Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Rork (i inni)
Autor Wiadomość
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 4 Listopada 2005, 21:19   Rork (i inni)

Zastanawiam się, czy jest ktoś jeszcze, kto podziela moją fascynację białowłosym czarownikiem Andreasa...? W Polsce wydano ostatnio 'Zejście', tom przedostatni całego cyklu, który -- jak to u Andreasa -- więcej pytań stawia niż daje odpowiedzi.

Pierwsze zeszyty mam jeszcze z czasów, gdy wychodziły jako 'Komiks. Fantastyka", dodatek do starej Fantastyki. Druk straszny, kolory wyblakłe a w tomie drugim farby nie starczyło na całe dwa rozdziały:)

Ale ta historia ma w sobie to coś, czego brak wielu innym... Zagadkę, może. Aurę tajemniczości. Nie boi się zostawiac watków na długi czas, zawieszonych w powietrzu.

A kreska Andreasa! Co prawda w początkowych albumach (a właściwie we wstępie, bo sam autor numeruje serię od 'Cmentarzyska Katedr') rysunek jest o wiele bardziej dokładny niż później, ale i w następnych albumach Andreas potrafi zaskoczyć nietypowym rozwiązaniem perspektywicznym bądź wyjątkową panoramą (katedry w dżungli? Boskie!).

Czy ktoś jeszcze, tak jak ja czeka z niecierpliwością na ostatni album?
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 4 Listopada 2005, 22:43   

Ja. Bo dawno temu, gdy czytałam "Rorka" z dodatku Komiks Fantastyki, to się chyba zadurzyłam w tym siwowłosym facecie. :?
Potem, jak trochę ochłonęłam, zauroczył mnie styl rysunku, kojarzył mi się z epoką wiktoriańską (niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego?) i kompozycja kadrów. Pięknej urody. Historia mnie wciągnęła, ale najważniejsze były obrazki. I, rzecz jasna, Rork miał fantastyczny płaszcz :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 5 Listopada 2005, 08:25   

Zadurzenie... To dobre sformuowanie :mrgreen:

Epoka Wiktoriańska -- w sumie? Sam dom Rorka -- to faktycznie przykład typowej architektury wiktoriańskiej. Mi wszystko pachniało secesją i Muchą, szczególnie suknie Low Valley... (też bym takie chciała:P)
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 5 Listopada 2005, 10:33   

Suknie mnie nie interesują, ale stylistyka rzeczywiście, jak Muchy :)
A skojarzenie z epoką wiktoriańską? Pewnie masz rację, że przedstawiony świat miejscami przypomina mi ten właśnie okres - domy, stroje. Takie wrażenie :D

Inna sprawa, że w tym komiksie podoba mi się też kompozycyjny rozmach. I historia opowiedziana. Pięknej urody.
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Ariah 
Yoda


Posty: 896
Skąd: Sopot
Wysłany: 5 Listopada 2005, 11:00   

Układ kadrów na stronie i ogólnie nietypowe ujęcia, nietypowe perspektywy. Widać ogromną świadomość komiksowej materii, szczególnie w tomach ostatnich: 300 kadrów na jednej stronie w 'Zejściu' albo naśladowanie poetyki mangi w 'Koziorożcu' (nomen omen z wojownikiem Mangą w roli głównej)

Ciekawe kiedy Twój komiks wyda tom ostatni... Niestety po francusku czytać nie umiem :?
_________________
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
Oscar Wilde
 
 
DiPoint Ragoon 
Jaskier


Posty: 64
Skąd: Poznań
Wysłany: 6 Listopada 2005, 11:26   

Rork i "Przejścia"... Ach... Był to komiks, który zmienił moje podejście do wielu spraw natury przyziemnej. Słynne dla mnie zdanie o tym, iż zawsze jest jedno pytanie za dużo do dziś kieruje moim postępowaniem...

Istnienie punktu na kuli, który jest jej jedyną słabością...

Piękne. Klimat... Nie działam na polu historycznym tak dobrze, jak Wy, lecz dla mnie Rork zdziałał więcej, niż mogę przypuszczać. Zaraził mnie czymś, co nawzać można "nieokreślonością egzystencji". A potem "Matrix" cz.1 dokopał mi z obu nóg naraz...

*zamknął się w sobie na kilka mgnień oka*
_________________
Jeśli mnie nie widzisz, znaczy, że stoję za Tobą.
 
