Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
RODO wszędzie co to będzie?
Autor Wiadomość
thomas2411 
Vampirella


Posty: 591
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 28 Maj 2018, 11:17   RODO wszędzie co to będzie?

Cześć,
z racji że od 3 dni obowiązuje RODO, a temat z forum nieco przespałem, to piszę w tej treści z prośbą o pilne zorganizowanie tematu.
Właścicielem serwera oficjalnie jestem ja, więc i Administratorem danych też. Wiąże się to z dużą ilością obowiązków po mojej stronie i odpowiedzialnością (informowanie, zabezpieczenia, usuwanie danych, przenoszenie itp), czego na siebie nie chcę brać, z racji, że po prostu nie korzystam z forum. Loguję się tylko jak inkasent po kasę na serwer, choć teraz jest to na dwa lata ogarnięte.
W związku z tym potrzebna jest osoba, na którą będę mógł zrobić cesję lub po prostu przekazać usługę. Będzie trzeba przygotować informacje dotyczące RODO i gdzieś je zamieścić przy zakładaniu konta.
Czy jest taka osoba?
Pozdrawiam,
Tomek
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Maj 2018, 11:25   

no i to jest konkretny post na temat zmian na forum ;)
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 28 Maj 2018, 12:59   

Jest paru adminòw, czerwonych, wi chyba nie będzie z tym problemu.

Pytanie mam, czy pasty też będą kasowane gdy ktoś poprosi o bycie zapomnianym, skasowanie konta?
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 28 Maj 2018, 18:18   

Posty byłyby anonimizowane. Jak mowa o RODO, to bez prawnika po prostu nie pójdzie (tutaj inwokacja do Żerania), ja nawet nie wiem, czy faktycznie podlegamy pod to coś, bo organizacją nie jesteśmy..?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Beata 
Indiana Jones


Posty: 433
Skąd: deformacja IU
Wysłany: 28 Maj 2018, 19:25   

konopia napisał/a
Pytanie mam, czy pasty też będą kasowane gdy ktoś poprosi o bycie zapomnianym, skasowanie konta?

IMHO wypowiedzi zostają, nick zmienia się na Gość i przypisuje do niego IP: 0.0.0.0.

Z tego, co znalazłam, to forumy tzw. hobbystyczne i prywatne nie podlegają RODO. Tylko teraz kwestia definicji. :twisted:
Znalazłam także link do bezpłatnego ebooka o RODO, nie wiem, co jest w środku i czy można tam znaleźć odpowiedzi.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Freja Draco 
Sky Captain


Posty: 168
Skąd: Legnica/Wrocław
Wysłany: 28 Maj 2018, 20:56   

Beata napisał/a
Z tego, co znalazłam, to forumy tzw. hobbystyczne i prywatne nie podlegają RODO.


Cytat
zakres zastosowania wyłączenia zawartego w art. 2 ust. 2 lit. c RODO. Zgodnie z nim rozporządzenie nie ma zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną w ramach czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze.

Czytałam odmienne interpretacje, wg. których jak coś jest publicznie dostępne w necie, to traci czysto osobisty i domowy charakter.

U siebie na forum rozwiązałam to tak, że walnęłam w profilu pole z oświadczeniem, iż nazwa użytkownika ani e-mail nie zawierają jego prawdziwych danych osobowych, a awatar nie przedstawia jego prawdziwej gęby i rozesłałam wszystkim info z prośbą o odptaszkowanie i ew. korektę. Poza tym będę jeszcze ręcznie kasować/anonimizować przypadki kilku osób, co się prawdziwymi danymi przedstawiły, a już dawno nie zaglądają.

-----------
Natomiast zastanawia mnie w kontekście tego całego RODO inna kwestia: otóż jak sobie publikuję na swojej stronie / blogu / forum listę 100 książek z tytułami i autorami (żyjącymi) to przecież to jest zbiór danych osobowych. Więc co? Mam od każdego autora domagać się zgody i procedować z tego powodu RODO-wską papierologię?

