Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Aleksandra Janusz
Autor Wiadomość
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 7 Października 2016, 16:55   

ilcattivo13, Przekonałeś mnie - nabywam :D
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 8 Października 2016, 09:47   

ilcattivo13 napisał/a
Po kilku dniach czekania w kolejce na publikację - jest recenzja :)


Bardzo ucieszonam :D
To jest przygodowa fantastyka - nie low i nie military, co by było zgodne z modą - wykorzystuje pewną konwencję po coś i fajnie, że to jednak widać :)
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 8 Października 2016, 20:35   

dalambert - dlaczego dopiero teraz? Poprzednia recenzja nie była przekonująca? ;)

inatheblue - ja bardziej, choć raz nie pomyliłem się w analizie utworu i nie pisałem głupot :D
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Października 2016, 22:23   

ilcattivo13 napisał/a
dalambert - dlaczego dopiero teraz? Poprzednia recenzja nie była przekonująca? ;)
kasa, kasa Misiu ;P:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 8 Października 2016, 22:27   

To pisz, że kasa Cię przekonała, a nie ja ;P:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 8 Października 2016, 23:01   

ilcattivo13, przekonałeś mnie Ty, a proza życia taka , ze ... wiadomo :?
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 8 Października 2016, 23:24   

ilcattivo13 napisał/a
dalambert - dlaczego dopiero teraz? Poprzednia recenzja nie była przekonująca? ;)

inatheblue - ja bardziej, choć raz nie pomyliłem się w analizie utworu i nie pisałem głupot :D


Wydaje mi się, że utwory są bardzo dobrze zanalizowane :D
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
krisu 
Langolier

Posty: 285
Skąd: Len(ovo)ingrad
Wysłany: 9 Października 2016, 00:56   

Książki nie czytałem, więc nie wiem jaka jest, ale o "recenzji" powiem, ze zawartość cukru w cukrze przekracza normy EU. Taka laurka od kolegi...
_________________
Gdy nadejdzie czas białego zimna, nie jedz żółtego śniegu.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 9 Października 2016, 12:36   

dalambert - wiem, tak się tylko droczę ;)

inatheblue - dzięki :)

krisu - gdyby Ci się zechciało przeczytać moje szortalowe recki od początku, odkąd tam pisałem, to byś zobaczył, że czego jak czego, ale trudnej sztuki dyplomatycznego wyrażania opinii nie posiadłem i naprawdę mało było takich książek, może z 15, przy okazji recenzowania których nic autorowi nie wytknąłem, bo nie było ani czego wytykać, ani krytykować. Z ogromną przyjemnością stwierdzam, że książki inatheblue są w tej złotej piętnastce całkowicie zasłużenie, bo są zwyczajnie świetne :)
Przeczytasz Kroniki, raz jeszcze sprawdzisz moje recenzje i zwyczajnie przyznasz mi rację :) I sam będziesz słodził, aż nie dasz rady łyżką zakręcić ;)
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 11 Października 2016, 09:46   

Mnie, naturalnie, bardzo cieszy czytelniczy entuzjazm:)
Każdy czytelnik się przyda, bo obecny krajobraz wydawniczy wygląda zupełnie inaczej, niż te parę lat temu i wcale nie jest tak łatwo się przebić. Mogłabym napisać postapo albo coś z militarnej fantastyki o twardzielach, albo choćby wedle oczekiwań dotyczących płci romans, bo ponoć książki mają dymorfizm płciowy, ale jakoś nie napisałam, więc trudno.*

*nie dyskredytuję ww. gatunków, bo jeśli są napisane dobrze, to dobrze, ale wiem, że w tej chwili są dość trendy.
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
bio 
Kolega Dąbczak