 
Wilk 
Jaskier


Posty: 85
Skąd: Gdzieś na Ziemi
Wysłany: 11 Listopada 2005, 23:21   Re: Rork (i inni)

Mnie się bardziej podobały pierwsze dwie części (choć oczywiscie pozniejsze tez są niezłe). Zwlaszcza w wydaniu "fantastyki" - nie wiem jak wy, ale ja uważam, ze stary papier i przerobienie niektórych fragmentów na pseudo-sefię doskonale wspólgrało z klimatem tych epizodów - w przeciwie do blyszczącego papieru z wznowienia (choć z drugiej storny ten sam blyszczący papier nieźle pasowal do "cmentarzyska katedr").
_________________
Szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 23 Grudnia 2005, 20:42   

DiPoint Ragoon napisał/a
zawsze jest jedno pytanie za dużo


O tak. Ja też tego nie zapomne. Do "Rorka" wracam często, to jak podróż do innego świata. Nie ma co, udało się Andreasowi stworzyć arcydzieło.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 10 Stycznia 2006, 09:33   

Podpisuję się obiema rękami pod zachwytami nad Rorkiem.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Misiołak 
Jaskier


Posty: 81
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 11 Stycznia 2006, 10:44   

Rork... Także wliczam się w grono jego fanów.
_________________
misiolak.deviantart.com
 
 
Vesper 
Sky Captain


Posty: 157
Skąd: Irlandia
Wysłany: 18 Maj 2006, 11:17   

No właśnie, a ja poluję na całą serię (do kompletu) i nie za bardzo wiem w końcu ile tego jest... czy tyle, ile na okładce z tyłu mamy? siedem?

Fragmenty
Przejścia
Cmentarzysko katedr
Gwiezdne światło
Koziorożec
Zejście
Powrót

Pytam, bo Gildia Komiksu raz podaje pięć tomów, raz siedem - jestem skołowany, a taką serię skompletować to szczytny cel (godny inteligenta, heh)
_________________
Czytane/oglądane: Dan Simmons - The Hyperion Omnibus // BSG 1-4
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 18 Maj 2006, 11:49   

Ja spotkałem się z informacjami o siedmiu tomach. I też poluję na wszystkie poza pierwszym i drugim.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Misiołak 
Jaskier


Posty: 81
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 19 Maj 2006, 10:12   

Dokładnie. 7 tomów + shorcik, który można znaleźć w Sieci . U nas wydano sześć tomów, w tym pierwsze dwa dwukrotnie - raz przez Fantastykę, raz przez Motopol.
Owocnych poszukiwań!
_________________
misiolak.deviantart.com
Ostatnio zmieniony przez Misiołak 19 Maj 2006, 10:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 19 Maj 2006, 10:14   

Dalbys moze ten link do shorta? :)
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
Ostatnio zmieniony przez Rodion 19 Maj 2006, 10:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Misiołak 
Jaskier


Posty: 81
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 19 Maj 2006, 10:20   

Zedytowałem wyżej.
_________________
misiolak.deviantart.com
 
 
Wilk 
Jaskier


Posty: 85
Skąd: Gdzieś na Ziemi
Wysłany: 20 Maj 2006, 12:25   

Strona wewnatrz ktorej jest short tez jest ciekawa:
http://arek.ceron.pl/new/index.html
_________________
Szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać
 
 
Tomcich 
Tigana


Posty: 6557
Skąd: Ino
Wysłany: 11 Listopada 2007, 22:37   

W listopadzie ma się ukazać ostatni tom Rorka "Powrót" oraz pierwsze 4 tomy "Koziorożca"
_________________
- Jak tam życie?
- Muchom by się spodobało..
 
 
 
mc 
Luke Skywalker

Posty: 242
Skąd: Brzeg
Wysłany: 18 Listopada 2007, 12:33   

A w styczniu w Nowej Fantastyce ukaże się prawdopodobnie dłuższy artykuł o Andreasie i jego twórczości.
 
 
Agata 
Komandor Koenig


Posty: 600
Skąd: ze Śródmieścia
Wysłany: 23 Listopada 2007, 12:08   

'Rork'... łezka się w oku kręci, toż to wspomnienie mego dzieciństwa, stare wydania z Fantastyki. Zgadzam się z Wilkiem, że ta siermiężna jakoś, ta pseudo-sepia robiła cudowny klimat, strasznie pasujący do opowieści, szczególnie własnie do Low Valley. Te nowe kredowe albumy juz tak mi nie robią. Odniesienie do epoki wiktoriańskiej wydaje mi się byc jak najbardziej na miejscu - nie tylko architektura i kostiumy, same postacie, sposób pisania dialogów, jest w tym coś dystyngowanego.

