Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Thorgal
Autor Wiadomość
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 12 Listopada 2005, 13:21   Thorgal

Lubicie Thorgala?Mnie coś ostatnio naszło, żeby sobie przypomnieć jego losy, jako, ze kontakt z tym komiksem miałam dawno, dawno temu niewinnym dziewczęciem będąc...no i okazało się, ze cykl poważnie się rozrósł i czekają nas jeszcze 2 tomy i finał.
Lubię "Thorgala" bo mam do niego sentyment.Thorgal był pierwszym facetem, który złamał mi serce. :wink: No wiecie...szczenięca miłośc itd a on taki wierny tej swojej Aaricii... :wink: No bo jak tu sie nie zakochać w takim przystojnym, walecznym, odważnym, czułym, kochającym, wiernym mężczyźnie... :wink:
Poza samym Thorgalem zachwycił mnie oczywiście temat komiksu,postaci i rysunek, który jest po prostu piękny!
A co Wy sądzicie o tym komiksie?
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 12 Listopada 2005, 14:46   

Najukochańszy komiks dzieciństwa!

Ulubiona postać (poza Thorgalem) to Kriss de Valnor, wredna, cudownie zła i zaborcza kobieta...

Kumpel podprowadził mi Strażniczkę Kluczy i nie oddał (a miałam w twardej oprawie, wydanie ekskluzywne niemal!) widać jak wielką namiętnością pałał mój rocznik do tego tytułu...
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Listopada 2005, 14:54   

Nie tylko twój rocznik, sam mam na półce cały komplet wydany przez Egmont. Ale lepiej, żeby to juz skończyli, bo każda historia zbyt długo opowiadana traci na wartości...
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 12 Listopada 2005, 15:39   

NURS napisał/a
Nie tylko twój rocznik, sam mam na półce cały komplet wydany przez Egmont. Ale lepiej, żeby to juz skończyli, bo każda historia zbyt długo opowiadana traci na wartości...


Amen. Ostatniego albumu już nie kupiłam. Przejrzałam w Empiku, ale -- że tak powiem -- nie zaiskrzyło pomiedzy nami...

Tak wogóle, jakie części lubicie najbardziej?

Ja, co łatwe do przewidzenia, Krainę Qua i wszystko co następuje, aż do efektywnego końca... Czyli family reunion" na szczycie. (Który nam pokazuje że zarówno ojciec jak i syn mieli podobne gusta co do kobiet...)
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 12 Listopada 2005, 16:30   

Najbardziej to lubię pierwsze tomy patrząc chronologicznie choć zaczynalam czytać od 7 "Gwiezdne dziecko" a potem co znalazlam w bibliotece...bardzo nie po kolei niestety to było. :cry:
Teraz sobie odświeżyłam wszystkie tomy i uważam, ze najlepsze to:
"Zdradzona czarodziejka"
"Czarna galera"
"Ponad krainą cieni"
"Łucznicy"
"Kraina Qa"
"Oczy Tanatlooca"
"Miasto zaginionego boga"
"Władca gór"

Osobiście wole jak Thorgal samotnie wyrusza na swe przygody, niż gdy ciąga za sobą całą rodzinkę...no ale czasem nie było mocnych. :wink:
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 12 Listopada 2005, 16:42   

A, jeszcze podobała mi sie "Wilczyca". Klimacik mroczniejszy niż zwykle... Bohater osaczony... A scena porodu 8)
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
Chris R. 
Tom Bombadil


Posty: 35
Skąd: Racoon City
Wysłany: 12 Listopada 2005, 16:48   

Pamiętam jak pierwsze plansze pokazywały się w "Relaxie". Każdego nowego numeru oczekiwałem z niecierpliwością. Szkoda, że pozbyłem się archiwalnych numerów. Do tej pory tylko nie wiem czemu przestał się ukazywać... "Thorgal", komiks mojej młodości.
 
