Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Andrzej Sapkowski
Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 23 Listopada 2006, 12:58   

count:
Cytat
Maladie to wedlug mnie najlepsze opowiadanie Sapkowskiego, najwieksze wrazenie na mnie zrobilo.


Witaj w klubie :) ja uważam, że to w ogóle jest najlepszy fragment prozy z ręki Sapkowskiego. I żałuję, że jemu tak rzadko się chce...
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
hrabek 
Kapo di tutti frutti


Posty: 12475
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23 Listopada 2006, 12:59   

Az sobie chyba wieczorem przeczytam dla przypomnienia :)
_________________
5 zdań na temat
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 23 Listopada 2006, 13:01   

Godzilla:
Cytat
wygląda na to, że teraz wyżej mierzy i do Wiedźmina nie wróci za skarby.


Oby nie było z nim tak, jak z niejakim Leiberem (nomen omen guru Sapkowskiego), który pisał Heroic Fantasy i inne gatunki, a właściwie znany jest rzeszy czytających właśnie z tej Heroic 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Listopada 2006, 13:28   

Fritz Leiber, ten od "Wędrowca"?

Sir Arthur Conan Doyle też zdaje się wyżej mierzył, a został po nim Sherlock Holmes. Reszty nikt nie pamięta. Zresztą bardzo lubię Holmesa, w liceum i na studiach przeczytałam wszystko co mi się udało dostać. Część w oryginale :D Uczyłam się na tym angielskiego. Tata z młodych lat zachował dwa tomiki uproszczonych opowiadań dla uczniów, ze słowniczkiem angielsko-rosyjskim i objaśnieniami. To było świetne. Czas Simple Past poznałam w ten sposób na długo zanim mieliśmy go w szkole, bo tam uparcie wałkowali Present Perfect przez dwa lata.

Wiedźmin zostanie, reszta nie wiem :P
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 24 Listopada 2006, 09:15   

Godzilla:
Cytat

Wiedźmin zostanie, reszta nie wiem :P


Te słowa mogą wywołać burzę. A nawet grad 8)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 24 Listopada 2006, 10:49   

MrMorgenstern:
Cytat
Te słowa mogą wywołać burzę. A nawet grad


Nie, to racja. Wszędzie Sapkowski przedstawiany jest jako "tworca Wiedźmina" :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Adashi 
Cyberpunk


Posty: 16753
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 24 Listopada 2006, 11:31   

Przy śniadaniu czytałem sobie Głos Wielkopolski, otwieram dodatek kulturalny - Pasaż Kultury czy jakoś tak, patrzę na listę Przeboje Tygodnia (Muza/Video/Książki/Gry) i co widzę? Lux Perpetua znowu na pierwszym miejscu, już chyba z 3 czy 4 tydzień, a dane mają niby wg najchętniej zamawianych książek w Merlinie. :bravo
_________________
Wysłano z Atari
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 24 Listopada 2006, 11:51   

Cytat
Godzilla:

Sir Arthur Conan Doyle też zdaje się wyżej mierzył, a został po nim Sherlock Holmes. Reszty nikt nie pamięta.


Jak to nie pamięta?! Doktor Challenger bije Szerloka o każdej porze dnia i nocy! Poza tym to on polecaił w kosmos 8)
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 24 Listopada 2006, 11:53   

He, he racja. AleGodzilla, miała na myśli rzeczy "naukowe" sir Arthura. I ezoteryczne... bo to uznawał za swoje największe dokonania.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 24 Listopada 2006, 11:55   

A cóż mnie interesuje co tam Autor uważał? 8)
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 24 Listopada 2006, 12:02   

A co mnie interesuje cokolwiek? Hehehe
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 24 Listopada 2006, 12:05   

Ja znam z Doyle'a jedynie Sherlocka... no i zawsze z nim będę asocjował, jak to go wykujano z duchami :)
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 17:38   

przeczytalam Lux Perpetua....

czy jest na sali jakis doktor?? historii?? :) kto by mi powiedzial, co jest prawda, a co nie? bo bardzo latwo zrobic czlowieka w balona.... ja sie daje, na calej linii...