Dzięki mc za newsa o styczniowym artykule - będę szukać :)
 
 
mc 
Luke Skywalker

Posty: 242
Skąd: Brzeg
Wysłany: 27 Listopada 2007, 13:04   

A z przyjemnością proszę bardzo!...
Pozdrówki.
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 22 Marca 2008, 15:46   

W końcu, w końcu ukazał się ostatni tom Rorka, już myślałem, że nie doczekam.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
el2prezesso 
Gollum

Posty: 8
Skąd: Ciemna strona Księżyca
Wysłany: 4 Grudnia 2008, 18:42   

Rork - wspaniały komiks. Niestety mój kontakt zakończył się na wydaniach z Fantastyki, ale pamiętam, że przeżycie prawie mistyczne to było :shock: . Trzeba będzie pogrzebać na Allegro i skompletować serię.
 
 
Comar 
Orient Men


Posty: 1467
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 21 Kwietnia 2009, 15:20   

Jestem świeżo po lekturze Arq i nawiązując do sformułowania "i inni" w nazwie tematu postanowiłem go nieco odświeżyć.
Że Rorka wszyscy lubią to wiadomo od dawna, ale ciekawi mnie jak znajdujecie inne dzieła Andreasa.
Bo wg mnie Koziorożec, nieco bardziej przygodowo-awanturniczy, jedynie nieznacznie mu ustępuje. Niedawno wydany Arq, tym razem skręcający w stronę SF, jest przynajmniej równie dobry jak Rork. A i tak wszystkie je w cień usuwa Cromwell Stone. Jak dla mnie to komiksowy absolut. Rewelacyjny scenariusz i absolutnie genialne rysunki. Zwłaszcza ilustracje Andreasa w drugiej części to po prostu dzieło sztuki. Dlatego czytanie sprawiło mi nieco problemów, bo nieraz po kilka minut wpatrywałem się w poszczególne kadry. Żaden inny komiks mnie tak nie oszołomił.
_________________
Las na południowym zachodzie jest złowieszczym znakiem feng shui
 
 
feralny por. 
Trurl

Posty: 4761
Skąd: garaż hermetyczny
Wysłany: 21 Kwietnia 2009, 16:35   

Zgadzam się z kolegą, Cromwell to graficzne arcydzieło, fabularnie też mu nic zarzucić nie można. Arq odrobinę mnie rozczarował, czagoś mi w nim brakowało, choć nie do końca wiem czego. Koziorożec bardzo mi się podoba i niecierpliwie czekam na kolejne części.
_________________
Trust me, I'm a doctor...
 
 
Kamil 
Tom Bombadil


Posty: 39
Skąd: wrocław
Wysłany: 19 Maj 2009, 08:47   

Misiołak napisał/a
Rork... Także wliczam się w grono jego fanów.


i ja :)
 
 
Misiołak 
Jaskier


Posty: 81
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 9 Grudnia 2009, 12:48   

Dla mnie Rork ściga się dzielnie z Cromwellem. Nieco dalej jest seria o Koziorożcu - zupełnie inny klimat, bardziej pulpowy, ze znakomitymi nawiązaniami do Rorka. Najgorzej wypada Arq (co nie znaczy, że źle) - myślę, że po prostu temat został rozwałkowany przez wiele filmów w ostatnim dziesięcioleciu, a Arq trochę za późno został przetłumaczony.
_________________
misiolak.deviantart.com
 
 
A. Pilipiuk 
Lando Carlisian


Posty: 2773
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Stycznia 2011, 08:13   

ja jestem wybredny ;)

Rork zrobił na mnie ogromne wrażenie gdy miałem naście lat i oglądałem dwa pierwsze komiksy.

Kreska, kadrowanie - chiacałbym za dwadzieścia lat umieć w połówie tak dobrze pisać jak facet rysuje. Wnętrza, przemioty, widoczna inspiracja i art deco i secesją.

Niestety kolejne zeszyty trochę mnie rozczarowały. Kreska nadal jest rewelacyjna ale fabuła siada. np "Cmentarzysko katedr" (pomijając obrazki) kompletnie od mnie nie trafiło. W "Zejściu" rozdzwięk miedzy formą (rewelacyjne eksperymenty) treścią (eee...) i fabułą (kicha...) tworzy przykry dysonas.

Cykl "Koziorożec" jest jakby powrotem do korzeni.

"Cromwel Stone" - rewelka - aczkolwiek trochę gubię się w fabule.

"Arq" - kompletnie od mnie nie trafia... Ani fabuła ani rysunki.

jest jeszcze cykl "Rafington Event" - ale nie tłumaczony na polski. Jeden zeszyt widizałem kiedyś na allegro.
_________________
Andrzej Pilipiuk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group