Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Salon inteligentów
Autor Wiadomość
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 19 Maj 2006, 10:59   

Pretensjonalność wielu naszych pisarzy przez duże "P" jest najpierw zabawna, a potem już tylko nudzi. Kiedyś dałem się namówić i przebrnąłem przez jakąś książkę Stasiuka. Później trafiłem na taką recenzję: "męskie alkoholizowanie się i oddawanie moczu". Trafiony, zatopiony.

Z naszych "poważnych" pisarzy, ostatnio tylko Tokarczuk czytam. Fascynuje mnie ta wrażliwość.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 19 Maj 2006, 11:00   

Mój komentarz: jaka Nagroda Nike jest, każdu widzi. Cieszmy się, że Masłowska wygra dopiero, gdy napisze książkę o Gombrowiczu*. A wstęp palnie Szymborska.
* jak nie lubi Gombrowicza, to od biedy może wykorzystać temat-evergreen: pojednanie polsko-żydowskie/cygańskie/ukraińskie/litewskie/białoruskie/łemkowskie/niemieckie/aborygeńskie (podkreśl właściwą odpowiedź)
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 19 Maj 2006, 12:26   

i zgadzam sie z Rodionem
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 19 Maj 2006, 12:50   

Cześc, to ja Hauer. Czy jestem dośc inteligentny, zeby tu pisac?
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21969
Skąd: Szmulki
Wysłany: 19 Maj 2006, 12:53   

Samo pytanie świadczy, żeś inteligentny. Według mnie - możesz. Ja jeszcze pracuję nad sobą. Może za rok abo dwa i ja będę mógł.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 19 Maj 2006, 12:57   

A właściwie co pije krowa? A jak się jej zyje? Odpowiedz znajdziecie tutaj:
http://www.krowa.art.pl/
 
 
 
Duke 
Darth Vader


Posty: 1628
Skąd: Poznań
Wysłany: 19 Maj 2006, 13:27   

Jak dla mnie każdy intligent powinie mieć "Trzy wiedźmy" Pracheta. W zasadzie każdą inną książkę Pracheta. Jak ktoś nie będzie miał wiedzy to się nie będzię śmiał - np: tekst "Żywy lub martwy idziesz za mną" wypowiadany przez policjanta golema :mrgreen: .
_________________
Cynizm i sarkazm mam w zakresie standardowych usług. Drobne złośliwosci dla stałych klientów gratis.
Mnie tez dopadl kryzys.. jem splesnialy ser, pije stare wino i jezdze autem bez dachu...
 
 
 
Myrtille 
Langolier


Posty: 284
Skąd: Pabianice
Wysłany: 19 Maj 2006, 13:40   

To znaczy, że zaliczam się do inteligencji ? :mrgreen:
Mam "Kolor Magii" i "Blask Fantastyczny" czytając można płakać ze śmiechu :D dlatego uwielbiam te książeczki. Pamiętam jak piewszy raz je czytałam to postanowiłam, że znajde takiego Rincewinda, i go poślubie :mrgreen: . Niestety jeszcze go nie znalazłam :D
_________________
W zatraceniu wolność jest
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 19 Maj 2006, 13:45   

Prachet obecny! Czyli nie jest źle! :mrgreen:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 19 Maj 2006, 18:10   

Moja ksywka mówi sama za siebie :D
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Vesper 
Sky Captain


Posty: 157
Skąd: Irlandia
Wysłany: 21 Maj 2006, 14:01   

Faktem jest, że inteligencja jest grupą społeczną, która jest chyba stawiana dość wysoko, w ogólnym "rankingu kast" ;) - ale czy bycie inteligentem jest wygodne? Czy ktoś wam kiedyś wygarnął za wasz inteligencki wygląd/sposób bycia?

