Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 67 - głosujemy do 12 czerwca

Wybierz dobre opowiadania
Jacek Komuda - Starościc Jazłowiecki
38%
 38%  [ 28 ]
Maciej Musialik - Szyfrem do mnie mów
11%
 11%  [ 8 ]
Rafał M. Markowski - Supermarket twoich marzeń
9%
 9%  [ 7 ]
Dawid Juraszek - Mroczna Bezdeń
20%
 20%  [ 15 ]
Ela Graf - Miłość ci wszystko wypaczy
19%
 19%  [ 14 ]
Głosowań: 33
Wszystkich Głosów: 72

Autor Wiadomość
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 28 Maj 2011, 14:34   

Numer nie jest zły. Natomiast wybijają się - co chyba nie jest jakąś niespodzianką - mistrzowie, których opowieści pochłania się jednym tchem. Nowy (anty?)bohater Komudy przekonał mnie do siebie, a i heros Juraszka to postać, o której z chęcią bym się dowiedział więcej (Australia :!: :twisted: ;P: ). Słowem, a nawet trzema: punkty będą dwa.
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 4 Czerwca 2011, 08:25   

Starościc Jazłowiecki i Szyfrem do mnie mów dostają ode mnie punkty, bo według mnie zasługują :) Jeżeli chodzi o pozostałe teksty, to:

Supermarket twoich marzeń - pomysł nie najgorszy, ale według mnie źle zrealizowany. Za długie opowiadanie jak na "chłopak poszedł do sklepu i coś sobie wybrał". Świat ma potencjał, ale chyba można go było pokazać z innej, bardziej interesującej strony.

Mroczna Bezdeń
- na pewno lepiej mi się czyta teksty Dawida od tych oryginalnych o Conanie, co nie zmienia faktu, że nadal nie lubię tego typu opowieści i nic na to nie poradzę.

Miłość ci wszystko wypaczy - ciekawy, rozbudowany początek, a potem nagle tekst leci kurcgalopkiem ku skleconemu naprędce zakończeniu, jakby się limit znaków kończył.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:02   

Cytat
WitchmaMroczna Bezdeń - na pewno lepiej mi się czyta teksty Dawida od tych oryginalnych o Conanie,
Kurde bele (jak mawiał Lobo) ma Gustaw szczególne szczęście do Mocnych Porównań. Jak nie Hrabal, to przynajmniej R.E.Howard... :wink:
Generalnie - każdy ma prawo do własnego zdania, jeden lubi ogórki drugi... itd. zatem przyjmuję do wiadomości oryginalne zdanie Witchmy i szanuję je. Zresztą to zdajś odprysk jej niechęci do Conanowskiego Canonu fantasy, niż uwielbienie dla Gustawa (nawet punktu wiedźma nie przyznała :twisted: ) ale za bardzo kocham Conany, bym miał bez komentarza pozostawić.
Jesli istnieje coś takiego jak "obiektywne wartości literackie", to Howard i jego Conan są żałos ną pulpą, z prostackimi bohaterami, prostackimi przygodami, żenująco licho napisane.
Jeśli istnieje cos takiego jak "obiektywne wartości literackie" to pewnie Najlepszym pisarzem Świata jest Steven King.
Stosownie do "obiektywnych wartości literackich" Lovecraft to nudny, powtarzający się, ograniczony stylem grafoman.

Formalnie nie znoszę Stevena Kinga, uwielbiam zaś Lovecrafta i Howardowskie opowieści o Conanie.
c.b.d.o.

PS
Agi - jakby co, to tym razem pisząc o conanowskim kanonie (a nawet szerzej o Howardzie) piszę o czymś, co znam na wyrywki.

PPS
Już kiedyś pisałem, mam znajomego, który uważa, że saga "Dragonlance" jest lepsza od "Władcy Pierścieni". Wolno mu, to wolny kraj, w końcu :twisted:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:14   

RaV_Gluchowski, ale tak w zasadzie to o co Ci chodzi?
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Nina Wum 
King Kong


Posty: 840
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:17   

A ja sądzę, RaV, że wbrew deklaracjom ciężko Ci przychodzi zaakceptować cudze - skrajnie odmienne od własnego - zdanie. :wink:
_________________
www.ninawum.com
A tu moja biżuteria: https://www.etsy.com/shop...rty?ref=si_shop
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:17   

RaV_Gluchowski, jesteś niereformowalny.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:32   

Witchma, żeby się działo :twisted:
Onegdaj czytałem wpis Siwego Kruka ubolewający, ze za mało jest kłótni literackich na forum, i że, generalnie, za cicho tu jest. No to co jakiś czas prowokuję :D
Ale, na Tsathogguę, no harm intended ! To tylko dla paddierżenia razgawora !