 
 
Angelus 
Han Solo


Posty: 804
Skąd: z Germanii
Wysłany: 12 Listopada 2005, 23:25   

Hmmm...widzę, ze to nie tylko komiks mojej młodości... :wink: Znaczy, ze wszyscy jesteśmy z podobnych roczników? :wink:
_________________
Nie wylewaj wacpan piwa.:)
 
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 12 Listopada 2005, 23:29   

Być może. Ja Thorgala zacząłem w Relax'ach. Potem był KAW, Orbita, teraz Egmont. Mam wszystkie numery, a nawet jeden po niemiecku (korona Ogotoaia - mogę odstąpić po niewygórowanej cenie). Najlepszy album to Łucznicy: PIĘĆ KUL !!! W ogóle te numery z historią z QA, Thanatlociem, Ogotaiem są THE BEST.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 13 Listopada 2005, 12:47   

Podobnie, jak Czarny, "Thorgala" czytałam w Relaxie, potem w albumach KAWu, potem z Egmonta. Leżą w księgozbiorze, kupuję raczej prawem serii niż z entuzjazmu. Zobojętniałam, bo historia się ciągnie i ciągnie. Najbardziej lubię pierwszy i drugi album, jeszcze wydane przez KAW.
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
mayu 
Jaskier


Posty: 78
Skąd: Łódź
Wysłany: 13 Listopada 2005, 14:22   

Miałem jeden numer Relaxu, na dodatek bez okładki, nie wiem jak się dostał w moje rece. Był tam fragment jak Thorgal zdobywa pierścienie hmm Kogoś ;) (pierwszy strażnik, duzy olbrzym, drugi karzeł), jak na początku walczy z łancuchami przykuty do skały...Wracałem do tego nie raz.

Pózniej oczywiscie "Zdradzona czarodziejka", ale z perspektywy czasu im dalej w cykl tym bardziej to wszystko w dziwny sposób fantastyczne. Do mnie najbardziej przemawiały te opowieści z krainy wikingów, żelazo, krew, śnieg i Asgaard. Troche żałuję, ża całość poszła w stronę "Krainy Qa".

Tak samo jak Margot - dla mnie najlepsze są dwa pierwsze albumy KAW'u.
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 13 Listopada 2005, 19:52   

Mi też nie podoba się science-fictionowy epizod w Thorgalu. Przed nim wszystko było prostsze. Chociaż z drugiej strony z ostatnich albumów doskonały był motyw z Shaiganem Bezlitosnym.
Ulubiony album: "Łucznicy".
 
 
draken 
Sky Captain


Posty: 184
Skąd: psu z gardła wyjęty
Wysłany: 15 Listopada 2005, 12:49   

Kończy się Thorgal... i dobrze
Ja też zaczynałem od Relaxu, potem KAW, Orbita, na te z Korony nie było mnie stać
na wymiane wszystkiego na egmont też mnie nie stać
ulubione?
Zdradzona czarodziejka, Władca gór, Alinoe, cykl Qa
 
 
Harkonnen2 
Jaskier


Posty: 62
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: 15 Listopada 2005, 15:26   

Dla mnie Thorgal powinien był się zakończyć na "Wilczycy" To był dla mnie genialny tom, zaraz obok dającego koszmarnie po mózgu "Władcy gór" (Co ja się nie nakombinowałem, żeby to wszystko do kupy poskładać :P ) Pozostałe tomy już do mnie nie trafiają, zarówno fabularnie jak i pod względem kreski. Do tej pory właściwie tak sobie myślę, że z samej "Wilczycy" można by zrobić genialny film. Akcja poprowadzona świetnie i masakryczny klimat. :) Zasadniczo pierwszego thorgala czytałem jeszcze z KAW ("Zdradzona czarodziejka") więc chyba jestem młodszy albo bardziej zapóźniony, bo cała reszta już tylko z Orbity ;)
_________________
...ale może ja się nie znam...
Falkon
Karate, Kobudo i inne
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 15 Listopada 2005, 17:08   

Ja też czytałem wszystkie Thorgale, zaczynałem od Relaxu. Najlepszy komiks na polskim rynku. Rozczarowała mnie tylko seria Rosińskiego "Skarga ziem utraconych",którą czytałem czekając na nowe odcinki Thorgala. Płytka jakaś ta opowieść była.
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 15 Listopada 2005, 17:17   

"Skarga..." miała jedną wadę dla mnie: za bardzo operowała ogólnikami. Nawet tajemnica nie była wcale "tajemnicza";)

Postacie też średnio wyraziste. Niby były i działały, ale jakoś tak... Bez psychologii. Co nie razi w amerykańskich produkcyjniakach ze stajni DC czy Marvela, boli przy sadze fantasy i to narysowanej z takim polotem.

Właściwie to kreska Rosińskiego byłą jedynym powodem dla którego kupiłam tom drugi (trzeci przegapiłam) i czwarty. A teraz jest ciąg dalszy. Z rysownikiem Metabaronów, nomen omen...

