Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt: kino DOMowe
Autor Wiadomość
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 9 Lutego 2011, 12:51   

nureczka napisał/a
drzewa powyżej 3 lat i tak wyciąć nie można bez zgody władz odnośnych


Ale jak się hrabek oprze, to przypadkiem się może ta sekwoja majgnąć ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 9 Lutego 2011, 12:56   

nureczka napisał/a
bo drzewa powyżej 3 lat i tak wyciąć nie można bez zgody władz odnośnych,
a to nie jest tak, że to zależy od obwodu a nie od wieku?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jedenastka 
Rasowa Kicia

Posty: 5036
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 9 Lutego 2011, 12:58   

Zależy też podobno od tego czy drzewo jest owocowe, czy nie.
_________________
11
 
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 9 Lutego 2011, 13:01   

Owocowe można ciąć kiedy się chce.

Wszystkie inne, jeśli mają ponad 5 lat (a nie 3, chyba), mierzy się na wysokości 130cm i wtedy płaci od centymetra obwodu określoną cenę, zależną od gatunku.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 9 Lutego 2011, 13:05   

Ustawa o ochronie przyrody:
Cytat
Art. 83. 1. (9) Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym, do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
2. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
2a. (10) Zezwolenie na usunięcie drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
2b. (11) Niewyrażenie stanowiska w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu zezwolenia, o którym mowa w ust. 2a, przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska uznaje się za uzgodnienie zezwolenia.
2c. (12) Organ właściwy do wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w obrębie zadrzewień gatunków chronionych.
3. Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
4. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości;
2) tytuł prawny władania nieruchomością;
3) nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
4) obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
5) przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
6) przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
7) wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;
8) (13) rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.
5. Wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
6. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do drzew lub krzewów:
1) w lasach;
2) owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
3) na plantacjach drzew i krzewów;
4) (14) których wiek nie przekracza 10 lat;
5) usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
6) (uchylony);
7) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
8) które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
9) stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
10) usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.


Od obwodu pnia zależy opłata za usunięcie drzewa:

Cytat
Art. 85. 1. Opłatę za usunięcie drzew ustala się na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa.
2. Stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać za jeden centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm:
1) 270 zł(15) - przy obwodzie do 25 cm;
2) 410 zł(16) - przy obwodzie od 26 do 50 cm;
3) 640 zł(17) - przy obwodzie od 51 do 100 cm;
4) 1.000 zł(18) - przy obwodzie od 101 do 200 cm;
5) 1.500 zł(19) - przy obwodzie od 201 do 300 cm;
6) 2.100 zł(20) - przy obwodzie od 301 do 500 cm;
7) 2.700 zł(21) - przy obwodzie od 501 do 700 cm;
8) 3.500 zł(22) - przy obwodzie powyżej 700 cm.
3. Jeżeli drzewo rozwidla się na wysokości poniżej 130 cm, każdy pień traktuje się jako odrębne drzewo.
4. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia:
1) stawki dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew,
2) współczynniki różnicujące stawki w zależności od obwodu pnia
- kierując się zróżnicowanymi kosztami produkcji poszczególnych rodzajów i gatunków drzew oraz wielkościami przyrostu obwodu pni drzew.
5. Stawkę za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami ustala się w wysokości 200 zł(23).
6. Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów z terenu uzdrowisk, obszaru ochrony uzdrowiskowej, terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz terenów zieleni są o 100 % wyższe od opłat ustalonych na podstawie stawek, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i ust. 5.
7. Stawki, o których mowa w ust. 2, ust. 4 pkt 1 i ust. 5, podlegają z dniem 1 stycznia każdego roku waloryzacji o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej.
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Lutego 2011, 13:31   

Diaboł zazwyczaj tkwi w szczegółach. Kto powie czy mirabelka jest drzewem owocowym czy ozdobnym? W mojej gminie jest chronionym cennym przyrodniczo okazem dendroflory ozdobnej, natomiast w gminie sąsiedniej jest to nędzne drzewko owocowe zaśmiecające zgniłymi owocami chodniki i trawniki. Skutkiem tego tam się wycina, a u mnie hołubi :twisted:
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Lutego 2011, 14:04   

Mirabelka czy ałycza?

A iglaków nie lubię, awersję mam. Na świerki zwłaszcza. Toleruję sosny i cisy.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 9 Lutego 2011, 14:38   

Matrim napisał/a
Owocowe można ciąć kiedy się chce.

