Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Maturalnie, licencjacko itp.
Autor Wiadomość
Anix 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Listopada 2012, 03:41   

Hmmm... nie bardzo wiedziałam, gdzie się wpasować z moim drobnym problemem, więc zrobię to tutaj. Zaznaczam, że przeszukałam całe forum, żeby nie popełnić wykroczenia.

A teraz do sedna. Aktualnie mam do wykonania pracę zaliczeniową na zajęcia i mamy za zadanie wyszukać 2-3 teksty krytycznoliterackie z jednej dekady (lata '50 LUB '60 LUB '70 LUB '80) na temat jednego ze słynnych autorów i napisać analizę tychże tekstów. Wahałam się między Prusem a Konopnicką, ale koniec końców padło na pana Prusa. Nie bardzo tylko wiem, kim się powinnam sugerować i gdzie najlepiej szukać tych tekstów. Tak, wiem. BUW. Niemniej jednak proszę o pomoc, ponieważ ostro się zamotałam. Mogą to być zarówno opracowania książkowe jak i publikacje w czasopismach.

Będę wdzięczna...
_________________
Rafael Bielecki - moja parodia Pottera
Fanpejdż Rafaela Bieleckiego
 
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 20 Listopada 2012, 11:16   

Nie znam się, to się wypowiem - ja bym zaczął poszukiwania od magazynów literackich na zasadzie przeglądania okładek/spisu treści i dopiero dysponując takimi danymi decydował się na to, kogo mają dotyczyć. I raczej szukałbym w BN, z tego co się orientuję mają większy zasób tekstów z wspomnianego przez Ciebie okresu.
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Anix 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Listopada 2012, 16:31   

Mesiah, sęk w tym, że mamy do wyboru sześciu autorów - Prus, Konopnicka, Wyspiański, Żeromski, Sienkiewicz i Orzeszkowa. Dlatego pomyślałam o Prusie i Konopnickiej. Sądzisz, że jakoś internetowo da się to gdzieś wyszukać? Wiem, że trzeba będzie polatać, ale też nie chciałabym spędzić całego dnia i nic nie znaleźć...
_________________
Rafael Bielecki - moja parodia Pottera
Fanpejdż Rafaela Bieleckiego
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 20 Listopada 2012, 22:58   

Mając pod ręką BUW, BN i BW nie powinnaś narzekać na dostępność... od ręki wszystko ;)

Powinno istnieć coś podobnego do "Współczesnych polskich pisarzy i badaczy literatury" - nie tylko biogramy czy bibliografie podmiotu, ale też przedmiotu. Moment... ktoś to pownie zrobił.

http://pl.wikipedia.org/w...Literackich_PAN

Może to dopomoże:
https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/1403/1/Biblioteka%20-%20Rocznik%2005.pdf

Dokładność aż przesadna ;)

http://katalog.pan.pl/web...new+-access+top
Ta baza z linkowanych w IBL działa. Wyszukuj zaawansowanie, lepsze filtrowanie książek. (Sam "Prus" może nie zadziałać, zatem "Prusa", "Prusowi", "Prusem"... Na szybko sprawdzałem.)

http://alpha.bn.org.pl/
To z Narodowej; znowu zaawansowane potrzebne.

http://herkules.biblpubl.waw.pl/
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Anix 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Listopada 2012, 12:39   

A czy szary śmiertelnik, student UW może zapisać się do IBL? Bo już zgłupiałam kompletnie, patrząc na regulamin tego miejsca. Tylko tam jest jakaś wzmianka o Czytelni, dlatego całkowicie odpadłam...
_________________
Rafael Bielecki - moja parodia Pottera
Fanpejdż Rafaela Bieleckiego
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 21 Listopada 2012, 21:05   

Eeek, miałem na myśli katalogi, których oni naprodukowali od groma i są dostępne albo internetowo, albo w innych bilbiotekach. Możesz ich zameilować wprost zresztą, co i jak możesz zrobić z tym Prusem, jeszcze nie zabijają nawet za głupie pytania, a co dopiero merytoryczne ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Masti92 
Gollum

Posty: 2
Skąd: Mictlan
Wysłany: 30 Grudnia 2012, 13:43   Matura 2013

Witam. Należałoby się najpierw przedstawić, na imię mam Mateusz, mieszkam w okolicach Poznania, mam 20 lat, moja ulubiona książka SF to Przenicowany świat. Przybywam do was z pewną nietypową prośba, mianowicie chciałbym poznać wasze zdanie na temat "Od Juliusza Verne'a do Stanisława Lema - analizując wybrane utwory przedstaw ewolucje powieści science-fiction". Literaturę SF czytam od czasu gdy samodzielnie chwyciłem za pierwsze książki, dlatego wybór tego tematu nie był dla mnie niczym trudnym. Inaczej sprawa ma się z wyborem konkretnych książek, postanowiłem wybrać po jednej książce z wymienionych w temacie autorów i jedną książkę "przekrojową", w przypadku Lema trafiło na "Pokój na Ziemi", z Vearne "Podróż do wnętrza Ziemi", na trzecią książkę wybrałem "Przenicowany świat". Tutaj rodzi się problem, znacie może jakieś dobre fachowe opracowania które dotykają tematu ewolucji SF ?
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
 