Posty: 752
Skąd: Dorzecze Wilgi
Wysłany: 11 Października 2016, 14:34   

Biorąc pod uwagę te wszystkie zachwyty forumowe i pozaforumowe powoli dojrzewam do decyzji o lekturze twórczości Szanownej Koleżanki. Gatunek nie z mojej bajki, ale czasem wchodzę i na tę ścieżkę. Tym ciekawiej, że jak widzę Koleżanka nie tylko koleżanką z wielkiego świata fantazji, ale i po szkołach. Hm.
_________________
Czy pogoda, czy słoneczko, dzieci w tańcu się zakręcą. Wychowawca z długim kijem nigdy dziecka nie uderzy. Raz, dwa, raz, dwa. Już odgruzowany plac jest.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 12 Października 2016, 15:06   

inatheblue - nie zarzekaj się, nawet Pilipiuk pękł i napisał klasyczne post-apo :mrgreen: Poza tym, tu chyba nie tyle chodzi o to (znaczy, po części tak, ale nie jest to aż tak ważne), jaki gatunek się tworzy, tylko o to, jak się to robi i czy się uda wyłamać ze schematów tego gatunku. Żeby nie stworzyć jakiejś oklepanej z każdej strony sztampy.
Głównym schematem w fantasy jest wykonywanie przez bohaterów jakiegoś questu (najczęściej sprowadzającego się do ratowania świata), ale mało komu chce się i udaje się przekroczyć te granice. Tobie się to udało, najpierw w końcówce pierwszego tomu Kronik, gdzie
Spoiler:
a potem w drugim tomie, gdzie
Spoiler:
To było kapitalne zagranie. Sprawiło, że Kroniki przestały być zwykłą fantasy, a stały się bardziej literaturą awanturniczo-przygodową w klimatach fantasy.
Zresztą, wybiłaś się nawet poza ramy klasycznej powieści awanturniczo-przygodowej, bo ta sprowadza się do ciągłej akcji, niebezpieczeństw, tajemnic i takich tam, a Ty dodałaś jeszcze warstwę naukową, obyczajową, politykę, socjologię i parę innych kwestii, nie wspominając już o tym, że bohaterowie zastanawiają się nad własnymi działaniami. Takie podejście do pisania, jak Twoje, jest tak w obecnych czasach niespotykane, że aż płakać się chce, ze wzruszenia, że komuś się chciało, i ze smutku, że tak tego mało.
Czytam około setki książek rocznie, przeważnie wybieram literaturę rozrywkową, a mimo to ostatni raz, kiedy miałem możliwość przeczytania równie dobrej, jak Twoja, prozy awanturniczo-przygodowej, to było tuż przed wydaniem Honoru Legionu Savikola. Przed, bo czytałem przysłaną z ERIKI "szczotkę" tej powieści ;)

A jeszcze w kwestii rynku, to kiedyś było łatwiej się przebić, bo polska proza była modna, bo było więcej wydawnictw wydających polską fantastykę, bo pisarzom się bardziej chciało (aż zobaczyli, że z tego nie da się wyżyć i sobie odpuścili)... Jest jeszcze kwestia tego, że nie piszesz tak łatwej prozy, jak na ten przykład Jadowska, a i, niestety, Twoje wydawnictwo działa na poziomie marketingowym dużo słabiej, niż taka ograniczająca się ostatnimi czasy prawie wyłącznie do wydawania pulpy Fabryka Słów. Ale mam nadzieję, że dzięki Kronikom Twoja pisarska karma wzrośnie na tyle, że będziesz mogła rozmawiać z wydawnictwami z nieco innej pozycji, że pojawi się wznowienie, a może i kontynuacja Domu Wschodzącego Słońca, w końcu urban fantasy jest ciągle w modzie, choć może teraz ciut bardziej kryminałem zaciąga, niż kiedyś ;)
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 12 Października 2016, 18:51   

Czytam i puchnę z dumy. Zawsze się boję, czy jednak dałam radę przekazać to, co chciałam przekazać, bo człowiek zna swój osobisty mózg - z cudzymi trudniej - a chociaż mam najlepszych beta-czytelników na świecie, to też nudzę im tymi książkami przy każdej okazji i niektóre rzeczy mogli zapamiętać z mojej gadaniny. I cieszę się, że wyszło zgodnie z zamiarami, że mam dobry oddźwięk (za wyjątkiem kilku przypadków, ale książka nie musi się wszystkim podobać).
NK jest akurat zupełnie sprawnym wydawnictwem, chociaż może mniej obecnym w sieci, niż te znane fandomowo. Aplikowałam do nich pod koniec Wielkiej Klapy Wydawniczej po Vacie, kiedy FS zwalniała, Powergraph nie przyjmował, a reszta się pozamykała lub nie wydawała fantastyki, zdecydowałam, że zrobię nieintuicyjnie no i jest dobrze. Myślę, że wszystko przyjdzie z czasem. Utrudnia mi trochę, że piszę po godzinach, bo machnęłabym jeszcze parę opowiadań, a tak realizuję program minimum.
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
bio 
Kolega Dąbczak