Ale Szninkiel... Ach, dzieckiem będąc (14 latek, może mniej) czytałam z wypiekami na twarzy... Gdy rodziców nie było w domu i dorwałam się do szafy :mrgreen: Bo ta jedna scena... Che, che.
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 15 Listopada 2005, 17:47   

To jest tego więcej jak cztery tomy? To straszne.
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 15 Listopada 2005, 18:11   

A jest. Teraz lecą prequele, cykl p.t. "Rycerze Łaski". Rysunki Delaby. Mniej dynamiki niż u Rosińskiego, chociaż bardziej wypracowane -- takie odrobione do najmiejszego szczegółu.
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 15 Listopada 2005, 19:21   

Ariah napisał/a

Ale Szninkiel... Ach, dzieckiem będąc (14 latek, może mniej) czytałam z wypiekami na twarzy... Gdy rodziców nie było w domu i dorwałam się do szafy :mrgreen: Bo ta jedna scena... Che, che.


Właściwie to nawet dwie :)
W kolorze to już nie to samo.
 
 
tobiasz 
Gollum

Posty: 21
Wysłany: 16 Listopada 2005, 20:50   

Thorgal to dla mnie rozrywka,ale i duża szkoła życia.
Ten komiks zachwycił mnie pomysłem ,ale ciekawą warstwa psychologiczną niekiedy będącą w tle,a nieraz wrecz dominujaca w komiksie.
Przykładem jest odcinek"klatka"
Thorgal urzekł mnie swoją prawościa,która jest wartością ponad czasową :D . :bravo
_________________
Był las,nie było nas,nie bedzie nas,będzie las
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 8 Grudnia 2005, 00:40   

Jeśli jest jakiś komiks zasługujący na miano kultowego, to jest nim napewno Thorgal!
Chyba nie ma nikogo, kto interesuje się komiksem i nie słyszal o tej postaci. I wszyskie opiije są zbliżone: świetny komiks, z kolejnymi odcinkami coraz gorszy, dobrze że się kończy, choć troche szkoda .:cry: I łza się w oku kręci.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale mam dziwne wrażenie że, Thorgal po raz pierwszy pojawił się na stronach Świata Młodych? Oczywiście potem, a może w tym samym czasie pojawia się w Relax-ie, gdzie publikowano takze inny komiks rysowany przez Rosińskiego "Najdalsza Podróż"
bodajze.
Najlepszy album?
Naprawdę trudno wybrać ( mówię o tych wczesnych :) ). Ale chyba "Władca Gór".
Co do innych serii ( Yans itd.) to jakos nie wciągają.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 8 Grudnia 2005, 17:36   

Najpierw pojawił się w Relaxie. O Swiecie Młodych nic mi nie wiadomo.Raczej go tam nie było nigdy.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 8 Grudnia 2005, 17:57   

Coś mi się widzi że nie masz racji.
Ale bez badań "archeologicznych" sporu nie rozstrzygniemy. Pamięć niestety zawodną jest.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Czarny 
GrimMod

Posty: 5363
Skąd: IŁAWA
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 16:46   

Coś mi się widzi, że ma rację. Nigdy nie widziałem Thorgala w ŚM, a widziałem ich nieprzebrane ilości. Dla sprawiedliwości dodam, że jednak nie wszystkie i mogę się mylić, choć prawdopodobieństwo tego jest pomijalnie małe :mrgreen:
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 11 Grudnia 2005, 18:00   

Oryginalnie Thorgal a konkretnie Zdradzona czarodziejka został narysowany dla Relaxu.Gdzieś o tym czytałem, teraz nie pamiętam gdzie. W zamyśle nie miał to być tak długi cykl. Sequele i prequele pojawiły się potem, wraz z rosnącą popularnością komiksu.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 11 Grudnia 2005, 21:07   

krisu napisał/a
Oryginalnie Thorgal a konkretnie Zdradzona czarodziejka został narysowany dla Relaxu.


?? :shock: :shock: Wiem o Tintin'ie, ale Relax? :shock:
PS. Wie Ktoś coś na temat, 30-tego albumu?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 16:54   

Zdecydowanie Thorgala w Swiecie Mlodych nie bylo. Wystarczy poszukac na portalach komiksowych, nie trzeba badań archeo :)
 
 
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 10 Maj 2006, 10:58   

Thorgal ?

Zaczynałem przygodę z nim jako dzieciak, a po dziś dzień czekam na kolejne albumy.
Jako człowiek dorosły musze przyznać że stawiam jego twórcom wyższe wymagania, bo ze smutkiem stwierdzam ze w niektórych zeszytach za mało szczegółów dotyczących geografii, uzbrojenia i postaci. Gdyby Van Hamme bardziej pogrzebał w podręcznikach historii byłoby lepiej.

