Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Ewangelia wg Judasza
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:21   

Iscariote:
Cytat
Czytaliście o tej sprawie we Wprost?


Której? Bo ja, przyznam, Wprost nie czytuję.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:22   

Romek -gwoli sprostowania z mojej strny - nie języka starałem się czepiać (choć możę to tak zabrzmiało) ale bardziej wieku powstania tej ewangeli. Bo powstała raczej o sporo później niż pozostałe, więc spisana raczej nie przez ludzi z tamtych czasów, ale co najmniej następne dwa pokolenia.

Co do nagłośnienia - premiera czego? Browna coś kręcili?
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:28   

Pako, zaryzykuję bez sprawdzania w księgach twierdzenie, że sporo tekstów, które tworzą Nowy Testament, zostało spisanych nie w czasach Apostołów, tylko później. I jeżeli masz tekst z połowy II stulecia po Chrystusie, to on się jak najbardziej mieści w tych ramach. Tym bardziej, że natura takich tekstów zwykle była taka, że najpierw krążyły ustnie albo w wersjach "niepełnych", zanim pojawiła się ta kanoniczna. Skoro wspomina się o ewangelii Judasza w połowie II stulecia jako o czyms ustalonym, to ona musiała powstać dużo wczesniej. Zaryzykuję - w pierwszym stuleciu.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:35   

W najnowszym Wprost sa 3 strony o tym wszystkim. A na okładce wielki napis "KIM BYŁ JUDASZ?" Przez tydzień ten napis raził mnie z bilboardu jak jeździłem do szkoły, a teraz już wiem o co chodzi 8)

Polecam też ostatni dodatek Focusa poświęcony teoriom spiskowym na przełomie dziejów.
Opus Dei tez jest
Ostatnio zmieniony przez Iscariote 8 Kwietnia 2006, 16:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:40   

Ja jestem tylko ciekaw na ile to "odkrycie" ma wspomóc kampanię reklamową pewnej książki, której sprzedaż tak przypadkiem rozpoczyna się w wielkim tygodniu.
Zapewne niezamierzona zbieżność. :roll:

Ten tekst odkryty był w latach AFAIR '70, a pierwsze wspominki o nim pochodzą z II wieku.
Żadna nowość, tym bardziej, że takich tekstów są dziesiątki. Kanon pism uznanych przez chrześcijaństwo na natchnione został ustalony daaaaawno temu i jedynie niewiedzy można przypisywać popularność takich pseudo-odkryć.
Bo tak naprawdę kto wie o tym, że istnieją takie teksty? I czy współczesnemu człowiekowi łatwiej jest zaakceptować fakt, że wybór został dokonany niejako za niego i po prostu uwierzyć, czy też dopatrywać się spisku Opus Dei?
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:42   

O Judasza ewangeli to wspominało się bodaj dopiero pod koniec II wieku, czyli równie dobrze mogła być napisana gdzieś w latach 130 - 170, jak to bodajże na stronce podanej sugerowali.
Pisma należące do NT są spisane ogólnie całkiem późno: 40-100 ewangelie, trochę później jeszcze dzieje apostolskie bodaj były, ale niewiele. Listy powstały jeszcze za życia apostołów. Ewangelie faktycznie mogły być przekazywane ustnie przez jakiś czas, ale szybko zostały spisane. Nie wiem, jak to było naprawdę, ale nie wydaje mi się,żeby II wiek był dobrym okresem, chociaż jednak głowy nie dam. Ciągle jednak stawiam na I wiek, druga jego połowa dla większość tekstów NT.

Edit:
Co do spisku - ja tam wierzę w ludzi, a za tym, że spisku nie ma i ludzie ci starali się zrobić wszystko jak najlepiej.
Ostatnio zmieniony przez Pako 8 Kwietnia 2006, 15:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 15:42   

Romek P. napisał/a
Skoro wspomina się o ewangelii Judasza w połowie II stulecia jako o czyms ustalonym, to ona musiała powstać dużo wczesniej. Zaryzykuję - w pierwszym stuleciu.


