Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
W Europie odkryto piramidę
Autor Wiadomość
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 15:00   W Europie odkryto piramidę

Artykuł z onet.pl:

Cytat
W Bośni natrafiono na ślad starożytnej piramidy
W Bośni archeolodzy badają wzgórze, które najprawdopodobniej jest piramidą, podobną do tych w Ameryce Łacińskiej.
Jeżeli dalsze prace potwierdzą przypuszczenia naukowców, odkrycie może stać się sensacją, ponieważ w Europie nie odnaleziono dotychczas żadnych piramid, ani nie natrafiono na starożytną cywilizację, która by je budowała.

Bośniacki archeolog Semir Osmanagic, który spędził ostatnich 15 lat badając piramidy w Ameryce Łacińskiej, spodziewa się, że na Bałkanach też znajduje się piramida. Osobiście finansuje prace wykopaliskowe w obrębie wzgórza Visocica koło miasta Visoko, położonego niedaleko Sarajewa.

Odkryliśmy już kamienne bloki, które najprawdopodobniej przykrywają piramidę. Odnaleźliśmy utwardzony stopień wejściowy i podziemne tunele - powiedział Osmanagic.

Podczas wspinaczki na wzgórze archeolodzy dostrzegli obok mniejsze wzniesienie, o kształcie także zbliżonym do piramidy. Taka para wzgórz przypomina piramidy występujące w Ameryce Łacińskiej.

Latem tego roku w sześciu wybranych punktach wzgórza przeprowadzono pierwsze analizy geologiczne, które wykazały 15 anomalii potwierdzających przypuszczenia, że do powstania niektórych warstw przyczynił się człowiek.

Wzgórze już tu było. Jakaś starożytna cywilizacja nadała mu kształt i pokryła prymitywnym betonem, tworząc piramidę - dodał Osmanagic. Do pokrycia wzgórza użyto zlepionego żwiru uformowanego w bloki.

Archeolodzy spodziewają się odkryć wejście do piramidy podczas dalszych prac wykopaliskowych.

Naukowcy są przekonani, że kształt wzgórzu nadali Illirowie, którzy w starożytności zamieszkiwali Półwysep Bałkański. Państwo Illiria powstało w 380 p.n.e., a w 168 p.n.e. zostało podbite przez Rzymian. Niewiele wiadomo o tym starożytnym ludzie, ale archeolog Osmanagic uważa, iż społeczność ta była bardziej rozwinięta, niż dotychczas sądzono.

Antropolodzy znaleźli już wcześniej w dolinie Visoko ślady osad sprzed 7000 lat. Miasto było stolicą Bośni w średniowieczu. Prace wykopaliskowe odkryły w tym rejonie 24000 przedmiotów z okresu neolitu.

Miejscowa społeczność od dawna nazywa wzgórze piramidą.

Mnie to ekscytuje na tak zwanego maksa :shock:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 15:16   

Pośpieszna nad interpretacja! Poczekajmy na ostateczne wyniki!
ZA każdym razem gdy zasypywaliśmy latryny, wychodzila nam piramida! :twisted:
Archeologom nie polecam! Choć artefakty można znaleźć ciekawe! :wink:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Teofil 
Frodo Baggins

Posty: 122
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 16:49   

Coś w rodzaju piramidy (właściwie wieża w formie ostrosłupa) jest w Polsce, między wsiami Krynica i Hruszów (niedaleko Rejowca). I to też miał być grobowiec. Ale nie jest.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 17:30   

I tak okaże się, że to zapomniany bunkier Tito :-)
 
 
dofo 
Langolier


Posty: 267
Skąd: Czerwieńsk / Berlin
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 18:16   

onet.pl napisał/a
W Bośni natrafiono na ślad starożytnej piramidy

Tez mi nowosc... A ile piramid ja odkrywam na swojej skrzynce mailowej... :mrgreen:
_________________
Portal miłośników motocykla Honda CB Seven Fifty
Klub Słaboskrótyznających - uważaj, jak piszesz!
 
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 19:28   

Jak by takie Newgrange, odpowiednio "ucharakteryzować, to też by piramida wyszła! :wink:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 19:34   

Piramidy ogólnie sa popularne - Egipt, ameryka łacińska, w Azji chyba też coś tam był, czy mi się wydaje? Tylko w tej Europie staruteńskiej nic nie ma. A Afryka ma tam coś swojego w sprawie piramid do powiezdenia, poza Egiptem ofcourse..
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 19:35   

I Ameryka północna ma swoją, kto wie, czy nie najwieksza na świecie, piramidę. Ale czemu sie tu dziwić, to najlatwiejsza do postawienia budowla.
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 19:45   

Ciekawe kiedy Chińczycy, za swoją piramidę się zabiorą?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 20:19   

