Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
SFF&H młodszym czytelnikom
Autor Wiadomość
Łukasz Śmigiel 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 332
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:41   SFF&H młodszym czytelnikom

Tak się zastanawiam... Bowiem ostatnio sporo pracuję z super młodymi ludźmi... Czy może nie dałoby się wykroić np. z okazji dnia dziecka, dajmy na to w czerwcowym numerze, miejsca na kilka opowiadań skierowanych do młodszego czytelnika?

Jestem pewien, że większość fanów SFF&H posiada albo już własne pociechy albo też młodsze rodzeństwo, które można zakazić bakcylem fantastycznych opowieści (dzieci sąsiadów też się liczą 8) . Coraz więcej rodzimych autorów sięga przecie z powodzeniem po tematy dla młodszych - Łukasz Orbitowski, Rafał Kosik, Romuald Pawlak... Może jakiś mały konkurs trachnąć na taki numer specjalny?

Być może ten temat był już poruszany, ale mi uciekł. Jeśli tak, to sorry za oborry.
_________________
Moja strona internetowa: http://dobrehistorie.com.pl/
Mój kanał w serwisie Youtube: http://www.youtube.com/user/LukaszSmigiel
Tutaj pracuję:
http://www.facebook.com/Dobre.Historie
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:49   

To ciekawe. Przyznam, że sam jestem w trakcie płodzenia bajki. Aczkolwiek raczej dla własnej satysfakcji.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:51   

Kruku, ale czemu nie miałbyś jej pokazać świata? :)

Pomysł według mnie jest niezły, wielu ałtorów już świetnie sobie radzi na polu literatury dziecięco-młodzieżowej, mogłoby coś z tego fajnego wyjść.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:52   

Łukasz, pozostaje tylko konieczność określenia wieku "młodego czytelnika". 8 lat może 10 lub 13? Ciężka sprawa. Pomysł bardzo fajny ale realizacja... no cóż mam pewne wątpliwości.
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:54   

hijo, a może właśnie coś dla 8-latka, 12-latka i 14-latka...? I na deser coś dla rodziców, co by się nie czuli zawiedzeni :D
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:55   

Najlepiej coś w rodzaju Shreka. Czyli żeby wszyscy się przy tym bawili.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:57   

Witchma, wiesz kiedyś zjarzałem na ulotkę akcji "cała Polska czyta dzieciom" czarnoksięznik z Archipelagu LeGuin był rekomendowany dla młodzieży powyżej 13 lat. Dlatego zastanawiam się jak określimy docelowego czytelnika. Tym bardziej ten pomysł wydaje mi się intrygujący i warty zrealizowani :)
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 15:59   

Kruku, nigdy nie ma opcji "dla wszystkich". A co tam u Pufcia? (jakoś się do niego na odległość przywiązałam...)

hijo, wystarczy iść do biblioteki dla dzieci i młodzieży, żeby zobaczyć, że klasyfikacja literatury po kątem wieku czytelnika to nie jest łatwa sprawa...
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
Łukasz Śmigiel 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 332
Skąd: Wrocław
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:01   

Rozmyślałem nad przekrojem wiekowym, który kiedyś proponowała śp. Mała Fantastyka, czyli 10 - 16 lat, ale jak sądzę są tu możliwe różne rozwiązania - można wybrać kilka tekstów dla tych najmłodszych i kilka dla dumnych nastolatków. Zgrabnie napisane teksty z pewnością sprawią frajdę także dorosłym :) Uwielbiam np. klimaty Hensonowego Storytellera, który bawił młodych, a i starszych wciskał w fotel :) (Ciekawe, czy ktoś jeszcze pamięta ten serial).
_________________
Moja strona internetowa: http://dobrehistorie.com.pl/
Mój kanał w serwisie Youtube: http://www.youtube.com/user/LukaszSmigiel
Tutaj pracuję:
http://www.facebook.com/Dobre.Historie
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:04   

Witchma, no to dla kogo jest adresowany Shrek? To jest właśnie opcja "dla wszystkich".
Pufcio ma już dwanaście pazurków tj. rozdzialików. Dzieją się rzeczy różniste. Wesołe i smutne. A obecnie, ale tsss! Poczytacie. Kiedyś.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:10   

Kruk Siwy napisał/a
To jest właśnie opcja dla wszystkich.