Fakt, że tradycja ustna miała w tych czasach ogromne znaczenie. Nawet jesli miedzy ukrzyżowaniem Jezusa a spisaniem tego tekstu upłynęło 100 lat, to nie znaczy to, iż nie jest on coś wart. Ale z drugiej strony - równie dobrze może to być w calości wymyślone...

Co do spekulacji na temat jakiejś premiery - tez nie wiem o co chodzi :D . No chyba nie o "Kod Leonarda"?
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 17:02   

Dokład nie o kod chodzi:-) Takie podgrzanie atmosfery to reguła przed wielkimi premierami.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 17:29   

Cytat
Takie podgrzanie atmosfery to reguła przed wielkimi premierami.

Też czuję, że coś jest na rzeczy. Czego się spodziewasz?
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 20:22   

Hmm... a ja mam dla państwa taką propozycję. Może mi ktoś powie o czego premierę chodzi :?
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 20:31   

No wlasnie :D Zwracam uwagę, że informacje o tej "ewangeli" pojawiły się w tym samym czasie nie tylko w naszych mediach, ale też światowych. Więc jeśli ktoś za tym stoi to musi mieć spore wpływy :twisted:
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 21:14   

Nie spory.. to po prostu puściło się informację w obieg, że tłumaczy się. Kiedyś o tym głośno nie było, to teraz to brzmi jak nowość. Dlatego łatwo w media się wbiło.
Ale czego premiera - ni chu chu nie wiem. Vened i Iscariote tez nie wiedzią nic, c'nie*?

*c'nie - (c) (r) i (tm) by Piotr Rogoża, Cielęcin 2006r.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 21:17   

kurde.. nic nie chcą powiedzieć, człek sam szukac musi. W zapowiedziach znalazłem to

Ale chyba nie o to chodzi :?
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 21:33   

Też mam wrażenie, że nie o to idzie. To będzie raczej jakiś film i jakiś o kościele, spiskowa teoria albo coś takiego... Cholera wie co. Powiedzą, a jak nie, to się obrazimy, c'nie*?

*c'nie - (c) (r) i (tm) by Piotrek Rogoża, Cielęcin 2006r.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 21:38   

Jasne ze się obrazimy. Tzn wiesz... chyba o ksiazke chodzi. Bo jak o film to mamy do wyboru albo nowego Indiane Jonesa, albo ten Kod Leonarda Da Vinci z Tomem Hanksem który ma być w Polsce w maju
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 21:40   

Hmm... też fakt.
Więc jakież to dzieło, drodzy koledzy. Zaczynamy z naszym forumowym Judaszkiem (no offence) obrażać się powoli. Czekamy jeszcze tylko chwilę.

Ale swoją drogą NURS ma rację - takie rzeczy się dzieją - trzeba nakręcić machinę jakimś "odkryciem" żeby potem ludzie lecieli do kina czy księgarni. Trochę tak głupio...
 
 
Argael 
Yoda


Posty: 901
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Kwietnia 2006, 23:57   

Iscariote
Cytat
Hmm... a ja mam dla państwa taką propozycję. Może mi ktoś powie o czego premierę chodzi :?

Dokładnie dwa posty nad tym swoim masz odpowiedź NURSa.
_________________
今という時は二度と戻らないんだから。一期一会だぞ。
 
 
 
mad 
Filippon


Posty: 3816
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 02:55   

NURS napisał/a
A co do zmian, to obawiam sie, że na przykład Maryja jest dopiskiem późniejszym i jej kult w tekstach wczesnych nie wystepuje.

