Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Istvan Vizvary
Autor Wiadomość
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 30 Listopada 2010, 21:47   Istvan Vizvary

Okazało się, że na forum bryka sobie od jakiegoś czasu autor z najnowszego numeru SFFiH.
Tak skutecznie brykał, że wygrał już nawet edycję szortową :)
Ukrywał się w cieniu, ale dzisiaj się wydało :)

Drogi autorze, proszę się ujawnić i przedstawić grzecznie.
Zapraszam do objęcia swojego wątku :)

edit: na zabrakło
Ostatnio zmieniony przez xan4 30 Listopada 2010, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 30 Listopada 2010, 22:15   

Brawa :bravo A teraz do spowiedzi. :twisted:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 30 Listopada 2010, 22:20   

No i widzisz lakeholmen, dopadli Cię! :mrgreen:
Przeczytałam Twoje opowiadanie i zastanawiam się, czy je zrozumiałam.
Chodzi mi o związek tytułu z treścią.
Czy Bóg, tak jak hel opuścił ziemię, ponieważ ludzie go nie rozumieją?
Cytat
Praktycznie cały hel, który mógł pierwotne istnieć na Ziemi, nie mogąc związać się z żadnym innym pierwiastkiem, jako bardzo lekki opuścił atmosferę Ziemi.


Opowiadanie w warstwie fabularnej interesujące, chociaż nie jest to lektura z gatunku "lekkich, łatwych i przyjemnych", językowo też nie mam nic do zarzucenia.
Stawiasz przed czytelnikiem pytania o najistotniejsze kwestie, o nasz stosunek do siebie, do innych, do wieczności.
Naprawdę mocna rzecz.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 30 Listopada 2010, 22:41   

To może i ja rozwinę swoją opinię.

Zgadzam się z Agi, językowo ok, konstrukcja, fabuła też, czyta się płynnie, dobrze leci, chociaż zazgrzytał mi sam początek, z telefonem.
Temat wziąłeś sobie bardzo duży na tapetę, rozmowa z Bogiem i to na poważnie, bo przypuszczam, że to jest jednak na poważnie. Jak dla mnie tylko się prześlizgnąłeś przez niego, ale rozumiem, że w takiej formie chyba się nie da inaczej. I to mnie najbardziej zabolało w tym opowiadaniu. Na dodatek poruszasz tak wiele problemów, że możesz każdemu z nich poświęcić tylko malutki fragment tekstu. A chciałoby się poczytać o tym więcej, bo masz dobrze przemyślenia.
Styl lekki, przyjazny czytelnikowi, tutaj pochwała :)
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 1 Grudnia 2010, 11:15   

Witam się i dziękuję za ciepłe przyjęcie :)

Agi:
Jeśli chodzi o związek tytułu "Hel, mój ulubiony pierwiastek" z treścią, to nie wiem czy mam coś do powiedzenia oprócz "To kwestia jednego z bohaterów, która całkiem trafnie go charakteryzuje i chyba nieźle pasuje na oryginalny tytuł", ale skoro można go (jak widać) interpretować, to tym lepiej...

xan4:
Tak naprawdę, to jak pisałem to, to myślałem, że będzie o wiele dłuższe, ale z jakiegoś powodu pozostałem przy opowiadaniu. Na szczęście minęło już tyle czasu od napisania opowiadania, że byłem już w stanie podejść do niego jako czytelnik, a nie autor i mogłem wyrobić sobi swoje zdanie o tym, o czym ono jest. ale jest to chyba jeszcze bardziej ekshibicjonistyczne, niż samo opowiadanie. Na razie zatem powstrzymam się od napisania swojej interpretacji, póki nie poznam cudzych i nie upewnię się, że na pewno kogoś interesuje, jaka jest ta moja :) :)
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
Aisling 
Frodo Baggins


Posty: 130
Skąd: Archiwum X
Wysłany: 1 Grudnia 2010, 16:33   

lakeholmen
Myślałeś kiedyś o napisaniu ciągu dalszego z tym samym bohaterem? Jeśli nie, to obiecaj chociaż, że się zastanowisz.
Ciekawi mnie jak by sobie radził w innej konfiguracji :)
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 1 Grudnia 2010, 21:53   

Aisling napisał/a
lakeholmen
Myślałeś kiedyś o napisaniu ciągu dalszego z tym samym bohaterem? Jeśli nie, to obiecaj chociaż, że się zastanowisz.
Ciekawi mnie jak by sobie radził w innej konfiguracji :)


Ale to chyba musiałoby być w konwencji snu albo innego marzenia/symulacji, bo chyba jedyne, czego zdecydowanie nie można zmienić w tym opowiadaniu to otwarte zakończenie...
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
Aisling 
Frodo Baggins


