Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Miejsce dla fajnych linków historycznych
Autor Wiadomość
Kalep 
Sky Captain

Posty: 191
Skąd: Polska
Wysłany: 28 Października 2011, 18:06   

Dzięki za info, jakby ktoś miał inne linki, albo tytuły, to prosiłbym o ich podanie, od przybytku głowa nie boli :)
Są dwa powody, które spowodowały moje poszukiwania:
-Zwyczajnie temat mnie zaciekawił. Jakieś pół roku temu obejrzałem program na Viasat History o wikińskiej żegludze (metody nawigacji, walki morskie, konstrukcja okrętów oraz odkrycia geograficzne) i doszło do reakcji łańcuchowej. Wsiąkłem w temat :mrgreen: . Powszechnie uważa się wikingów za bandę durnych, niedomytych barbarzyńców z rogatymi hełmami, a to jest bardzo krzywdzący obraz. Ich kultura stała wbrew pozoru na niezłym poziomie, np.: niektóre ich domostwa miały bieżącą wodę.
-B.A.Urbański, masz rację, związane jest to też z opowiadaniami. Uwierz, wielokrotnie zastanawiałem się, czy nie lepiej zrobić to w bardziej słowiańskiej konwencji, ale wikingowie bardziej pasują mi do koncepcji. Jedno opowiadanie jest już dawno skończone, mam też parę szkiców wstępnych kolejnych tekstów. Nadszedł czas, by poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, ponieważ wszystko powinno być w pełni wiarygodne.
Tak poza tym, mała ilość słowiańskiej fantastyki jest chyba spowodowana tym, że na zachodzie nie ma za bardzo na nią odbiorców (poza Polakami-kolonistami :mrgreen: ), więc tego typu książka zdobyłaby popularność jedynie w Polsce (ewentualnie w Czechach, albo Białorusi). Pewnie dla tego u Sapkowskiego dominują elfy i krasnoludy, a rusałki są tylko elementem pobocznym. Szkoda :(
_________________
"Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem."
Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 29 Października 2011, 09:48   

Mija 400 lat od hołdu ruskiego, jak nic dalamberto dziś będzie pijany w dym.

http://fakty.interia.pl/h...triumfu,1714738
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 29 Października 2011, 11:28   

Kruk Siwy, pijany to ja nie będę, ale jak nasz Wielce szanowny Pan Prezydent dobiera sobie za speca od "doradztwa historycznego" taka postać , jak pan prof. N / specjalista z resztą od 20-lecia/ filoruski interpretator historii, to co tu gadać. Nie ma o kim. Ot "słowa" się cisną i tyle.
Jak może powiedzieć o pierwszym dziesięcioleciu XVII wieku " okres historii o którym nie chcemy pamiętać, bo nam psuje stosunki z Rosją", a co dobre są :?: Pewnie na następna wizytę pod kremlem to na kolanach pójdzie.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Pucek 
Tumitak


Posty: 2659
Skąd: Grochów
Wysłany: 29 Października 2011, 11:56   

Jakby co - to raczej ja się mogłabym uchlać z żalu za stanicą husarską. Bo właśnie ją skasowano. Możliwe, że w ramach poprawiania gdzieś tam czegoś tam.
To właśnie rzeczona stanica organizowała w zeszłym roku rekonstrukcję bitwy pod Kłuszynem, no i w ciagu roku zniknęła z nad Wisły.
_________________
prawdopodobnie najstarsza wiedźma w okolicy.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 29 Października 2011, 13:24   

A niektórym to się wszyskto z Marynią kojarzy. A zauważyć, że przypomniałem b. ciekawe zdarzenie niełaska?
Ja powiem ze wstydem nie pamiętałem o tym fakcie. Owszem zdobycie Moskwy jedno ale klęczenie przed naszym królem to drugie.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 29 Października 2011, 14:28   

dalambert, Tobie to już wszystko z polityką się kojarzy?
Kruk Siwy napisał/a
. A zauważyć, że przypomniałem b. ciekawe zdarzenie niełaska?
Dokładnie. :bravo
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 29 Października 2011, 14:39   

krisu, Przeczytaj to co Kruk zlinkował, przemyśl sobie co pan prof. Nałęcz wygaduje, a potem się mnie czepiaj ;P:
Czyżby nasza historia to apolityczna sielanka miłością naszych sąsiadów przepełniona?
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
fealoce 
Sarah Connor


