Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 36. Zagłosuj do 10 grudnia

Opowiadanie tylko które ? - Dwa głosy do oddania.
Joanna Askutja - Cztery i pół ronina
1%
 1%  [ 1 ]
Paweł Majka - Istotny element
36%
 36%  [ 20 ]
Maciej Musialik - Tropiciel z Nowej Moskwy
27%
 27%  [ 15 ]
Adam Szymanowski - Diabeł z pudełka
23%
 23%  [ 13 ]
Marek Żelkowski - Odejście głupca
10%
 10%  [ 6 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 55

Autor Wiadomość
banshee 
Doktor Przybram

Posty: 5288
Skąd: ...
Wysłany: 1 Grudnia 2008, 14:24   

głos tylko na "Diabła", reszta nie w moim guście, uzasadnienie ewentualnie później.
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 3 Grudnia 2008, 11:53   

Numer co prawda przeczytany już jakiś czas temu ale dopiero teraz się zebrałem by napisać kilka zdań podsumowania :)

Diabeł z pudełka A. Szymanowski
Zgadzam się z innymi, że widać poprawę stylu. Przyznam, że w momencie opisu ubioru Alfiego byłem gotów przerwać czytanie - ponowne wyliczenie marek ciuchów jakie nosił na sobie alfons mocno mi pachniało poprzednim opowiadaniem, gdzie Adashi chyba chciał się pochwalić w jakich sklepach się ubiera. Tutaj tego co prawda już nie było, dla odmiany pojawił się ów wykład neofity, o którym pisali już inni. Autorze drogi, więcej powściągliwości w opisywaniu świata na przyszłość z pewnością nie zaszkodzi :)
Potknięcia już inni wyliczyli, mi pozostaje tylko podpisać się pod prośbami o większe zróżnicowanie bohaterów.

Tropiciel z Nowej Moskwy M. Musialik
Co prawda klimat noir ledwo dostrzegam (cień ledwie w Samowarze), a Watson bardziej pasuje mi do twórczości Conan Doyle'a (zresztą inspiracja przez autora nieukrywana). Jest zagadka kryminalna, humor i ciekawy bohater. Świetny materiał na szorty, wątpliwości mam jednak czy w pełnej krasie prezentowałby się równie dobrze. Ale że autor uraczył nas trzema krótkimi historiami to i czyta się z przyjemnością.
Punkt

Odejście głupca M. Żelkowski
Może i mało oryginalne ale przy zastosowanej przez Żelkowskiego metody przedstawiania fabuły mogło być interesujące. Żeby jednak był chleb z tej mąki autor musiał napisać świetne dialogi. A te w opowiadaniu są drewniane i/lub mało prawdopodobne.

Cztery i pół ronina J. Askutja
Są dwie możliwości - albo ja jestem za głupi na ten tekst albo jest on zbyt chaotycznie napisany. Sądząc po ilości komentarzy krytycznych to chyba jednak druga odpowiedź jest bliższa prawdy. Dodatkowo po skończeniu lektury nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że cały tekst został popełniony jako ilustrację do końcowego dowcipu. Niskich lotów, nawiasem mówiąc.

Istotny element P. Majka
Ponownie pomysł nie pierwszej świeżości. Jednak przetworzony i wzbogacony przez agrafka nie pozwala się oderwać już od pierwszych zdań. Świetne przedstawienie dualizmu głównego bohatera, który pomimo tylu lat życia obecnie jest tylko dzieckiem i czasami dokładnie tak się zachowuje. W zasadzie jedyne co mi w tym opowiadaniu zgrzytało to rozwiązanie tajemnicy domu (zainteresowanych odsyłam do tematu autorskiego Pawła).
Punkt
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 3 Grudnia 2008, 19:46   

Virgo C. napisał/a
ponowne wyliczenie marek ciuchów jakie nosił na sobie alfons mocno mi pachniało poprzednim opowiadaniem

E tego... a gdzie w poprzednim opowiadaniu jest fragment dot. ciuchów alfonsa? :shock:
Chyba, że chodzi Ci ogólnie o "wymienianie marek", ale to już było nie tylko w poprzednim tekście, we wcześniejszym także - taka cecha szczególna :mrgreen:

Virgo C. napisał/a
gdzie Adashi chyba chciał się pochwalić w jakich sklepach się ubiera.

