Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia gatunku science-fiction w literaturze
Autor Wiadomość
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 16:42   

elam: zauważ, że generalnie "Teksańska masakra", to tasiemiec, nie rozpatrujemy jednego filmu, tylko cykl, w którym wpakowano w Leatherface'a chyba z tonę ołowiu. Generalnie psychopatów zwykle umieszcza się w thrillerach, ale Leatherface i Jason z "Piątku 13-tego" to postaci, które wykroczyły już poza dopuszczalne w thrillerze nagięcie rzeczywistości. Poza tym zapominamy, że w sumie na filmach świat tego cyklu się nie kończy. Amerykanie wypuścili też serię radosnych komiksów, w których obaj wymieneni tu gentelmani spotykają się. Polecam choćby recenzję w Esensji: http://www.esensja.pl/mag.../iso/09_43.html
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13821
Skąd: FF
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 16:43   

Zaraz, a czy w "Imieniu Bestii" nie ma elementów nadnaturalnych? Nie czytałem, ale coś się obijało... Coś jak przy Witelonie - też istniał:-)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 16:46   

Nie czytałam, ale z tego, co słyszałam, elementy nadnaturalne są (jak i w wielu innych "historycznych" książkach) ;) Co wskazuje na to, że da się napisać fantastyko-horror oparty na prawdziwych wydarzeniach, lub którego bohaterem jest postać autentyczna. I trudno powiedzieć, że to nie fantastyka, bo on przecież żył naprawdę.
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
Ostatnio zmieniony przez Haletha 3 Grudnia 2006, 16:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 16:47   

"Imię bestii" to przykład mało wyrażny, ale już np. "Opowieści z dzikich pól", to dla mnie na pewno bardziej horror niż fantasy.
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 16:48   

Elam:
Upsss... sorki, złożę to na karb przemęczenia (ostatnie szlify w najnowszej książce, jutro rankiem muszę wysłać).

Ale co do definicji, to w ogóle nie sądzę, aby dobre definicje udało się uzyskać, choć robocze, np. rozróżnienie Taclema względem grozy i horroru, są OK.
Z definicjami to jest tak, że ja, autor, o tym, iż napisałem urban fantasy (Bo to jest wojna...), dowiedziałem się, jak mi to ktoś powiedział :D
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 16:58   

ja tylko nie chce, by doszlo do czegos takiego,
ze wszystkie utwory, zawierajace elementy grozy bedziemy nazywac horrorem.

jest horror we Wladcy Pierscieni, jest w Harrym Potterze, jest w Narnii a nawet Buka w Muminkach sieje groze.

wiec prosze, PROSZE

zdefiniujcie najpierw ten wasz horror, a potem rozmawiajmy.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 17:02   

elam napisał/a
ja tylko nie chce, by doszlo do czegos takiego,
ze wszystkie utwory, zawierajace elementy grozy bedziemy nazywac horrorem.


Dokładnie takie same są moje intencje :-)

Cytat
zdefiniujcie najpierw ten wasz horror, a potem rozmawiajmy.


Ja zdefiniowałem. Kto następny?
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 17:11   

ja z podzialem Taclema nie do konca sie zgadzam, (ale to juz moje osobiste zdanie, nie chce sie klocic :) )

Groze, faktycznie, postrzegam tak jak i On - elementy grozy to tu, to tam sie znajdzie;

natomiast horror, dla mnie osobiscie, podkreslam, ze tu nie bede sie upierac, ze mam racje :) to dzielo (literackie, filmoweitp) ktorego glownym celem jest wywolanie strachu u odbiorcy.

do horrorow zalicze np zarowno :
- filmy Hitchkocka, jak i
- siedem
- postrach z ulicy wiazow
- teksanska masakre pila mechaniczna,
- a nawet relacje z egzekucji jakiegos mordercy.

elementy fantastyczne moga w horrorze wystepowac, a nie musza.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 17:29   

Ja też nie mam zamiaru się kłócić, ale podyskutować można, a nawet trzeba ;-)

