Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwijać czy rozwijać? Energetyka jądrowa dla zaangażowanych
Autor Wiadomość
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 30 Kwietnia 2006, 22:06   

:mrgreen:
:bravo :bravo :bravo
o, Hauer, zaczynasz zbierac u mnie plusy.. :wink:
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
R2R 
Jaskier


Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 5 Maj 2006, 14:11   

Ostatnio w moje łapy wpadł artykuł o 'kontenerowych' elektrowniach jądrowych. Otóż jedna z miejscowości na Alasce już niedługo zafunduje sobie taki reaktorek, koszt podobno tylko 20 milionów USD, a producent Toshiba czy Mitsubishi zapowiada, że jak wdrożyliby do seryjnej produkcji byłoby taniej. Cała siłownia jest budowana w ciągu 2-3 miesięcy, w transporcie zajmuje kilka kontenerów, a po instalacji jest całkowicie schowana pod ziemią, na zewnątrz są tylko turbiny. Po uruchomieniu zasila w prąd kikutysięczne miasteczko.
To całkowicie nowe podejście, mała instalacja, minimalna ilość materiału 'napędowego', wysoki poziom bezpieczeństwa (wkopane kilka metrów pod ziemie).
A u nas jak zwyklę megalomania, wybudujmy sobie kilka mniejszych zamiast jednej dużej.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 5 Maj 2006, 14:14   

Cytat
wysoki poziom bezpieczeństwa (wkopane kilka metrów pod ziemie).

:bravo :bravo :bravo

i nie mam zaufania do niczego, co jest budowane w kilka miesiecy. zwlaszcza, gdy w gre wchodza materialy radioaktywne i ich zabezpieczenie.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
R2R 
Jaskier


Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 5 Maj 2006, 14:56   

A ja bym się dał przekonać :D
Tutaj linkdo całego artykułu
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13 Maj 2006, 10:16   

Good news everyone. Japończycy pobili rekord ciągłej produkcji plazmy w tokomaku. Wynosi on w tej chwili 28.6 sekundy. Gdy osiągnięte zostanie 400 sekund, będzie możliwa ciągła fuzja atomowa i elektrownie bazujące na rozszczepieniu przejdą do historii. :)

Japan's JT-60 Tokamak Sets New Plasma Record.
_________________
GAndrel
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 13 Maj 2006, 10:25   

Dobra nowina :)

Chociaż już widzę te tłumy zielonych protestujących pod hasłem "A co będzie jak plazma wycieknie?" :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 13 Maj 2006, 10:56   

No właśnie, co? :wink:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 13 Maj 2006, 11:08   

Ja tam się nie znam, panocku, ale na moje wyczucie, to ta plazma się po prostu rozpręży, usmaży to, co dookoła - bo ja wiem, w promieniu kilometra? abo i mniej :) ale chyba jest to mniej groźne niż fabryka nawozów sztucznych i chmury amoniaku krążące nad miastem :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Piech 
Hieronim Berbelek


Posty: 3569
Skąd: Poznań
Wysłany: 13 Maj 2006, 16:41   

Produktem fuzji deuteru i trytu, bo o taką reakcję chyba chodzi, jest Hel-4, który nie jest radioaktywny.
_________________
Nie wyrabiam psychicznie, gdy skarpetki są nie do pary.
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 13 Maj 2006, 17:22   

ja tam i tak nie chce. wole eolki :) (jak sie po polsku mowi na elektrownie wietrzne??? )
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 13 Maj 2006, 17:57   

Naprawdę wolisz te wiatraki, elam?
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13 Maj 2006, 18:02   

Piech
Cytat
Produktem fuzji deuteru i trytu, bo o taką reakcję chyba chodzi, jest Hel-4, który nie jest radioaktywny.


Niestety Tryt jest radioaktywny. Więc do jakiegoś skażenia dojść może. Z drugiej strony czas połowicznego rozpoadu Trytu to tylko 12 lat.