Posty: 752
Skąd: Dorzecze Wilgi
Wysłany: 12 Października 2016, 20:11   

A ja wielbię NK, jako symbol stabilności i ciągłości dobrych rzeczy od dzieciństwa. Dobrze wybrałaś.
_________________
Czy pogoda, czy słoneczko, dzieci w tańcu się zakręcą. Wychowawca z długim kijem nigdy dziecka nie uderzy. Raz, dwa, raz, dwa. Już odgruzowany plac jest.
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 13 Października 2016, 14:07   

Dawno nie zaglądałam na forum, bo wcześniej bym się włączyła do dyskusji na temat "Kronik Rozdartego Świata" :) Jestem na świeżo po drugim czytaniu tomu 1 i 2. Za pierwszym razem czytałam jak błyskawica, bo chciałam wiedzieć, co się wydarzy na następnej stronie, i dopiero podczas spokojniejszej, powtórnej lektury doceniłam niektóre aspekty intrygi politycznej w Bretanii oraz elementy konstrukcji świata, które umknęły mi za pierwszym razem. Lepiej zrozumiałam też pewne niuanse wątku Lucjusza. I muszę powiedzieć, że gdybym miała wskazać swoją ulubioną scenę i/lub ulubioną postać, to wybór nie byłby łatwy! :D
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 14 Października 2016, 09:09   

Bardzo mi miło z tego powodu ^^
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
charande 
Blade


Posty: 1398
Skąd: Lublin
Wysłany: 14 Października 2016, 09:56   

Gdy chodzi o ulubione sceny (postaram się opisać hasłami bez spojlerzenia) - o pierwsze miejsce walczą: Kathryn na żyrandolu, dom spokojnej starości dla czarodziejów, walka finałowa z udziałem białej smoczycy oraz
Spoiler:

i
Spoiler:
- przy tej scenie miałam autentycznie łzy w oczach.
_________________
Hałas w sieci - www.agnhalas.pl
The Thistle Queen - www.agnhalas.com
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 15 Października 2016, 22:32   

:)
No a jak, księżniczka na żyrandolu musiała być :D
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 22 Października 2016, 22:01   

bio - to jest punkt za NK, z którym się w pełni zgadzam, ale zajdź do najbliższego ępiku i zobaczy, na jakich półkach leżą ich książki. Niby to ma być alfabetycznie, ale w polskiej fantastyce na górnej półce stoi wyłącznie FS (Pilipiuk i Jadowska, plus czasami Piekara i/lub coś ze STALKERA) plus ew. Sapkowski i Metro. W Suwałkach Utracona Bretania w ogóle nie pojawiła się na półce z fantastycznymi nowościami, tylko od razu została wepchnięta na najniższą półkę (znaczy, dopóki ja tam nie zajrzałem i nie zrobiłem tego, co do tej pory robiłem z książkami Wegnera ;) ). Stare pryki, zwłaszcza pamiętające czasy człowieka-muchy czy jeszcze starszych jego towarzyszy, znają i cenią to wydawnictwo, ale młodzież go w ogóle nie rozpoznaje. A niestety, teraz fantastykę czyta w ogromnej większości młodzież.

inatheblue - i dobrze, że nie podoba się wszystkim, bo świat byłby zbyt nudny, gdyby się wszystkim to samo podobało, ale jeszcze lepiej, że tych przypadków jest mało :)
Co do wydawnictw, to Kosików jestem w stanie zrozumieć - po części pewnie zaważył strach przed tym, że Twoje książki mogą odebrać kawał rynku Rafałowi (target - młodzież) i Robertowi (target - miłośnicy fantasy), a pewnie też to, że oni w sumie to poza Robertem bardzo mało fantasy wydają. FS ma swoją sztandarową Jadowską, która produkuje im bestsellery w tempie Pilipiuka, a i oni bardziej idą za trendami - teraz na topie jest (poza Pilipiukiem) urban fantasy i post-apo, więc będą tłukli te dwa gatunki, aż im się przestaną sprzedawać.
Nie wiem, na jakim poziomie kreuje się sprzedaż Twoich Kronik, ale jeśli jesteś zadowolona z NK, to od tej chwili ja tym bardziej :)

charande - mnie najbardziej zapadły w pamięć dwie: końcówka pierwszego tomu i Twój pierwszy spoiler. Ta pierwsza była najmocniejsza emocjonalnie, cholernie mroczna i ponura, a druga najbardziej komiczna :)
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 23 Października 2016, 09:10   

