Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst numeru 06.

Który tekst uważasz za najlepszy - 2 punkty do rozdania
Tomasz Kilian - Manchester
20%
 20%  [ 26 ]
Dorota Ciesielska - Polowanie
4%
 4%  [ 5 ]
Dawid Juraszek - Obywatelstwo w standardzie
30%
 30%  [ 38 ]
Andrzej Kozakowski - Sentenence 1
10%
 10%  [ 13 ]
Magda Kozak - Cynglarze
20%
 20%  [ 25 ]
Łukasz Śmigiel - Nigdy więcej
7%
 7%  [ 9 ]
Michał Protasiuk - Horror Cyberneticus
7%
 7%  [ 9 ]
Głosowań: 70
Wszystkich Głosów: 125

Autor Wiadomość
Lu 
Marsjanin


Posty: 2253
Skąd: z kanapy
Wysłany: 9 Maj 2006, 12:11   

Horror Cyberneticus:

Jest tam takie ładne zdanie : "Tu kryje się zagadka. Każde z nich chciało powiedzieć coś ważnego , tyle że właściwy komunikat skrył sie miedzy słowami."

Odniosłam wrazenie że autor chciał mi, jako czytelnikowi, przekazać coś ważnego ale rozsypało się to gdzieś w wersach...
Jak dla mnie jest to materiał na niezłą publicystykę, ale nie na opowiadanie.
Mam trzy uwagi:
- scena z wróżką - nie wiem co autor chciał mi przekazac, ze co niby robi ta wróżka ? :lol: Zakrztusiłam sie buraczkami jak to czytałam - żadna szanująca sie wróżka nie wychodzi w astral przy obcym facecie, poza tym jak już wyjdzie to najpierw powraca do ciała i "przytomnieje" a dopiero póżniej chwyta obrusy i tłucze filiżanki, nie odwrotnie - no, ale to jeszcze można wybaczyć. Nie każdy musi się na tym znać.
- crescendo nie można osiągnąć :) Można osiągnać punkt kulminacyjny crescendo i zerwać dźwiek (frazę) albo przejść w decrescendo.... crescendo to rozciągnięcie (dźwięku, frazy) narastanie, przybieranie na mocy.... monotonny dźwięk może przejść w crescendo i osiągnąć apogeum, ale nie osiągnąć crescendo :)
- wszystkie opowiadania przeczytałam w ciągu jednego dnia, ale potem śniło mi się tylko słowo "paradoks" (i Michał Protasiuk przy okazji ;) - też byłam tym zaskoczona :) ) ,chociaż nie czytałam wcale tego opowiadania jako ostatnie .
Myślę ze to raczej wynika z częstotliwosci powtórzeń tego słowa w opowiadaniu ;) .

Nigdy więcej

Smutne opowiadanie.
Ciekawy pomysł, zgrabnie napisane, ale bez większych emocji.

Cynglarze

Tia... obiecywałam sobie wiecej po Magdzie Kozak. Pomysł ciekawy ale te tanie zabiegi wywołujące emocje... (scena gwałtu zbiorowego na obecnym Ifrycie z butelką w tle przypomina mi "Malowanego ptaka" Kosińskiego i nie chce przypominać niczego więcej). Wiem, nie każdemu tak sie właśnie kojarzy ale ja osobiście mam dosyć już przemocy, brutalnosci, zła i strachu ... mam to w radio na co dzień.
Technicznie opowiadanie bez zarzutu, pomysł dobry.

Sentence 1

Nie oddam na to głosu, ale dostaje wyróżnienie - bardzo lubię takie pomysłowe szorciki. Widocznie sprawdza się teoria Piecha - im więcej stron... ;)
NURSIE!
prawdopodobnie szorciki nie sa zbyt wysoko punktowane, ale nie rezygnuj z nich!