Co do elektrowni wiatrowych to nawet ekolodzy zaczynają na nie narzekać. A to że za głośne, A to że potrzebują dużo miejsca. A to że zabijaja ptaki/nietoperze (zależy co w okolicy fermy żyje).
Elam musisz chyba przemyśleć swoje stanowisko. ;)
_________________
GAndrel
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Maj 2006, 18:05   

Na elektrownie fuzyjne takze będa narzekac. To taki typ ludzi którym nic nie pasuje.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 13 Maj 2006, 18:10   

kurcze, wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :)
ptaki i tak sie wybija ostatnio masowo, z powodu ptasiej grypy - jak przestana latac, przynajmniej juz nam guano nie bedzie spadac na glowy :)

a tak powaznie:
elektorwnie wietrzne czy wodne sa mniej niebezpieczne, ale zdaje sobie sprawe z tego, ze o wiele bardziej kosztowne i mniej wydajne od jadrowych czy fuzyjnych czy jakich tam jeszcze nie wymysla.
ja tylko mam sceptyczne podejscie do wszystkiego, czego nie znamy i nie rozumiemy do konca. do wszystkiego, co moze wymknac sie spod kontroli.
awaria eolki to moze byc urwane skrzydlo, ktore spadnie na autostrade.
a awaria czarnobyla...
no coz. porownajcie sami.
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13 Maj 2006, 18:11   

Co fakt to fakt.
_________________
GAndrel
 
 
R2R 
Jaskier


Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Maj 2006, 23:37   

Niestety co do wietrznych też miałbym wątpliwości :D
Według prowadzonych badań, elektrownie wiatrowe, przyczyniają się podobno do zmiany klimatu, w miejscach, w których je postawiono. :D
Niedaleko Warszawy w Świerku od ponad czterdziestu lat funkcjonuje reaktor atomowy i co ciekawe, część z mieszkańców stolicy nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. :wink:
Mam kolęgę z pracy, który mieszka ok. 10 km od reaktora i ostatnio go uświadomiłem, że reaktor ciągle jest na chodzie :D
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 13 Maj 2006, 23:42   

Nad glowami lata nam całkiem sporo reaktorkow termoelektrycznych i cala masa ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 14 Maj 2006, 21:05   

:shock: :?: :?: :?: :shock:
ja nie chceeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Maj 2006, 21:25   

Nie masz wyboru. ;>
Trochę stare: NUCLEAR POWER IN SPACE.

Tylko właściwie o jakich reaktorkach, Rodion, piszesz? Bo z tego co wyczytałem to Radioisotope Thermoelectric Generators wysyłane są rzaczej na misje w głęboki kosmos i tych krążących nam nad głowami wcale nie ma tak dużo.
_________________
GAndrel
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 14 Maj 2006, 21:33   

Zasadniczo masz racje. Ale pamietaj o tym ze dokladne dane dotyczące niktórych satelitow nie sa niedostepne. A niekontrolowane wejście jednedo nawet tego typu obiektu w atmosferę, przy odrobinie pecha, moze mieć tragiczne konsekwencje. Zwlaszcza nad terenami gesto zaludnionymi. Nasze szczęście ze prawdopodobieństwo takiego wypadku jest bardzo male.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Maj 2006, 23:18   

Nie musi wcale spadać na obszar gęsto zaludniony. Na jednego z chłopaków Magie (Przystanek Alaska) spadł satelita. Zginęła jedna osoba a i tak było nieszczęście.

A właśnie. Na Amerykę Południową nie spadł przypadkiem jakieś czas temu reaktor? Albo to był Mir albo w tamtych okolicach czasowych. Niby było niebezpieczeństwo skażenia, ale jakoś cisza o tym nastała zaraz po spadnięciu "obiektu".
_________________
GAndrel
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 15 Maj 2006, 00:41   

Satelita nad Andami. Czarny scenariusz przewidywal rozpylenie izotopu w wysokich warstwach atmosfery, na szczęscie do niczego takiego nie doszlo ( oficjalnie :wink: ).
Z tego co wiem pojemników nie odnaleziono.
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
R2R 
Jaskier


Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Maj 2006, 22:47   

Dla zainteresowanych, strona o zastosowaniach (raczej teoretycznych) energii jądrowej w kosmosie link
 
 
Rodion 
Agent Chaosu


Posty: 7551
Skąd: Gestrandet
Wysłany: 17 Maj 2006, 02:07   

Mozna takze wspomniec o tym ze był program budowy rakietowego silnika atomowego, który mimo udanych testow zostal zawieszony a następnie skasowany w latach 50/60 zeszlego wieku. Istnial tez, w tym samym czasie, program badawczy dla lotniczego silnika atomowego, zarzucony przez Amerykanów po przetestowaniu mozliwaości przenoszenia i stabilnej pracy reaktora na pokladzie samolotu. I jako ciekawostke mozna przytoczyc pogloske o tym ze ten sam program był kontynuowany przez Rosjan do lat 70-tych. Latali ponoć na "brudnej" odmianie takiego silnika i oczywiście bez oslon kabiny zalogi!
_________________
Mam czarną koszulkę i piwo... jestem forpocztą sił chaosu.
I tylko konia osiodłać. I przez wrzosowiska, jak przez...
 