Osobiście bardzo przychylam się do tezy, że całe to prawo wymyśliły jakieś leśne dziadki oderwane od rzeczywistości i nie mające pojęcia o tym, jak działa internet.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Maj 2018, 21:38   

Thomas przede wszystkim dał do zrozumienia że chciałby żeby ktoś przejął formalnie forum od niego. Bo po prostu nie ma czasu.

Także to jest podstawowy problem na teraz.

Agi, gorat względnie keytow ( wzg. z uwagi na prace) - w sumie w ramach spychologii widziałbym w was kandydatów na oficjalnych modów-właścicieli

Pzdr ;)
  
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13819
Skąd: FF
Wysłany: 28 Maj 2018, 22:00   

Samo przejęcie forum jest sporo łatwiejsze, niż ta makabra z GDPR... Więc racja, załatwmy to etapami.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 28 Maj 2018, 22:42   

gówmo nedzie. chcie;iscie unii na to ką ,avoe :mrgreen:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Maj 2018, 22:50   

RODO to całkiem sensowna rzecz.
Natomiast odrzucamy to czego nie rozumiemy
 
 
Freja Draco 
Sky Captain


Posty: 168
Skąd: Legnica/Wrocław
Wysłany: 28 Maj 2018, 23:37   

Luc du Lac napisał/a
Thomas przede wszystkim dał do zrozumienia że chciałby żeby ktoś przejął formalnie forum od niego.

Ale czy to musi oznaczać fizyczne przepisanie hostingu? ew. też przenoszenie plików i bazy na nowe konto? Czy może wystarczy powołać wybraną osobę na stanowisko Administratora Danych Osobowych?

Dochodzi taki niuans, że trzeba zawrzeć umowę na powierzenie danych z firmą hostingową, zatem pytanie brzmi: czy może ją zawszeć osoba, która jest właścicielem konta hostingowego, ale nie jest jednocześnie administratorem przechowywanych na nim danych?

Może administrator powinien wtedy zawrzeć umowy na powierzenie i z właścicielem konta i z firmą hostującą? Czytam co ludzie piszą i piszą, że nikt nic nie wie. Sami prawnicy rozkładają ręce i mówią, że się dopiero zobaczy, jak zaczną się kontrole i powstaną wykładnie. :(
 
 
Freja Draco 
Sky Captain


Posty: 168
Skąd: Legnica/Wrocław
Wysłany: 28 Maj 2018, 23:37   

Luc du Lac napisał/a
RODO to całkiem sensowna rzecz.

RODO w aktualnej postaci to bzdet.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29 Maj 2018, 00:37   

Ale o czym ty mówisz?
Tomasz chciałby pozbyć się garba jakim dla niego jest forum (cesja) - bo już od dawna z niego nie korzysta, a rolę administratora-właściciela wziął na siebie w czasie gdy trzeba było podjąć kilka szybkich decyzji żeby forum nie padło.
I to jest clue sprawy.

Freja Draco napisał/a
Luc du Lac napisał/a
RODO to całkiem sensowna rzecz.

RODO w aktualnej postaci to bzdet.


jeszcze nie wiesz z czym to jeść a już bzdet.
  
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 29 Maj 2018, 22:10   

To kto chętny?
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
thomas2411 
Vampirella


Posty: 591
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 29 Maj 2018, 22:20   

Ja znam RODO z punktu widzenia firmy. Nie wiem jak to jest w przypadku takim jak to forum. Nie ma tu reklam, zarobku, działalności gospodarczej, więc może nie trzeba, tak jak pisze gorat, ale pewny nie jestem.
Znalazłem to, że:

Cytat
Tycz się więc ono każdej spółki osobowej i kapitałowej, jednoosobowej działalności gospodarczej, freelancerów, blogerów, sklepów internetowych i każdego, kto przetwarza dane osobowe w celu związanym z prowadzoną działalnością. Niekoniecznie musi to być działalność gospodarcza!