Obywatelstwo w standardzie

:bravo
Punkt :)
Jest zaraz po Manchesterze :)

Świetnie napisane, pomysł świetny... czy muszę coś jeszcze pisać ?
Najbardziej intrygujące jest zakończenie ? :twisted:

Polowanie

Nie przeczytałam do końca bo pogubiłam sie kto jest wilkiem, kto Belgamem i dlaczego Belagam tracąc przytomność nadal wszystko widzi, czuje i na dodatek relacjonuje....
A moze ja po prostu nie lubię fantasy i żeby przykuć moją uwagę potrzeba co najmniej
V.McItyre... ;)

Manchester

:bravo :bravo :bravo
Moim zdaniem najlepsze opowiadanie numeru :)
Jedyne co można zarzucić temu opowiadaniu, to zbyt często używane określenie "jedenastu biegających za skórzanym ochłapem " , zamiast, czasami, tak dla odmiany - "drużyna piłkarska" albo po prostu "reprezentacja".
_________________
Tym, co odróżnia nas od zwierząt, jest lodówka.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Maj 2006, 12:15   

Dzieki Lu, nie rezygnuję z Shortów, a ten na dodatek to jakby punkt wyjsciowy do robaków z cmentarzyska, ktore polecam wszystkim forumowiczom, którzy go nie znają, nie pamiętają.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 9 Maj 2006, 12:18   

Robaki z cmentarzyska czytałem niedawno - świetne. Śweitny pomysł, bardzo dobry klimat post-apo.
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Maj 2006, 12:22   

Były dwie części, na trzecia namawiam andrzeja, i na tym kończymy off-top. Prosze o kolejne głosy!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Maj 2006, 12:23   

"Nigdy więcej" - nie, dziękuję. Bardzo nieprzyjemnie mi się to czytało. Uciekam od takich tematów i klimatów. Wystarczy otworzyć gazetę, żeby było o krzywdzonych albo zaginionych dzieciach. A ja mam dzieci...
I tak jak Lu, przygnębił mnie ten ifryt. O wojnie w Czeczenii, Jugosławii, Rwandzie naczytałam się dość koszmarów. Wczoraj jeszcze we Wprost ktoś przypominał wybitne zasługi Armii Czerwonej w wyzwalaniu naszego kraju. Mróz chodzi po kościach jak się to czyta. Wystarczy, że takie rzeczy działy się naprawdę.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 9 Maj 2006, 15:00   

Godzilla: a się działy i może warto o tym pamiętać... Na miejscu ifryta też bym zabijał. A Ty nie? Ale jak zwykle jest "ale"...
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Maj 2006, 15:28   

Pamiętać, tak. Na miejscu ifryta - po pierwsze oszalałabym, po drugie szukałabym tych co to zrobili. Każdego kto nosi mundur z odpowiednimi naszywkami, albo ma odpowiednią gębę. Po trzecie chyba nie umiałabym nic złego zrobić zwykłym ludziom, a na pewno nie dzieciom. Ale te tematy dopadają człowieka i bez sięgania do SF. Są straszne. Nie dla takiego dreszczyku sięgam po literaturę.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 9 Maj 2006, 16:13   

Z zemstami jest tak, że przenosi sie je na innych. Zabił Cygan w Belggi, kilku innych dostało po gębach za to, że byli Cyganami. Tak to juz działa.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Godzilla 
kocia mama


Posty: 14145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Maj 2006, 16:22   

Ja wiem, w krajach nieeuropejskich zdarza się coś takiego jak mentalność czy odpowiedzialność plemienna. Jeden Rosjanin zabił, to się zabija innego Rosjanina, albo po prostu kogokolwiek zza granicy, bo się ich nie odróżnia. Co do lubienia czy nielubienia tych tematów - ja po prostu od dziecka mam uraz do wspomnień wojennych, obozowych, i innych takich. Karmiono mnie tym od podstawówki albo wcześniej. Kiedyś dwa słowa "będzie wojna" wywoływały u mnie taki mdlący strach, z którego trudno było się otrząsnąć.

EDIT: teraz też wywołują, tylko trudniej jest mnie nastraszyć. Człowiek musi jakoś się bronić.
_________________
Blog
Kedileri çok seviyorum :mrgreen:
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 10 Maj 2006, 19:29   

Andrzej Kozakowski - Sentenence 1,
kiedys na jednej stronie mieściło się 6x wiecej szortów i to znacznie lepszych :roll:
 
 
 
Samanta 
Jaskier


Posty: 64
Skąd: z jeziora
Wysłany: 12 Maj 2006, 12:36   

Tu tez zagłosowałam ale mi się raczej nie podobało. :lol:
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 12 Maj 2006, 12:41   