To nie podejrzenie, lecz pewność. W Nowym Testamencie nie ma choćby wersu sugerującego taki kult.
Nie za bardzo jednak rozumiem wyraz "dopisek" w Twojej wypowiedzi. Dopisek do czego? Do doktryny? Wiemy dobrze, że to był dopiero XIX wiek.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 11:34   

dopisek w sensie, dorobienia kultu na doraźne potrzeby.
A co do premiery, to rpzeciez w maju bedzie Kod Leonarda w kinach - to nagłosnienie pojawiło sie przecież w Stanach, nie u nas, a ja znając metody działania filmowców podejrzewam, że sprawa nie jest przypadkowa.
Dwa przykłady, russel Crowe przed premiera Cinderella man boksuje sie z portierem w hotelu i trafia do sądu, Hugh Grant przyłapany z prostytutka w samochodzie, tuz przed premiera 9 miesięcy, sąd, rozwody z Liz itp itd, film poszedł wszyscy zapomnieli o problemie.
ale najgłośniejszy przykład, to grubsza sprawa, to chyba w latach 30-40 było, zaginął jacht z aktorami i ekipą filmu, ktory miał wejśc na ekrany, tłumy walily drzwiami i oknami, a jacht sie znalazł potem w jakims porcie, marketingowcy ukartowali cała sprawę :-)
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 12:32   

Oj c'mon. Tekst odkryty w AFAIK 1970 r. w 2006 robi za "sensacyjne odkrycie"?
Do tego cała akcja to dzieło National Geographic, które zaliczyło kilka efektownych wpadek - choćby "sklejany" dinozaur?

Porównajcie sobie poziom notek o tym wydarzeniu:

CNN

BBC

PAP

W BBC i CNN jest notka poświęcona temu wydarzeniu i od razu są wyjaśnienia dot. apokryfów, wspomniane są sekty gnostyckie.
Notka PAPu?
Cytat

Jego wiarygodność (mimo burzliwej wędrówki) nie pozostawia wątpliwości. - Pismo jest oryginalnym dziełem pierwszych chrześcijan...


Do tego fragmenty pochodza wręcz z arytkułu naczelnego National Geographic Polska:

NG

No i do czego doszło? Żeby agnostyk bronił kanonu :roll:

A co ma promować całe to wydarzenie?
Wybierzcie sobie:
- NG
- Premiera "Kodu..."
- książka o tej ewangelii (kto się założy? stawiam, że już jest napisana)
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 12:49   

Dokładnie się z wami zgadzam. A odpowiedź na temat czego premiera była taka lekko zawoalowana, nie zaczaiłem, hehe. Pogratulować po prostu.
zobaczymy, co z tego wyjdzie... pewnie nic ciekawego i tak... ale poczekamy.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 13:39   

Z Wikipedii:
Cytat
Kainici - niewielka gnostycka grupa religijna istniejąca w II wieku we wschodniej części Cesarstwa. Twierdzili oni, iż Stary Testament jest w całości dziełem Szatana, a Żydzi są jego wyznawcami. Jahwe identyfikowany był tu z Szatanem i uważany za pomniejszego Demiurga. Postaci chwalone w Starym Testamencie uznawali za sługi Zła, a piętnowane za dzieci dobrego i najwyższego Boga. Ideałem i wzorem do naśladowania był dla nich Kain oraz Sodoma i Gomora, które jako jedyne oparły się satanistycznym wierzeniom. Kilkakrotnie wspominają o nich Ojcowie Kościoła


Wynikałoby, że byli oni pod wpływem manichejczyków czy tez zaratusztrian. Postaci teoretycznie negatywne (Kain, Ezaw, Judasz) miały by być pozytywnymi, dzialajacymi z natchnienia prawdziwego Boga. Apozycja Aryman-Ormuzd rzuca się na oczy.
PS: Religioznawcą ani historykiem nie jestem; piszę o tym, czego się doszukam w książkach i necie.
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 13:59   

Cytat
Dokład nie o kod chodzi


No nie dziw się Argaelu, że nie zrozumiałem
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 9 Kwietnia 2006, 14:18   

Ja też nie zrozumuiałem. dopiero jak Argael powiedział, to zaczaiłem. Cóż.. za głupi jesteśmy na grę w zagadki, hiehie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group