Fiu-fiu! Ostro pojechałeś, rozumiem że jak w opowiadaniu opiszę z detalami jakieś makabryczne morderstwo, to zadzwonisz pod 997 :wink: ;P:

Oczywiście dzięki za opinię.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Virgo C. 
Fred Flintstone


Posty: 6481
Skąd: Owczary
Wysłany: 3 Grudnia 2008, 21:43   

Morderstwo może nie ale za gwałt na nieletniej to masz donos jak nic ;)
A poważniej - wiesz, zaznaczenie gdzieś na marginesie że ciuch był takiej czy takiej marki mi nie przeszkadza jako takie. Ale nie gdy to jest prawdziwa wyliczanka. W dodatku mam spore wątpliwości czy spora część tych firm dotrwa do czasu akcji :)
A czy było to w jeszcze poprzednim to pojęcia nie mam - znajomość z Twoją twórczością rozpocząłem od Wariantu konia trojańskiego.
_________________
"Ja tam nie wiem o co cała ta wrzawa. U mnie w domu elektryczność jest w gniazdku. Gdyby ten pomysł rozpropagować, niepotrzebne byłyby żadne atomy."
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 4 Grudnia 2008, 12:34   

Virgo C. napisał/a
zaznaczenie gdzieś na marginesie że ciuch był takiej czy takiej marki mi nie przeszkadza jako takie. Ale nie gdy to jest prawdziwa wyliczanka.

Tylko, że w przypadku opisu Alfiego, nazwy marek nie padają, są tylko wyszczególnione logotypy :wink: Taka zabawa z motywem dresiarza.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 4 Grudnia 2008, 21:26   

Istotnym elementem ostatniego numeru jest tekst Pawła Majki, pomimo tego, że w pierwszej chwili odbiłem się od niego jak od betonowej ściany, to ostatecznie wciągnął mnie z kopytami. Punkt.
I to by było na tyle, drugiego punktu nie przyznaję. Kandydowały co prawda dwa teksty, ale w wypadku Adama Szymanowskiego przeszkadzały mi zbyt szczegółowe i sterylne opisy, np. dotyczące kuchni japońskiej, oraz nadmierne eksploatowanie seksu, sceny te często nie są uzasadnione fabularnie.
Ciekawość wzbudziły we mnie shorty Macieja Musialika, ale na punkt to jeszcze troszeczkę za mało, przeszkodziła niewielka ilość akcji i pewna schematyczność poszczególnych części.

Joanna Askutja i Marek Żelkowski niestety zupełnie nie trafili w moje upodobania.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:32   

Dziękuję za wszystkie głosy i uwagi.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:46   

31 głosów... czas umierać...
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:51   

Reklamy brakuje. Nawet na shorty wiecej osob zaglosowalo :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:53   

Bo shorty się szybciej czyta, tak sądzę.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:54   

NURS,
musisz zatrudnić Witchmę, zaraz będziesz miał problem z głowy :D
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 10:58   

a może coraz mniej z was czytuje SFa? :twisted:
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 11:00   

Może część z nas odstrasza połowa publicystyki :twisted:
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37522
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 11:04   

obyczaje upadają

NURS napisał/a
31 głosów... czas umierać...
ot, NURSowe podsumowanie numeru
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stormbringer 
Marsjanin


Posty: 2243
Skąd: inąd
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 11:07   

Również dziękuję za wszystkie punkty i komentarze. Nawet, jeśli ilość poniżej średniej. ;)
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 11:13   

NURS napisał/a
a może coraz mniej z was czytuje SFa?
czytamy, ale z coraz większym oporem :(
NURS zrób mały konkurs, dla głosujących książka do wygrania, zaraz zobaczysz :D

agrafek, Stormbringer, :bravo :bravo :bravo
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 12:26   

Ale to chyba nie na tym polega, zeby cukier dawać po każdym głosie :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 12:36   

NURS napisał/a
Ale to chyba nie na tym polega, zeby cukier dawać po każdym głosie


po pierwsze, jest to oznaka jakiegoś zjawiska, o którym pewno przeczytałeś w wątku o przyszłości SFFiH, tj. niestety spadku jakości czasopisma i pewnego skotnienia ram, w których jest wydawane,
po drugie, Tobie książki nie ubędzie, a tutaj będzie jakaś zabawa, a przypuszczam, że ta ankieta nie jest tylko dla autorów, ale przede wszystkim dla redakcji.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 13:19   

z tym skostnieniem to jest nieco inaczej :-)
tak samo jak ze spadkiem jakości - po prostu zbyt wiele zostało wydane w ostatnich latach, dlatego teksty przyzwoite, które lat temu 5 czytalibyście z przyjemnością, wydają się teraz średniactwem. Nihil novi sub sole, tak jest co kilka-kilkanaście lat.
a skostnienie? po prostu ludzie się wypstrykali z wielkich tekstów, co tez jest normą na tym łez padole. kilka lat kumulacji sprawiło, ze w szufladach leżały dziesiątki znakomitych, dopracowanych opowiadań. Dzisiaj jedziemy na oparach, do tego część autorów znudzona babraniem w bagienku poszukała innych poletek realizacji. A za nimi pewnie odpłynie jeszcze kilku, bo tam jest kasa a tutaj tylko utyskiwania.
ankiety są mi o tyle potrzebne, że pokazują jaki jest stopień zmalkontentowania odbiorców. Z drugiej strony, jak kto chce, zauważy jak bardzo bywają zróżnicowane opinie na temat niektórych tekstów. Ale to już bardziej dla was.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 13:41   