Uściślij tylko, na co, bo NURS wcale zadowolony nie będzie :roll: I daj jeszcze jakąś opinię - przecież Ojcowi Redaktorowi na TYM zależy :?
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Samanta 
Jaskier


Posty: 64
Skąd: z jeziora
Wysłany: 12 Maj 2006, 12:48   

Sam sobie kierowniku uscislaj :P dosyc mnie po kątach z podaniem o Andromedę wysyłałes, zeby sie potem nabijać i innych na mnie napuszczać.
A Admirał niech jest niezadowolony z siebie bo słabe pismo zrobił. :evil: Ja jestem bardziej niezadowolona bo mi się niepodobało. :lol:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 12 Maj 2006, 14:27   

I znowu madamme żaluzju nie skumała :-)
Admirał zrobił dobre pismo i jest z niego bardzo zadowolony, zapewniam.
Głosowanie polega na oddawaniu głosów na to, co sie podobało. Jak sie nie podobało, to nie głosujemy. Proste, czytelne, wystarczy momencik pomysleć i voila.
PS. poznałem cię po tym zdjęciu :-)
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 13 Maj 2006, 12:55   

Pytanie porządkowe: czemu ankieta na Tekst numeru konczy się za 3 Dni, 13 Godzin, 2 Minut, a na Publicystykę numeru za 13 Godzin, 8 Minut :?:
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 13 Maj 2006, 14:46   

Bo publicystyki jest mniej i możesz szybciej przeczytać.
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Maj 2006, 17:38   

Zwyczajowo kończymy głosowanie, jak numer sie pokazuje wszędzie. A tu xle ustawiłem, i przedłużyłem o weekend. Tam też podciągnę.
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Merigold 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: z obczyzny
Wysłany: 16 Maj 2006, 11:11   

No to ja krótko.
"Obywatelstwo w standardzie" - zdecydowanie opowiadanie numeru. Świetnie napisane, pomysł też super. Mam nadzieję że bedzie jakieś rozwinięcie, kontynuacja albo cokolwiek w przyszłości.
Z drugim głosem miałam problem. "Manchester" czy "Cynglarze". Oba dobre. W końcu zdecydowałam się na to pierwsze bo drugie za bardzo mnie przygnębiło.
Ogólnie numer bardzo dobry :bravo , proszę o więcej. :D
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 16 Maj 2006, 22:24   

Zanim NURS podsumuje niniejsze głosowanie, chciałbym bardzo podziękować Wam wszystkim za opinie o "Obywatelstwie w standardzie" i głosy oddane na to opowiadanie. Pierwszy raz w życiu miałem szansę śledzić odbiór mojej twórczości przez Czytelników i powiem szczerze, że ostatnie tygodnie były dla mnie bardzo ważne. Wiem, wiem, że to całe głosowanie to trochę zabawa, ale czytanie Waszych głosów pozwoliło mi z dystansem i okiem czytającego spojrzeć na własną twórczość, a zarazem po prostu nacieszyć się odzewem "mas czytelniczych". Drugi raz taki pierwszy raz mi się nie trafi.

Jeszcze raz dziekuję i mam nadzieję, że kiedy kolejny mój tekst trafi na łamy, nie będziecie zawiedzeni. Polecam się na przyszłość

DJ
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Hauer 
Yoda


Posty: 914
Skąd: Dagobah
Wysłany: 16 Maj 2006, 23:13   

Jeszcze raz gratuluje Gustawie, naprawde świetne opowiadanie :bravo Powtarzam się ale to juz taka opinia na koniec przy podsumowaniu.
Konkurencje tez miałes niczego sobie.
Mnie osobiście troche żal, że "Nigy więcej" Łukasza Śmigla w punktacji odstaje od czołówki. Moim zdaniem opko Łukasza miało poziom porównywalny do "Obywatelstwa", "Cynglarzy" czy "Manchesteru". Cóż, nie tylko mnie brakowało głosów.

NURS'ie, oby tak dalej :) To bardzo dobry numer był.
 
 
 
Selithira 
Connor MacLeod


Posty: 1571
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 16 Maj 2006, 23:27   

Już się bałam, że nie zdążę, ale nie, jeszcze dwie godziny :)
Głosuję na "Cynglarzy" i na "Manchester" :) Zastanawiałam się nad głosem na Horror Cyberneticus... hm... czegoś mi brakowało w tym opowiadaniu, chociaż przy czytaniu wciągnęło :) . "Obywatelstwo w standardzie" trochę mniej przypadło mi do gustu, ale wszystkie teksty czytałam z przyjemnością. Dla numeru 6 :bravo :bravo :bravo , czekam na 7.