Chciałabym sprostować, że nic takiego z Kosikami nie miało miejsca :)
Byłam w trakcie aplikowania z Mandalą, gdy Powergraph publicznie, do wszystkich, oznajmił, że zatkał im się cykl produkcyjny i już nie wydadzą ani nie przeczytają nic ponadto, co już mieli na tapecie. I dlatego sobie ich odpuściłam. Prawdopodobnie teraz już biorą. Asystent był w ogóle jeszcze w fazie planów.
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 24 Października 2016, 14:38   

Takie buty... To z jednej strony się cieszę, że się pomyliłem :)
Ale z drugiej, jak pomyślę, że mógłbym obok książek Wegnera postawić książki Janusz, wydane w twardej oprawie, tak "na aligancko", to jednak troszkę łezka się w oku kręci :) Choć pewnie nie miałyby tak fajnych ilustracji na okładkach :)
Ech, nieświeciowi nie dogodzisz... :D
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 24 Października 2016, 17:14   

Jeśli się uda Kroniki rozpropagować i wydobyć z tła, to kto wie, co jeszcze będzie możliwe.
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 24 Października 2016, 17:30   

Tasiemka-zakładka też? :) Biorę się do propagowania :)
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 24 Października 2016, 20:33   

:D
Ogólnie dobra zasada brzmi - jak się podoba, polecać :)
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 2 Listopada 2016, 10:44   

Jakby co, w tegokwartalnym Szortalu siedzi sobie moje krótkie opowiadanie pt. "Strachy". W pdfie będzie to strona 75.
Takie cuś o potworach spod łóżka, a może o czymś więcej.
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 10 Listopada 2016, 21:03   

Strasznie nie lubię takich baśniowo-fantastycznych tekstów, a Twój, razem ze starusieńkim Światem Studni Kreczmara z Magazynu Fantastycznego, to jedyne dwa, które mi się spodobały :)

Nie lubię tego gatunku, bo inni polscy pisarze, który po niego sięgają, ładują do niego martyrologię i całą dostępną ponurowatość wszechświata wraz z obowiązkowym dołującym złym zakończeniem. Przesadzają też z baśniowością, a jeśli już ich tekst ma pozytywny wydźwięk, to bez opamiętania go lukrują, że całość przypomina amerykańskie torty, gdzie na każdy centymetr ciasta przypada ćwierć metra cukrowo-margarynowej paciai i pół metra plastikowego lukru ;)

Strachy to dla mnie jeden z najinteligentniejszych i najprzyjemniejszych w lekturze tekstów tego spec-SnW :) :bravo
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 10 Listopada 2016, 22:20   

Dzięki :)
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 23 Listopada 2016, 16:15   

Dopiero zobaczyłem okładkę trzeciego tomu Kronik. Równie fajna, jak poprzednie :)
 
 
inatheblue 
Jaskier

Posty: 94
Skąd: Mroczny Wir Bezdennej Otchłani
Wysłany: 23 Listopada 2016, 22:11   

Och, mam najwspanialszą i najcudowniejszą ilustratorkę! :) ))
Myślę o komiksie w uniwersum, tylko ona tego jeszcze nie wie :D
I pewnie by mnie nie było stać.
_________________
Notkostrony. O nauce, literaturze i innych rzeczach niezbędnych do życia.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 24 Listopada 2016, 16:17   

Dziewczyna slicznie maluje, ale moim numerem jeden, jeśli chodzi o rysowników, jest Musiał. Wychowałem się, nie to złe określenie... Doroślałem na jego ilustracjach do Magii i Miecza oraz książek i bardzo bym chciał zobaczyć, jak on czuje Kroniki :)

O ile pamiętam, na którejś z Av, jeszcze u Osieckiej, Ty miałaś prelekcję (jeśli mnie skleroza nie myli, to chyba o wszczepach), a jego prace ozdabiały gablotki na ścianach :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group