UWAGA SPOJLER
no, drugi Sienkiewicz nam wyrosl. Reynevan jak Kmicic niemalze broni Matki Boskiej Czestochowskiej. I ja mam pytanie, czy to moglo tak byc, z tymi rysami na twarzy? bo do tej pory znalam tylko legendy, o jakichs Turkach czy Tatarach, ze to zrobili... ale zeby Czesi/ Polacy/ biskup krakowski... :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 18:25   

elam
Cytat
przeczytalam Lux Perpetua....
czy jest na sali jakis doktor?? historii?? :)

Jestem :)
Cytat

kto by mi powiedzial, co jest prawda, a co nie? bo bardzo latwo zrobic czlowieka w balona.... ja sie daje, na calej linii...

To zależy o co chodzi. Za Sapkowskim naprawdę trudno nadążyć. On studiuje źródła jak historyk, ubarwiając je sprytnie, tak, że czasem trudno odróżnić prawdę od fikcji.
Cytat

I ja mam pytanie, czy to moglo tak byc, z tymi rysami na twarzy? bo do tej pory znalam tylko legendy, o jakichs Turkach czy Tatarach, ze to zrobili... ale zeby Czesi/ Polacy/ biskup krakowski... :)

To jedna z takich "ubarwionych" kwestii. Napadu dokonali albo husyci, albo dezerterzy z wojska husyckiego. Ponieważ Polska była husytom raczej przyjazna, kiedy wieść o napadzie i zniszczeniu obrazu się rozeszła, husyci zdecydowanie odcięli się od niego. Oficjalna wersja mówi o tym, że 14 kwietnia 1430 r. banda rabusiów z Czech, Moraw i Śląska dokonała napadu na klasztor. Po włamaniu się do kaplicy Matki Bożej zdjęli z ołtarza rzeczoną ikonę, ograbili ją z kosztowności i pocięli twarz Madonny. Obraz został też rzucony na ziemię, co spowodowało jego pęknięcie na trzy części. Wg relacji Piotra Risinusa ( Historia pulchra z 1523 r.), obraz odnowiono na dworze Jagiełły. Wersja o udziale biskupa krakowskiego to już Sapkowski - fiction. Tyle pamiętam, niestety nie jestem specjalistą od spraw średniowiecza :)
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 21:10   

"Lux Perpetua" jeszcze nie czytałam, ale dzięki za spoiler;-)
Rysy na twarzy Madonny były już przypisywane Szwedom i Tatarom. Jest też opcja, że obraz jest wierną kopią ikony zniszczonej właśnie przez Husytów, a blizny mają o tym wydarzeniu przypominać. Mnie natomiast mówiono, że będące inwencją autora, napuszczone czarną farbą rysy mają symbolizować ikonę "skrzywdzoną" przez ikonoklastów - i to ponoć ma być wersja prawidłowa:)
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 21:23   

bardzo dziekuje za wyjasnienia :)

a wlasnie przed chwila rozmawialam o tym z tatuskiem, ktoren to nigdy Sapkowiskiego nie czytal, jak to bylo z ta Matka Boska, czy to Turki, czy Tatary...
a on mi na to: eee, chyba husyci.
skad wiedzial?? :shock:

kurcze, ten moj tatusiek to mnie zaskakuje. :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 21:42   

Haletha
Cytat
Jest też opcja, że obraz jest wierną kopią ikony zniszczonej właśnie przez Husytów, a blizny mają o tym wydarzeniu przypominać.