Posty: 130
Skąd: Archiwum X
Wysłany: 1 Grudnia 2010, 22:01   

lakeholmen napisał/a
Aisling napisał/a
lakeholmen
Myślałeś kiedyś o napisaniu ciągu dalszego z tym samym bohaterem? Jeśli nie, to obiecaj chociaż, że się zastanowisz.
Ciekawi mnie jak by sobie radził w innej konfiguracji :)


Ale to chyba musiałoby być w konwencji snu albo innego marzenia/symulacji, bo chyba jedyne, czego zdecydowanie nie można zmienić w tym opowiadaniu to otwarte zakończenie...


Tak.
Na pewno.
Myślałam raczej nad kontynuacją, która nie nawiązywałaby bezpośrednio do historii tu opisanej.
Ale może pośrednio?...
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 2 Grudnia 2010, 15:57   

Nie wiem czy cały ten Tomasz ma wystarczająco charakterystyczne cechy, żeby "sequel" odróżniał się od jakiegoś innego opowiadania ;)
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
Aisling 
Frodo Baggins


Posty: 130
Skąd: Archiwum X
Wysłany: 2 Grudnia 2010, 18:09   

Ma spory potencjał, żeby się rozwinąć....
Jest ufny, ale nie naiwny, raczej rozumiem to jako otwartość na nowe doświadczenie. Zauważyłam, że nie myśli schematami a to już dużo... ;)
 
 
eLAN 
Alien


Posty: 353
Skąd: Polska
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 22:16   

Przeczytałem z przyjemnością i chociaż nie wciągnęło mnie jakoś ekstremalnie, to mimo wszystko mam pozytywne odczucia :) i mogę jedynie poprzeć poprzedników - dobry, lekki styl i takie tam.

Co do treści, to przemyślenia może niezbyt dla mnie odkrywcze czy nowatorskie, z pewnością jednak warte chwili uwagi. Moją uwagę zwrócił jedynie jeden szczegół - Maurycy - Bóg nie mógł być Bogiem, jeśli podążyć jego własnym rozumowaniem. "nie mogę łamać praw logiki i fizyki" - jakoś tak to ujął, w każdym razie chodzi mi o to, że ten Pan Maurycy musiał się gdzieś urodzić, mieć bliskich, dorosnąć, kupić ubrania, telefon i tak dalej i tak dalej, chociaż oczywiście i to można wyjaśnić na parę sposobów :)

No i wyraźna aluzja do ukrzyżowania, czy tak? Biedny, niewinny Maurycy zabity przez agresywnych dresów, padł bez słowa skargi i tak dalej :) .
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 22:22   

Również z przyjemnością przeczytałem, ale widzę kilka niedociągnięć. Moim zdaniem trochę język trzeba poprawić. Kandydat do punktu.
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 22:55   

Dziękuję za czytanie :)

Sporo frajdy sprawia widzieć, jakie wątpliwości i zastrzeżenia budzi w czytelnikach opowiadanie. Zgaduję, że w ten sposób objawia się różne rozumienie wiary, dlatego jedni zauważają brak pytań, inni brak odpowiedzi, a jeszcze inni zastanawiają się, czy Maurycy mógł być naprawdę Bogiem. Mam wrażenie, że właśnie o to chodzi, ale może jeszcze o coś więcej..

Chyba jeszcze bardziej, niż nad rodowodem Maurycego można zastanawiać się nad pochodzeniem (wiarygodnością?) draba z ostatnich rozdziałów. Maurycy mógł w sumie rosnąć te swoje ileś lat, ale drab? ;)

Z niedociągnięciami języka to niestety racja - jest nad czym pracować...
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 23:07   

lakeholmen napisał/a
Zgaduję, że w ten sposób objawia się różne rozumienie wiary, dlatego jedni zauważają brak pytań, inni brak odpowiedzi, a jeszcze inni zastanawiają się, czy Maurycy mógł być naprawdę Bogiem.

A Credo pamiętasz? :D
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 23:12   

Ja to mogę pamiętać, ale czy ten Tomasz pamięta? Albo czy w ogóle zna :) Wprawdzie ma na ilustracji moją twarz, ale to niekoniecznie coś znaczy ;) Chyba :)
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 23:14   

Wiem, ale odnoszę wrażenie, że dużo z Siebie dałeś Tomaszowi. Oczywiście mogę się mylić. :wink:
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 23:20   

Prawdopodobnie zachowywałbym się podobnie, jak on :) , to bardzo możliwe... Nie wiem wprawdzie jak by wyglądała moja ostateczna decyzja, ale chyba to nie o to tak naprawdę chodzi.
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 23:23   

Wiem :D
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 6 Grudnia 2010, 23:28   

Z drugiej strony, chyba tylko ten ostatni rozdział usprawiedliwia opublikowanie tego opowiadania właśnie w czasopismie publikującym fantastykę ;) [może nie powinienem tego mówić na głos, ale zawsze przecież mogę użyć opcji EDIT][chyba]
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
baranek 
Wróbel galaktyki


Posty: 5606
Skąd: Toruń
Wysłany: 8 Grudnia 2010, 12:41   

podobało mi się. po prostu.
_________________
Życie, ku*wa, jest nowelą.