Nino, pewnie, że trudno mi zakceptować inne zdanie innych, chacha ! To oczywista oczywistość. Zauważ, że wiele (to eufemizm) osób tak ma.
A za Lovecrafta i momentami (własnie Conan) Howarda idę w bój niczym Wiedźmin2 !

Matrim - dwa słowa - Cthulhu fhtagn ! :mrgreen:

pozdrawiam wszystkich serdecznie !!!
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:41   

RaV_Gluchowski napisał/a
Onegdaj czytałem wpis Siwego Kruka ubolewający, ze za mało jest kłótni literackich na forum, i że, generalnie, za cicho tu jest.

Ale kłótnia literacka nie polega, zdaje się, na wymianie zdań typu:
Cytat
-Nie podoba mi się X i nic na to nie poradzę.
- Nie znasz się i nie masz racji, bo X jest świetny.


Kłótnie dotyczące gustów, guścików (z pominięciem, zapewne, Gustawów) są sztuką dla sztuki i niczemu dobremu nie służą.

A w ogóle, to:
RaV_Gluchowski napisał/a
Matrim - dwa słowa - Cthulhu fhtagn ! :mrgreen:

Czy Ty mnie przypadkiem nie obrażasz? Bo jeśli tak, to ja Ci mogę "trzy słowa" zaserwować :twisted:
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:42   

Zrób mu jak Conan swoim nieprzyjacioły.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 12:56   

Cytat
Zrób mu jak Conan swoim nieprzyjacioły.


I to będzie moje pośmiertne zwycięstwo :lol:

Matrim od czasu Gombrowiczowskiego "Słowackiego, który wielkim poeta był" (akurat uważam, że był) unikam Oczywistości. Jeden lubi ogórki.... A że w Obronie mych faworytów nie waham się czasami Atakować ???? Signum temporis i skutki pobytu w Strefie Zamerykanizowanej :mrgreen:

PS. A zauważ, że częściej się zaperzam, broniąc mych Idoli, niż np atakując nielubianych przeze mnie pisarzy. jak nie lubię jednego z drugim to staram się gryźć język.

PPS
Cthulhu fhtagn oznacza mniej więcej to, co Kruk proponuje Tobie w stosunku do mnie, ale w miejsce Akcji Bezpośredniej występują mamrotania i inwokacje do Wielkich Przedwiecznych :twisted:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Nina Wum 
King Kong


Posty: 840
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 14:36   

RaV rzecze:
Cytat
Zauważ, że wiele (to eufemizm) osób tak ma.


Owszem. Miałam tak około dziesięciu lat temu. Tylko, że jak już się człowiek z tego mojsizmu (od: moje zdanie jest mojsze) wydobędzie, to nagle tam, gdzie było jeno:
"mióód!" i "bleee", rozkwita sto nieznanych wcześniej barw. ;P:
_________________
www.ninawum.com
A tu moja biżuteria: https://www.etsy.com/shop...rty?ref=si_shop
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 15:40   

Nina Wum, Jam z krótkich spodenek wciąż nie wyrósł, to i pohukuję :) Aczkolwiek trochę wbrew powyższemu zdaniu, jak i Twemu o mnie, nie jest tak, że "moje jest mojsze" - to uproszczenie. W skrócie rzecz ujmując rozdzielam Indywidualne Prawo do Własnej Opinii (nikt mnie nie zmusi do pokochania Stevena Kinga), do szacunku dla osiągnięc i wpływu Autorów, którzy osobiście mi nie odpowiadają.
Słabości prozy Howarda są tak widoczne i. literacko rzecz ujmując, oczywiste, ze większą odwaga jest bronienie go, choćby i z powołaniem na argument z Autorytetu (patrzcie, jak Jego wpływ jest istotny), niż atakowanie (prostak, kliszowiec, grafoman, że o rasiście :) i faszyście nie wspomnę).

Powtórzę mój ulubiony argument z żywego osobnika - "Drgonlance" jest lepsze od "Włądcy Pierścieni". Wolno tak uważać ? Wolno. Aż się prosi o komentarz ??? Aż się prosi.

