Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 07

Tekst numeru 07.
Sebastian Uznański "Pani Igieł"
27%
 27%  [ 33 ]
Marek Hemerling "Gra"
3%
 3%  [ 4 ]
Andrzej Kozakowski "Nie zmażesz grzechu"
2%
 2%  [ 3 ]
Romuald Pawlak "Mrówki Altapina"
21%
 21%  [ 25 ]
Adam Mrozek "Twardowski.com"
4%
 4%  [ 5 ]
Ela Graf "Nowy porządek"
27%
 27%  [ 33 ]
Andrzej Miszczak "Byłem obrońcą Boga"
10%
 10%  [ 13 ]
Grzegorz Żak "Scena barejska"
2%
 2%  [ 3 ]
Głosowań: 66
Wszystkich Głosów: 119

Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 31 Maj 2006, 13:39   

Reginald:
Cytat
Romuald Pawlak Mrówki Altapina - muszę kupić całość, bo to tym jednym to tylko smaku sobie człowiek narobił. Ale jakbym miał głosowac to raczej na ksiązkę w Nautilusie (jak kupię ...), bo choc opowiadanie przyjemne to czuję, że lepiej będzie rozweselać w towarzystwie pozostałych


Kup, kup, jeżeli "Mrówki..." ci sie podobały, to książki tym bardziej powinny.
Uczciwie powiem jednak dwie rzeczy: to opowiadanie jest bytem samodzielnym, nie jest to fragment żadnej z dwóch dotychczasowych książek cyklu.
No i zacząć należy od "Czarem i smokiem", a potem dopiero "Wojnę balonową" czytać, bo wtedy więcej żartobliwych nawiązań odnajdziesz :) no i same "Mrówki", a zwłaszcza słabość Rosselina do prac naukowych staną się jaśniejsze :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 31 Maj 2006, 17:02   

reginald, nie czytaj wstepniaka :) Ja do dnia dzisiejszego nie zagladnałem do wstepu, a numer i tak mi się podobał :)
 
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31 Maj 2006, 19:37   

1) "Pani igieł" - przyznaję punkt. Bardzo wciągający kawałek świata, choć za bardzo nie rozumiem w jaki sposób zła królewna na końcu stała się dobrą królewną i ostatecznie nie ucięła... no jakoś za szybko się poprawiła, nie mając na dodatek pozytywnych wzorców. Skąd ona wiedziała, jak kochać i być dobrym? Ale wciągające było, dobrze się czytało. Trochę klaustrofobiczne uczucie, jak ten pojazd przenikał wnętrze ziemi.

2) "Gra" - nie dam punktu, nie wciągnęło mnie.

3) "Nie zmażesz grzechu" - a dlaczego ona przerzuciła się akurat na krew, a nie na korę dębową albo plankton? Tego też ludzie nie jedzą. Mało mnie to przekonuje.

4) "Mrówki Altapina" - gładko się to czyta, zręcznie napisane, ale akurat ten rodzaj humoru jakoś do mnie nie przemawia. To znaczy bez problemów przeczytałam, ale nic poza tym.

5) "Twardowski.com" - ojej, kolejna wizja aniołków i diabełków.

6) "Nowy porządek" - punkt, fajne opowiadanko, choć po prawdzie traktuję je jako trzeci rozdział większej całości. Ktoś nie znający poprzednich dwóch może się trochę gubić. No i sprawa Greenhorna zdecydowanie czeka na ciąg dalszy.

7) "Byłem obrońcą Boga" - nie, jakieś to nieskładne. Jakbym była prawnikiem, mogłabym się poznęcać. A tak to mogę tylko ziewnąć.

8) "Scena barejska" - eee... ładna scenka na poczcie, ale o co chodzi?

Pierwszy punkt na "Panią Igieł", drugi na "Nowy porządek".
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 31 Maj 2006, 20:09   

Dzięki godzillo, kto nastepny? dopiero czwarta dziesiątka...
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 1 Czerwca 2006, 22:47   

I po co mnie było smaka robić? 8)
Z jednej strony podobnoż ciekawa kreacja świata Uznańskiego, z drugiej humor Pawlaka :P Przez was jutro będę musiał wsiąść w SKM-kę i do Gdyni zawitać, Empik nawiedzić. Paskudniki :twisted: Wrrr...
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 1 Czerwca 2006, 23:33   

Rzyc jest ciężka :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 11:21   

Dobra, za godzinkę jedziem. I oby w Empiku mieli SFFH 8) Autorzy, będzieta biedni, szykujta maści i kremy na opuchliznę 8)
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 13:14   

