Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkocja i Anglia - Zjednoczone Królestwo ?
Autor Wiadomość
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 09:03   Szkocja i Anglia - Zjednoczone Królestwo ?

Dziwne że nikt jeszcze nic napisał na ten temat
Szkocja nie oderwie się od korony - przynajmniej na razie
Nie rozumiem słów Camerona:
Cytat
Dodał, że wynik czwartkowego referendum rozstrzyga na pokolenie kwestię szkockiej niepodległości. - Ta debata została rozstrzygnięta na pokolenie. Nie może być żadnych sporów czy powtórek. Naród szkocki wyraził swą wolę - powiedział.


po mojemu to proporcja 55:45 to otwarte drzwi do kolejnego referendum za kilka lat
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 09:07   

Serio? To jakiś temat do dyskusji? Hmmm... Ale ja sobie wrzucę w ignory.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 09:12   

Fidel-F2 napisał/a
Serio? To jakiś temat do dyskusji? Hmmm... Ale ja sobie wrzucę w ignory.


raczej nie do dyskusji, a raczej jako na prawdę ciekawe wydarzenie
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 09:43   

przecież im się nie opłaca niepodległość, co innego ewentualnie narzekać jacy Angole są źli,a co innego zacząć organizować państwo od początku. Zresztą po co się dołączać, żeby się dołączać do UE? Czy nie?
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 09:57   

Wolna Szkocja, poza Nato i Unią, bez dostępu do wspólnego rynku bez funta (i bez szans na Euro przez najbliższe kilka lat), z kontrolami na granicy itp....

Szkoci w tej chwili i tak mają lepiej niż my, zdaje się, że nie płacą za studia, mają darmowe leki na recepty i coś tam jeszcze, w sumie nigdy się tym nie interesowałem bliżej (test z wiedzy o UK kiedyś tam zdawałem i coś było na ten temat tam, ale to było w stylu przeczytać, zdać, zapomnieć).

Całe to referendum było po to by jeszcze coś sobie ugrać, wyciągnąć dodatkowe korzyści, jakby powiedzieli "YES" to dopiero były by kłopoty. UK bez Szkocji poradziło by sobie lepiej niż Samotna Szkocja (najwcześniej za 5 lat w Uni, o ile Anglia by się zgodziła :lol: ).

Teraz niech tylko znów funt urośnie, bo strasznie niski do dolara ostatnio jest.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 10:06   

Czaga napisał/a
przecież im się nie opłaca niepodległość, co innego ewentualnie narzekać jacy Angole są źli,a co innego zacząć organizować państwo od początku. Zresztą po co się dołączać, żeby się dołączać do UE? Czy nie?


no nie takie od początku, a nie wiemy jak jest z tą opłacalnością
zagadnienie ciekawe - ale gdyby koszty odłączenia były tak wysokie i tak uderzały w szkotów, to by tematu nie było :)
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 10:30   

Opłacalność byłaby w momencie zatrzymania przez Szkocję całości dochodów z wydobycia ropy i gazy (z morza to ciągną, UK jest największym producentem w Uni) a na to nie było zgody Londynu.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 10:38   

Wydaje mi się, ze byłby, bo ludzie uwielbiają narzekać niezależnie od nacji (moje doświadczenia) z Wysp najbardziej w pamięć wbił mi się facet z Irlandii, który twierdził, że jest synem bojownika IRA i nienawiść do Angoli wyssał z mlekiem matki (co było dziwne, bo jak się okazało matka była Skandynawką) pracował w londyńskiej policji, najeżdżał na imigrantów i nienawidził Królowej, uważał się za Celta, ewentualnie Wikinga i śpiewał pieśni celtyckie po... angielsku.
Ludzie są dziwni.
Zresztą pewnie paru dyplomatom opłacało by się odłączenie Szkocji - nowe stołki itd... ale ja się na tym nie znam, to tylko moja opinią.

Edit
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 10:47   

To jeszcze nic, ja miałem kontakt z Polakiem, który mieszka w Szkocji od 3 lat i twierdzi, że nienawidzi Anglików i że Szkocja powinna być wolna
- Angicy nas tylko okradają :!: - jak to raczył oświadczyć. Na ale jak się po pracy na kufel czy kilka z całą ekipą zachodzi to i przyswaja się takie spojrzenie na tą sprawę.

