Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia gatunku science-fiction w literaturze
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 13:35   

Fidel-F2:
Cytat
uchronia to wydarzenia, w jakimś hipotetycznym czasie o którym nic nie wiemy
alternatywna to alternatywne wydarzenia w czasie który potrafimy umiejscowić w dziejach
różniea subtelna ale jest


Wyboldowałem istotny fragment.

Albowiem mam pytanie, czy uchronia wymaga jakiegokolwiek wydzielenia w odrębny gatunek? Na jakiej zasadzie? Moim zdaniem, jeżeli znamy czas - to historia alternatywna. Jeżeli nie znamy, po postu któraś z innych konwencji. Ta uchroia pachnie mi sztucznie i czysto teoeretycznie wprowadzona terminologią :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 13:45   

Adashi: jest odwrotnie - antyutopia jest polemiczną wizją utopii przechodzącej do swego zaprzeczenia; "Rok 1984" jest przykładem takiej antyutopii (wobec komunizmu chyba).
Science fantasy przynależy wyłącznie do fantasy. Zaś hard SF to nie tylko fizyka, a nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia).
elam: political fiction? Co to za czort? Mi wychodzi, że jest to albo z historii alternatywnej, albo ta... bliskiego zasięgu. Nic odrębnego.
Dodam jeszcze: fantastykę teologiczną - jak powstaje, chyba jest jasne. Zgodnie z tym, co pamiętam, dobrym przykładem jest "Piekło to nieobecność Boga"; socjologiczną - nie jest to coś do końca odrębnego, trudno podać przykład wyłącznie tutaj należący, gdyż rzadko kiedy zjawiska socjologiczne są rozpatrywane w świecie podobnym do naszego.

Więcej chwilowo nie pamiętam, a widzę, że się następni wpisali, więc muszę przerwać pisanie :evil: ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 13:47   

Romkuteż tak myślę a dałem definicję bo znalazłem :lol:
tu cały tekst z wiki z przykładami
Cytat
refers to a hypothetical time period of our world, in contrast to fictional lands or worlds. A concept similar to alternate history but different in the manner that uchronic times are not easily defined (mainly placed in some distant point near prehistory), reminiscent of a 'Conworld'.

The word is a portmanteau of the word utopia (Greek u-topos not-land), replacing topos with chronos (time). It was originated by Charles Renouvier as the title of his 1876 novel Uchronie (L'Utopie dans l'histoire). Esquisse historique apocryphe du développement de la civilisation européenne tel qu'il n'a pas été, tel qu'il aurait pu être., reprinted 1988, ISBN 2-213-02058-2.

The concept of Merry England is an example of uchronic myth. It refers to a poorly-defined point after Medieval England, mainly existing as a collective memory and nostalgia of a better past, although historically such a period never existed.

Robert E. Howard's Hyborian Age is an example of an explicit uchronian period, while Tolkien's first three ages of Middle-earth are only implicitly located on the same planet as the modern Earth. In the uchronian interpretation of Middle-earth, this and other fantasy-genre fiction takes place during uchronian periods, set roughly in the prehistoric times, around and after Atlantis.

The alternative and minor interpretation of an entirely separate mythology divorced from real history and taking place in another universe says that these stories are not uchronian.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 14:00   

1) antyutopia - dystopia :arrow: mówiłem, że o ile pamiętam.
2) hard sf :arrow: po fizyce zrobiłem ... (w domyśle wstaw sobie inne dziedziny nauki)
3) political fiction :arrow: trochę Clancy, trochę Pieprzony Los Kataryniarza Ziemkiewicza, ale masz rację część tych subgatunków i odmian ma elementy wspólne, przenikają się i dublują w pewnych rzeczach. Np w fantastyce teologicznej mieści się klerykal fiction, ale jest jeszcze sporo miejsca. W dark future można wsadzić zarówno cyberpunk, jak i postapokalipsę. Przykłady można mnożyć.
4) pytanie: do czego przynależy fantastyka anielska; fantasy czy horror? :mrgreen:
5) uchronia - może to rzecz, która się dzieje w alternatywnym świecie, inne wymiary, itd.
6) jest jeszcze coś takiego jak dark fantasy (z motywem bramy między neverlandem a naszym światem, nie wiem czemu dark bo tu Narnia pasuje), ale dobra bo miało być o sf.
7) dorzuciłbym jeszcze gatunek starych-nowoczesnych maszyn (Batman, Cień, Sky Kapitan i Świat Jutra, mi osobiście klimatem pasowało tu Rondo Szczepana), to jakieś retro fiction, art deco sf :D
8)social fiction to utwory pisane w Polsce za czasów minionego systemu, nie mówiące wprost o co chodzi...
_________________
Wysłano z Atari
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 14:07   

