Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 34. Zagłosuj do 10 października

Opowiadanie tylko które ? - Dwa głosy.
Cezary Frąc - Spowiedz Posłańca
31%
 31%  [ 23 ]
Marta Gapińska - Wyniesiony
6%
 6%  [ 5 ]
Marek Hemerling - Biały śnieg
6%
 6%  [ 5 ]
Mariusz Kaszyński - Wrzeciono
8%
 8%  [ 6 ]
Paweł Majka - Siostry! siostry!
4%
 4%  [ 3 ]
Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego
26%
 26%  [ 19 ]
Stanisław Truchan - Pentagram przymierza
15%
 15%  [ 11 ]
Głosowań: 41
Wszystkich Głosów: 72

Autor Wiadomość
Homer 
Admirał Ackbar

Posty: 2463
Skąd: ...
Wysłany: 4 Października 2008, 14:55   

Strasznie rozwłóczyłem w czasie lekturę tego numeru. Dostanie się przez to recenzjom tych opek, które czytałem 3 tygodnie temu. Ale skoro po takim czasie nic mi z nich w głowie nie zostało - to chyba też o czymś świadczy.

Number One:
Cezary Frąc Spowiedz Posłańca
Jest "number one" numeru - opko wybijające się ponad inne. Może nie tyle samo opko, w sensie warsztatowym, ile moja reakcja na nie. Przez resztę numeru się "przebiłem" - nic mnie nie zaciekawiło, nie porwało, nie przykuło uwagi - tutaj natomiast byłem zainteresowany tym co się stanie. Klimat i fabuła, mimo początkowej niechęci, bardzo mi przypasowały. Nawet wątek z buchajem przeszedł. Sama konstrukcja i sposób narracji i klimat coś mi przypominało. Dzisiaj mnie olśniło - Lovecraft. Bardzo lovecraftowe opowiadanie. I czas akcji, i miejsce i możliwa fabuła i sposób narracji (wiem że nadużywam 'i'). PUNKT - co najwazniejsze nie zapomnę o tym opku.

Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego
Główny pomysł ok, wykonanie nie. Było zbyt nudno -> za mało akcji, za mało psychologii postaci, za dużo niekręcących mnie wtrętów. Może kolejne z cyklu będzie lepsze.

Paweł Majka - Siostry! siostry!
A tu już prawie nie pamiętam o co mi chodziło po przeczytaniu i co chciałem napisać. Takie tam bajki. Wątku z budzeniem Odyna nie za bardzo rozumiem. Obudzi reszte i zrobi porządek? Ach i oczywiście znowu był gwałt.

Stanisław Truchan - Pentagram przymierza
Fajny początek. Tatry - super, też lubię. Ciekawa wizja świat. Czego zabrakło? Zakończenia i akcji, która powinna nastąpić po rozbiciu się statku... Przyszedł gość z nieba, wszystkich poustawiał, powyjaśniał co trzeba i "The End". Równie dobrze mógł się pojawić od razu po rozbiciu statku. Szkoda - bo zapowiadało się miodnie.

Mariusz Kaszyński - Wrzeciono
Znowu gwałty! Mam już dość gwałtów :) . Co numer to kogoś gwałcą i wykorzystują. Przeczytałem bez bólu, bezboleśnie o tym opku też zapomnę.

Marta Gapińska - Wyniesiony
Wyniosła babka gobelin/dywan ze sklepu, po czym gdy się zużył postanowiła go wynieść na strych/piwnice? Dobrze streściłem? Rozumiem, że chodzi to o ten 'hak' - ale mnie nie podeszło. Ciekawsze shorty się czytało. Literacko bez zgrzytów (dla mnie przynajmniej).

Marek Hemerling - Biały śnieg
I z braku laku drugi PUNKT ląduje tutaj, poniewaz opko chociaż małe (i jak teraz czytam, fragment czegoś większego), miało w sobie coś dla mnie. Może zgorzknienie bohatera? Popieram w każdym razie ideę publikacji czegoś "okołoksiążkowego" niż wyjątków z niej, zwłaszcza, że ten tutaj fragment mógł zawierać jakieś spoilery...

Tyle...

PS. Dlaczego Anko nie oceniłaś Frąca?

khamenei napisał/a
Ludzie, przestańcie oglądać kretyńskie seriale

Khem.. khem... wypraszam sobie!
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Października 2008, 13:31   

Będę marudzić na ten numer. Nic mnie tak naprawdę nie porwało.

Punkt idzie na "Pentagram przymierza", choć jakoś za bardzo po łebkach ten świat i ta historia jest potraktowana, chciałoby się bardziej w to wejść. Szkoda, bo to był fajny pomysł. Chyba najciekawszy w numerze.

Wrzeciono pomysłowe, ale znudziły mnie fantazje na temat znanych bajek, poza tym nie lubię pomysłów tak ponurych.

Spowiedź Posłańca zbrzydziła mnie. Tak, zapachniało Lovecraftem, ale nie kocham go zanadto, za to nie czułam tej Afryki. Może mam skrzywienie, czytałam niedawno "Pożegnanie z Afryką" i tam się widziało okolicę jak na zdjęciu, a tutaj... jakbym oczu nie miała. Język ładny, zdecydowanie ładniejszy niż w "Aniołkach" (czytałam te dwa teksty jeden po drugim).

"Siostry, siostry" - bez wrażeń.

"Aniołki Czackiego" - głupie wrażenie miałam, że cała sytuacja i postaci były jakoś z grubsza rysowane, trochę dziecinnie, czy jak. Owszem, pamiętam "Aniołki Charliego", ale jakoś odniesienie do starego kryminału mnie nie porywa. Może to wina języka, bo miałam wrażenie że jest mało urozmaicony.

