Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Paweł Majka
Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 16 Wrzeœśnia 2015, 14:32   

hmmm, u mnie to był żart :)
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 16 Wrzeœśnia 2015, 16:49   

agrafek, a bo wiesz, Niebiańskie pastwiska zakupiłem kilka dni temu po przeczytaniu entuzjastycznych opinii, ale dopiero dziś, po twoim poście zabrałem się do czytania, tak jakoś wyszło że akurat skończyłem co innego.
Po 50 stronach stwierdzam że jest dobrze, krwista (dosłownie) space opera, mam jednak nadzieję że dalej będzie mniej batalistyki :omg:
Fidel-F2 napisał/a
hmmm, u mnie to był żart :)

A u mnie, wyimaginuj sobie, nie. :mrgreen:
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 17 Wrzeœśnia 2015, 09:05   

Dalej będzie mniej batalistyki. Nie licząc paru bitew. Ale one odbędą się w kosmosie, więc to inna batalistyka niż strzelanki na powierzchni planety:).
_________________
drugi obieg
 
 
dziko 
Yoda


Posty: 949
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2015, 21:25   

Agrafek zgarnął nagrodę Żuławskiego!

Gratulacje! :)

http://www.nagroda-zulawskiego.pl/?q=laureaci-2015

:bravo :bravo :bravo
_________________
pozdrawiam - Bartek
Dzikopis
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2015, 22:35   

W pełni zasłużenie. Gratulacje! :)
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2015, 22:41   

agrafek, :bravo :bravo :bravo
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2015, 11:33   

jessssuuuu, to agrafek to Paweł Majka ?
:mrgreen:

nooo..
gratuluję nagrody :) :bravo :bravo :bravo
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2015, 09:32   

Gratulacje! Będzie tęga popijawa na Falkonie :D

BTW. Właśnie skończyłem czytać Dzielnicę obiecaną - lepsze niż książki Glukhowsky'ego :)
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2015, 09:41   

Wielkie podziękowania! A i plan na Falkon wygląda zacnie:).
_________________
drugi obieg
 
 
cranberry 
Dziewczyna Brighelli


Posty: 762
Skąd: Lublin/Esensja
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2015, 11:57   

Brawo, brawo!!! :bravo :bravo :bravo :twisted:
_________________
Nocą...
Cyberdziadek
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2015, 12:48   

ilcattivo13 napisał/a
Dzielnicę obiecaną - lepsze niż książki Glukhowsky'ego
wiesz Nieświeć, różnica poziomów pomiędzy autorami kilkustopniowa
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
B.A.Urbański 
Komandor Koenig


Posty: 605
Skąd: Wawa
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2015, 13:02   

Gratulacje! :bravo
_________________
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2015, 18:24   

Fidel - są ludzie na świecie, którzy jeszcze o tym nie wiedzą :)
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2015, 12:06   

Dołączam się do tłumu rozentuzjazmowanych fanów. Gratulacje.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 23 Wrzeœśnia 2015, 15:46   

Również i ja. :bravo

A przy okazji dodam: czytać Niebiańskie Pastwiska, bo kosa!
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 28 Wrzeœśnia 2015, 23:03   