Dunadan:
Cytat
w samej fabule która stałą sie... zbyt wulgarna? ( naprawdę nie mam nic do scen łóżkowych ale tutaj mi cholernie nie pasowały ) brakowało tylko bluzgów w stylu Ziemiańskiego :/
Selithira:
Cytat
w jednym zdaniu kipi od wulgaryzmów, następne jest pisane zupełnie innym językiem, w kolejnym znowu wulgaryzmy...
Reginald:
Cytat
Szczególnie nie wiem jaką rolę miały w dalszej części opowiadania pełnić akcentowane cały czas wulgaryzmy i sceny seksu, czy też jego opisywanie przez bohaterów. Nie ma co tutaj odstawiać cnotki, ale wspaniały przykład jak można dosłownie zamęczyć czytelnika wulgaryzmami dał Ziemiański w Achaji
O, jak widzę, nie tylko mnie to razi. :x Ale to pewnie rodzaj kampanii marketingowej spod tego samego znaku, co sławna okładka z panią od strony pleców. :lol:

Biały Miś:
Cytat
Wytaczanie dyrdymałów wygląda śmiesznie lub sugeruje hopla na dyrdymalnym punkcie.
Ja tam np. mam hopla na punkcie wytykania literówek. No to co? Nie wolno już hopla mieć? :twisted:
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Sasori 
Nekroskop


Posty: 706
Skąd: Poznań
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 13:20   

Czy wytykanie innym hopla nie jest też hoplem?
_________________
Hey don't stop now, you're just getting to the good parts!
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 14:04   

Hej, Sasori ! A gdzie dziadki ???
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 14:13   

Nie offtopować... głosować! A jak nie, to w dydok.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Sasori 
Nekroskop


Posty: 706
Skąd: Poznań
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 14:59   

Ależ to nie był oftop, drogi Robercie, gdyż Henryk wyraził zaniepokojenie brakiem dziadków, który to brak przyczynia się do zmącenia czytelnego odbioru nietuzinkowej recenzji napisanej przez dziadków tychże, a recenzja jest przecież jak najbardziej na temat. Henryk miał więc na myśli ogólno pojęte dobro miesięcznika i jego czytelników, oftopem natomiast było zmienienie przeze mnie avatara, za co szczerze przepraszam.

Po wstępnym zirytowaniu cię bezsensownym postem zapytam się gdzie jest moja nagroda książkowa (tylko żadnych politykal fykszyn) za najlepszą recenzję wszechczasów?
_________________
Hey don't stop now, you're just getting to the good parts!
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 15:21   

Sasori napisał/a
Ależ to nie był oftop, drogi Robercie, gdyż Henryk wyraził zaniepokojenie brakiem dziadków, który to brak przyczynia się do zmącenia czytelnego odbioru nietuzinkowej recenzji napisanej przez dziadków tychże, a recenzja jest przecież jak najbardziej na temat. Henryk miał więc na myśli ogólno pojęte dobro miesięcznika i jego czytelników, oftopem natomiast było zmienienie przeze mnie avatara, za co szczerze przepraszam.

Święte słowa.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 16:00   

Mam, panie i panowie, mam :!: 8) Zawitałem, zastałem, zakupiłem. Po drodze nawet natknąłem się na sklep obuwniczy "Szmidt" 8) Wkrótce zagłosuję :twisted:
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 16:52   

Sasori
Cytat
Po wstępnym zirytowaniu cię bezsensownym postem zapytam się gdzie jest moja nagroda książkowa (tylko żadnych politykal fykszyn) za najlepszą recenzję wszechczasów?


Może być Głos Boga, Soboty?
Sobota lepszy niż Piątek. Nawet ten 13-tego.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 16:59   

Hej, a ja jakąś ksiązkę dostanę ?
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
andre 
Szninkiel


Posty: 1343
Skąd: Często Hau
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 17:05   

a ja?Np.Protasiuka :lol: :lol:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 17:26   

Ty Heniu, to se sam napisz.
To nie totolotek tylko porzadny bęben maszyny losującej. Sasori zakęcił i wygrał. I nie offtopować!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 17:59   

Zapomniałem dodać, że dzieciaki w Empiku okupowały testowego Game Boya i nie dały mi pograć :twisted:

Uwagi na świeżo do opowiadanek już przeczytanych. Mam nadzieję, że się nie pogniewacie.

Andrzej Kozakowski "Nie zmażesz grzechu" - zaczynając czytać miałem, sam nie wiem czemu, nadzieję, że będzie to ciekawe psychologiczne studium kobiety dokonującej aborcji lub chcącej odebrać sobie życie. Pomysł z tabletkami nieśmiertelności mnie nie przekonuje.

Marek Hemerling "Gra" - święta misja w grzesznym światku hazardu także do mnie nie przemawia.

Adam Mrozek "Twardowski.com" - ciekawa fabuła, ale pomysł końcowy z nowym Billem Gatesem moim zdaniem nietrafiony.