Sekwoja jednakoż nie jest owocowa ;)
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Lutego 2011, 14:57   

Martva napisał/a
Mirabelka czy ałycza?
Mirabelka, po zastanowieniu i pogooglaniu zdecydowanie mirabelka.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Lutego 2011, 15:50   

ale Rafale, tu chofdzi o to, ze trzy tysiące lat, jakieś tamtejsze barany będą zadzierały paszczęki, zeby podziwiać co zasadziłem! A nie tam jakies gałązki. :twisted:
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Jedenastka 
Rasowa Kicia

Posty: 5036
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 9 Lutego 2011, 16:07   

Rafał napisał/a
Skutkiem tego tam się wycina, a u mnie hołubi :twisted:

:bravo :mrgreen:
_________________
11
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 9 Lutego 2011, 16:14   

:D

Zasadź ich więcej, zasadź je w gwiazdę, ichni Daniken będzie miał o czym pisać :mrgreen:
 
 
Jedenastka 
Rasowa Kicia

Posty: 5036
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 11 Lutego 2011, 08:34   

Krzewy liściaste i iglaki w klimacie lekko zimowym



_________________
11
 
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 15 Lutego 2011, 15:05   

hrabek, kupię coś sensownego w temacie kina domowego za jakieś 2 koła? Czy lepiej dać sobie spokój z tymi pieniędzmi i odłożyć na coś lepszego?
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 15 Lutego 2011, 15:09   

Ale co potrzebujesz? Tylko kolumny, czy kolumny plus amplituner plus jeszcze odtwarzacz, a najlepiej jakby i telewizor się w tej cenie zmieścił? :)

No i gdzie to ma stać? W pokoju w mieszkaniu, w małej sypialni czy w wielkim mieszkaniu? Podaj orientacyjnie wielkość pomieszczenia.
_________________
5 zdań na temat
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 15 Lutego 2011, 15:22   

Parę minut na Ceneo dało mi następujące rezultaty. Oczywiście jest tego cała masa, a to tylko przykłady, ale na pewno w dwóch tysiącach się zmieścisz:

Komplet Yamaha (ampli + Blu-Ray) + kolumny Prism Audio (nie znam firmy)
http://www.ceneo.pl/9353310

Zestaw Harman (ampli + DVD) z kolumnami Koda:
http://www.ceneo.pl/10559812

Amplituner Harman, bez DVD (za to wyższy model amplitunera) i kolumny Jamo, które sobie bardzo cenię:
http://www.ceneo.pl/10631609s
_________________
5 zdań na temat
 
 
Rafał 
.

Posty: 14552
Skąd: Że: Znowu:
Wysłany: 16 Lutego 2011, 08:42   

hrabek, dzięki bardzo, za dużo tego jest, żeby samemu wybrać coś sensownego, jeśli z opisu rozumie się niewiele bo istotnych parametrów nie widać. Na pewno skorzystam z twojego polecenia. Thx.
A sprzęt (kolumny + amplituner + odtwarzacz) będzie pracował w wydzielonej części salonu, na obszarze "roboczym" ok.20 m2 coś w kształcie 4x5 m.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Lutego 2011, 09:30   

Do 20m pokoju nie trzeba rzeczywiście jakichś wypasionych kolumn, bo jak ci się dźwięk zacznie rozbijać po ścianach to i tak nie będziesz tego słyszał. Dobrej jakości kolumny o niekoniecznie wielkiej mocy spokojnie dadzą radę.
Może zauważyłeś, że zestawy, które podałem nie posiadają subwoofera. Niestety on dość znacznie podnosi cenę zestawu. Oczywiście można go dokupić w każdej chwili i nie musi być nawet tej samej firmy, ale trzeba się liczyć z wydatkiem około 500zł.
Jeśli to ma być zestaw przede wszystkim do oglądania filmów, to głośnik basowy jest bardzo przydatny. Do muzyki niekoniecznie, zależy czego słuchasz. Mi się akurat sprawdza, ale ja jestem technomułem ;)

Polecanki wklejone na pewno będą ok, ale jak chcesz, mogę poszukać jeszcze trochę. O, np. tu masz brandowane przez Denona głośniki (z subwooferem w komplecie) w zestawie z ampli i odtwarzaczem:
http://www.ceneo.pl/9349132

A apropo odtwarzacza DVD. Jeśli nie chcesz kupować Blu-Ray, to moim osobistym zdaniem na odtwarzacz DVD nie ma co wydawać majątku. Wybierz Mantę i na pewno ci się sprawdzi. Czyta wszystkie formaty, nie ma blokady regionalnej, działa na tyle prosto, że spokojnie ci wystarczy do wszystkiego. A odtwarzacze brandowane przez producentów kina domowego są co prawda ładne i się lepiej prezentują na półce, ale możliwości wcale większych nie mają, a nierzadko wręcz gorsze.

Tu np. ten sam zestaw co powyżej, tylko bez odtwarzacza:
http://www.ceneo.pl/9048764

Dokupujesz do tego DVD Manty i jesteś 200 pe-el-enów do przodu. Moim zdaniem nie warto przepłacać.
Jeśli chcesz Blu-Ray, to tu ci nie pomogę, bo nie znam się na odtwarzaczach. Ostatnio czytałem o testach odtwarzaczy BR 3 lata temu.