I znam Polaka, co to od 10 lat tutaj nienawidzi wszystkich i wszystkiego w około, ale do kraju wracać nie będzie bo tam bieda i pracy nie ma, prawdziwie Polski patriota :lol:

I znam szkota, policjanta, posiadacza rekordu Guinessa, który był przeciwny odłączeniu Szkocji.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 10:57   

W jakiej dziedzinie ten rekord? :)

Ja mam Niemców, którzy co jakiś czas robią niewybredne żarty na temat tego, że ja jako Polka pewnie kradnę. Kiedy w zamian zapytałam się ich, czy już kogoś jako Niemcy eksterminowali dzisiaj, to już wg. nich nie było śmieszne.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 11:06   

konopia, a przypadkiem nie biega o to, że Polacy w Szkocji mają się dobrze, a pakistańców i muslimów Szkoci do siebie nie wpuszczają?
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 11:31   

nie wiem dalambert, nie potrafię nic powiedzieć na ten temat.

Czaga, WORLD'S LARGEST COLLECTION OF BAGPIPES
http://www.youtube.com/watch?v=5Smj02uNtTw

Jak gratulowałem mu rekordu, to mówił, że doszły my jeszcze trzy nowe, ale żebym przypadkiem jego żonie nie mówił :wink:
Jego syn chodzi z moją córką do tej samej szkoły, kiedyś byli w tej samej klasie, czasem sobie pogadamy jak czekamy pod szkołą.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 11:52   

konopia, znaczy ten rekord to kolekcja dud ? A chodzi mi o to , że muslimów w Szkocji chybać znacznie mniej niż w Anglii/
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 12:20   

konopia, ale fajnie! :wink:
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 12:46   

Myślę że akurat w tej sprawie - czyli sensowności i ekonomiki takiego odłączenia się od korony, Szkoci są znacznie lepiej poinformowani od nas ;)
 
 
Goria 
Borg

Posty: 1520
Skąd: Wawa/Amberg
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 14:51   

i się nie dołączyli, czy im się widać nie opłaca :)
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 19:52   

dalambert, w Anglii i Walia jest koło 4,8% Muzułmanów,
w Szkocji 1,4% , dane ze spisu w 2011 roku.
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 19:59   

konopia, no właśnie trzykrotnie mniej i tak trzymać :D
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 19 Wrzeœśnia 2014, 21:33   

konopia napisał/a
w Anglii i Walia jest koło 4,8% Muzułmanów,
w Szkocji 1,4% , dane ze spisu w 2011 roku.

Bo te kilkaset kilometrów na północ dość znacznie ochładza klimat.

W ubiegłym tygodniu w Tok FM była dość długa rozmowa na temat (wówczas) dążeń niepodległościowych. I jeden z redaktorów zauważył, że Szkoci mają specyficzne rozdwojenie jaźni. Z jednej strony pamiętają historyczne lata ucisku, poniżania i podbojów i uaktywnia im się gen "słabości i podporządkowania" wobec Anglików. Ale z drugiej strony mają wielką dumę, bo mają przekonanie (uzasadnione), że Szkoci w dużej mierze stworzyli potęgę Wielkiej Brytanii. Przez wielkich wynalazców (Bell z telefonem, Watt z silnikiem parowym, Baird z telewizją), przez ekonomię (Adam Smith, ojciec współczesnej ekonomii), naukę (Maxwell i choćby popularny ostatnio Higgs, kilku astronomów), medycynę (Fleming! I whisky...), po wojsko (SAS, wzór jednostki specjalnej). To wszystko wyszło ze szkockich głów.

I ta dwoistość dała o sobie znać w wynikach.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Jaranek 
Gollum

Posty: 17
Skąd: z internetu
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2014, 10:22   

Matrim napisał/a
konopia napisał/a
w Anglii i Walia jest koło 4,8% Muzułmanów,
w Szkocji 1,4% , dane ze spisu w 2011 roku.



Bo te kilkaset kilometrów na północ dość znacznie ochładza klimat.




Słonecznej Polski jakoś nie zasiedlają za to klimat panujący np. Szwecji zupełnie im nie przeszkadza. Chyba przeceniasz wpływ klimatu.
_________________
made in heaven - inspired in hell
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2014, 11:58   

Matrim napisał/a
Przez wielkich wynalazców (Bell z telefonem, Watt z silnikiem parowym, Baird z telewizją), przez ekonomię (Adam Smith, ojciec współczesnej ekonomii), naukę (Maxwell i choćby popularny ostatnio Higgs, kilku astronomów), medycynę (Fleming! I whisky...), po wojsko (SAS, wzór jednostki specjalnej). To wszystko wyszło ze szkockich głów.