"Pisze się po to, żeby było napisane" - Zygmunt Kałużyński
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 8 Grudnia 2010, 12:47   

lakeholmen, o widzę tygryska, skądś znam tego tygryska ;P:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 8 Grudnia 2010, 12:49   

baranek: cieszę się bardzo :) :)

shenra: :) to miłe, że miałaś okazję poznać :) mam gdzieś też myszkę miki, ale to już świeży nabytek. Polowałem na nią od napisania opowiadania:

http://picasaweb.google.c...104164377640738

chociaż to raczej średnie zdjęcie... na wiosnę postaram się o lepsze :)
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 24 Stycznia 2011, 10:01   

Gratuluję "piórka" za MASAKRĘ :) :bravo
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 24 Stycznia 2011, 22:46   

Dziękuję,dziękuję :) Szkoda tylko, że musiałem wyciąć kilka pomysłów, z których byłem całkiem zadowolony, ale może kiedys przyjdzie pora na wersję reżyserską ;)

W każdym razie dobrze, że można dać za pomocą prostego opowiadania upust temu, co w każdej bardziej rzeczywistej formie byłoby już karalne ;)
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
RaV_Gluchowski 
Luke Skywalker


Posty: 224
Skąd: Tychy
Wysłany: 27 Kwietnia 2011, 10:00   

Mam zasadę, by Autorom, których opowiadania spodobały mi się, podziękować na ich wątkach, a jako że dopiero teraz trafiłem na "Hel", stąd spóźnione w stosunku do ogółu oklaski :bravo .
Nie jest łatwo napisać fantastyki "religijnej" (że tak ją określę), bez popadania w religianctwo, ew. tzw katoostentację (mój ulubiony elfi generał El galad - Wierny Syn Kościoła :wink: ) częste w dzisiejszych czasach choroby w polskiej fantastyce. "Hel" tymczasem umiejętnie dotyka Najważniejszych Kwestii, pozwalając czytelnikowi na zastanowienie i próbę samodzielnego pomyślenia.
Bardzo mi się podobało - :bravo jeszcze raz i spóźniony PUNKT

pozdrawiam

PS
W przeciwieństwie do niektórych czytelników nie spodziewałem się po Autorze odpowiedzi na Pytania - nie byłby wtedy on Autorem, a.... Bogiem ? (ew. red. Terlikowskim z Frondy) :wink:
_________________
Cthulhu fhtagn !
 
 
terebka 
Filippon


Posty: 3843
Skąd: Nowogródek Pomorski
Wysłany: 6 Maj 2011, 13:10   

lakeholmen się nie chwali, pewnie zajęty pisaniem i dopieszczaniem opowiadania. Tak czy inaczej szczere gratulacje obecności wśród wybrańców FANTASTYKA.PL :D :bravo :bravo :bravo
_________________
SZORTAL
Szortal Na Wynos - Wydanie Specjalne
 
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 6 Maj 2011, 13:13   

lakeholmen, :D :bravo
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
lakeholmen 
Bard absurdu


Posty: 689
Skąd: Zasypane
Wysłany: 6 Maj 2011, 13:18   

Dziękuję za dalsze czytanie "Helu...", jak i za ciepłe słowa :) Zobaczymy, jak te eliminacje potoczą. Nie będę udawał, że plebiscyty są tym, co lubię najbardziej :)
_________________
Dzieła różne: opowiadania, eseje i wszystko inne
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 6 Maj 2011, 13:20   

lakeholmen, gratuluję i trzymam kciuki za powodzenie. :)
 
 
shenra 
Wielki Kosmiczny Chomik Naczelna Biskupa


Posty: 24980
Skąd: z Nikąd
Wysłany: 7 Maj 2011, 07:46   

lakeholmen, :wink: a teraz nie daj się im :mrgreen:
_________________
Chomikowo obłędnie, lekko neurotycznie w granicach perwersji. "Niuplać dzyndzla" :D specially for smert :D
Przesiądź się!
Przegubowy kotecek!
chomik w świecie
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group