 
Fidel-F2 
Wysoki Kapłan Kościoła Latającego Fidela


Posty: 37528
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 17 Maj 2006, 09:29   

Projekt w końcu może by stał się opłacalny(problemem była ogromna masa osłon) i użyteczny ale w końsu o jego zamknieciu zadecydował bardzo prozaiczny fakt. Samoloty mimo wszystko dość często się rozbijają. :(
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 24 Maj 2006, 21:08   

A tymczasem się dzieje:
Cytat
Polacy współwłaścicielami superreaktora

Przedstawiciele UE, Chin, Indii, Japonii, Korei Płd. i Rosji podpisali porozumienie o budowie pierwszego na świecie reaktora termojądrowego. Do reaktora dołoży się więcej niż co drugi mieszkaniec Ziemi, a więc także polski podatnik.
Polacy także będą współwłaścicielami reaktora - podkreślił dr hab. Andrzej Gałkowski, dyrektor naukowy Instytutu Fizyki i Plazmy Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie.

Naukowcy skopiują w nim reakcje chemiczne odbywające się na Słońcu po to, by bezpiecznie wyprodukować energię. Szacuje się, że koszt powstania ITER-a wyniesie 10 mld euro.

Projekt jest przedsięwzięciem bezprecedensowym, jeśli chodzi o współpracę międzynarodową w zakresie badań. Reaktor będzie produkował energię w efekcie takich samych reakcji fizycznych, jakie mają miejsce na Słońcu i w przestrzeni kosmicznej, czyli syntez termojądrowych. Badania naukowe pokazały, że wytworzenie takich procesów na Ziemi jest możliwe.

Syntezy termojądrowe jako źródło energii mają wiele zalet. Są bezpieczne dla środowiska: nie towarzyszy im efekt cieplarniany, proces ich wytwarzania nie łączy się z koniecznością transportowania materiałów radioaktywnych. Poza tym, nie łączy się to z produkowaniem materiałów radioaktywnych, które - ze względu na brak możliwości ich bezpiecznego utylizowania - stanowią zagrożenie dla przyszłych pokoleń.

W pracach nad budową reaktora biorą udział trzy polskie ośrodki badawcze: Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Politechnika Warszawska i Instytut Problemów Jądrowych.

Do zeszłego roku, kiedy to wybrano miejsce inwestycji, trwał spór o to, gdzie reaktor powinien powstać. Japonia chciała, by wybór padł na nią i by reaktor powstał na północy kraju, w Rokkasho. Ostatecznie wybrano Francję, za którą stała UE.

Prace nad budową reaktora mają zakończyć się za 10 lat. Naukowcy liczą, że właśnie wtedy reaktor wyprodukuje po raz pierwszy energię w efekcie syntez termojądrowych.

Żródło: onet.pl
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Maj 2006, 22:01   

Fajny projekcik. Ciekawe jak bardzo zieloni będa protestować? ;)
_________________
GAndrel
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 24 Maj 2006, 22:08   

Właśnie o tym pomyślałem! Tak to jest, kiedy ideologia zaćmiewa umysł :( A kiedy im mówisz, że alternatywą jest dalsze spalanie węgla, oni na to, że wystarczy żyć w zgodzie z naturą, wrócić na drzewa itp., a problemy się rozwiążą :roll:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
GAndrel 
Admirał Ackbar

Posty: 2486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Maj 2006, 23:02   

A nikt im nie broni wracać do natury. Tylko niech niech nie zmuszają innych żeby wracali razem z nimi. I jadac na protesty niech jadą w zgodzie z naturą. Czyli bez wykorzystywania paliw kopalnych. ;)

Sprawa z fuzją przyśpiesza. To już trzecia informacja w ciągu tygodnia. W tym dwie dotyczyły przełomów technologicznych. Do końca wieku ludzkość opanuję fuzję. :)
_________________
GAndrel
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 25 Maj 2006, 07:53   

aaaa.... spalimy się wszyscy :!: A co jeśli tej reakcji nie da się kontrolować :?: Kto to zatrzyma :?: a jak wybuchnie jak na słońcu :?: Ja sie nie zgadzam :!: Tylko elektrownie wiatrowe i ew. wodne, dlaczego sie nie korzysta z tych niewyczerpalnych źródeł tylko szuka się jakiejś plazmy co moze poparzyć :!: :?: :!:


:idea:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group