Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Trójkąt WWK
Autor Wiadomość
Zerowiec 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 11 Grudnia 2006, 23:52   Trójkąt WWK

Właśnie patrząc na mapę zdałem sobie sprawę z czegoś ciekawego. 90% polskich pisarzy fantastyki mieszka w obszarze trójkąta którego rogami są Wrocław, Warszawa i Kraków. Dlaczego? Czemu nikt nie tworzy fantastyki na północy w Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie albo Białymstoku?
_________________
Żadne z zer nie dorównywało mu świetnością
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 11 Grudnia 2006, 23:54   

Coś ci sie porębało z deczka, Poznan to mocny ośrodek - Szyda, Guzek, Protasiuk, cała druga era. Bydgoszcz, to Marek Żelkowski. Białystok - Świdziniewski, Soulless :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 00:40   Re: Trójkąt WWK

Nenenenene - a taki Lublin, to co? Milena Wójtowicz, Marcin Wroński, to na pierwszy ogień :)
Ewę Białołecką też wyciąłeś chyba :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 00:53   

ja mam podobne wrażenie do Zerowca... a wrocek to już totalne zagłębie :-D jesteście mocni tam :-D
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Zerowiec 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 00:59   

Cytat
Poznan to mocny ośrodek - Szyda, Guzek, Protasiuk, cała druga era. Bydgoszcz, to Marek Żelkowski. Białystok - Świdziniewski, Soulless

Chodziło mi o pisarzy fantastyki od dłuższego czasu regularnie publikujących powieści i zbiory, nagradzanych i odnoszących sukces – Brzezińska, Ziemiański, Kres, Sapkowski, etc. Nazwisko Żelkowski kompletnie nic mi nie mówi, Guzek, Protasiuk, Szyda to może i utalentowani, ale w zasadzie dopiero debiutanci z ledwie paroma opowiadaniami i pojedyńczą powieścią na koncie. Czemu na północy (za wyjątkiem Białołęckiej) nie ma pisarzy kalibru Kresa albo Sapkowskiego?
Cytat
Nenenenene - a taki Lublin, to co? Milena Wójtowicz, Marcin Wroński, to na pierwszy ogień
Ewę Białołecką też wyciąłeś chyba

Pojedyncze przypadki. Toteż nie mówię że wszyscy, ale co najmniej 90% pisarzy fantastyki (albo może inaczej, 90% laureatów nagrody Zajdla) mieszka we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie i na Śląsku.
_________________
Żadne z zer nie dorównywało mu świetnością
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 10:42   

A jak to się pokrywa z rozkładem ludnościowym? Może po prostu tak wynika z zagęszczenia populacji. Jeśli oczywiście teza o Trójkącie jest w ogóle prawdziwa.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37529
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 10:45   

Co za głupi temat

ignore
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 10:49   

A nie jest tez tak, ze w miastach, gdzie jest juz sporo publikujacych autorow, o wiele wieksze jest srodowisko fanowskie i latwiej jest z kims porozmawiac na temat swojego warsztatu i pomyslow jesli chce sie pisac? Nie mowie, ze ktos cos publikuje przez jakies znajomosci, tylko jest po prostu do kogo gebe otworzyc, kogo zapytac o zdanie - starszego kolege po piorze, albo innych fanow, ktorych na pewno jest tym wiecej, im wieksza jest liczba autorow mieszkajacych w okolicy, bo mozna wtedy sie z tym autorami spotkac, czy cos takiego. Nie potrafie tego dokladnie wyrazic, co chce powiedziec, mam nadzieje, ze to co pisze jest zrozumiale dla kogokolwiek poza mna ;)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 10:56   

Stołeczne Miasto Poznań :twisted: to dość duże city, więc to odpada, prężny klub jak powiedział NURS jest, Druga Era, więc to też nie o to chodzi. Dlaczego w Pyrlandii mało wielkokalibrowych pisarzy? Hmmm? Może dlatego, że my mamy trochę inną mentalność. Tak jak z zaborami było, wiecie praca organiczna itd, a jak wszczynamy powstanie to jedno a pożądne. :mrgreen:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 10:58   

A moze kazdy z piszacych tam autorow jak zacznie publikowac to wyjezdza do WWK? I w ten sposob tak naprawde wszyscy sa z Poznania, tylko na emigracji? :D :mrgreen:
_________________
5 zdań na temat
 
 
Zerowiec 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 16:22   

Cytat
A jak to się pokrywa z rozkładem ludnościowym?