Ameryka ma piramidę? nie wiedziałem... A chińczycy chyba już mają i to nawet kilka, tyle że jakieś takie małe i... no zerodowane :D
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
krisu
[Usunięty]

Wysłany: 13 Grudnia 2005, 21:08   

A u mnie w zwykłej skrzynce na listy też piramidy się pojawiają :D
Który to powiedział że nie ma ich w Europie??
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 21:29   

Dunadan napisał/a
Ameryka ma piramidę? nie wiedziałem... A chińczycy chyba już mają i to nawet kilka, tyle że jakieś takie małe i... no zerodowane :D


a mają, mają. Mieli ponoć jedno z najwiekszych miast świata w erze prekolumbijskiej. Dziwne, zważywszy, że tego typu osad prawie nie ma na kontynencie.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 21:32   

Hmm.. a w Europie jakaś jest? Bo krisu się jakoś tak oburzył, jak napisałem, zę w Europie brak. Nie liczę Luwru. Pod uwagę brane są tylko piramidy z prawdziwego zdarzenia. Są gdzieś? Bo nie słyszałem o żadnej wznioślejszej...
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 21:35   

no wlasnie ten bunkier tity znalezli
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 21:43   

Dunadan napisał/a
A chińczycy chyba już mają i to nawet kilka, tyle że jakieś takie małe i... no zerodowane


A są i małe i zerodowane. Ale te o której mówiłem, małą nazwać nie można! Grobowiec pierwszego cesarza mały nie jest. A w Ameryce, miejsce nazywało się Cahokia, kopec/piramida nazywana jest Kopcem Mnichów i był rozbudowywany przez 300 lat, aż osiągnął wysokość 30 metrów i powierznię 5 hektarów.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 21:44   

Ale oprócz tego to żadne kupy kamieni się nam po Starym Kontynencie nie poniewierają, co nie?
Trza by do onetu posłąć, że to bunkier tity jest, a nie piramida jakaś :P
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 22:10   

Pako napisał/a
Ale oprócz tego to żadne kupy kamieni się nam po Starym Kontynencie nie poniewierają, co nie


A tolosy i kurhany to pies?
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 22:15   

kurhany kurhanami, ale to nie piranmidy, a o to mi w domyśle chodziło :)
a tolosy to co? bo nie kojarzę...
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Grudnia 2005, 22:21   

Pako napisał/a
a tolosy to co? bo nie kojarzę...


Grobowce greckie np w Mykenach. Skarbiec Atreusza opisany przez Mickiewiczaq jako grób Agamemnona.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 00:46   

To był Słowacki :)

Chińczycy nie mają piramid małych i zerodowanych, tylko ponoć największe na świecie :shock: Piszę "ponoć", bo nic nie wiadomo na pewno. W Chinach jest kilka stref zakazanych, gdzie wstęp ma się tylko za odpowiednim pozwoleniem. Zdjęcia satelitarne tych rejonów pokazują wielkie regularne konstrukcje. Kilka lat temu niemiecki bodaj turysta jakimś sposobem (pewnie "posmarował") znalazł się w takiej strefie, gdzie ukrytą kamerą nakręcił kilkunastosekundowy film pokazujący jedną z piramid - wyglądała dziwnie, zielona usiana rzędzami iglic (albo to były drzewa?). Program o tym pokazano na Discovery. I tu jest spory szkopuł, bo jeśli to prawda, to zważywszy na cel, jaki stawiają sobie Chiny, tzn, by do roku 2020 stać się najczęściej odwiedzanym krajem świata, nie ma sensu trzymać w tajemnicy tak niesamowitego odkrycia :?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 09:58   

Gustaw G.Garuga napisał/a
To był Słowacki


Stary taki! Z epoki romantyzmu? A kto ich tam odróżnia? Ale i tak! :oops: :oops: :oops:
A co do chińkich piramid/grobowców to w grę może wchodzić kwesja przesądów, np. nie otwierajcie grobowca bo władca powróci i .... Inną sprawą może być obawa czy odkrycie to będzie zgodne z linią "Partii". :lol: :lol: Ciekawie wyglądałoby odkopanie grobowca przed :kamerami" calego świata, a tam.... biały człowiek, europejczyk znaczy! Mit "Wielkich Chin " idzie tam gdzie inne mity! :mrgreen:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
nosky 
Gollum

Posty: 7
Skąd: Ząbki
Wysłany: 16 Grudnia 2005, 17:23   

Piramidy można obejrzeć tutaj:
http://tajemnicepiramid.w...pozaegiptem.htm

Stronka co prawda taka sobie, ale zdjęcia sympatyczne :-)

Ciekawy jest temat piramid w Australii:

http://www.prokop.com.pl/podroze_fragment.html
(strona trochę jak z Archiwum X, ale czyta się przyjemnie ;-) )
_________________
--
Daniel 'nosky' Baranowski
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 17 Grudnia 2005, 12:03   

Rodion napisał/a
Ciekawie wyglądałoby odkopanie grobowca przed :kamerami calego świata, a tam.... biały człowiek, europejczyk znaczy! Mit Wielkich Chin idzie tam gdzie inne mity!