Nie, nie ma już obecnie takiej opcji. Kiedyś faktycznie była ( R. Kozłowski, S. Szafraniec). Najnowsze badania przeprowadzone przez Wojciecha Kurpika, rektora ASP w Warszawie ( analiza podobrazia wizerunku, wymiary podobrazia, jego grubość, sposób opracowania nimbów itp.) pozwoliły na ustalenie faktu, że obraz powstał nie później niż w XIII w. w kręgu malarstwa bizantyjskiego.
Cytat

Mnie natomiast mówiono, że będące inwencją autora, napuszczone czarną farbą rysy mają symbolizować ikonę skrzywdzoną przez ikonoklastów - i to ponoć ma być wersja prawidłowa:)

Nie. Obraz został uszkodzony, a źródła historyczne ( potwierdzone przez badania konserwatorskie) podają, że za czasów Jagiełły usiłowano go restaurować po zniszczeniach z 1430 r. Farby którymi pokrywano ubytki spływały i proces trzeba było powtarzać, bo malarze nakładali farby temperowe na obraz wykonany techniką woskową ( enkaustyką).
Ostatnio zmieniony przez Navajero 2 Grudnia 2006, 21:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 21:46   

Ja tam nie wiem. Tak tylko twierdził doktor specjalista od ikon:)
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
 
 
 
Navajero 
Admirał Ackbar


Posty: 2456
Skąd: Shangri - La
Wysłany: 2 Grudnia 2006, 21:51   

Nie chce mi się googlać ( bo pewnie gdzieś są dokładne wyniki badań Kurpika), ale kronikarz, Risinius (Piotr z Rozprzy) pisze w "Historia pulchra" wyraźnie, że pomimo trzykrotnego nakładania farb "nie dawały się cięcia i rany zamalować".

Edyta;

Cytat ze strony Jasna Góra - Historia - Sanktuarium ;

"Konserwator Wojciech Kurpik, na podstawie badań i rentgenogramu stwierdził, iż krakowska renowacja nie zmieniła zbytnio Obrazu, oraz, że warstwa polichromii przedstawiająca Madonnę z Dzeciątkiem jest oryginalna i pochodzi sprzed 1430 roku. Badania ukazały także uszkodzenia Obrazu wykonane ostrym narzędziem podczas napadu. Natomiast ślady po gwoździach, którymi mocowano skradzione wota wskazują na długotrwały kult Obrazu jeszcze przed 1430 rokiem."
 
 
Bandur 
Gollum

Posty: 11
Skąd: Lonesome Dove
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 00:10   

Sapkowskiego czytam od początku, czyli od czasu debiutu ww. na łamach "Fantastyki". Dla mnie jest to jeden z wąskiego kręgu pisarzy, którego każdą kolejną książkę kupuję bezwarunkowo. I nawet jeśli zdarzy mi się czasem zamarudzic przez chwilę pod nosem, to całokształt pozwala to przecierpiec. Zaś co do zarzutów o bufanadę, kolczastośc itd., które ciągną się za nim - mnie nie interesuje, jakim człowiekiem jest dyrektor browaru, którego produkt pochłaniam w miłe wieczory. Może nawet lubic owce, ale piwo waży wyśmienite.
 