EDIT:
Miało być "Czekam, aż uda mi się dorwać numer 7 SFFiH " :mrgreen:
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 17 Maj 2006, 01:30   

Dzięki za wasze opinie. Jutro postaram sie podsumowac miesiąc ze swojej strony. a siódemka jutro musi trafić do kiosków!
_________________
Bez gwiazdy nie ma jazdy! www.robertjszmidt.pl
Nowe na stronie: premierowy fragment "Pól dawno zapomnianych bitew) i nowy wpis na blogu.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 17 Maj 2006, 11:29   

Końgratulejszyn, GGG !
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Anko 
Niki


Posty: 1989
Skąd: Z nawału pracy.
Wysłany: 19 Maj 2006, 13:04   

No, Gustawie, wdarłeś się przebojem na szczyt toplisty! :bravo Chylę czoła. Nie każden zdolen takiej sztuki dokonać. :wink:
_________________
生きる事 それが俺の償いだ。(SoulCalibur3)
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 19 Maj 2006, 13:15   

Dziękuję Wam obojgu :D
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Pako 
Adam Zamoyski


Posty: 10680
Skąd: Gliwice
Wysłany: 19 Maj 2006, 13:59   

Wyrychliłem się i gratulacje w wątku złożyłem twoim osobistym. Ale i tu powtórzę: gratulacje! To się nazywa debiut!
 
 
elam 
Gremlinek


Posty: 11118
Skąd: kotlinka gremlinka
Wysłany: 19 Maj 2006, 15:26   

no taki "debiut" t o to chyba wlasciwie nie jest, bo zdaje mi sie, ze cos juz Dawid opublikowal w jakims zbiorze, "bez bohatera", nieprawdaz?? czyli pisarz to ci jest prawdziwy, tylko na lamach SF debiutuje..
_________________
Ten się śmieje, kto umrze ostatni.
 
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 19 Maj 2006, 15:43   

No i wygrał z WIELKĄ przewagą, co też należy docenić.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 20 Maj 2006, 09:24   

Gratulacje dla pierwszej trójki :bravo
 
 
Soulless 
Jaskier


Posty: 72
Skąd: Gdynia
Wysłany: 20 Maj 2006, 14:45   

gorat napisał/a
Fidel-F2 - nie, nie wierzę, by Soulless tak się splamił. Spodziewałbym się raczej, że zaserwował rzeczywistość bardziej alternatywną niż u Dukaja w Innych pieśniach (tam tylko fizyka, co to, u nas jest matematyka!).


*rence*

Sam fakt pomyślenia, że pierwsze zdanie drugiej kolumny jest pisane przez matematycznego dyletanta jest poniżający :P
Chyba jednak niepotrzebnie dodawałem to zdanie "tak przynajmniej uczy nas historia", by przypomnieć, że rzecz ma dwa rozwinięcia - albo dzieje się w świecie całkowicie alternatywnym z odmiennymi prawami matematycznymi, albo dzieje się w alternatywnym normalnym, a tylko historia ulega zafałszowaniu, w imię jakichś politycznych racji... Racji jak widać preferujących ciemnogród i postępujący zanik wolnego myślenia, skoro narrator, który musi być przedstawicielem bardziej oświeconej części społeczeństwa, jest przekonany o istnieniu największej liczby pierwszej...
No niepotrzebnie dawałem to zdanie, za duży spoiler...
Jak to ktoś wcześniej zauważył - shorty trzeba umieć czytać.
W shorcie nie mniej ważne od tego, co jest tam napisane, jest to, co napisane nie jest.
Każdy short startuje jako opowiadanko 2-20 razy dłuższe, niż to co idzie do druku, następnie jest świadomie kastrowane z wszystkich zbędnych elementów łamigłówki, które można wydedukować samemu...

PS. Aha, żeby nie było, pisownia *rence* jest zamierzoną licencia poetica... :P: P:P:D:P
_________________
Za jakie winy ktoś nas tu zesłał, okaleczając nas i zostawiając tylko te marne siedem, czy osiem zmysłów?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group