To już się stało :shock: tzn. w zachodniej prowincji Xingjiang znaleziono mumie białych ludzi, prawdopodobnie przybyszów z dzisiejszej Europy Wschodniej, np. Ukrainy. Kiedy na Discovery pokazali jedną z mumii mało z krzesła nie spadłem - chudy, wysoki, starszy pan z blond włosami i brodą, pociągła twarz, prawie jak żywy :shock: . Nie pamiętam, na które tysiąclecie datowano znalezisko, ale było to ładnych parę tysięcy. Znaleziono też dobrze zachowane tkaniny z kraciastym wzorem typowym dla Europy Wschodniej czy ludów zamieszkujących stepy Azji Zachodniej (ale głowy nie dam, bo dawno oglądałem). Stanowisko to badano już od wielu lat, ale dopiero ostatnio zaproszono do wspolnych badań naukowców zachodnich i zezwolono na sfilmowanie znaleziska. Oczywiście do programu dodano politycznie poprawną pointę, że niby już tysiące lat temu spotkały się Wschód i Zachód, współżyły w harmonii itp. Tak czy siak, dreszcze mnie przechodzą, kiedy odkrywa się takie archeologiczne niespodzianki. Czego to my jeszcze nie wiemy o przeszłości cywilizacji :?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 17 Grudnia 2005, 12:16   

A co powiesz na taki "kwiatek"! Podczas badania wikingowskiego cmentarzyska na Gotlandii, znaleziono szczątki, które po teście na izotop tlenu, okazały się być pochodzenia azjatyckiego!
Inne znowu byly mieszanką tych dwóch typów tz. skandynawskiego i ajatyckiego! A że groby przykryte byly charakterystycznymi płytami, nie chodziło tu o niewolników! :shock:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 17 Grudnia 2005, 12:51   

Na razie to trudno mi coś powiedzieć :shock: A kiedy tego odkrycia dokonano i na kiedy się je datuje?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 17 Grudnia 2005, 13:01   

IX-X - ty wiek, przed przyjęciem chrześcijaństwa. Odkrycie świeże z zeszlego roku bodajże.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 17 Grudnia 2005, 15:10   

Czyli pewna ewentualność przywiezienia indiańskich (a więc z pochodzenia azjatyckich) wojowników przez wyprawę Leifa Erikssona istnieje? W końcy to ok. X wieku jego drakkary ponoć zawitały w Ameryce Północnej... Ale tu przydałby się ktoś kto historią interesuje się nie tak amatorsko, jak ja :oops: W każdym razie niesamowite :shock:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 17 Grudnia 2005, 15:22   

Bałtyk, to raczej "import" z terenu dzisiejszej Rosji! :lol:
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Adon 
Wiedźmin


Posty: 4755
Skąd: Londyn
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 14:47   

To teraz mała ciekawostka, na którą są dowody archeologiczne: wiadomo, że niektóre plemiona skandynawskie opuściły swe siedziby między początkiem ery, a V w n.e., wiele z nich znamy nie tylko z pozostałości materialnych, ale także i z nazwy. Byli wśród nich także m.in. Goci. Z bezsprzecznie gockich cmentarzysk mamy materiał kostny dość miejscami zróżnicowany antropologicznie, bo oprócz typów zbliżonych do naszych wyobrażeń o Nordykach, znajduje się bardzo często szczątki o cechach laponoidalnych (jest nawet w książce A. Kokowskiego "Archeologia Gotów" rekonstrukcja twarzy młodej Gotki na podstawie jej czaszki - nie wyglada ona jak aryjska piękność, a jak młoda skośnooka mieszkanka stepów). Z tym, że im blizej nas w czasie, tym cechy laponoidalne spotykane są coraz rzadziej.

Tak, że ja wykluczałbym, Gustawie, iż wspomniane przez Ciebie szczątki to przywiezieni do Europy skaerlings - raczej to zwykli autochtoni.
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 16:15   

W sumie chyba bym się nie zdziwił, gdyby środkowi Azjaci zawitali byli do Europy. Co ich jednak pchało aż do Skandynawii? Przecież teoretycznie na tereny dzisiejszej Polski czy Niemiec byłoby im chyba łatwiej dotrzeć... Kto jednak wie, kto przez nasze ziemie podróżował w zamierzchłej przeszłości, pewnie jeszcze niejedna "bomba archeologiczna" czeka na odkrycie gdzieś pod jakimiś ugorami.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group