 
Witwickies 
Gollum

Posty: 1
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 15:38   Problem

Witam, mam małt problem z prezentacją maturalną...
Mój temat to "Postacie i moce nadprzyrodzone. Omów temat w oparciu o lieraturę fantasy".

Ogólnie mam myśl przedstawienia postaci i mocy nadprzyrodzonych (czyt. magii) jako neutralnej. Za magią z ujęciu negatywnym przemawiać miałoby "Dziedzictwo" Paoliniego. Chodzi tu o czwarty tom, a nie całość cyklu. Argumentem na dobro magii byłaby "Światynia Wichrów" lub "Kamień Łez" Goodkinda (ujęcie magii jako miłości). Argumentem neutralnym byłby "Malowany Człowiek" Bretta (magia ratuje ludzi, ale także otchłańce polują na ich życie).

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie problem z naukowymi opracowaniami do nich... Mógłby ktoś coś polecić...? ;)
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 15:43   

Wydaje mi się, że masz dużo większy problem :wink:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 15:49   

Witwickies, przede wszystkim zajrzyj do Regulaminu forum, czyli tu .
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 22:14   

Paolini na maturze. Idę się powiesić!
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 22:20   

nureczka, nie wiem, czy znajdziesz wolne drzewo :mrgreen:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Chal-Chenet 
cHAL 9000


Posty: 27797
Skąd: P-S
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 22:52   

Swoją drogą wymarzonym wręcz przykładem magii w ujęciu negatywnym byłaby "Uczta Dusz" Celii Friedman. Idealnie się wpasowuje .
_________________
Nobody expects the SPANISH INQUISITION!!!

http://zlapany.blogspot.com/
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 23:07   

nureczka napisał/a
Paolini na maturze. Idę się powiesić!
nie przesadzaj :) Za rok może się okazać, że jednym z maturalnych zadań jest omówienie archetypu skąpca z uwzględnieniem komiksowej wersji "Siostrzeńców Kaczora Donalda" :mrgreen:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
ketyow 
Jim Raynor


Posty: 11344
Skąd: z domu
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 23:39   

Ej, jest już taki wątek.
_________________
http://ketyow.deviantart.com
http://www.biblionetka.pl/
 
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 19 Stycznia 2013, 23:46   

Znaczy, o "Siostrzeńcach Kaczora Donalda"? Czy o "Problemach"? ;P:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Streeter37 
Gollum

Posty: 12
Skąd: Gniezno
Wysłany: 6 Marca 2013, 09:12   matura a science fiction

Mam prośbę i zapytanie zarazem do wszystkich forumowiczów.
Piszę pracę maturalną pod zgrabnym tytułem: "Odzwierciedlenie lęków współczesnego człowieka w literaturze science fiction" i mam problem trochę z doborem odpowiednich książek. Myślałem żeby użyć "Operacja: Dzień wskrzeszenia" "Toyland" "Solaris*- Lema oraz jakieś opowiadanie z tomu "2586 kroków" potrzebuje jeszcze jeną książkę Myślałem o "Miasto na górze" Kira Bułyczowa. Dostał wiadomość ze Dzień wskrzeszenia i miasto na górze nie pasują do końca do tego tematu, gdyż pierwsza to nie jest S-f a druga należy do Antyutopii. Co myślicie o tym i czy mielibyście jakieś pomysły jakie inne książki zamiast tego mógłbym użyć. Potrzebne mi są również jakieś wskazówki do literatury przedmiotu. ogólnie mam kilka ale potrzebne są wywiady, recenzje itp. które mam problem znaleźć nie mówiąc już o opracowaniach. ;/ Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc ze strony forumowiczów!
Z góry wielkie dzięki! :mrgreen:
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 6 Marca 2013, 09:17   

Streeter37, ponieważ umiejętność czytania ze zrozumieniem bardzo się przydaje na maturze, zapraszam do lekturyRegulaminu forum i zastosowania się do zasad tu obowiązujących.
Temat przenoszę do właściwego wątku.
 