 
Martva 
Kylo Ren


Posty: 30898
Skąd: Kraków
Wysłany: 3 Grudnia 2006, 14:04   

Sapkowskiego po raz pierwszy przeczytałam daaawno, bo za czasów wczesnonastoletnich - ehh, łezka się w oku kręci:) Nawet nie pamiętam od czego zaczęłam, ale pewnie od małego ciemnego tomiku. Na pewno pochłonęłam go z wypiekami na twarzy. Potem były dwa tomy wydane przez Supernową, a potem saga - jedno i drugie przeczytałam kulkakrotnie, chociaż wolę opowiadania.
Jest to zdecydowanie mój ulubiony polski autor, i absolutny mistrz słowa. Uwielbiam jego styl. Bywa porównywany z Sienkiewiczem; nie wiem jak to jest, bo Sienkiewicza nie trawię totalnie, a ASa ubóstwiam. Nie chce się wypowiadać na temat jego wizerunku jako osoby publicznej - niech sobie będzie zadufany, nie muszę chodzic na spotkania z nim, zwłaszcza że ludzi masa i trudno się oddycha; na pewno jest bardzo inteligentny, elokwentny i oczytany. W sumie nie interesuje mnie to, dla mnie jest ważne, żeby pisał.
Trylogia husycka mi nie podeszła. Denerwujący bohater, za dużo historii w historii - nie mówię że to jest zła książka, po prostu nie podobała mi się tak bardzo na tle innych utworów. 'Lux perpetua' pewnie przeczytam, ale wcale mi się do tego nie spieszy - zupełnie nie to, co czułam czekając z utęsknieniem na nastęone tomy sagi wiedźmińskiej.
A z opowiadań najbardziej chyba podobało mi się 'Tandaradei'. Rewelacja, zwłaszcza że za pierwszym razem przeczytałam je będąc w dziwnym stanie umysłowym, tak że totalnie utożsamiałam sie z bohaterką...
A, bo w ogóle kobiety u Spakowskiego bardzo mi się podobają.
Opowiadania 'kocie' też bardzo zacne, bo ja koty ubóstwiam :)
I w ogóle mam nadzieję, że jak 'Lux perpetua' wreszcie wyszła, to może teraz jakieś krótsze formy? najlepiej w duzych ilościach :D
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.

skarby
szorty
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 12:42   

Nowinka
Co wy na to?
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Sasori 
Nekroskop


Posty: 706
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 12:45   

Ja jestem wręcz wstrząśnięty.



Szczególnie tą informacją o komiksie, toż to zbrodnia na sztuce i ludzkości, te wypociny Polcha.
_________________
Hey don't stop now, you're just getting to the good parts!
 
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 9 Grudnia 2006, 17:43   

Sasori,
Cytat
Szczególnie tą informacją o komiksie, toż to zbrodnia na sztuce i ludzkości, te wypociny Polcha.

Rzeczywiście,jesteś krytykiem doskonałym.Nic normalnego Ci się nie podoba. Prawdziwy krytyk głównonurtowy.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 18:30   

Cytat
- Przełom w polskiej fantastyce polegał głównie na tym, że rękopis wysłany do wydawnictwa przez Polaka, nie trafiał od razu do kosza.

- W Polsce jest tak naprawdę dwóch prawdziwych znawców fantastyki, jeden z nich to Andrzej Miszkurka, drugiego przez skromność nie wymienię.

- W Polsce pisarz fantasy, który nie wywodzi się ze środowiska fanowskiego uznawany jest za outsidera i chama.

- Fani to przekleństwo i jednocześnie dar boży, współczuję pisarzom, którzy nie mają ani jednego fana.

Parę wypowiedzi ze wspomnianego zjazdu Kultura 2.0 Niektóre wręcz interesujące, jak o tych fanach. Sapkowskiego lubię, fajnie pisze... ale cholera, ma tendencje do wkurzania mnie czasem ;)
 
 
MrMorgenstern 
Stalowy Szczur


Posty: 1015
Skąd: Solaveria
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 20:09   

Sapkowski by Pako:
Cytat

- W Polsce pisarz fantasy, który nie wywodzi się ze środowiska fanowskiego uznawany jest za outsidera i chama.


Sprytne wytłumaczenie przyczyny takiego a nie innego zapatrywania opinii publicznej na wizerunek AS :P
_________________
Fragment mojego Sword&Sorcery 8)
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 20:20   

Wizerunek ASa mam w poważaniu. W sumie facet ani mnie grzeje ani ziębi, ale czasami po prostu dowalić umie. Vide zeszłoroczna (czy dwa lata temu) afera z tym, jak coś tam o żydach bodaj nagadał na jakimś konwencie.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 20:23   

hmm, a co to jest, "srodowisko fanowskie"?
naprawde, nie wiem, o co chodzi... :oops:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 21:02   

Znaczy się że Lem i Dukaj to też chamy? :D i Ziemiański też - trzyma się z dala od nas :evil: a my przecie środowisko fanowskie, nie? :mrgreen:
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 9 Grudnia 2006, 21:09   

- ale o co chodzi? :)
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group