Może i tak, ale to nie znaczy, że wszystkim się spodoba. A nawet bym powiedziała, że dorosłym bardziej niż dzieciom (które chyba były odbiorcami pierwotnymi). A właśnie, czy ktoś pamięta, jak nazwali taki gatunek właśnie, co to niby dla dzieci, a czytają rodzice? (jak "Harry Potter"). Umknęło mi to słowo i teraz się męczę okrutnie...

Kruk Siwy napisał/a
Kiedyś.


Najobrzydliwsze słowo świata.

Kruk Siwy napisał/a
ma już dwanaście pazurków


Ojej, a czy potworki mają najpierw pazurki mleczne, a potem stałe...? :)
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:10   

Kruku Siwy, przypuszczam, że takie dzieło dla wszystkich ukryte pod postacią utworu dla młodego czytelnika to wyjątkowe wyzwanie dla pisarza czy innego twórcy, dlatego zgodze się z Witchmą, że opcja "dla wszystkich" nie istnieje - w końcu Shrek nie podobał się wszystkim
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:28   

Ech, marudy z Was. Opcja taka jest trudna, a także jest pewną przenośnią - bo nie dla wszystkich oczywiście, ale dla wielu. Warstwa powierzchniowa dla młodszych warstwy głębsze dal starszych. No, ale o to mniejsza. Ciekawe co NURS na to powie.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
xan4 
Tatuś Muminków


Posty: 5116
Skąd: Dolina Muminków
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:45   

Ja jestem za, a nawet przeciw :!: W końcu bajki to moja kraina :D


edit: literówki
Ostatnio zmieniony przez xan4 25 Stycznia 2009, 16:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:45   

Kurczątko, jam niedawno popełnił opowiadanie, które esefizuje motywy lekturowe znane gimnazja- i licealistom, oraz szerzej miłośnikom klasyki polskiej literatury. Do takiego numeru jak znalazł! Albo ja jestem ciężko naiwny :wink:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 16:52   

3G, brzmi ciekawie, możę fakt istnienia już takiego tekstu zmobilizuje NURSa do końkretnych działań :roll:
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
Toudisław 
Mothra


Posty: 859
Skąd: Myślenice
Wysłany: 25 Stycznia 2009, 17:07   

mnie się pomysł podoba. Ale bez obrazy nie spodziewam się że będą to np. Koraliny od lat 5 do 105
_________________
http://toudi.bloog.pl/
Zajrzyj bo Warto !
http://www.zaginiona-biblioteka.pl
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 18:16   

No cóż, jakby co, to ja się piszę, bo zdziecinniałem na całego, a to Miłek kopie norki, a to Egon szaleje, a to się mi bajki wymyślają dziwaczne i sam nie wiem, dla kogo... :)

Tylko że jakoś, jeśli mam być szczery, nie widzę pisma w tym kształcie. Bo dzieciaki nie kupią, kupią ci, którzy zwykle kupują SFFH - i co dalej? A dotrzeć z pismem napchanym "dziecinadą" do innego targetu niż już przyzwyczajony, ooo, to jest ciężka przeprawa promocyjna, koszty i ryzyko jak cholera.
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 20:19   

Stuprocentowy nr "dla dzieciaków" byłby przegięciem, ale skierowanie części materiału w tę stronę (przy zapewnieniu, że reszty nie będzie wypełniała np. Księga która wyjada oczy 2 ;) ) jest chyba wykonalne i obiecujące? No ale ze mnie żaden biznesmen (raz próbowałem i nie wyszło :twisted: )...
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 20:31   

najpierw trzeba mieć takie teksty, i to sporo, żeby móc zaplanować akcję. Chociaz szczerze powiedziawszy trochę sobie popatrzyłem, posprawdzałem, popytałem, i nie bardzo widzę jakby to zrobić. trzeba zabrac dotychczasowym odbiorcom, zeby dać młodym, ale ci młodzi nie kupuja, nie wiedzą nawet, że coś takiego dla nich jest, i raczej się nie dowiedzą bez wiekszych nakładów, słusznie prawi też Gustaw, można iść siedzieć, jeśli w pismie dla dzieci znajdzie się coś znacznie mniej nieobyczajnego, niż nowy sebastian :-)
Już mnie raz sądem straszyli katonawiedzeńcy za elfy homo :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 20:49   