Adashi: i dlatego poprawiłem :P
Cytat
hard sf po fizyce zrobiłem ... (w domyśle wstaw sobie inne dziedziny nauki)

Faktycznie, mogłem nie zauważyć.
Fantastyka anielska? SF (teologiczna), fantasy, horror - od sformułowania definicji tylko zależy, do czego :lol:

Wspominając o social fiction odnosisz się do mnie? Owszem, były takie utwory, wręcz dominowały w pewnym okresie, ale zazwyczaj miały też zauważalne cechy antyutopii, hard SF (w tym space opery) - czysto socjologiczne, o których trudności znalezienia wspominałem, raczej się nie pojawiały.
Retro fiction? Chyba nadmierne mnożenie bytów.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 14:10   

Adashi, nie popelniaj bledu i nie wrzucaj wszystkiego do worka z SF.
fantastyka anielska?? a gdziez tu wplyw nauki na rozwoj akcji?
jesli jest, to latwo ci bedzie zdefiniowac, jakie to SF;
jesli nie ma, to jest to fantastyka, fantasy, ale nie sf

i juz
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 14:39   

Ale ja nie mówię, że fantastyka anielska to sf, przeczytaj dokładnie. :D
_________________
Wysłano z Atari
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 15:02   

elam
Cytat
a gdziez tu wplyw nauki na rozwoj akcji?

Akcji?!? Przecież do definiowania fantastyczności akcja nie jest potrzebna!

...

Rozumiem, różne definicje, ale i tak nie pasuje mi to wymyślanie naukowości fabuły w fantastyce.
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 15:52   

Adashi, wiem, ze nie mowisz, tylko sie pytasz..
ja tylko ostrzegam, nie popelnij bledu :)

gorat - ciebie znowu nie rozumiem. bez akcji to masz opis obrazu, a nie powiesc SF.
ustalilismy, czy nie, ze w literaturze SF nauka / technologia pelni wazna funkcje?
tak, ili niet? wiec jesli sa sobie anioly i lataja, i na tym sie utwor opiera, to to jest jakas Ewangelia a nie science-fiction :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 16:17   

Ale to, czy dany utwór jest SF, zależy od tego, czy obecność świata fantastycznonaukowego jest uzasadniona akcją, przesłaniem, a nie ta akcja jest naukowa, jak wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi.
(Zresztą odnoszę wrażenie, że niechcący wróciliśmy do sporu o definicje, więc może w trosce o nerwy dajmy temu pokój.)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 10 Grudnia 2006, 19:01   

Cytat
W ubijaniu piany jest zawsze element magii. Nagle coś, co było płynem, staje się puszystym ciałem stałym. Pianę można ubić z białek, żółtek, śmietany, mleka, mleka skondensowanego, a nawet z cukru i żelatyny. Niezależnie jednak od tego, co ubijamy i jak ubijamy, zawsze chodzi mniej więcej o to samo: wtłoczyć bąbelki powietrza do masy.
:twisted:
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 10 Grudnia 2006, 19:29   

Podziwiam ludzi obdarzonych pasją definiowania :D
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 19 Grudnia 2006, 10:54   

Przypomniał mi się jeszcze jeden subgatunek sf - technothriller :mrgreen:
_________________
Wysłano z Atari
Ostatnio zmieniony przez Adashi 20 Grudnia 2006, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nexus 
Dragon Slayer