 
Streeter37 
Gollum

Posty: 12
Skąd: Gniezno
Wysłany: 6 Marca 2013, 09:21   

bardzo przepraszam ale po prostu nie bardzo wiedziałem gdzie to umieścić i krucho u mnie z czasem w tym momencie. Bardzo przepraszam za to wykroczenie i liczę na wyrozumiałość oraz dziękuję ;)
 
 
Darth_Franek 
Langolier


Posty: 293
Skąd: Dark Avallon (Ciemnogród)
Wysłany: 6 Marca 2013, 10:13   

Dominika Oramus - "O pomieszaniu gatunków. Fantastyka a postmodernizm". Polecam, jako literaturę przedmiotu. Jest o Vonnegucie, o "W drodze", jest o kilku innych sprawach

Ja bym aż tak bardzo nie wnikał, czy "Miasto na górze" jest antyutopią. I z góry zaznaczył, że odcinasz się od "gatunkowania" science-fiction i zajął się kulturowym aspektem zjawiska. Czyli wsadził do worka to, co się sprzedaje-kupuje-czyta, jako science-fiction. Piszesz w LO czy jakiejś innej szkole średniej?

Z innych (kryptoreklama):

http://www.brzeg.com.pl/j...zarowany-olowek

---
Streeter37 napisał/a
Potrzebne mi są również jakieś wskazówki do literatury przedmiotu. ogólnie mam kilka ale potrzebne są wywiady,


Napisz, co masz. Zawsze można wyłapać coś, co się samemu pominęło.

Antologia "Spór o S-F" - za grosze na Allegro. Wybór znakomitych tekstów, w tym też naszych Wielkich.
"Homo Futurus" - Very Graff.
_________________
Nikt nie zna ścieżek gwiazd...
 
 
mesiash 
Sedecimus


Posty: 1855
Skąd: Stolica
Wysłany: 6 Marca 2013, 10:48   

Streeter37, tylko i wyłącznie Dick i jego VR, nigdy nie szukałem opracowań na ten temat, ale na pewno będzie łatwo
_________________
The difference between "space-based clean power station" and "unimaginably powerful orbiting death ray" is mostly semantics and hope. - ponoć Asimov
 
 
Darth_Franek 
Langolier


Posty: 293
Skąd: Dark Avallon (Ciemnogród)
Wysłany: 6 Marca 2013, 10:53   

mesiash napisał/a
tylko i wyłącznie Dick i jego VR, nigdy nie szukałem opracowań na ten temat,


Cały, duży rozdział u Oramusowej :) .
_________________
Nikt nie zna ścieżek gwiazd...
 
 
Streeter37 
Gollum

Posty: 12
Skąd: Gniezno
Wysłany: 6 Marca 2013, 17:35   

z literatury przedmiotu mam do tej pory z. Lekiewicz "filozofia s-f", włąśnie antologie i A.Zgorzelski "fantastyka, utopia,s-f" Myślałem też o użyciu "Mrocznego Zbawiciela" Zambocha jako jedną z ksiązek do podmiotu.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że poloniści mogą nie uznać mojej pracy po wrzuceniu wszystkich gatunków S-f do jednego wora.
Darth_Franek napisał/a
Piszesz w LO czy jakiejś innej szkole średniej?

LO a dokładniej 2LO w Gnieźnie.
 
 
Streeter37 
Gollum

Posty: 12
Skąd: Gniezno
Wysłany: 6 Marca 2013, 20:02   

pytanie VR? co to ;) i tak btw. myślałem o Ja robota Asimova ale mam problem z jakimś lepszym opracowaniem tego tekstu oraz zastanawiam się czy tekst można zaliczyć do literatury współczesnej czy już nie.
:mrgreen:
Mam też pytanie co do dnia wskrzeszenia. Czy jest to książka z działu S-f ?
Jej akcja dzieje się w przyszłości, choć niedalekiej, bo w 2014 roku. Uważam zę pasowałaby do mojego tematu zwłaszcza jako odbicie lęków. a póki co moja wstępna Bibliografia wygląda następująco:


I. Literatura podmiotu:
1. Lem Stanisław, Powrót z gwiazd, dzieła, tom 9, Biblioteka Gazety Wyborczej,
Warszawa 2008, ISBN 978-83-7552-411-6

II. Literatura przedmiotu:
1. Lekiewicz Zdzisław, Filozofia science-fiction, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985, ISBN 83-03-01038-7
2. Zgorzelski Andrzej, fantastyka*utopia*science fiction, PWN, Warszawa 1980, ISBN 83-01-01558-6
3. Antologia, Spór o sf, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1989, ISBN 83-210-0815-1

plus Solaris co do reszty nie wiem czy mogę użyć książek wymienionych wcześniej.
 
 
Darth_Franek 
Langolier


Posty: 293
Skąd: Dark Avallon (Ciemnogród)
Wysłany: 9 Marca 2013, 20:15   

Streeter37 napisał/a
co do reszty nie wiem czy mogę użyć książek wymienionych wcześniej.


