Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady pisowni internetowej
Autor Wiadomość
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 20 Sierpnia 2009, 13:16   Zasady pisowni internetowej

Cytat
PISOWNIA INTERNETOWA

Można wskazać wiele ortograficznych osobliwości wyróżniających teksty internetowe z ogółu tekstów pisanych. Niemal wszystkie występowały wcześniej, np. w poezji, lecz w komunikacji internetowej pojawiły się w nowej funkcji i w szerszej skali. Najważniejszym powodem stosowania przez internautów niżej wymienionych środków wyrazu jest chęć przekazania emocji za pomocą pisma. We wszystkich podanych tutaj przykładach zachowano pisownię oryginalną.

1. Zwielokrotnienie znaków interpunkcyjnych

Powtarzanie znaków interpunkcyjnych – np. A ja jestem taki samotny!!!!!!!!!!!!!!!! – ma funkcję ekspresywną. Spotykane jest często w pogawędkach, ale nawet tam powinno być stosowane z umiarem, gdyż może zostać odebrane jako rażąca maniera. W tekstach bardziej oficjalnych (np. strony internetowe instytucji, oficjalna korespondencja, wypowiedzi w grupach dyskusyjnych) należy tego zwyczaju unikać.

2. Zwielokrotnienie liter

Powtarzanie liter – np. Witajjjjjjjj Allllllllllll (powitanie kogoś, kto wystąpił pod pseudonimem Al) – również jest wyrazem emocji i stanowi graficzny ekwiwalent przedłużenia dźwięku, np. w okrzyku. Powtarzać można litery w różnych miejscach wyrazu, osiągając w ten sposób różnorakie efekty (liczba powtórzeń też nie jest obojętna). Podobnie jak powtarzanie znaków interpunkcyjnych i ten środek wyrazu ma zastosowanie głównie w pogawędkach.

3. Stosowanie wersalików

Internetowa zasada mówi, że wielkie litery oznaczają krzyk, ale narusza się ją dość często, zwłaszcza w pogawędkach, np. CZY WIDZIAL KTOS DZISIAJ MIKOLAJA? SZUKAM GO OD SWIAT. Internauci, którzy się tego dopuszczają, zdradzają swoje niedostateczne wyrobienie komunikacyjne, narażając się na krytykę rozmówców, szczególnie w komunikacji korespondencyjnej (w forach i grupach dyskusyjnych).

4. Niestosowanie wielkich liter

Niestosowanie wielkich liter wbrew zasadom ortografii – np. hej ludzie czy jest ktoś z łomży i ostrołęki i okolic? – można uznać za dopuszczalne w konwersacjach, ale już w korespondencji elektronicznej (w tym w postach forów i grup dyskusyjnych) jest naganne. Na stronach internetowych zasady ortografii dotyczące wielkich i małych liter też powinny być przestrzegane.

5. Użycie znaku podkreślenia

Znaku podkreślenia używa się czasem zamiast spacji – tam, gdzie z przyczyn technicznych nie można jej wstawić. Jest to też zalecany w niektórych redakcjach netykiety sposób wyróżniania fragmentów tekstu (do tego celu jednak częściej używa się gwiazdek). Znak podkreślenia występuje np. w internetowych pseudonimach, czyli nickach, np. baba_jaga_24.

6. Użycie gwiazdki

Powtarzanie znaków nieliterowych ma zwykle charakter zdobniczy. Godnym uwagi znakiem jest gwiazdka (asterysk), która w tekstach internetowych jest używana wielorako, a mianowicie:

a. do celów eufemistycznych, np.

Zupełnie nie wiem co ty pier****lisz.

b. w zastępstwie dowolnego ciągu znaków, np.

Przekonwertowałem w Wordzie dokument *.doc do *.htm.

c. dla wyróżnienia fragmentu tekstu, np.

Jak chcesz otrzymać linki przesiane na piechotę przez ludzi, to szukaj w *katalogu* a nie w *wyszukiwarce*.

d. jako opis działania, np.

mam tego dość *wychodze*.

7. Wykrzykniki

Pisemne oznaczanie reakcji niewerbalnych – np. hehehe, hahahaha – znajduje w Internecie szerszy wyraz niż w ortografii „oficjalnej”. Użycie takich zapisów należy jednak ograniczyć do pogawędek i korespondencji.

8. Stosowanie emotikonów oraz ikon

Stosowanie emotikonów oraz znaków ikonicznych jest charakterystyczną cechą niektórych odmian komunikacji internetowej. O szczegółach – zob. EMOTIKONY I IKONY, s. 319.