Posty: 3432
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Października 2011, 17:18   

Pucek napisał/a
Jakby co - to raczej ja się mogłabym uchlać z żalu za stanicą husarską. Bo właśnie ją skasowano. Możliwe, że w ramach poprawiania gdzieś tam czegoś tam.
To właśnie rzeczona stanica organizowała w zeszłym roku rekonstrukcję bitwy pod Kłuszynem, no i w ciagu roku zniknęła z nad Wisły.


Oj, to już oficjalne? Szkoda.
 
 
 
B.A.Urbański 
Komandor Koenig


Posty: 605
Skąd: Wawa
Wysłany: 6 Listopada 2011, 18:22   

Kalep, nie ma za co. Zawsze chętnie pomogę :)
Co do wikingów, to jest to trudny temat, bo pogląd jest taki, że to jacyś tam skandynawowie, a tak serio to jest to bardzo niejednorodna etnicznie grupa. Co więcej występowała nie tylko na północ od nas, ale też na wschodzie i na terenach dzisiejszej Polski. Wszystko zależy jak się ich zdefiniuje. Co rusz pojawiają się informacje, że w takich grupach byli najemnicy z ziem polskich. Kontrowersje dotyczą też Mieszka I w związku z jednym dokumentem.
No i nie doceniasz chyba Słowian i ich mitologii. To jest ciekawy kawałek historii, którą tylko trzeba jedynie ciekawie przedstawić i nawet na zachodzie byłoby OK! Dobrym przykładem są wampiry - słowiański wynalazek, a jaki teraz popularny!
Tylko, że teraz trzeba kupę kasy wydać na marketing i to jest chyba problem słowiańskiej fantasy.
_________________
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.
 
 
Kalep 
Sky Captain

Posty: 191
Skąd: Polska
Wysłany: 6 Listopada 2011, 19:42   

B.A.Urbański napisał/a
No i nie doceniasz chyba Słowian i ich mitologii.


To nie tak, że nie doceniam Słowian, broń mnie przed tym Trygławie! Słowianie mieli naprawdę rozbudowane wierzenia, np. ze wszystkich religii pogańskich w Europie posiadali chyba najlepiej przemyślaną i rozbudowaną demonologie. Cechowały ich też godne pochwały zwyczaje, dajmy na to słynna słowiańska gościnność. Powiedziałbym raczej, iż nie doceniam zachodnich czytelników ;P: W grze Wiedźmin 1 było sporo słowiańskich elementów, a w dwójce je ponoć częściowo zredukowali (choć na 100% nie wiem, jeszcze nie miałem przyjemności osobiście zaznajomić się z produktem, moja wiedza opiera się na zapowiedziach samych twórców) ze względu na zachodnich (zwłaszcza amerykanów) odbiorców.

B.A.Urbański napisał/a
Kalep, (...) Dobrym przykładem są wampiry - słowiański wynalazek, a jaki teraz popularny! (...) .


Tu mnie masz, zapomniałem na śmierć o wąpierzu :mrgreen: Zobacz jednak, ile pozostało słowiańskiej kultury w tym Popularnym wampirze. Rodzimi krwiopijcy przewracają się w trumnach.

B.A.Urbański napisał/a
(...)Tylko, że teraz trzeba kupę kasy wydać na marketing i to jest chyba problem słowiańskiej fantasy.


Z tym nie sposób się nie zgodzić, pieniądz rządzi światem :(
_________________
"Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem."
Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy
 
 
B.A.Urbański 
Komandor Koenig


Posty: 605
Skąd: Wawa
Wysłany: 7 Listopada 2011, 12:45   

Z wampirem, tak samo jak z innymi stworami... wszystko przechodzi ewolucje w wyobraźni pisarzy i artystów. Często również pod wpływem religii np. jinn przed i po islamie, ale też trole, krasnale, zombie itp. itd.
_________________
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.
 