Jeśli idzie o wywołanie strachu, to współcześnie odpada spora część klasyki horroru, vide "Dracula". Rozumiem jednak, że mamy oceniać zamiary autora. Z tym, że tu wkraczamy na grzązki grunt interpretacji co poeta miał na myśli ;-) Wiem, że na warszawskiej SGH uczą przyszłych menagerów kultury, że najlepiej by było, gdyby w muzeach stały panie, objaśniające zwiedzającym "co autor miał na myśli"... Ja jednak jestem z bardziej konserwatywnej placówki i nie chciałbym budować wyznaczników podziałów literackich na podstawie badań tekstologicznych, które ustaliłyby czy hrabia Potocki chciał, czy nie chciał nas przestraszyć "Rękopisem znalezionym w Saragossie".
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 17:38   

wedlug ciebie Drakula nie ma budzic strachu??
a co?
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 17:45   

Nie zrozumieliśmy się. Z jednej strony chodzi mi o tu, że WSPÓŁCZEŚNIE "Dracula" nie budzi strachu (podobnie z resztą jak powieści Anne Rice, ale to już inna sprawa). Natomiast nie zawsze mamy możliwość łatwo ocenić intencji autora, trudno więc przyjąć to za wyznacznik.
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13821
Skąd: FF
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 17:52   

Coś czuję, do czego dążysz, Taclemie. Czy chodzi o to, gdzie zaliczyć utwory, gdzie występują wampiry czy zombie, ale utwór nie ma "zdolności straszących", jak np. "Nocarz"?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:14   

Dobry przykład.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:19   

gorat czy gdzieś już nie ma podobnego tematu? :?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:24   

to bedzie fantastique, po prostu.
ta fantastyka nie-SF-nie-fantasy i nie-horror :)

z elementami powyzszych :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13821
Skąd: FF
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:25   

Rodion: :shock: Faktycznie, omawianie gatunków jest w Jaki gatunek fantastyki lubicie najbardziej?. Choćby ten post podobny :roll:

Wracać do historii :twisted:
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:28   

do historii wrocimy, jak sie glowny zainteresowany poudziela troszke na forum :)

a tak w ogole, to marzyly mi sie male wyklady z historii SF... bo ja po czesci o tym magika pisalam...
:( no i chyba mi nie wyjdzie, skoro dyskusja juz sie toczy...
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Radomir 
Narzeczona Frankensteina


Posty: 338
Skąd: Starachowice
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:28   

Wydaje mi się, że dyskusja na ten temat jest wogóle zbędna. Wszelkie podziały literatury na odrębne gatunki są sztuczne. Czy ma znaczenie fakt, że jakiś krytyk nazwie dzieła Sapkowskiego moralitetami, no bo zawierają jego elementy, czy heroic fantasy - bo i takie elementy są. To bez sensu. Książka powinna spełniać jedną rolę - powinna podobać się czytelnikowi. A czy ktoś nazwie ją horrorem czy thrilerem nie ma najmniejszego znaczenia.
_________________
Jeśli martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?
 
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:30   

Hymmm...

A czy brnąc w to dalej nie dojdziemy do wniosku, ze każdy tworzy fantastykę autorska? I podział będzie wyglądał tak: Fantastyka wg. tego, SF wg. owego etc.? :roll:

Radomir :bravo :bravo :bravo I właśnie o to chodzi!! :twisted:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:32   

gollum, gollummum... przyjdzie taki i powie ze dyskusja zbedna.. no patrzcie, ludzie, co to sie na tym swiecie dzieje..

a sio do tematu przywitalnego !!! :mrgreen:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:34   

elam nie strasz go! :mrgreen:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13821
Skąd: FF
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:36   

Rodion: tak już jest :) Caillois, Dukaj, Lem...
elam: niestety offtop został wykryty i będzie tępiony :twisted: :wink:
I "magik" to magisterka? A także - czemu miałoby się nie udać? Przecież chyba niczego takiego obrazoburczego nie napiszemy, by ci się miało nagle zawalić :roll: , a dyskusja może pomóc w dookreśleniu, co powinno być wspomniane w tych wykładach - o monografię raczej nie chodzi :P


edit: Radomir, miło nam, że się zarejestrowałeś, ale byłoby jeszcze milej, jakbyś się przywitał i wypowiadał częściej :D
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:40   