Zasugeruję inne rozwiązanie: jeden tekst numeru poświęcać mlodym czytelnikom, tak by Ci ze stałych czytelników, którzy mogą go przeczytać swoim pociechom, mogli już zarażać kolejne pokolenie miłoscią do fantastyki. Coś w stylu: "całe SFFiH czyta swoim dzieciom" :D
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 20:53   

hijo, ty nie rozumiesz, jesli coś jest skierowane do młodszych czytelników, to w reszcie pisma nie może być ani słowa o seksie, zabijaniu, homo, heteri itp, itd. dlatego są czasopisma dla dzieci i reszta. :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 21:03   

NURS, rozumiem chodzi mi o takie rozwiazanie, gdzie to dorosły czytelnik decyduje o tym czy pociecha może tekst przeczytać lub czy ten tekst mozę być jej przeczytany. Znając nasze realia zdaję sobie sprawę z "niewykonalności" pomysłu. Przypuszczam, że zaraz znalazł by się ktoś, komu zamieszczenie tekstu dla dzieci w piśmie dla młodzieży i dorosłych wystarczyloby do odwrócenia kota do góry ogonem.
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 21:21   

Wydanie specjalne pewnie też nie wchodzi w grę?
 
 
hijo 
Fziu Bździu


Posty: 6069
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 21:32   

Agi, przypuszczam, że sytuacja w wydaniu specjalnym to tylko mniejsza skala problemu.
_________________
God created Arrakis to train the faithful.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 21:40   

Nie, nie sądze, to już nie czasy Małej Fantastyki. Juz raczej można by spróbować uderzyć do jakiegoś pisma dziecięcego.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Agi 
Modliszka


Posty: 39270
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 21:43   

I to jest myśl :idea:
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 26 Stycznia 2009, 23:54   

Pomysł z podpięciem się do jakiegoś pisma dla dzieci wydaje się rozsądny, ale czy ktoś się zgodzi na zrobienie akcji pod sztandarem potencjalnej konkurencji?

Osobiście zdziecinniałego SFFiH'a raczej nie kupię i nie przeczytam, a tak jak pisali Romek P. i NURS trafienie do nowego odbiorcy wymaga nakładów, a i tak obciążone jest dużym ryzykiem.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 27 Stycznia 2009, 17:52   

NURS napisał/a
Nie, nie sądze, to już nie czasy Małej Fantastyki. Juz raczej można by spróbować uderzyć do jakiegoś pisma dziecięcego.


Wybacz NURSIE ale nie zgodzę się z Tobą, jak mamy nauczyć dzieciaki miłosci do fantastyki jeśli nie mają co czytac? Prawdopodobnie odpowiesz:Książki. Powiedz ile realnie jest takich ksiazek.

reszta za chwile musze twardy reset zrobic


CD...

Zgadzam się, że cały numer puścić tylko dla dzieci jest raczej nierealne, ale jedno opowiadanie w numerze nie powinno być tak strasznym problemem. Nie znam Twoich wyliczeń winansowych, ale zdaje sobię sprawę, że musisz przynajmniej wyjść na zero. Pomyśl jednak nad jednorazowym wydaniem specjalnym. W ramach propagowania fantastyki kupie 2 sztuki (jedną dam koledze). Sporo z Twoich czytelników ma dzieci :D
 
 
Lynx 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7038
Skąd: znad morza
Wysłany: 28 Stycznia 2009, 00:40   

mawete, :) a znajdź "Alicję" Bułyczowa i poczytaj córce. Ja młodemu czytam rożności i On nawet to lubi (są dni, że czytam nawet godzinę).
Kruk Siwy, zgłaszam się na ochotnika do testowania na Juniorze :) zapewniam, że on nikomu nic nie powie, więc nie ma szans na "spojler"
Gustaw G.Garuga, do Ciebie również ;) :bravo za pomysł.
_________________
http://zrozumiecswiat.pl/7.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group