Właśnie o to chodzi że wcale się nie pokrywa. Z 22 laureatów i nominowanych do nagrody Zajdla o których miejscu zamieszkania udało mi się zdobyć informacje 19 mieszka w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach, do tego dwóch mieszka w Poznaniu a jeden w Gdańsku. Czyli mniej niż 15% ludności z kilku największych miast (z tym że punkt ciężkości znajduje się na południu, Wrocław i Kraków mają po kilku powieściopisarzy, ale Gdańsk ledwie jednego, a Szczecin i Bydgoszcz wcale) jest odpowiedzialna za co najmniej 90% polskiej fantastyki. Szczególnie dziwi prawie kompletny brak pisarzy z miast mających poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Katowice i Lublin jeszcze mają swoich fantastów, ale już niewiele mniejsze, ale plasujące się poniżej magicznej cyfry 300 tysięcy mieszkańców Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Kielce, czy Toruń praktycznie nie mają ich wcale.
_________________
Żadne z zer nie dorównywało mu świetnością
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 16:29   

Cytat
Sosnowiec

Hm? Panie Romku, może pan? :twisted:
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 16:52   

Się nie kwalifikuję. Moja nominacja do Zajdla to stare dzieje, a parę wydanych książek sie przecież nie liczy :D
Ale Iwona Surmik - ma nominację aktualną, i też parę książek... :D

Serio, to ta teoryjka jest piramidalnie niemądra. Bo jak rozumiem, skoro ostatnio Ania Brzezińska mieszka chyba w Lublinie, to przestała sie kwalifikować? Czy może nadal się kwalifikuje, pomimo tego, że mieszka poza trujkontem? :P
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Zerowiec 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 17:05   

Cytat
Serio, to ta teoryjka jest piramidalnie niemądra.

Jaka teoryjka? Miejsca zamieszkania pisarzy to fakty. Nie mam dostępu do danych osobowych wszystkich polskich pisarzy fantastyki, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy 15% ludności jest odpowiedzialna za 90% fantastyki, czy może 17% jest odpowiedzialna za 89%, ale fakt pozostaje faktem, że dysproporcjonalna ilość twórców fantastyki jest skoncentrowana w kilku największych miastach na południu i w centrum Polski.
_________________
Żadne z zer nie dorównywało mu świetnością
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 17:16   

Zerowiec:
Cytat
Jaka teoryjka?


Ta poniżej :)

Cytat
Miejsca zamieszkania pisarzy to fakty. Nie mam dostępu do danych osobowych wszystkich polskich pisarzy fantastyki, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy 15% ludności jest odpowiedzialna za 90% fantastyki, czy może 17% jest odpowiedzialna za 89%, ale fakt pozostaje faktem, że dysproporcjonalna ilość twórców fantastyki jest skoncentrowana w kilku największych miastach na południu i w centrum Polski.


Po pierwsze, fantastykę pisują nie tylko Zajdliści. Po drugie, Zajdel jest tylko jedną z nagród, i wcale nie jestem przekonany, że najważniejszą, gdy zaczynasz się bawić w statystykę, bo na Zajdla głosuje 200 osób, a na Nautilusa czy Sfinksa Sedeńki tysiąc-dwa. Po trzecie, jak sobie uznajesz, że mieszkająca teraz w Lublinie Ania Brzezińska nadal jest liczona jako warszawianka, a Ewa Białołecka znika ci całkiem z horyzontu - no to zaczynasz sobie żonglerkę statystyczną. I tak dalej... aż do uzyskania założonego efektu :D

W sumie mógłbyś mówić jedynie o "umiastowieniu" fantastyki. Ale to nie jest wielkie odkrycie :)

Ja mówię pas, bo wiem, że można się bawić tak dlugo. Powodzenia :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
hjeniu 
Wilq


Posty: 3913
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 18:09   

Zerowiec, dorzuć do statystk Baniewicza - napisał trzy książki fantasy a mieszka w Stargardzie Szczecińskim :)
_________________
Idioci są świetni. Nic dziwnego, że każda wioska chce mieć swojego by Dr. House
 
 
 
Zerowiec 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 18:20   

Cytat
Po pierwsze, fantastykę pisują nie tylko Zajdliści.

Opieram się na danych o Zajdlistach bo Zajdliści są najbardziej znani i najpopularniejsi, a co za tym idzie najłatwiej zdobyć informacje o ich miejscu zamieszkania. Z tego co wiem o innych pisarzach fantastyki nie mam podstaw aby sądzić, że rozkład ten nie jest reprezentatywny dla całości. Zresztą nawet jeśli by tak nie było to sam fakt takiej koncentracji pisarzy w kilku miastach, nawet jeśli tyczy się to tylko Zajdlistów, jest warty odnotowania.
Cytat
Po trzecie, jak sobie uznajesz, że mieszkająca teraz w Lublinie Ania Brzezińska nadal jest liczona jako warszawianka

Brzezińska liczona jest tam gdzie jest liczona na podstawie danych z Wikipedii.
Cytat
a Ewa Białołecka znika ci całkiem z horyzontu

Cytując samego siebie: „Z 22 laureatów i nominowanych do nagrody Zajdla o których miejscu zamieszkania udało mi się zdobyć informacje 19 mieszka w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach, do tego dwóch mieszka w Poznaniu a jeden w Gdańsku.“
Czyli jednak nie znika.
_________________
Żadne z zer nie dorównywało mu świetnością
Ostatnio zmieniony przez Zerowiec 12 Grudnia 2006, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zielony951 
Jaskier


Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Grudnia 2006, 21:57   

....a sttystyka praaaawdę Ci powie.......
_________________
http://83.13.5.126/forum/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group