PS.
A na trzecią nóżkę...czytałem jakieś opowiadanie kiedyś, reklamowane jako "w stylu Stevena Kinga" czy cuś tak. No i oczywiście napisałem, że od tego socrealistycznego gniotoroba znacznie to polskie opowiadanie lepsze... :shock: Ale się terazx wstydzę tej ostrości sformułowań :mrgreen:

z wyrazami szacunku :)
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 15:47   

RaV_Gluchowski, reasumując (i popraw mnie, jeśli się mylę) przypiąłeś się do tego, że bardziej mi się podobają... a gwoli ścisłości "lepiej mi się czytają" teksty Dawida od Howarda? Jak rozumiem jest to według Ciebie świętokradztwo, bluźnierstwo i hańba w jednym? Dawno nikt mnie tak nie rozbawił :lol:

I proszę zacytuj fragment, w którym umniejszam rolę, jaką odegrała proza Howarda w historii literatury fantastycznej.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 15:51   

Między nami RaV: uważam, że podpadasz, krytykując rzeczy oczywiste, które tutaj są, jakie są. Ruszając święte krowy, możesz doczekać się, że ktoś nowomianowany spuści na Cię z krzyża zieloną maź ;)

Jeśli zaś chodzi o porównania do Howarda (btw. pewnie niedługo będą porównywać do Platona) to robiłem kiedyś "badania" i wyobraź se, że krytycy, porównywacze etc. odnośnie Howarda... nic Howarda nie czytali.

Dlatego ja sugeruję: nic na serio, wszystko na luzie. Proszę Cię więc, nie bierz na serio mojego komentarza odnośnie Twej wypowiedzi, które poniżej zacytuję:


RaV_Gluchowski napisał/a

Dawid Juraszek - Mroczna Bezdeń

Z Dawidem Juraszkiem to jako czytelnik mam problem, bo czuję się przez niego robiony w bambuka (że tak napiszę).



A ja czytając Cairena sądzę, iż miecz jego drewniany a przyrodzenie plastikowe.

Nie wiem, czy tą wypowiedzią choć trochę zszedł Ci z ust grymas niesmaku, powstały ze względu na Twoje doświadczenie z lektury.

Jeszcze raz: nic na serio, wszystko na luzie ;)
ALE: Broń Boże, nie wyluzowywać pośladów - nie w tym kontekście! :D
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Nina Wum 
King Kong


Posty: 840
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 15:56   

(walczy, zapiera się w sobie)

Mr Morgenstern. Jak wyraz niesmaku może zejść z ust wypowiedzią?
Używa tej wypowiedzi zamiast nóżek, czy jak?

(jednak nie wytrzymała.)
_________________
www.ninawum.com
A tu moja biżuteria: https://www.etsy.com/shop...rty?ref=si_shop
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 16:20   

Moi drodzy !!
Ależ zasadniczo konieczne jest w życiu poczucie humoru i duzy dystans do wszystkiego !
Witchma - jeśli spokojnie przeczytasz wszystkie moje wpisy, zauważysz, że w Żadnym się do Ciebie niegrzecznie nie odnoszę ! Wyraziłem tylko swe uwielbienie dla Howarda, znając opinie o tym, jak bardzo to on słabym pisarzem był. Z całą świadomością ich warsztatowych niedoskonałości - opowiadania o Conanie to jedno z najsilnieszjych mych przeżyć w światach fantasy.

Asumpt do pisania dało mi tylko szczególne "szczęście" Gustawa do literackich porównań, onegdaj bowiem przekomarzaliśmy się z dyskutantami na forum naokoło porównania Jego prozy do Hrabala, stąd i tą razą nie wytrzymałem :mrgreen: , ale, napiszę po raz trzeci NO HARM INTENDED !!!

pozdrawiam wszystkich :wink:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 6 Czerwca 2011, 19:13   

MrMorgenstern napisał/a
Między nami RaV: uważam, że podpadasz, krytykując rzeczy oczywiste, które tutaj są, jakie są. Ruszając święte krowy, możesz doczekać się, że ktoś nowomianowany spuści na Cię z krzyża zieloną maź ;)

Podziwiam takt i kulturę wypowiedzi.
Noż czysty Wersal.
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 07:59   

Wsio taki nie sposób nie zauważyć, ze Gustaw swą twórczością elektryzuje :mrgreen: Co i rusz jakieś literackie spory naokoło wybuchają - to chyba z punktu widzenia Autora stan wielce pożadany - najgorzej, jak żadnych emocji u Czytelników pisanie nie wzbudza. A tu są i napastnicy i Obrońcy Świętej Wiary :wink:
Są jeszcze obrońcy innych spraw - np. amerykanskiej fantastyki lat 20tychi 30 tych :twisted: też gotowi w imię Zasad na Bój Ostateczny.
Byleśmy tylko z usmiechem "walczyli" i szacunkiem wzajemnym (ale tylko dla osób ! - groteskowe poglądy estetyczne nie zasługują na szacunek a na Zbombardowanie Miażdżącą Argumentacją - MOJE JEST MOJSZE :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pozdrawiam wszystkich
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:03   

Podsumowując: proza Gustawa jest intrygująca, proza Lovecrafta jest nudna.

