska.... kolejki po ŚM i po program telewizyjny.... ech, jest co wspominac :)
_________________
Wiedzma wszystko wie!!!
IN NURS WE TRUST - Katowice 2009
 
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 10 Października 2006, 08:53   

Ech dobre czasy, potrafiłem przebiec 400 m bez stanu przedzawałowego :wink:
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
Sandman 
Rumburak


Posty: 2079
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 10 Października 2006, 09:04   

ŚM, komiksy w Relaxie, kilometrowe kolejki w składnicach harcerskich za Labiryntem i Gwiezdnym kupcem eh... wspomnienia :)
_________________
"Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia."
Andrzej Majewski
 
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 10 Października 2006, 09:19   

Ja wiem, czy Kajko o Kokosz są zwaleni z Asterixa? Kajtek i Koko są od Asterixa starsi, czyli jeśli miałby od kogo Christa zwalać, to chyba od Flipa i Flapa :wink: Tyle, że potem przeniósł chłopaków w czasie i przerobił na wojów słowiańskich. Tu skojarzeń jakby więcej - bo zbójcerze mogą być odpowiednikiem Rzymian (mocno skromnym), a Mirmił z Lubawą odpowiednikiem wodza wioski galijskiej i jego szacownej małżonki, ale...
Charaktery bohaterowie Christy mają oryginalne - główni bohaterowie przeniesione z poprzednich komiksów, zero cudownych mocy (Kokosz spuszcza bęcki zbójcerzom tylko, gdy je i na nic innego nie zwraca uwagi, gdy się dowiaduje kogo pokonał, mdleje z wrażenia).
Podobieństwa między obiema seriami istnieją, ale różnic jest znaczni więcej.
Moim zdaniem, oczywiście. Możecie się ze mną nie zgadzać. Ale uprzedzam - mam magiczną fujarkę, lelum polelum...
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 10 Października 2006, 09:57   

Był nawet jakiś felieton, czy coś w ten deseń udowadniający właśnie słowiańskie początki Asterixa - znaczy Kajko i Kokosz są pierwowzorem. A co do tego rodzaju bohaterów, to w ŚM był jeszcze Kuśmider i Filo. Też duży silny i mały spryciarz, ale nie pamiętam autora. Gdzieś w zagadkach komiksowych nawet przywoływałem jeden kadr.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 10 Października 2006, 10:21   

Asterix to początek lat sześćdziesiątych, IMO wtedy Kajka i Kokosza nie było, tylko Kajtek i Koko, obawiam się, że Christa spóbował spolonizowac temat, co zresztą mu idealnie i oryginalnie wyszło. Zaczerpnięcia, o których mowię, to konkretne strony, które powtarzaly się tu itam. Jest w któryms albumie strona, na ktorej kokosz wywala drzwi do celi, bo jest glodny, identycznie jest to rozegrane z Obeliksem, akurat kiedys czytalem oba komiksy w niewielkim odstepie czasu i mnie to uderzylo.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 10 Października 2006, 10:29   

NURS, te drzwi Cię uderzyły? Czytałem jakiś długi artykuł ałtor wywodził, iż wszelki pomówienia o zapożyczenia som ochydnom potwarzom. Czyżby jednak Christa czerpał z Asterixa?
Co było pierwsze Kajko czy jajko? Znaczy Asterix?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Nexus 
Dragon Slayer


Posty: 1815
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10 Października 2006, 18:59   

Wtorek - niebieski, czwartek - zielony, sobota - czerwony :D Takie odwrócone RGB, widać już wtedy wiedzieli co się święci :mrgreen: Pamiętam komiksy, które wymieniliście: Tytusa, Kleksa, Kajka... w małych miasteczkach to był jedyny dopływ rysowanych historii. No chyba, że ktoś przywoził z "wielkiego" miasta Kapitana Żbika, albo Klossa :)
W sprawie Christy.... czy sam kiedyś nie wypowiadał się o inspiracji Asterixem?
_________________
"- Have you ever retired a human by mistake?
- No.
- But in your position that is a risk."
 
 
 
Homer 
Admirał Ackbar

Posty: 2463
Skąd: ...
Wysłany: 10 Października 2006, 19:58   

Od Katka i Koko w kosmosie temat zaczęty wobec tego mam pytanie ile w zasadzie było części tego albumu? Bo kiedyś (10 lat temu?) zaczęły wychodzić miało być bodajże 14 albumów a były chyba tylko 4...
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 10 Października 2006, 20:03   

lile albumow czego?
kajka i kokosza to ze kilkanascie egmont wydal
Nie policze, bo są spakowane
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Homer 
Admirał Ackbar