Ano, kosa. Ale czasem niewyklepana, że tak posłużę się terminologią rolniczą.
Wiem że narażam się sporej części forowiczów, może nawet i Autorowi, którego opowiadania uważam za świetne, a z dłuższą formą w jego wykonaniu zetknąłem się dopiero przed tygodniem.
Na początek oczywiście plusy.
Re we la cyj ny język, wspaniale skonstruowane zdania, w tym jedno, nie zacytuję z pamięci, ale prawie tak dobre jak pierwsze w Niezwyciężonym Lema :bravo Agrafek pewnie wie o czym piszę.
Sam pomysł na powieść genialny, mistrzostwo świata, może nie jestem znawcą space opery, ale z czymś takim jeszcze się nie spotkałem. To jest potencjał na sagę w rodzaju Diuny.
No i teraz płynnie przejdźmy do minusów, Diuna, hm, właśnie. Może jestem przewrażliwiony, może się czepiam, bo ten cykl jest według mnie magnum opus SF, ale widzę tu sporo podobieństw w konstrukcji świata przedstawionego, ale w moim mocno ograniczonym postrzeganiu nie wydaje mi się naciągany.
Brak bohatera, czyli minus nad minusy, co prawda ten zarzut pewnie można podnieść do wielu książek, także i do późniejszych tomów Diuny. Przez 90% powieści miotamy się pomiędzy postaciami i wątkami, by w końcu ni gruchy ni z pietruchy dowiedzieć się że
Spoiler:
Niby go szukali, niby wiadomo było że jest kimś ważnym, ale dlaczego, po co i jak, nadal nie wiem. Ale to pewnie wina mojej wrodzonej tępoty.
Dialogi, moim zdaniem, czasami wychodzą lekko drewniane, ale to już szczegół.
Nie każda pierwsza powieść musi być doskonała, jestem przekonany że Paweł Majka to autor nietuzinkowy, doskonale operujący językiem, mający wspaniałą wyobraźnię i wielki talent.
A i oczywiście gratuluję sukcesu.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 29 Wrzeœśnia 2015, 12:47   

Nie będę nawet starał się uciekać przed stwierdzeniem o podobieństwach w świecie przedstawionym do Diuny. Nie, żebym się na niej starał wzorować, choć Diuna należy i do moich ulubionych powieści. Ale w obu mamy np. nowoczesne technologie i feudalizm a do tego umitologicznienie pewnych segmentów nauki i religie te niezrozumiałe technologie wykorzystujące. Na upartego można by jeszcze pokombinować czy Kundle nie wykazują jakichś podobieństw do Sardaukarów, ale to mi dopiero w tej chwili do głowy przyszło i chyba jednak trzeba by taką tezę trochę ponaciągać.

Cały czas podczas pisania bałem się trochę, że za bardzo pójdę Diuną, świadomie i podświadomie. Chciałem napisać "klasyczną" space operę z imperium, bitwami i spiskami (i nawet trochę z księżniczką;) ). W dodatku wyszło mi, że przy takim rozwiązaniu technologicznym ludzkość - podobnie jak u Herberta - pójdzie w feudalizm.

To jest w ogóle motyw nie tyle rozwoju, co cyklu społecznego, który mnie zainteresował. Cyperpunkowcy i postcyberpunkowcy straszyli nas korpo. Ale co jeśli, korporacji nie obali żaden Tyler Durden albo wielka rewolucja lecz przerodzą się one w wielkie firmy rodzinne (tym bardziej jeśli prezes może być poniekąd nieśmiertelny?). Zwłaszcza, jeśli te przemiany zwiążą się z wykształceniem się na nowo autokratycznych rządów? Czy aby nie będzie to oznaczyło swego rodzaju neofeudalizmu (czy np. nie wygląda tak w Rosji zarządzanie skarbem, państwa i guberniami?) i czy on już nie zaczyna być, tak naprawdę obecny?

Tylko, że gdy pojawia się feudalizm wśród nowoczesnych technologii, to Herbert już go opisał. I tego się bałem. Z drugiej strony uznałem, że warto go przypomnieć, bo trochę lat od ukazania się Diuny już minęło, a możliwość takiego przekształcenia ustrojowego wciąż istnieje. Przy czym Herbert przed feudalizmem ostrzegał, a taki np. Paul Anderson zdawał się go całkiem lubić.
_________________
drugi obieg
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 11:07   

Przyznam, że tak wiele dobrych opinii i mnie zachęciło do zakupienia (!) tej pozycji. Jak na razie jestem w okolicy połowy i się zaciąłem. Po bardzo fajnym fragmencie, cała akcja nagle mi stanęłą w miejscu i straciła dynamikę, ale mam nadzieję że przyśpieszy niedługo, bo sam świat wykreowany jest wspaniale.
Nie pamiętam też, kiedy ostatni raz zdarzyło mi się na głos zareagować na wydarzenia w książce, a tym razem tak było. Za samo to - szapo ba.
Chodzi o scenę
Spoiler:
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 11:39   