Może masz i rację, jesteś w środku tego zjawiska to pewno wiesz najlepiej, ale i tak nie zwalnia cię to z prób rozruszania naszego ulubionego miesięcznika, a Twojego "dziecka",
masz bardzo duże wsparcie w forumowiczach, więc dlatego sugerowałem abyś to wykorzystał
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 14:22   

Z dziecka to już całkiem stary koń się zrobił, niedługo setka mu strzeli. I widzicie go, pasibrzuch jeden, na tatusia nie chce zarabiać :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 16:11   

Chciałbym serdecznie podziękować za wszystkie opinie i punkty, co niniejszym czynię - dzięki :)
Do przeczytania następnym razem, pozdrawiam.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
ihan 
iHan Solo


Posty: 8631
Skąd: Tarnów-Kraków
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 18:48   

NURS napisał/a
Ale to chyba nie na tym polega, zeby cukier dawać po każdym głosie :-)


Nie, ale wyrabianie odruchu Pawłowa ma wielowiekową tradycję ;)
Co do jakości, braku na rynku dobrych debiutantow itp, wierzyłam też w to. Do czasu, aż dostałam w ręce antologie RedHorse'a: Trupojad i Pokój do wynajęcia. Też większość debiutanci, a czytanie ani troche mnie nie bolało. Gdyby SF w 100% składał się z takich tekstów na pewno bym nie marudziła.

Adashi napisał/a
Do przeczytania następnym razem

Adashi, prosisz się o nieszczęście ;) Powstrzymałam siłą woli wrodzoną i wyćwiczoną złośliwość, ale długie powstrzymywanie się jest mocno szkodliwe dla zdrowia.
_________________
Boże chroń mnie przed ludźmi wykształconymi ponad swoją inteligencję.
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 19:02   

ihan napisał/a
Adashi, prosisz się o nieszczęście :wink:

Ja? :roll:

ihan napisał/a
Powstrzymałam siłą woli wrodzoną i wyćwiczoną złośliwość, ale długie powstrzymywanie się jest mocno szkodliwe dla zdrowia.

Polecam zen, tai-chi i treningi relaksacyjne ;P:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Grudnia 2008, 19:52   

ihan napisał/a
NURS napisał/a
Ale to chyba nie na tym polega, zeby cukier dawać po każdym głosie :-)


Nie, ale wyrabianie odruchu Pawłowa ma wielowiekową tradycję ;)
Co do jakości, braku na rynku dobrych debiutantow itp, wierzyłam też w to. Do czasu, aż dostałam w ręce antologie RedHorse'a: Trupojad i Pokój do wynajęcia. Też większość debiutanci, a czytanie ani troche mnie nie bolało. Gdyby SF w 100% składał się z takich tekstów na pewno bym nie marudziła.
.


widzisz, nad antologią można pracować rok, pismo rządzi się innymi prawami. nie da się tego porównać, chyba, ze mamy sytuację, kiedy na rynku jest zalew tekstów, które leżą i czekają. a tekstów na tym poziomie, co w wymienionych antologiach mieliśmy sporo.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
rag 
Jaskier


Posty: 77
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Marca 2009, 08:45   spóźnione opinie o 36

Adam Szymanowski - Diabeł z pudełka
Cyberpunk zrobiony kompletnie od sztancy. Niby wszystko w porządku: postacie, świat, akcja, ale brakuje jakiejś głębi, strasznie to wszystko powierzchownie filmowe (por., tfu-tfu, Johnny Mnemonic).

Maciej Musialik - Tropiciel z Nowej Moskwy
Super miniaturki. Świat i bohater(owie) na tyle ciekawy, że czekam na kontynuację, może nawet w dłuższej formie. SECOND BEST OF 36

Marek Żelkowski - Odejście głupca
Forma ciekawa, treść konsekwentna, opowiadanie dobre - ale nie jestem pewien czy opowiadanie wniosło coś nowego do tematu orwellowskiego totalitaryzmu (por. Seksmisja).

Joanna Askutja - Cztery i pół ronina
Może ja czegoś nie zrozumiałem, ale...
Opowiadanie zaczyna się obiecująco, potem zacz na tr chę tr c ć sp jn ść, aż w końcu się nagle ury

Paweł Majka - Istotny element
Tekst wciągający, miejscami zaskakujący, bohater intryguje. Ale przede wszystkim świetna kreacja świata. Zakończenie pozostawia pewien niedosyt, ale w tym świecie na pewno da się jeszcze opowiedzieć wiele ciekawych historii. THE BEST OF 36
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group