"Wyniesiony" - fajny pomysł, gratuluję debiutu. Tekst jednak nie wzbudził we mnie większych emocji.

No to został mi "Biały śnieg". Powinnam go doczytać, bo nadgryzłam kawałkami... tyle że mi się nie chce. Mutanty popromienne i jedyny normalny człowiek, czy jakoś tak. Gdzieś to już widziałam. Nie moje klimaty.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
khamenei 
Zombie Lenina


Posty: 495
Skąd: Gdynia
Wysłany: 8 Października 2008, 10:23   

Homer, rzeczywiście "Spowiedź Posłańca" z deka przypomina klimat Lovecrafta. Również miałem podobne skojarzenia, czytając opowiadanko, ale zapomniałem o nich później. W szczególności dają do myślenia narracja pierwszoosobowa i zdania w stylu "ale najgorsze miało dopiero nadejść". Stąd też spodziewałem się zakończenia pokroju "Pukają właśnie do mych drzwi... Spróbuję z nimi porozmawiać, może się uda.", haha.
 
 
 
Sergent 
Langolier


Posty: 289
Skąd: Michałowo
Wysłany: 10 Października 2008, 08:43   

Moje punkty poszły na: Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego i Mariusz Kaszyński - Wrzeciono.
_________________
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 11 Października 2008, 09:56   

Pierwszy punkt - Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego
Drugi - Marta Gapińska - Wyniesiony
 
 
CezaryF 
Sky Captain


Posty: 151
Skąd: Osięciny
Wysłany: 11 Października 2008, 11:19   

Dziękuje wszystkim za głosy i uwagi związane z moim opowiadaniem. Nie ma dla autora większej satysfakcji niż zadowolenie czytelników (ale górnolotnie. Nie dajcie się nabrać oczywiście, że jest - dobra zapłata :lol: )

Homer napisał:

Cytat
Dzisiaj mnie olśniło - Lovecraft. Bardzo lovecraftowe opowiadanie.


Bardzo go lubię, ale popatrz jak to jest: zupełnie nie zdawałem sobie sprawy że naśladuję jego styl. Widocznie coś tkwi w podświadomości.

Godzilla napisała:


Cytat
Może mam skrzywienie, czytałam niedawno Pożegnanie z Afryką i tam się widziało okolicę jak na zdjęciu, a tutaj... jakbym oczu nie miała.


Między książką a opowiadaniem jest spora różnica. W opowiadaniu nie ma miejsca na plastyczne opisy przyrody i krajobrazu. Zajęłyby więcej miejsca niż sama akcja. Poza tym w "Pożegnaniu Afryki" autorka trochę gloryfikuje (z sentymentu, w końcu spędziła tam ładnych parę lat). Porównaj "Pożegnanie Afryki" z "Zielonym Piekłem" które moim zdaniem dużo lepiej oddaje klimat afryki i nagle zobaczysz, że afryka ma różne oblicza. I na koniec w moim opowiadaniu dużo ważniejsze są przemyślenia bohatera i jego czyny tak więc z konieczności darowałem sobie opisy przyrody.
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 11 Października 2008, 13:17   

Punkty dla Spowiedzi Posłańca i Aniołków Czackiego.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 11 Października 2008, 13:18   

O, frekwencja się poprawiła, już 40 osób :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Października 2008, 08:53   

no własnie, co to ma znaczyć, nie będzie 50 tym razem?
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
savikol 
Klapaucjusz


Posty: 963
Skąd: Wawa
Wysłany: 12 Października 2008, 18:55   

Głosowanie zakończone, to i ja, zgodnie z tradycją, dziękuję za punkty i opinie. Szczególne dzięki wszystkim, którym chciało się napisać parę słów uwag. To bardzo pomocne dla takiego ciągle raczkującego twórcy jak ja.
Szkoda, że już nie jesteście tak wylewni jak dwa lata temu, gdy opinie były długaśne i soczyste, ale dobre i tych kilka słów pochwały lub nagany. Jedno motywuje, drugie pozwala nie popaść w samozachwyt.
Dodatkowe ukłony dla Anko.
Saluto i do następnego razu!
 
 
rag 
Jaskier


Posty: 77
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Marca 2009, 12:48   spóźnione opinie o 34

Stanisław Truchan - Pentagram przymierza
Świat ciekawie pomyślany, akcja i bohaterowie do rzeczy. Tekst niezły, ale wywołuje raczej patriotyczne zakłopotanie ;)

Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego
Bezpretensjonalna space-opera, która dobrze się czyta, choć wciąga umiarkowanie. Diabeł wsadzony na siłę, żeby pasował do "aniołków". A poza tym: "detektor nekromantyczności"? Litości ;)

Cezary Frąc - Spowiedz Posłańca
Mocny kawałek. Afrykański klimat, historyczny setting, wyraźni bohaterowie, ciekawa intryga, lekko archaiczny sposób narracji. THE BEST OF 34

Paweł Majka - Siostry! siostry!
Kreacja świata imponująca i ciekawa, ale akcja wyraźnie słabuje. No i zakończenie rozmydlone.

Mariusz Kaszyński - Wrzeciono
Dobrze się czyta, nieźle pomyślane, ciekawy finał. Ale między "bajkowym średniowieczem" a klimatem obozu koncentracyjnego wyczuwa się anachronistyczny dysonans , którego autor nie zdołał do końca wytłumaczyć. SECOND BEST OF 34

Marta Gapińska - Wyniesiony
Mieliśmy kiedyś taki kawałek z kotem, a teraz z dywanikiem. Fajny zabawny eksperyment literacki.

Marek Hemerling - Biały śnieg
Dwa razy czytałem ;) i dalej nie pojmuję. Może mrugnąłem, kiedy autor tłumaczył, o co chodzi?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group