Zestawy, które ci do tej pory podawałem dają ci możliwość podpięcia także innych sprzętów i to w dość dużej liczbie. Czyli np. oprócz odtwarzacza DVD, możesz do głośników podpiąć konsolę, komputer, itd. Jeśli natomiast interesuje cię tylko kino domowe, to może lepiej kupić sobie zestaw all-in-one? Oszczędzasz wtedy na amplitunerze, kupując specjalnie przygotowany odtwarzacz z wbudowanym wzmacniaczem. Rozbudować się tego nie da (albo da, ale w bardzo ograniczonym zakresie), ale jeśli rozbudowa cię nie interesuje, to może coś takiego będzie lepsze? Na pewno wygląda lepiej niż takie typowe kolumny o wielkości i wyglądzie trumny na małe dziecko. Np. taki Samsung:
http://www.ceneo.pl/6163277s

Co prawda mocno podejrzewam, że Subwoofer daje bardzo plastikowy dźwięk, sądząc po wyglądzie, ale za to ma wbudowany odtwarzacz Blu-Ray.

Albo takie Sony:
http://www.ceneo.pl/3110649s

Ten już wygląda całkiem nieźle.

Tu link do strony w Ceneo, możesz popatrzeć sobie na inne modele:
http://www.ceneo.pl/Zesta...567P5-33339.htm
Yamaha, która wyświetla się na samym dole wygląda najlepiej i teoretycznie tylko nieco przekracza twój budżet, ale jak się przyjrzałem, to okazuje się, że odtwarzanie Blu-Ray to ściema i wcale nie odtwarza, bo to tylko amplituner. Więc odtwarzacz trzeba by dokupić.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 16 Lutego 2011, 09:47   

Generalnie bez subwoofera nie ma co kupować kina domowego. To on nadaje głębię dźwiękom. Warto też kupić Blu-Raya, bo ta zabawka czyta większość formatów, czyli nie ma kłopotów jak masz coś zapisane na komputerze i chcesz odtworzyć na telewizorku.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Lutego 2011, 09:58   

Akurat do odtwarzania zawartości komputera Blu-Ray się moim zdaniem nie nadaje, bo wymaga nieustannego nagrywania filmów na płyty, a to zajmuje czas. A jeszcze do tego pójdzie się z taką nagraną płytą do odtwarzacza, a żona powie:
- Znowu komedia romantyczna? Nie masz jakiegoś horroru?
No pewnie, że masz. W komputerze, więc trzeba drugą płytę nagrać.

W takim przypadku na pewno o wiele lepiej sprawdzi się odtwarzacz HD z wbudowanym (bądź nie) dyskiem. Ja używam czegoś takiego do odtwarzania filmów ściągniętych z sieci - podpięty na USB dysk ma dużą pojemność, zawartość jest dostępna natychmiast. Odtwarza praktycznie wszystkie formaty do Full HD włącznie, oczywiście z napisami, dźwiękiem DTS.

Co do subwoofera w kinie domowym, to popieram, szczególnie w przedziale cenowym wskazanym przez Rafała. Kiedyś linkowałem w tym wątku kolumny, o których marzę. Podejrzewam, że w ich przypadku subwoofer nie byłby już potrzebny, ale to oczywiście inna półka cenowa.
_________________
5 zdań na temat
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21971
Skąd: Szmulki
Wysłany: 16 Lutego 2011, 10:49   

hrabek, mówię o sytuacji gdy masz tych płyt dużo. Różnych. Dla mnie to był kłopot. Obecnie już nim nie jest.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Lutego 2011, 14:54   

hrabek napisał/a
do odtwarzania zawartości komputera Blu-Ray się moim zdaniem nie nadaje, bo wymaga nieustannego nagrywania filmów na płyty


Są odtwarzacze, które obsługują transmisję strumieniową z kompa, np. przez wi-fi, i nic nie trzeba nagrywać :P
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16 Lutego 2011, 15:10   

Ale wtedy ja bym nazwał coś takiego odtwarzaczem sieciowym z wbudowanym czytnikiem Blu-Ray :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Ziemniak 
Agent dołu


Posty: 5980
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Lutego 2011, 22:20   

Są jeszcze odtwarzacze BR z gniazdem USB, też nic nie trzeba nagrywać :twisted:
_________________
Starzejesz się gdy odgłosy, które wydawałeś kiedyś w trakcie seksu wydajesz obecnie wstając z łóżka
 
 
 
Jedenastka 
Rasowa Kicia

Posty: 5036
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 17 Marca 2011, 06:56   

savikol napisał/a
Iglaste nie są złe. Zielone całe rok, nic nie trzeba grabić. Do tego zwykłe choinki rosną w ekspresowym tempie, dziesięć lat i masz solidne drzewo.

Pod tym względem podobają mi się świerki serbskie.

_________________
11
 
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Marca 2011, 10:57   

Tak myślę czy nie założyć tematu o ogrodach, niby jest blog elam, ale to jednak blog, masa ludzi ignoruje blogi z zasady. A przecież nie będę tu hrabkowi pisać o tym jak bardzo nienawidzę świerków. Chyba ;P:
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Jedenastka 
Rasowa Kicia

Posty: 5036
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Wysłany: 17 Marca 2011, 11:41   

Ciekawe, czy hrabek lubi świerki :mrgreen:
_________________
11
 
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 17 Marca 2011, 11:45   

Lubię, bo nie trzeba liści grabić ;)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group