Innymi słowy - lepiej być inteligentem, czy po prostu się z tym nie ujawniać? :)
_________________
Czytane/oglądane: Dan Simmons - The Hyperion Omnibus // BSG 1-4
 
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 21 Maj 2006, 14:07   

Jak już znajdziemy jakiegos inteligenta, to zmusimy go do odpowiedzi. :wink:
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 21 Maj 2006, 14:14   

Trudne pytanie, czy się ujawniać... Ja w każdym bądź razie Pratchetta w biblioteczce nie mam. Aha, ale za to jestem nauczycielem :mrgreen:

Jakieś szlachetne próby były, ale niniejszy wątek znacząco nie odbiega od przeciętnej wątkowej na tym forum, a jesli już, to w dół :wink: Temat o Nike był dobry, ale szczezł. Ten post już chyba z 10 minut piszę, pewnie nie mam nic inteligentnego do powiedzenia. To tyle na razie.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 21 Maj 2006, 14:15   

Może jednak ktos by sie pokusił o pelniejszą definicję "inteligenta"? :)
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 21 Maj 2006, 14:44   

Kurcze, to jak próba napisania definicji duszy...
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 21 Maj 2006, 16:42   

Mam rozumieć, że inteligenta tez nikt nigdy nie widział? :wink:
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:24   

No a po czym poznac czy sie widzialo inteligenta?
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:26   

Portfela brak.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 21 Maj 2006, 17:43   

Uhh... no nie wiem, pare grup spolecznych sie w ta kategorie lapie jednak :|
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Emilia 
Batman


Posty: 507
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Maj 2006, 19:08   

Historycznie pojęcie inteligencji związane jest z upadkiem polskiej państwowości. Naród polski, aby przetrwać katastrofę rozbiorów musiał mieć wyobrażenie siebie samego oraz symbole, będące oznakami wspólnoty. Po 1794 roku istniała tylko zdewaluowana mitologia stanu rycerskiego, heraldyka i tradycja szlacheckiej Rzeczypospolitej z obieralnym królem. Okres oświecenia, reform i insurekcji kościuszkowskiej pozostawił na szczęście po sobie gromadkę działaczy, którzy historii Polski nie chcieli uznać za zakończoną. Byli wśród nich oficerowie, księża, uczeni, literaci. Ludzie różnego stanu i majątku lecz świadomi tego, że odradzający się naród musi przyznać prawa obywatelski nieszlachcie i stworzyć od nowa wspólne wspomnienia i znaki. Pod zaborami rodziły się nowe formy życia społecznego, gospodarstwa, kultury umysłowej i obyczajowej. W Poznaniu pod panowaniem pruskim wykuto ideę „pracy organicznej” mającej służyć zamożności, oświacie i „samodzielności wewnętrznej” kraju oraz przyszłego wybicia się na niepodległość. Pracom tym przewodzić miała „inteligencja narodu”. Pojęcie zaczerpnięte z pism niemieckich heglistów, zaistniało w poznańskich drukach w 1844 roku. Filozof Karol Libelt dekretował, że inteligencję stanowią „ci wszyscy, co troskliwsze i rozleglejsze odebrawszy po szkołach wyższych wychowanie, stają na czele narodu jako uczeni, urzędnicy, nauczyciele, duchowni, przemysłowi zgoła, którzy mu przewodzą wskutek wyższej swojej oświaty”. Definicja ta była aktem kreacji nowej klasy albo warstwy społecznej.
Wprawdzie szczupłe środowiska pracowników umysłowych, którym wykształcenie zapewniało zawód i źródło utrzymania istniało od schyłku XVIII wieku. Dopiero jednak w połowie XIX wieku przyjęły zbiorowe miano „inteligencji”. Nastąpiło przeciwstawienie szlachetnemu urodzeniu wykształcenia i zasług naukowych jako tytułu do społecznego uznania i moralnego przywództwa. Tym łatwiej, że zaborcy pozbawili polską szlachtę praw politycznych, przygasł blask herbu i nazwiska. Promowanie wykształcenia i cywilnej zasługi oznaczało model społeczeństwa, którego elity są otwarte dla talentów i pracy bez względu na pochodzenie. Od swoich członków, by móc nazwać ich inteligencją, społeczeństwo wymagało jednak ”rozumienia sprawy narodowej i miłości ojczyzny”. Nazwa „inteligencja”, gdy weszła w powszechne użycie, stała się nobilitującym określeniem nowej „szlachty zasługi” z jej misją świadomej awangardy narodu.