Osobiście uważam, że największym wkładem Szkotów do światowego dziedzictwa je Sean Connery. ;)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
konopia 
Marudny maruda marudzący


Posty: 2032
Skąd: DN36
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2014, 12:15   

nureczka napisał/a
Osobiście uważam, że największym wkładem Szkotów do światowego dziedzictwa je Sean Connery

Który to był za odłączeniem od GB, ale nie przyjechał do Szkocji by promować ta kampanię niepodległościową przed głosowaniem ponieważ przekroczył by limit dni pobytu i musiał by w Szkocji zapłacić podatki. Taki z niego patriota, siedzi w raju podatkowym, zdaje się że na Bahamach.

EDYTA:
Ja się cieszę, że UK się nie rozpada :omg: a wy?
_________________
Powinniśmy szanować poglądy religijne bliźnich, ale tylko w takim sensie i do takiego stopnia,
do jakiego szanujemy czyjeś przekonanie, że jego żona jest piękną kobietą, a dzieci bardzo mądre.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2014, 12:21   

nureczka napisał/a
Osobiście uważam, że największym wkładem Szkotów do światowego dziedzictwa je Sean Connery.


Popieram :omg: :omg: :omg:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2014, 13:56   

konopia napisał/a
Taki z niego patriota,

Oj tam, oj tam! :)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
May 
Toy


Posty: 1258
Skąd: 7 mil od Avalonu
Wysłany: 24 Wrzeœśnia 2014, 22:05   

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, ze cala masa moich znajomych Szkotow-emerytow, mieszkajacych w poludniowo-zachodniej Anglii (i pozbawionych prawa glosu) byla jak najbardziej przeciw odlaczeniu sie od UK. Bali sie, ze ich deportuja na polnoc :wink:
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2014, 01:51   

dalambert napisał/a
Polacy w Szkocji mają się dobrze, a pakistańców i muslimów

Może trochę kultury, albo przynajmniej konsekwencji? Skoro "Polacy", to "Pakistańczycy" i "muzułmanie"; skoro "pakistańcy" i "muslimy", to "Polaczki".
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
m_m 
Sandman

Posty: 1194
Skąd: Polska
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2014, 04:16   

W pełni się zgadzam, muzułmanie ucinają głowy i zamieszczają filmy z egzekucji w internecie. A Pakistańczycy przez kilkadziesiąt lat tworzyli w Angli klub gwałcicieli dziewczynek. Tak, oni mają w powazaniu kulturę, zwłaszcza zachodnią.
_________________
W postach wyrażam własne poglądy i nie pretenduję do tytułu jedynej nieomylnej osoby na tym forum.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2014, 04:21   

Odpowiedź impulsywna, niemądra... ale do przewidzenia (choć spodziewałem się jej raczej w pierwszej kolejności od dalamberta).
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Luc du Lac 
Cynglarz

Posty: 4924
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2014, 09:36   

wczoraj na HBO/pol był program angielskiego komika John Oliver w którym to właśnie się odnosił do referendum (program był realizowany jeszcze przed) - i co mnie przede wszystkim zaskoczyło (a jego rozbawiło) to jednak żenujący poziom debaty w społeczeństwie (w GB) na ten temat.

np. pokał klip/reklama społ. : młoda mama/Szkotka zajmująca się w domu dziećmi
zresztą zamiast opowiadać :
https://www.youtube.com/watch?v=-YkLPxQp_y0 - od ok min 7:40
ale warto obejrzeć cały program ;)

z całym szacunkiem - Anglia zaprzęgła całą machinę propagandową do zatrzymania Szkocji, i zwycięstwo 55:45 ? dla mnie to porażka, która oznacza że za-nie-długo będziemy mieli kolejne referendum

Cytat
Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, ze cala masa moich znajomych Szkotow-emerytow, mieszkajacych w poludniowo-zachodniej Anglii (i pozbawionych prawa glosu) byla jak najbardziej przeciw odlaczeniu sie od UK. Bali sie, ze ich deportuja na polnoc :wink:


i tak właśnie interes całej grupy społecznej przegrywa z interesem jednostki - demokracja :lol:
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 25 Wrzeœśnia 2014, 09:44   

Luc du Lac napisał/a
żenujący poziom debaty w społeczeństwie

Śledziłem tę debatę na bieżąco od miesięcy. Były artykuły w prasie i internecie, debaty polityków, dyskusje w tv i radiu z udziałem osób znanych oraz "szarych zjadaczy chleba".. Poziom był w przeważającej mierze znakomity.
Luc du Lac napisał/a
i tak właśnie interes całej grupy społecznej przegrywa z interesem jednostki - demokracja :lol:

:roll:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group