Wasza książka adresowa w telefonie nie podlega RODO, może i forum też nie. I tak mi się wydaje, ale nie biorę odpowiedzialności na siebie za to stwierdzenie :)

Luc du Lac dobrze czyta między wierszami. Ja zająłem się forum bo kolega, który tu się angażował z Fabryki Słów mnie o to poprosił. Mając czas nawet się wtedy udzielałem. A teraz faktycznie chciałbym na kogoś przenieść własność serwera. Z tego co widzę, to wystarczy zmienić w panelu hostingu nazwę właściciela. Tak robiłem ostatnio z przeniesieniem serwera do innej firmy. Tak mi polecił hostingodawca. Ja jako ja mam z nimi umowę powierzenia danych osobowych forum. Tutaj nowy właściciel musiałby też takową podpisać, mogę podesłać wzór. Trzeba im wysłać 2 egzemplarze podpisane, oni jeden odeślą (koszt 10zł za list doliczony będzie do kosztów konta hostingu).

Więc przeniesienie chciałbym zrobić na pewno, natomiast jeśli jest tu jakiś prawnik, to może pomoże czy trzeba RODO ogarniać. Pod kątem GIODO ja to ogarniałem, czyli umowa powierzenia z serwerownią jest i zbiór był zgłoszony przeze mnie do GIODO.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30 Maj 2018, 00:47   

Problem RODO a forum obserwuje na innym forum - znacznie większym i na razie nikt nic konkretnego nie wie. Trzeba poczekać. Podobno pierwszego dnia RODO zostało zasypane skargami na fejsa i google


A właściwie to gdzie obecnie forum wisi?
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 30 Maj 2018, 08:18   

Ja śledzę RODO z punktu widzenia blogera. Czytałam interpretacje (bo przepisów wykonawczych, oczywiście nie ma). Większość interpretacji jest taka, że to co w domenie publicznej to nie jest użytek prywatny, czyli podlega pod RODO. Ale na ile są to interpretacje fachowe, a na ile "nie znam się, ale się wypowiem" to nie wiem, bo nie jestem prawnikiem. Chwilowo planuję wyłączyć możliwość komentowania.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30 Maj 2018, 08:48   

w sferze internetowej RODO "uderza" przede wszystkim w firmy hostingowe

każdy pośredni użytkownik ma tylko takie możliwości ochrony danych osobowych jakie na jakie mu pozwoli firma u której kupuje (bądź dostaje za darmo) miejsce/usługę

obawiam się że mamy wrodzoną podejrzliwość wobec wprowadzanych "praw"
a to akurat ma nas chronić - wiadomo że w praniu zobaczy się jak to będzie działało, ale docelowo RODO ma bronić ludzi przed firmami i nieuprawnionym korzystaniem z danych osobowych.

martwisz się o bloga - komentarze. Pomyśl jak może działać w takiej sytuacji telewizja - wszystkie rozmowy "na żywo" itp itd

ciekawe jak (i czy) RODO wpłynie na memologię - która w dużej części używa w nieuprawniony sposób wizerunku człowieka (jakiegoś). Pal licho jeżeli chodzi o osobę publiczną ... bądź pracującą wizerunkiem (aktor/model)
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 30 Maj 2018, 12:33   

Luc du Lac napisał/a
obawiam się że mamy wrodzoną podejrzliwość wobec wprowadzanych praw

Ja zdecydowanie mam. Wolę dmuchać na zimne.

Co do RODO, to moja zupełnie niefachowa opina (nie znam się, dlatego koniecznie muszę się wypowiedzieć) jest taka, że istota pomysłu jest jak najbardziej słuszna, natomiast wykonanie mocno szwankuje.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 2 Czerwca 2018, 08:15   

Kto przejmie forum od thomas2411'a?
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2 Czerwca 2018, 13:44   

konopia
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group