Upadek Brek Zaritha – na pierwszej stronie albumu jest obraz twierdzy i siedziby Króla Brek Zarith. Architektura tej niestety fikcyjnej budowli jest tak piękna, że zawsze muszę zatrzymać na dłużej wzrok na jej kształtach.
Czasami futurystyczne pomysły Van Hamma są zadziwiające – np. miedziane lustra palące łodzie Skandynawów, balonowe statki powietrzne budowane przez południowoamerykańskie ludy - to wszystko nadaje niezwykłości tamtemu światu
Thorgal odniósł olbrzymi sukces nie tylko we Francji czy Belgii ale i w Kanadzie.
Nawet ambientowa grupa Deep Forest nagrała płytę inspirowaną życiem Thorgala – a to już coś znaczy.
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 10 Maj 2006, 12:05   

Ariah napisał/a
Ale Szninkiel... Ach, dzieckiem będąc (14 latek, może mniej) czytałam z wypiekami na twarzy... Gdy rodziców nie było w domu i dorwałam się do szafy Bo ta jedna scena... Che, che.

He, he, mi rodzice po prostu usunęli parę stron.
DO głównego motywu wracając - w sumie jest to kilka opowieści rozbitych na rozdziały + albumy wprowadzające.
Wprowadzenia to "Gwiezdne dziecko" i "Aaricia".
Dalej całoś tworzą "Zdradzona czaordziejka"+"Wyspa...".
Potem mamy epizod w krainie Aran, a potem wydarzenia związane z kluczem do innego świata.
Następnie przerywnik w postaci Alinoe, a od Łuczników zaczyna się kilkutomowa saga o podróży za ocean.
Dalej mamy Wilczycę i Władcę Gór. I na tym można by przestać, bo wszystko dalej to ciągnięcie na siłę martwego konia.
Szczególnie idiotyczny błąd logiczny w Arachneii. Wyspa odcięta od stuleci od świata, a tu pojawia się Thorgal i wszyscy rozumieją swe języki. Uff... Szkoda gadać.
Ostatni odcinek to już kompialcja Łuczników+pomysłów z innych albumów.

A poza tym niestety szlachetnośc Thorgala jest momentami tak szlachetna, że jest niemal oberszlachetna. Miejscami przesłodzony. Podobnie było w Yansie, który był też oberszlachetny i full of wzniosłych ideałów.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Łowca L.A.2020 
Frodo Baggins


Posty: 113
Skąd: Los Angeles
Wysłany: 10 Maj 2006, 13:46   

Zgodzę się z Toba Henryk co do pewnych mankamentów.

"Barbarzyńca" - uważam że pomysł w sferze obrazu Bizancjum niestety został zmarnowany.
W latach 800-900n.e. Cesarstwo Wschodnorzymskie kwitło pod względem gospodarczym, kulturowym i demograficznym. Mieszance ulegały pozostałości po kulturze Zachodniego Rzymu, oraz nowinki z Persji Indii i Arabii. Nie widać w komiksie tej różnorodności, bogactwa, i mody z jednej przyczyny -autorzy nie sięgali do książek historycznych, ba nawet na strony www robione przez hobbystów.

Żołnierze Wschodni w zbrojach o tej samej stylistyce co pancerze legionistów z czasów Tyberiusza? -uzbrojenie ewoluowało.
Wnętrze Pałacu zarządcy prowincji,- gdzie ważyły się losy rodziny Thorgala- winno być pełne majestatycznych posągów, i tonąć od barw perskiego zdobnictwa. To reprezentacja państwa i Cesarza gdzie załatwia się sprawy wpływające na losy Imperium. Zamiast tego mamy "salonik gościnny" z "gołymi" ścianami?.
Ochrona zarządcy? - śmieszna: w tamtym regionie gdzie pamięć o zamachach i truciznach ciągle była żywa panowała dewiza: "Bez złota i zawodowych przybocznych jesteś niczym", tym bardziej że rywalizacja pomiędzy ówczesnymi milionerami o urzędy była zaciekła.
Nie oddano tamtejszych realiów jak należy.

Z martwym koniem to przesada, wierzę ze wyjdzie jeszcze kilka wspaniałych albumów.
_________________
Nie lękajcie się śmierci, to tylko przejście do piekła.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group