Z innej beczki. Kupiłem Pokój światów w Ępiku, za 13,93 i rozglądam się za jakąś ofertą na podobnym poziomie cenowym dla pozostałych ksiażeki, może ktoś coś podpowie? Bo około 30-40 dych za ebooka to trochę nieteges.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 11:44   

http://upolujebooka.pl/sz...ajka.html#filtr
_________________
5 zdań na temat
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 30 Wrzeœśnia 2015, 11:59   

Dzięki jakniewiemco! :bravo
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 1 Października 2015, 20:30   

Pięć słów ode mnie, Niebiańskie pastwiska.

http://szortal.com/node/8453
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 1 Października 2015, 21:26   

Fidel-F2, Masz rację - dobra książka
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 2 Października 2015, 07:35   

dalambert, a zauważył żeś że media mają logo tefałenu? Hę, i nie grzmiesz? :wink: :lol:
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 2 Października 2015, 10:25   

Rafał, Szortal w TVN :shock: :?: to coś nowego :!:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 2 Października 2015, 11:59   

Szortal, nie, mi chodzi o reporterów z Niebiańskich pastwisk :D
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 2 Października 2015, 12:05   

Ale Stacja wcale nie jest tam ukazywana w pozytywnym świetle. Ba, to manipulatorzy na pasku władzy przecież:D.
_________________
drugi obieg
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 7 Października 2015, 08:21   

No i pastwiska za mną. Najkrótsze podsumowanie wrażeń: z miejsca kupiłem resztę twórczości (niestety skromną) i pościągam sobie to co zebrał NURS na swojej stronce z darmowymi tekstami.
Na bank będę wracał, bo teraz nie ukrywam poślizgałem się na warstwie powierzchniowej, czasami tylko spoglądając w głębię i pewnie wiele mi umknęło - np. nie kojarzę skąd Jan tak dobrze znał Maskę, że mówił o nim to co mówił. Właściwie to już mam ochotę rozpocząć czytanie od nowa :D
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 19 Października 2015, 11:41   

Niebiańskie Pastwiska to bez wątpienia najlepsza książka rodzimego autora, jaką od dawna czytałem - tyle tytułem wstępu, żeby potem nie było :) Gatunek jak i objętość książki zapewniły mi solidne godziny rozrywki na wysokim poziomie, zarówno językowym jak i "treściowym", a więc były to bardzo dobrze wydane pieniądze, i każdemu czytelnikowi życzę tak dobrego zwrotu z poniesionych kosztów. Nie jestem recenzentem, więc ograniczę się do tego, co według mnie było najbardziej widocznymi mocnymi i słabymi stronami. Dodam tylko, że książkę czytałem w różnych warunkach, i niestety nienajszczęśliwszych dla zagłębiania się na długie godziny w lekturze, stąd może część opinii być mniej trafna:
+ świetna intryga, odkrywanie kolejnych poziomów połączeń między bohaterami sprawiało mi nielichą frajdę, a zróżnicowanie między postaciami wystarczało by się nie gubić
- były fragmenty, gdzie ciężko było powiedzieć kto jest z kim i przeciw komu, tj. nie starczało mi wyobraźni na pewne rzeczy, i moim zdaniem w tekście nie zawarto dostatecznych wyjaśnień (tak, lubię gdy czarno na białym po wszystkim widać kto był z kim)
+ barwny, racjonalnie funkcjonujący świat przyszłości z sensownie działającym systemem społecznym
- nie całkiem zrozumiałe systemy współpracy między istotami obu wszechświatów, które skutkują nie zawsze trafionymi domysłami (przynajmniej z mojej strony) i potem trudno było się przestawić
+ dobre tempo z jednym tylko potknięciem, wyważone proporcje - czyli autor szanuje czytelnika
- wciąż chyba całej fabuły nie ogarnąłem, a nie wiem czy będę miał czas na drugie podejście :)
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Października 2015, 13:06   

Moim zdaniem agrafek trochę nadmiernie łopatologicznie wykładał, nie obraziłbym się gdyby ten aspekt lekko ograniczył.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group