Historyk Jerzy Jedlicki, profesor w Instytucie Historii PAN tak mówi o polskiej inteligencji:
Cytat
W rzeczy samej wiele już odprawiono pogrzebów inteligencji, a ona raz po raz powraca jak upiór. Czy jak mit? Niech będzie mit. Może jest do czegoś potrzebny taki mit klasy dobrze wychowanej, kulturalnej, znającej języki, przywiązanej do swojej ojczyzny i dbałej o dobro publiczne. Klasy bynajmniej niewolnej od słabości i pomyłek, dającej się czasem uwieść groźnej utopii, ale mającej jednak wbudowany homeostat samokrytyczny. Klasy, która nie umie się wyzbyć archaicznego przekonania, że obowiązki społeczne nie są tożsame z zarabianiem pieniędzy i że są zachowania, które przynoszą wstyd. Klasy, która patrząc nie widzi wszystkiego oddzielnie i która ma ciągle jakieś wątpliwości. Klasy, której nie ma, bo wszystko ją dzieli, a łączy diabli wiedzą co.
_________________
- Dokąd idziesz?
- Odnoszę wrażenie.
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Maj 2006, 21:13   

Wobec powyższej definicji nie mogę definitywnie powiedzieć, że jestem inteligentem, ale mogę definitywnie powiedzieć, że chciałbym nim być.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 21 Maj 2006, 21:30   

Pewnie już gdzieś kiedyś widziałam inteligenta, ale nie poznałam, że to on, bo tego musi dokonać drugi inteligent;)
A tak poza tym: czy jest konkretny powód, dla którego temat znajduje się akurat w tym dziale?
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
 
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 21 Maj 2006, 21:35   

Dział mam tytuł "Salon inteligentów", a kazdy chce sprawdzić, czy ma uprawnienia, żeby w nim pisać. :mrgreen:
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 21 Maj 2006, 22:54   

A mnie sie podoba ostatnie zdanie cytatu:
Klasy, której nie ma, bo wszystko ją dzieli, a łączy diabli wiedzą co.

Chyba najcelniejsze podsumowanie w tej sprawie.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 21 Maj 2006, 23:15   

Hmm... Cóz za dziwne miejsce...
TU MYŚLĄ ???
Wow ! :D
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 22 Maj 2006, 09:28   

Mirio, Haletha miała chyba na myśli, czemu Salon inteligentów jest w Powitaniach na forum, a nie np. w Autostopem przez galaktykę. Ja przyznam, że nie wiem :P
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Miria
[Usunięty]

Wysłany: 22 Maj 2006, 09:33   

Prawdopodobnie dlatego, że ten temat został przeniesiony z karczmy. Komus nie chcialo się chodzic za daleko. :P
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22 Maj 2006, 11:25   

I natychmiast po skleceniu salonu inteligientna dyskusja w karczmie wygasła, a w salonie cisza :mrgreen:
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Ixolite 
Admirał Zwiebellus


Posty: 6116
Skąd: oni wiedzieli?
Wysłany: 22 Maj 2006, 11:48   

Trzeba sprawdzic w kuchni.
_________________
Alchemia Słowa
Well, my days of not taking you seriously are certainly coming to a middle.
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 22 Maj 2006, 11:51   

Rozumienie inteligencji jako "klasy z misją" jest jednym z groźniejszych mitów narodowych.
Mam głęboką nadzieję, że Polska już nigdy nie będzie potrzebowała żadnej "klasy z misją".
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group