9. Rozstrzelenie pisma

Rozstrzelenie pisma – np. m a s z r a c j ę – jest znane z tekstów drukowanych, ale w komunikacji internetowej rzadko spotykane. Jako sposób wyróżniania fragmentów tekstu nie budzi merytorycznych zastrzeżeń . Jeśli jednak jest realizowane przez wstawianie spacji między literami, może powodować niepożądane dzielenie wyrazów między wiersze (unikniemy tego, np. wstawiając tzw. twarde spacje).

10. Przeplatanie wielkich i małych liter

Ten środek wyrazu jest dość chętnie stosowany przez internautów, poza Internetem natomiast nie występuje, np. DdZoIbErNy ’dzień dobry’. Pełni głównie funkcję zdobniczą. Ponieważ może utrudnić odbiór tekstów, należy go stosować z umiarem. Niepożądany jest w tekstach oficjalnych, o funkcji głównie komunikatywnej.

11. Formy łączące tekst i grafikę

Łączenie tekstu z grafiką jest sporadyczne, a – nie licząc emotikonów – częste tylko w sygnaturach, czyli internetowych wizytówkach. Na zabieg taki decydują się internauci, którzy w ten sposób chcą zwrócić na siebie uwagę, np.


-
<< -/\- >> Pozdrawiam > < Prymek > < GG#1981 << -/\- >>
<< || quadracik[NOSPAM]poczta.onet.pl || >>
<< || IE sluzy do przegladania internetu || >>
<< -\/- >> z twojego komputera i vice-wersa << -\/- >>

12. Zabawy słowne

Spotyka się przykłady przekształcania pisowni, zwłaszcza jej anglicyzowania, np. yoosh ’już’. Zdarza się też umyślne zastępowanie polskich znaków innymi, podobnymi pod jakimś względem, np. roofnierz ’również’. Sporadycznie pojawiają się liczebniki w miejscu liter, np. 3maj się.

13. Nieużywanie polskich liter

Ściślej biorąc, chodzi tu o nieużywanie polskich znaków diakrytycznych, a więc o pisownię typu: Czesc, chcialbym Cie o cos zapytac. O powodach ich niestosowania – zob. następne hasło.

14. Pomijanie znaków interpunkcyjnych

Znaki interpunkcyjne bywają pomijane bądź stosowane niestandardowo. Pomija się głównie znaki oddzielające (przecinki, średniki i kropki), używa się – często w sposób kreatywny, a więc nietypowy – znaków ekspresywnych (wykrzykników, pytajników i wielokropków). W konwersacji internetowej rzadko stosuje się znaki wyodrębniające (dwukropek, cudzysłów, nawias), być może dlatego, że w piśmie pojawiają się one zwykle w rozbudowanych wypowiedzeniach, które w konwersacyjnym typie komunikacji internetowej występują bardzo rzadko. Niezgodne z zasadami pisowni użycie znaków interpunkcyjnych dotyczy przede wszystkim pogawędek internetowych i tylko w nich może być akceptowane. Teksty korespondencyjne i hiperteksty (strony internetowe) powinny być zgodne z normami ortografii i interpunkcji.


Cytowany tekst pochodzi z książki pod redakcją Mirosława Bańki zatytułowanej "Polszczyzna na co dzień".

Znalazłam go na Forum Nowej Fantastyki, mam nadzieję, że się przyda naszym Użytkownikom, a Alcyd nie będzie miał mi za złe wykorzystanie jego posta.
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 20 Sierpnia 2009, 15:52   

Pytanko, znaczy mamy teraz przycinać posty wg tych zasad, czy chodzi o dyskusję na temat pisowni internetowej? :roll:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 20 Sierpnia 2009, 15:57   

Agi napisał/a
mam nadzieję, że się przyda naszym Użytkownikom,

Czy w tych słowach jest jakiś cień nakazu?
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 20 Sierpnia 2009, 15:59   

Czy w moim poście jest coś jeszcze oprócz grzecznego pytania?
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 20 Sierpnia 2009, 16:04   

Adashi, wydawało mi się, że mój przekaz był jasny i czytelny: podrzucam garść informacji, jeśli ktoś zechce, może skorzystać.
Oczywiście, dyskutować można na każdy temat.
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 20 Sierpnia 2009, 16:08   

Tak się właśnie zastanawiałem, czy to ma być jakiś punkt wyjścia do dyskursu, czy zwykłe ogłoszenie bez sprecyzowanego celu.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group