 
Kalep 
Sky Captain

Posty: 191
Skąd: Polska
Wysłany: 7 Listopada 2011, 19:42   

Masz całkowitą rację, tyle, że z innymi istotami nie wyrabia się aż takich głupot (jak te, które mają miejsce w pewnej książce na Z), choć może nadejdzie jakiś wybitny autor, weźmie tego słitaśnego wampirka i przedstawi go w nowym, ciekawym świetle. Coś podobnego do Kronik wampirów, autorka (Anne Rice) uczłowieczała wampira w sposób lepszy od Stephanie M. No i mamy naszego polskiego Regisa, któremu Edzio może jedynie buty pastować. To jednak jest już temat lepszy na inny wątek. W ostatecznym rozrachunku przyznaję się do błędu odnośnie popularności słowiańskich motywów. B.A.Urbański, masz w pełni rację, motyw krwiopijcy jest wielkim sukcesem Słowian. Podbił świat.
Wybaczcie, trochę się rozgadałem nie na temat. :mrgreen:
_________________
"Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem."
Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy
 
 
Kalep 
Sky Captain

Posty: 191
Skąd: Polska
Wysłany: 8 Listopada 2011, 20:43   

Chciałbym zrekompensować moje ostatnie nietematyczne wodolejstwo, więc podaję pewien ciekawy link:
http://www.historycznebitwy.info/index.php
Jest to bardzo fajna strona dotycząca bitew, polecam wszystkim fanom zagadnień wojskowych.

Mam też prośbę (znowu :mrgreen: )
Zna ktoś może jakieś ciekawe strony poświęcone stali damasceńskiej (albo posiadające jakieś konkretne informacje na ten temat)?
_________________
"Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem."
Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Listopada 2011, 07:49   

Kalep, najwięcej Ci powie Krzysztof Panas: panask@o2.pl

To jest mistrz nad mistrze.
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 9 Listopada 2011, 08:14   

Jego syn a mój brat intensywnie udzielał się na konkurencyjnym forum :mrgreen:
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Listopada 2011, 09:42   

Lowenna, koniec świata, coś takiego, jaki ten net jest mały :shock:

BTW, jestem pod wrażeniem :D
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 9 Listopada 2011, 09:46   

Kalep, dzięki - bardzo interesujące Forum zlinkowałeś :!:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
B.A.Urbański 
Komandor Koenig


Posty: 605
Skąd: Wawa
Wysłany: 15 Listopada 2011, 17:02   

Kalep, ciekawa stronka. Fajnie pokazane bitwy i całkiem spoko omówienie. Zapewne się przyda :)
_________________
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.
 
 
Kalep 
Sky Captain

Posty: 191
Skąd: Polska
Wysłany: 15 Listopada 2011, 18:13   

Nie ma sprawy, to ja dziękuję za waszą dotychczasową pomoc, gdy będę miał luksus sporej ilości wolnego czasu zwrócę się do Pana Krzysztofa P., a nie wiem kiedy go doświadczę (wszelkie linki na strony poświęcone stali damasceńskiej nadal mile widziane).

Pytanie trochę na marginesie, wywołane czystą ciekawością: Gdybyście mięli opisać w swojej książce bitwę, to opieralibyście się na jakiejś historycznej (takie rozwiązanie ponoć preferuje AS i Kres)? Bo ja raczej częściowo, resztę bym postarał się porządnie zaplanować, ewentualnie można by spróbować próbnie ją rozegrać na papierze, albo w jakiejś grze strategicznej (np. w którymś z Total War' ów).
_________________
"Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem."
Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 15 Listopada 2011, 18:52   

Osobiście opisywałem bitwy, bitewki i bitewieńki. A metody stosowałem różne. Jednakowoż nawet przy ogólnym wspieraniu się bitwami historycznymi robiłem sobie plan takowej, a nawet częściowo rozgrywałem figurkami.