Nie rozumiem - czego nie wiesz? Czy ja się zgadzam na to, żebyś skorzystał ze wskazówki? Jeśli o to "lotto", to jak najbardziej :) .

VR to virtual reality. Co do Dicka, odnajdź i skorzystaj z "Boże Inwazje" Lawrence Sutina.

Był gdzieś w necie taki całkiem fajny tekst zaangażowany politycznie w interpretację literatury s-f. Wg niego "Opowieści podręcznej" były atakiem na jakieś prawicowe poglądy. SF a kryzys świata? Coś jakoś tak... W ogóle ostatnio zacząłem zwracać uwagę na to, co mi kiedyś było lotto - na to, co się pisze o światopoglądzie danego twórcy.

Przez ostatnie dni przeglądałem też (i polecam, bo tam o lękach sporo):

http://chomikuj.pl/mirued...,1456587927.pdf

To bardzo fajny szkic, imho odpowiedni do pracy na poziomie maturalnym.
_________________
Nikt nie zna ścieżek gwiazd...
 
 
Streeter37 
Gollum

Posty: 12
Skąd: Gniezno
Wysłany: 10 Marca 2013, 18:29   

Nie byłem pewien czy Operacje dzień wskrzeszenia można uznać za sf.
poprawiona bibliografia,

I. Literatura podmiotu:
1. Lem Stanisław, Powrót z gwiazd, Agora, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7552-411-6
2. Lem Stanisław, Solaris, Agora, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7552-403-1
3. Wells Herbert Georg, Wojna światów, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997,
ISBN: 83-7180-079-7
4. Pilipiuk Andrzej, Operacja Dzień Wskrzeszenia, Fabryka Słów, Lublin 2006, ISBN 978-83-7574-749-2

II. Literatura przedmiotu:
1. Lekiewicz Zdzisław, Filozofia science-fiction, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985, ISBN 83-03-01038-7
2. Zgorzelski Andrzej, fantastyka*utopia*science fiction, PWN, Warszawa 1980, ISBN 83-01-01558-6
3. Antologia, Spór o sf, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1989, ISBN 83-210-0815-1
4. http://pl.shvoong.com/books/science-fiction/1745577-wojna-%C5%9Bwiat%C3%B3w-war-worlds/
5. Handke Ryszard, Ze Stanisławem Lemem na szlakach fantastyki naukowej, WSiP, Warszawa 1991, ISBN 83-02-04591-8
6. Lem Stanisław, Fantastyka i Futurologia, tom 1, Agora, Warszawa 2009,
ISBN 978-83-7552-576-2
7. Wielki Słownik Wyrazów Obcych, PWN, Warszawa 2008, ISBN 978-83-01-14455-5


Jak myślicie nada się? :mrgreen:
 
 
Darth_Franek 
Langolier


Posty: 293
Skąd: Dark Avallon (Ciemnogród)
Wysłany: 10 Marca 2013, 18:58   

Cytat
Jak myślicie nada się?


Oj - to już konsultuj z polonistami :) .

Moim zdaniem za mało literatury "podmiotu" - dodałbym jakieś "Gdzie dawniej śpiewał ptak", poszukałbym w antologiach "Kroki w nieznane" - i tak dalej ;) .
_________________
Nikt nie zna ścieżek gwiazd...
 
 
Streeter37 
Gollum

Posty: 12
Skąd: Gniezno
Wysłany: 11 Marca 2013, 08:53   

Niestety na zaprezentowanie pracy mam 15 min. i omówienie większej ilości tekstów byłoby ciężkie zwłaszczą ze do każdego tekstu powinny być po przynajmnej 3 odnośniki z literatury przedmiotu ;/ moim głównym problem jest to że nie wiem czy Dzień wskrzeszenia to jest s-f czy nie. gdyż akcja dzieje się w przyszłości i bazując na słowiku pwn zgadza się acz polonistka mówiła mi coś innego. i tu mam zagwostka dlatego wolałem spytć na forum co o tym myślicie :D
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 11 Marca 2013, 08:59   

Streeter37 napisał/a
moim głównym problem jest to że nie wiem czy Dzień wskrzeszenia to jest s-f czy nie.

Zapytaj Autora, będziesz miał informację z pierwszej ręki.
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 11 Marca 2013, 16:46   

Streeter37 - akcja się dzieje w post-apokalitycznej przyszłości, a potem bohaterowie podróżują w czasie. Jak to nie jest sf, to Twoja polonistka powinna się przekwalifikować na wuefistkę :wink:

Co do literatury podmiotu, to zamiast "Wojny światów" wziąłbym "Wehikuł czasu". I zamiast któregoś Lema wziąłbym coś podobnego z zagranicznej prozy. Byłoby ci łatwiej nie tylko omawiać teksty (wskazując na trendy i porównując utwory), ale i szybciej (właśnie dzięki porównaniom).
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group