Posty: 1815
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20 Grudnia 2006, 08:04   

Adashi, to akurat chyba nie jest podgatunek sf... możesz mieć technothriller bez elementów fantastyki.
_________________
"- Have you ever retired a human by mistake?
- No.
- But in your position that is a risk."
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 20 Grudnia 2006, 11:44   

Wiesz, Nexus w sumie prawie wszystkie książki Michaela Crichtona, czyli właśnie klasyczne technothrillery mają sporo elementów sf. Nawet wiki zapodaje, że to
Cytat
autor znanych powieści gatunku science-fiction, określanych jako techno-thrillery.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Grudnia 2006, 12:21   

Hmm... Ja wiem? Albo to praktycznie czyste SF, jak Kula, Andromeda czy Linia czasu, albo czysty technothriller jak System, bez elementow SF. Ale co ja sie tam bede odzywal... ;)
_________________
5 zdań na temat
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 20 Grudnia 2006, 13:29   

Dla mnie część technothrillerów to takie s-f bardzo bliskiego zasięgu.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 20 Grudnia 2006, 14:10   

Zgadzam się z Gustawem, bardzo-bardzo bliskiego, bierzemy jakiś gadżet/technologię i lekko wyskakujemy w przyszłość. IMHO technothriller to sf.
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Nexus 
Dragon Slayer


Posty: 1815
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20 Grudnia 2006, 22:57   

A co z Clancym? Jego powieści też można podpiąć pod technothrillery. Hmm... w sumie opisuje pewną alternatywę historyczną (albo opcję).
Powiedziałbym raczej, że w technothrillerze techniczne nowinki, opisy sprzętu i naukowe dywagacje odgrywają kluczową rolę. Niekoniecznie musi się to dziać w przyszłości. Ale nie będę się kłócił o definicję. Nigdzie wcześniej jej nie widziałem, więc mogę przyjąć, że jest to część fantastyki. Niech rośnie i rozlewa się po świecie :mrgreen:
_________________
"- Have you ever retired a human by mistake?
- No.
- But in your position that is a risk."
 
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 10:20   

Ja się zgadzam Nexus. Rzeczywistość w tych utworach to nasz świat, ale technogadżet jest sprawą przyszłości. Clancy natomisat to political fiction, już o tym pisałem w tym temacie, to też jest podgatunek sf, tylko masmix z literaturą sensacyjną :roll:
_________________
Wysłano z Atari
 
 
Nexus 
Dragon Slayer


Posty: 1815
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 11:07   

Według Encarty definicja technothrillera jest taka:
Cytat
suspenseful book or movie involving technology: a suspenseful book or movie in which the plot turns on seemingly plausible technological wonders

Jeśli przyjąć "wonders" za gadżet przyszłości, to nie mam wyjścia jak zgodzić się z Tobą Adashi :mrgreen:
Za to Answers.com podaje bardziej rozbudowaną definicję:
Technothriller @ Answers.com
I tu w zasadzie nie ma już żadnych wątpliwości. SF jest jednym z obszarów w którym się pojawia.
_________________
"- Have you ever retired a human by mistake?
- No.
- But in your position that is a risk."
 
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:06   

Cytat
Clancy natomisat to political fiction

Nie zgadzam się.
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:22   

i co my teraz z tym zrobimy
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:25   

Kupę?
Ewentualnie dużą? Fidel-F2, ?
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:26   

Sorry. Przepraszam z mój poprzedni post. Mam jakieś rozwolninie umysłowe...
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:28   

Kruku, usiądź sobie w spokoju, poczytaj... :wink:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:31   

Gustaw G.Garuga, a napisałeś cós ostatnio? Cholercia, mówiłem że rozwolnienie...
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37527
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:31   

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

jak wiecie stronię od emotek
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:37   

Dobre! Kruku, w świeżutkim SFFH masz, poczytaj, 16 stron, w sam raz na długie posiedzenie :P
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 21 Grudnia 2006, 12:40   

Gites, miałem nie kupować ale się złamię. Skoczę też po rolkę papieru, bo chyba mi wyszedł.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group