Edit. Tylko niestety wynik już jest z góry znany... co trochę komplikuje sprawę.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
B.A.Urbański 
Komandor Koenig


Posty: 605
Skąd: Wawa
Wysłany: 15 Listopada 2011, 18:59   

Taka symulacja w jakiejś grze może okazać się przydatna, ale jest sporo zmiennych, które często przy takiej próbie mogą nie wyjść. Są przecież bohaterowie opowieści itp.
Chyba najlepiej rozegrać to w wyobraźni, albo czasami pozwolić, żeby opowieść sama Cię porwała i się opowiedziała. Kiedyś tak zrobiłem - siadłem i zacząłem pisać opis bitwy. To był najlepszy opis starcia jaki kiedykolwiek napisałem i oczywiście było to niezłe przeżycie dla mnie, bo później jej nikomu nie pokazałem. Pewnie leży gdzieś na strychu...
_________________
I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!

B.A. = Bad Attitude
but you can just call me B.A.
 
 
figurant 
Langolier

Posty: 286
Skąd: Szczecin
Wysłany: 18 Stycznia 2012, 02:05   

Niall Ferguson tłumaczy dlaczego państwa europy zdominowały resztę świata.
_________________
Jedzenie zwierząt odegrało kluczową rolę w zniewoleniu kobiet. Od kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie gatunki zwierząt i uprzedmiotowił je ich posiadaniem, stracił szacunek do samic.
 
 
aniol 
Bink


Posty: 1778
Skąd: Kraków/Tomaszow Maz
Wysłany: 3 Lutego 2012, 21:40   

ale fajna historia - polscy pancerniacy zdobyli niemiecki okret

http://konflikty.wp.pl/ka...ml?ticaid=1ddb6
_________________
www.washidojo.republika.pl

dyskusja - w zależności od interlokutora polega na wymianie poglądów, ciosów lub strzałów

nie jestem rasista - nienawidze wszystkich jednakowo
 
 
Zgaga 
Nerwus


Posty: 5716
Skąd: Grochów
Wysłany: 9 Lipca 2012, 14:16   

Oglądam sobie właśnie na Youtubie rosyjski program: Час истины. Polecam, jeśli ktoś rozumie po rosyjsku. Seria programów poświęconych historii: w studiu wypowiadają się utytułowani historycy Rosji. Wielki plus: bardzo wyraźna, piękna wymowa.
_________________
Posiadanie książki jest formą lektury
- J. Pilch
 
 
figurant 
Langolier

Posty: 286
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Wrzeœśnia 2012, 18:21   

Bardzo polecam film o żołnierzach wyklętych
Bardzo dobry jest również film o GL/AL
_________________
Jedzenie zwierząt odegrało kluczową rolę w zniewoleniu kobiet. Od kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie gatunki zwierząt i uprzedmiotowił je ich posiadaniem, stracił szacunek do samic.
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 1 Listopada 2012, 17:30   

Odkryto najstarsze europejskie miasto.
Szkoda tylko, że tak mało wiadomości na temat - później trzeba będzie poszperać w anglojęzycznej prasie.
 
 
 
figurant 
Langolier

Posty: 286
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2 Listopada 2012, 00:14   

Adon Tu jest trochę więcej.
Nie dużo, ale zawsze.
_________________
Jedzenie zwierząt odegrało kluczową rolę w zniewoleniu kobiet. Od kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie gatunki zwierząt i uprzedmiotowił je ich posiadaniem, stracił szacunek do samic.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 4 Listopada 2012, 14:44   

http://downloads.bbc.co.u...21001-1308a.mp3

Ciekawa, długa rozmowa zachodnich intelektualistów o Europie Wschodniej. Można się dowiedzieć, że najweselszym barakiem w socjalistycznym obozie były Węgry, że ta część Europa lubi się określać mianem "Europy Bałtyckiej", że od kwestii polskiej w XIX wieku zaczął się pochód koncepcji państwa narodowego - i że to tak naprawdę jest Europa Środkowa :mrgreen:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Zgaga 
Nerwus


Posty: 5716
Skąd: Grochów
Wysłany: 11 Lutego 2013, 10:03   

Mazowieckie Czasopisma Humanistyczne
_________________
Posiadanie książki jest formą lektury
- J. Pilch
 
 
Nocturn 
Nocturn


Posty: 1591
Skąd: dokąd?
Wysłany: 11 Lutego 2013, 19:29   

Bardzo dobre forum.historycy.org
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group