Romek Pawlak "Mrówki Altapina" - fajne i bardzo sprawnie napisane (no przecież 8) ), przyjemnie się czyta. Moja uwaga: za krótkie, mogło być - takie odnoszę wrażenie, zważywszy na osobę autora - trochę bardziej rozbudowane i dopieszczone fabularnie.

Wstępna uwaga do "Pani Igieł" Sebastiana Uznańskiego. Ciekawy pomysł świata, odważna fabuła, sprawnie napisane. Przy tym wszystkim fabuła mogłaby bardziej wciągać i intrygować. Jak doczytam, podsumuję.
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
Titus Pullo 
Luke Skywalker


Posty: 213
Wysłany: 2 Czerwca 2006, 23:45   

W tym miesiącu głos oddany na opowiadanie Eli Graf. Lubię Dimoona, podobałby mi się poprzednie opowiadania (muszę przyznać, że bardziej niż to). Dobrze się bawiłem czytając, a to dla mnie podstawowe kryterium oceny. :mrgreen:

Drugi głos na Panią Igieł. Mam wrażenie, że autor grał z przyjemnością w Planescape: Torment. A że mnie Torment się podobał, to i opowiadanie w tych klimatach dostaje punkcik.

Rosselin się nie załapał, może za mało mnie rozśmieszył? Co do pozostałych, to jestem na NIE - szorty zdecydowanie do mnie nie trafiają, widząc tytuł opowiadania na jednej stronie a nazwisko autora na dole drugiej, od razu nastawiam się negatywnie. Dlatego Gra przegrała :P

"Nie zmażesz grzechu" - po prostu dość cienkie opowiadanko, zarówno objętościowo jak i treściowo.

"Twardowski.com" - też nie zachwyciło, choć owieczki na ekranie były sympatyczne. Przy okazji, pamięta ktoś grę "Sven Bomwollen" o owieczkach? :mrgreen:

"Byłem obrońcą Boga"... ech, w procesie o odszkodowanie bardziej na miejscu byłby pełnomocnik. Ale nie będę się znęcał, sądu mam dość na co dzień.

"Scena barejska" też mocno taka sobie. Do zapomnienia.
_________________
I have simpler tastes. I like to kill my enemy, take their gold and enjoy their women. That's it. Why tie yourself to one? Where's the flavor? Where's the joy?
 
 
Kuras 
Jaskier

Posty: 78
Skąd: Festung Breslau
Wysłany: 3 Czerwca 2006, 00:44   

Pierwszy głos oddałem na Ele Graf, Dimoon to porządny gość, drugi na Twardowskiego niewiem czemu ale jakoś tak mi przypadł do gustu, a co do reszty hmmm

Pani Igieł-takie jakieś niewiem jakie ale takie nijakie

Gra- takie jakieś niewiem jakie ale takie nijakie

Scena barejska- takie jakieś niewiem jakie ale takie nijakie

Byłem obrońcą Boga-takie jakieś niewiem jakie ale takie nijakie

Mrówki Altapina-takie jakieś niewiem jakie ale takie nijakie

Nie zmażesz grzechu- chyba za słaby w zwojach jestem na to.

Dziekuje za uwagę lub jej brak, co złego to nie ja.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 3 Czerwca 2006, 00:47   

Dziękuję za wasze głosy, zapraszam, głosujcie to nie boli, nikt nie bedzie wami rzadził przez nastepne 4 lata.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Albion 
Kapitan Kirk


Posty: 1127
Skąd: Warsaw City
Wysłany: 3 Czerwca 2006, 10:36   

Wielkie brawa dla Eli Graf - jak zwykle się nie zawiodłem, "Nowy porządek" czytałem z dużą przyjemnością. Podobnie jak "Panią Igieł" Sebastiana Uznańskiego - może i z lekka oklepany motyw, ale uwielbiam takie pokręcone klimaty a i napisane zręcznie, dlatego duży plus :mrgreen:

Pozostałe - nie dziękuję, ale to nie dla mnie.
_________________
"Historia uczy tego, że ludzie niczego nie uczą się z historii"
(\_/)
(O.o) This is Bunny. Add Bunny to your signature
(> <) to help him achieve world domination.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 3 Czerwca 2006, 10:45   

Dzięki Albion, za głos, miło powitać świeżą krew w tym wątku, obyś odwiedzał go jak najczęściej.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 4 Czerwca 2006, 09:55   

Trzy opowiadanka mi się spodobały, wiadomo które 8) W zgodzie z sumieniem zagłosuję na "Panią Igieł" Sebastiana Uznańskiego i "Nowy Porządek" Eli Graf.
Muszę się przyjrzeć "Czarem i smokiem" Romka. Opowiadanie nie zwaliło mnie z nóg, ale zachęciło do bliższego zaznajomienia sie z jego bohaterami.