Przepraszam, ale obecnie grzebię w literaturze poniekąd akademicko i skoro nie mogę na takie tematy rozmawiać tu, to gdzie? Dla mnie te kwestie są istotne i mogę o nich rozprawiać godzinami. Przy czym nie chodzi mi tylko o horror.
Uważam, że za mało jest u nas dobrej krytyki literackiej poświęconej fantastyce. Dobże by było, żeby to kiedyś zmienić.
Może wsadzę kij w mrowisko, ale uważam, że mamy wyjątkowo kiepsko przygotowanych czytelników fantastyki. Widać to często na spotkaniach autorskich, zwłaszcza jeśli ich bohaterami są młodzi pisarze. "Skąd czerpiesz inspiracje?" to nie jest najpryginalniejsze pytanie ;-)
Myślę więc, że skoro taki temat jest, to możemy w nim sobie podyskutować - zwłaszcza że wszystko odbywa się przecież na odpowiednim poziomie. Jeśli kogoś nie interesuje taka dyskusja, to przecież nie ma obowiązku brać w niej udziału. Owszem, można uznać, że to dyskusja bez sensu, że podziały są zbędne, ale nikt mi nie powie, że nie kieruje się garunkami przy wyborze lektur i z równym entuzjazmem sięga po Harlequina i książkę telefoniczną.
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:42   

elam: skąd zaczerpnęłaś termin fantastique? Bo wyjątkowo mocno kojarzy się z fantastyką jako taką i chyba nie ma do końca takiego znaczenia jakie mu przypisujesz. Ale zaznaczam, że mogę się mylić.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:42   

gorat to albo uznajemy ze każdy utwór jest indywidualny i tak trzeba go klasyfikować :wink: Albo rezygnujemy z prób sztucznego usystematyzowania tego czego usystematyzować sie nie da, czyli wyobraźni :wink:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:42   

gorat, co do tepienia, to dzisiaj... ech..
co ty kurka gorat wiesz o zabijaniu... :twisted:

offtop? a o jakim offtopie mowisz? o wyslaniu golluma do powitan, czy o horrorze?
czy moze jeszcze o czyms innym, bo mi subtelnosci twojej wypowiedzi umykaja jakos? :roll:

jesli mamy mowic o historii fantastyki, dobrze byloby wiedziec, co do niej zaliczamy, na poczatek. bo niektorzy horror i owszem, a niektorzy, jak ja na przyklad, wrecz przeciwnie.

wiec mi tu nie ontopuj o offtopach, tylko otworz szafe i gadaj do rzeczy. albo zrob porzadek z wieszakami. :twisted: :mrgreen:

edit:
strasznie szybko piszecie :)
Taclem:
fantastique zaczerpnelam z francuskiego, gdyz piszac prace mag o fantastyce w tymze jezyku i przeszukujac tomy i megabajty roznych danych, znalazlam taki podzial fantastyki zachodniej: na SF, fantasy i fantastique. tlumaczyc to na j polski jako fantastyke nie bardzo pasuje, bo wychodzi maslo maslane.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
Ostatnio zmieniony przez elam 3 Grudnia 2006, 18:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:45   

Rodion: literature od zawsze się systematyzuje, może więc nie udziwniajmy. Jasne, że nie usystematyzujemy wszystkiego, ale powstające w ten sposób uproszczenia nieco jednak moga ułatwić w poruszaniu się w niełatwej materii, jaką jest literatura.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:45   

Gremlin sie wnerwił :mrgreen:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:47   

Taclem a nie lepiej po prostu czytać to co nam sie podoba, bez systematyzowania i klasyfikowania?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 18:47   

to ja powtorze jeszcze raz:
SF, fantasy jakie jest, kazde widzi
ale co zrobic z wampirami, duchami, opowiesciami z pogranicza realu i zjawisk nadprzyrodzonych?? francuzi (i nie tylko oni, NB) nazwali to fantastique.
taki 3 ci gatunek
horror niech wam bedzie czwartym :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group