Posty: 2463
Skąd: ...
Wysłany: 10 Października 2006, 20:17   

"Kajtek i Koko w kosmosie" - ile albumów :)

edit: Już się dokształciłem http://wrak.pl/index.php3?strona=kikwk

Ten fragment tyczy mojego pytania:
"I przez długi, długi czas wydawało się że reszcie mieszkańców Polski oprócz Pomorzan nie dane będzie poznać całej prawdy aż wreszcie w 1991 roku triumfalnie ogłoszono o reedycji całej historii w 12 kolorowych zeszytach. Skończyło się na wydaniu 3, cóż.... dobre i to."
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 14 Października 2006, 12:19   

"Kajtek i Koko w kosmosie" ukazał się w roku 2001 prawie w całości w jednym albumie, w twardej oprawie w serii Klasyka Polskiego Komiksu. W tej samej serii ukazały się również albumy "Kajtek i Koko na tropach pitekantropa" (zawiera on trzy opowieści - na tropach pitekantropa, w krainie baśni oraz wśród piratów); "Kajtek i Koko i inni" (składanka z róznymi historiami m.in. opowieści z Relaxu, Gucek i Roch, opowieści Koka) i "Kajtek i Koko w Londynie" zawierający "Londyński kryminał" i "Zwariowaną Wyspę" - historia o UFO :D . Oraz ostatni album z tej serii "Kajtek i Koko profesor Kosmosik" - tutaj z kolei mamy doczynienia z podróżami w czasie. Kajtek i Koko ukazywali się w "Wieczorze Wybrzeża", nie ukazywali się w ŚM, tam pojawiał się wyłącznie Kajko i Kokosz.
W Klasyce Komiksu Polskiego ukazały się również dwa albumy z Kleksem - w jednym jest również epizod z zielonymi ludzikami. :D
A mówiąc o Świecie Młodych nie można zapomnieć o innych autorach - wspominana już tutaj Szarlota Pawel, Papcio Chmiel, ale również genialny Tadeusz Baranowski ("Ależ Wodzu co Wódz" :mrgreen: czy Profesorek Nerwosolek i Entomologia Motylkowska, albo Lord Hokus-Pokus i smok Diplodok), Jerzy Wróblewski (mój krajan - urodził się w Inowrocławiu :D ) z serią o Binio Billu (pozostając w klimatach sf - "Binio Bill kręci western i w kosmos" - znowu o UFO :wink: ), czy Tadeusz Raczkiewicz - pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie seria o Tajfunie - szczególnie pierwza część "Zagadka układu C-2" - czyste sf. :D BTW. Tajfun ma się ukazać w formie albumowej w najbliższym czasie. To on jest autorem wspominanego przez Czarnego komiksu "Kuśmider i Filo" :D Tutaj również miał swoją polską premierę Yans (jeszce pod imieniem "Jan-Przybysz znikąd"). I tutaj też pojawiały się po raz pierwszy inne historie sf - jak np. fragmenty serii "Luc Orient" i strasznie poszatkowany jeden z epizodów "Valeriana" -z akcji niewiele można było zrozumieć :? , ale klonowanie i podróże w czasie w jednym - miodzio 8)
A co do komiksów sklejanych ze ŚM to mam je jeszcze m.in. wspominanego przeze mnie Binio Billa, który nigdy nie ukazał się w formie albumu :)
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 15 Października 2006, 21:08   

Tomcich, Binio Billa też mam gdzies posklejanego! (Pasek tapety służy za grzbiet - perfekcja!

Z Tajfuna pamiętam epizod o wielkoludzie-zabójcy. Mówisz, że wydadza w albumie? Super.

Kajtek i Koko wycięci jeszcze z Wieczoru Wybrzeża (tego starego, w paseczkach, jak to Tomciuch prawi) w historii jak to podrózuja po bajkach (a ich nemesis jest czarodziej Abra...) to moja ulubiona lektura z dzieciństwa! Co widać po stanie kopii. Ciut zużyta...

Ech. I Smoka Milusia zawsze chciałam mieć na własność. No, smoka to w Asterixie nie było!
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 15 Października 2006, 21:37   

Ariah

Cytat
Z Tajfuna pamiętam epizod o wielkoludzie-zabójcy. Mówisz, że wydadza w albumie? Super.


Zapoweidź Tajfuna . Z tym, że będą 3 pierwsze epizody - "Zagadka Układu C-2", "Na tropie Skorpiona" i "Afera Bradleya". Akurat nie będzie epizodu "Monstrum" o tym wielkoludzie. No i cena 79,90, to troszkę dużo :?
Historia o Abrze ukazała się również w formie albumowej (i to dwukrotnie) :D Najpierw fragmenty jako "Kajtek i Koko - Pojedynek z Abrą" (1991 rok), a później we wspominanym przeze mnie albumie w 2001 w "Kajtek i Koko na Tropach Pitekantropa" - rozdział "W krainie baśni". :D
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 15 Października 2006, 22:03   

79,90?

No, pewnie w twardej oprawce - automatycznie podbija cenę o 20%.
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group