Gdybyśmy tak w ferworze walki nie zauważyli, to ankieta kończy się za 5 dni, natomiast tutaj dyskusja ostra, a głosów i opinii na temat numeru jakoś mniej.
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:10   

No nie.... Matrimie patrz i podziwiaj, jak się nie daję sprowokować ;P: Jakbym już dawno nie był zagłosował, to bym się wstydził nieco offtopowego (ale nie do końca, bo w tle jest cały czas Mroczna Bezdeń ) japowania, a tak to się nie wstydzę, tylko sobie żartuję.

Nie, no nie..... CTHULHU FHTAGN !!!!!! :mrgreen: (z półobrotu)
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:18   

Ja już dawno się przekonałem że kultowość wielu dzieł/autorów wynika w dużej mierze z racji pierwszeństawa nie zaś jakości. Lovecrafta z pewnością coś, kiedyś, gdzieś czytałe choć nie kojarzę. Nie mniej przyglądając się różnorakim opiniom nabieram przekonania, że to strata czasu który można poświęcić na coś bardziej interesującego.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:25   

MrMorgenstern napisał/a
wyobraź se, że krytycy, porównywacze etc. odnośnie Howarda... nic Howarda nie czytali.


Spieszę wyjaśnić (bo może winnam była to zrobić wcześniej), że czytałam większość opowiadań Howarda.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:39   

RaV_Gluchowski napisał/a
Matrimie patrz i podziwiaj, jak się nie daję sprowokować ;P:


Patrzę i podziwiam, ale czuję w kościach, że niedługo mi będzie dane.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:39   

Jużbym se dał spokój ale Fidel udowadnia moją tezę, o którą się onegdaj spierałem z Matrimem - subiektywna ocena powtórzona sto razy zmienia się w "fakt". Dlatego człowiek przekonany do swoich racji nie może bez komentarza pozostawić pewnych stwierdzeń.

Nie analizując twóczości Old Genta - bo SFFiH nr 67 to nie jest na to dobre miejsce - jeśli pewny jesteś tożsamości swego gustu z, jak ostatnio to Xana4 - no to uwierz w jego stwierdzenie że Lovecraft jest nudny.
Jeśli lubisz sam sprawdzać, co i jak - daj sobie szansę. Przeczytaj i potem miej własne zdanie.

PS
Tylko jak zakrzyczysz w trakcie seansu "The Thing" Carpentera - to genialne i niespotykane, to wiedz, że z tyłu głowy powinno Ci mocno świecić światełko z napisem "Lovecraft" !

PPS
Matrimie....wykrakałeś :lol: :lol: :lol:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:47   

RaV_Gluchowski, ja zasadniczo nie przepadam za czymś co jest przerażające i przestrasza oraz przeraża (szczególnie kiepski mam kołek od niewiary wtedy) i jeśli na dodatek słyszę od kilku osób (wśród których jest np. Kruk, osoba której gust jest dla mnie dość jasną wskazówką), że to nudne, to zwyczajnie szkoda mi czasu.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 08:59   

It's up to You - jasno przynajmniej powiedziane. Jak nie lubisz okreslonego gatunku, no to faktycznie nie ma sensu się przemagać - jak ktoś nie rozumie muzyki klasycznej, to puszczanie mu na okrągło Beethovena i powtarzanie, jaki to wielki kompozytor, jest niecelowe.
Tyle, ze od tego Beethoven wcale mniejszym kompozytorem się nie stanie :wink:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 09:07   

Z drugiej strony większym też nie 8)
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37515
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 09:57   

RaV_Gluchowski, oczywiście, jeśli kto nie lubi disco polo to puszczanie mu Shazy na okrągło...
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 10:24   

Teza, jakoby literatura fantastyczna była literaturą drugorzędną, "gorszą", jest świetnie ugruntowana w świadomości społecznej, ale nie spoidziewałem się jej na forum Science Fiction, Fantasy i Horror :wink:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Czerwca 2011, 10:44   

RaV_Gluchowski, ja nie wiem gdzie Ty widzisz tę tezę tutaj :shock:

Juraszek, Graf, Komuda.
I chciałam jeszcze napisać że jak nie przepadam za chińskimi historiami (głównie główny bohater mnie wnerwia), tak inne teksty GGG uwielbiam :) Mruganie okiem do czytelnika w najnowszym opowiadaniu - miodzio ^^
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group