Zgadzam się, że "Byłem obrońcą Boga" jest nieskładne. Lepsza porządna fabuła z suspensem. "Scena Barejska" też mi się nie spodobała.
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 4 Czerwca 2006, 12:56   

Dzieki, kruczywietrze. Zapraszam serdecznie, głosujcie i się nie krępujcie. Zabijamy krytyków w miarę bezboleśnie.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 5 Czerwca 2006, 09:48   

Najlepsze w numerze, moim zdaniem, jest "Byłem obrońcą Boga" Miszczaka. Dobry pomysł, choć trochę zbieżny z "Niewinnymi w Piekle", ale wykonany na własny sposób i znakomite rozwiązanie. Bardzo mi się podobało i na nie głosuję.
"Gra" Hemerlinga podobała mi się, choć najchętniej widziałbym to opowiadanko jako fragmenty czegoś większego, najlepiej hostorię o jakiejś istotnej dla fabuły, ale nie pierwszoplanowej postaci. Bo tak naprawdę jest to nakreślenie czyjejś sylwetki i tyle. Chciałoby się więcej. Ale może jak po prostu jestem żarłokiem, który nigdy nie porafił docenić urody przystawek?
"Nie zmażesz grzechu" Kozakowskiego, ciekawe. I chociaż krótkiem, rozwinięcie nie jest mi do niczego potrzebne, chyba nawet by opowianiu zaszkodziło. Trochę kpiące, trochę groźne, dobre.
"Twardowski.com" Mrożka. Zabawne. W zasadzie nie mam się czego czepiać, ale piać nad czymś z zachwytu też nie. Po prostu przyzwoity tekst, choć chyba zaczynam mieć przesyt fabuł o diabłach, wampirach i aniołach. Niech ktoś napisze coś o Marsjanach, to i na diabły będę parzył życzliwiej :wink:
"Mrówki Altapina" Pawlaka. No, fajne to jest. Lekkie zabawne. Jak rozumiem, to taka dodatkowa przygoda znanych bohaterów? Troche irytowała mnie niemal wszechmoc smoka, ale to, jak rozumiem, konwencja. Dziękuję autorowi za okazję do spędzenia miłych paru minut, ale nie gwarantuję, że za rok będe pamiętał, o czym to było.
"Scena barejska" Żaka. Hm. No nie wiem. Rozumiem założenia tekstu ale jakoś mnie nie porwał. I trochę za mało w tym było pewnego znanego reżysera, jeśli dobrze odczytałem tytuł. Tu mam trochę jak z Twardowskim, po prostu opowiadanie chyba nie dla mnie.
"Nowy porządek" Graf. Ewidentnie mam jednak przesyt demonów. Przykro mi, bo i pióro fajne i świat ciekawy, ale powtórzę - ja chcę marsjan!!!

Podsumowując - interesujący, bo chyba najbardzie zróżnicowany numer. Tutaj polityka naczelnego (dla każdego coś miłego) znalazła chyba największe w tym roku odbicie. Jeden tekst świetny, co najmniej dwa interesujące i reszta też trzyma poziom, tyle, że w moim przypadku był to chyba "nie ten dzień".
Nie napisałem o Uznańskim? :twisted: Jemu to w jego wątku napiszę (chyba, że ktoś już to zrobił). Powiem tylko, że mało co mnie tak wkurzyło w tym roku. I tylko nie wiem, czy mam bić autora, czy naczelnego. Obu na raz wolę nie, bo pewnie bym bęcki dostał.
_________________
drugi obieg
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Czerwca 2006, 11:18   

Pora na mnie.

Pani Igieł dostaje pierwszy głos, choć tekstowi daleko do ideału. Oryginalna wizja in plus, wykonanie momentami in minus.

Zgrabnie napisany Nowy porządek dostaje głos drugi.

Honorowe miejsce trzecie dla Byłem obrońcą Boga. W tekście jest wszystko, nie ma co więc narzekać na niedopowiedzenie, tylko pokombinować na własną rękę. Pobieżne jednak i za krótkie.

Mrówki Altapina w moim przypadku nie sprawdziły się jako humorystyczna fantasy. Dwa razy się za nie zabierałem, dziś wreszcie (uwaga aliteracja!) przebrnąłem przez przyciężkawy początek. Niestety na próżno.

Scena barejska rozczarowująca, twardowski.com nie zapada w pamięć, Gra podobnie, Nie zmażesz grzechu niestety też.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 5 Czerwca 2006, 11:21   

Dzięki Agrafku, dzięgo GGG. zapraszam nastepnych głosujących. Dziś do wygrania samochód sąsiada!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 5 Czerwca 2006, 11:27   

Ten stary peżot? E!
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group