Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Maturalnie, licencjacko itp.
Autor Wiadomość
stefan188 
Gollum

Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28 Kwietnia 2011, 20:02   

Rzeczywiście, pomyliły mi się książki :( Właśnie jestem w trakcie czytania "Niezwyciężonego" i po skończeniu tej książki zabiorę się za plan prezentacji.

Na razie mam ewolucje pod kątem "uczłowieczania" się robota. I do tego użyję chyba
Asimova, „Ja, Robot” oraz Philipa K. Dicka, „Blade runner”.
Po przeczytaniu Niezwyciężonego, Golema XIV , i może jeszcze jakiejś książki, spróbuje stworzyć coś o ewolucji maszyn.
 
 
 
Galathar 
Gollum

Posty: 14
Skąd: Włoszczowa/Kraków
Wysłany: 11 Maj 2011, 20:30   Prośba o pomoc z magisterką

Kurcze, mam problem jak zacząć tego posta, jakoś oficjalne "drodzy forumowicze" czy coś w tym guście brzmi mi sztucznie... więc od razu przejdę do rzeczy ;)

Potrzebuję pomocy przy pisaniu pracy magisterskiej. Zasadniczy problem (przynajmniej w tej chwili) polega na dostępności odpowiednich źródeł. Mam zamiar pisać o papierowych czasopismach/zinach/fanzinach dotyczących fantastyki sprzed ery internetu - czyli takich, które ukazywały się przed 1996 rokiem. Razem z moim promotorem taką obraliśmy cezurę, aczkolwiek chętnie przyjrzałbym się także rzeczom wydawanym do 2000 roku. Nie chodzi mi przy tym o rzeczy w miarę dostępne a`la Fantastyka, Fenix, etc. - a o publikacje "fandomowe", które często są powiązane z klubami fantastyki. Mam tu na myśli zarówno informatory (np. ŚKFowy "Miesięcznik") jak i tzw. proziny ("Czerwony Karzeł"). Byłbym wdzięczny, gdyby znalazł się ktoś chętny do udostępnienia takich materiałów (choćby do zeskanowania czy zrobienia zdjęć). Nie na wszystko można trafić w bibliotekach.

Z tym wiąże się także jeszcze jedna kwestia - samemu na pewno nie dotrę do wszystkich tytułów, na pewno znajdą się takie, o których nie słyszałem. Jeśli jednak ktoś kojarzy tytuły takich publikacji, albo słyszał, że gdzieś tam w "jego mieście" ktoś coś wydawał, to takie informacje również mi się bardzo przydadzą. Jeśli ktoś wie o podobnych (to słowo mi również dziwnie brzmi, ale chyba jednak pasuje) badaniach, albo artykuły opisujące czasopisma, ziny i fandomowe publikacje, to również nimi byłbym zainteresowany.

Zastanawiam się również nad informatorami konwentowymi - być może i je wezmę pod uwagę, ale na razie wolałbym się skupić na odszukaniu samych zinów i fanzinów.

Pracę magisterską zamierzam pisać na kierunku "dziennikarstwo i komunikacja społeczna" i - zależnie od zgromadzonego materiału - będę chciał w niej zawrzeć albo opis wydawnictw i ich zawartości, realiów w jakich były one wydawane, albo... szczerze mówiąc, im bardziej zagłębiam się w te kwestie, tym bardziej widzę potrzebę zawężenia pierwotnego tematu - z tego względu go tu nie podam, a sporo zależy od tego, na czym będę się mógł opierać.
 
 
 
Lynx 
Wyduldas Napfluj


Posty: 7038
Skąd: znad morza
Wysłany: 11 Maj 2011, 20:46   

Galathar, w Gdańsku coś było wydawane. Za żadne pieniądze nie przypomnę sobie jak toto się nazywało, ale poszukam, miałam kiedyś książkę w wydaniu klubowym. Jak ją znajdę to może w niej będzie jakaś notka.
_________________
http://zrozumiecswiat.pl/7.html
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 11 Maj 2011, 22:16   

To chyba jednak był Czerwony Karzeł. Przypomniało mi się też w czym debiutowałem czyli poznański Kwazar, no to było ambitne przedsięwzięcie.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Galathar 
Gollum

Posty: 14
Skąd: Włoszczowa/Kraków
Wysłany: 12 Maj 2011, 00:34   

Gdańsk, jak się okazuje, miał trochę tytułów związanych z GKF, ale o Kwazarze nie słyszałem. Dzięki! Poszukałem i tu: http://www.swistak.pl/a39...r-25-1986r.html znalazłem aukcję z egzemplarzem... zobaczymy, czy uda mi się jakoś dotrzeć do tego pisemka, bo nakład nie napawa optymizmem :)
 
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 12 Maj 2011, 01:52   

Niby mam dwa egzemplarze, ale to obszerne "pisemko" sto stron więc raczej skanowanie nie wchodzi w grę, a pozbyć się nie pozbędę - wartość sentymentalna duża. W jednym debiut a w drugim opowiadanko pocięte przez cenzurę. Było się kombatantem. Hihihi

A bardziej serio, Kwazar był jednym z najbardziej profesjonalnie wydawanych fanzinów. Duża objętość, sztywne kolorowe okładki, teksty polskie i tłumaczone, publicystyka. To się czytało!
Nakład podawany jest tak niski bo tyle można było wydać jako druk wewnątrzklubowy. Naprawdę zaś drukowano więcej.
Komuna panie!
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 12 Maj 2011, 10:44   

Ekhem.
Koledzy i koleżanki. Pomóżcie...
Dyra ma egzaminować maturzystów i przyszła do mnie bym ułożyła jej pytania z fantastyki a ja nie wszystkie pozycje z bibliografii czytałam. Może ktoś chce pobawić się w egzaminatora? :twisted:
Podaję tematy i bibliografie:

Udowodnij, że średniowiecze jest źródłem motywów i wątków dla literatury fantasy. Omów ich funkcjonowqanie w wybranych utworach literackich.
Canavan Trudi. Uczennica maga.
Sapkowski. Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia.
Tolkien. Władca Pierścieni.
Troisi Licia. Wojny Świata Wynurzonego. Tom 1, 2 i 3.

Fantastyka w literaturze i filmie jako sposób mówienia o świecie i jego problemach. Rozwiń temat, sięgając do dzieł kultury polskiej i obcej.
Lem. Bajki Robotów
Sapkowski. Ostatnie życzenie. Miecz przeznaczenia.
Wiedźmin - film
Tolkien. Władca Pierścieni
Władca Pierścieni - film
Gwiezdne Wojny - film

Pomożecie? :)
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 12 Maj 2011, 10:45   

Cytat
Wiedźmin - film


Myślę, że ten przykład wystarcza za wszystkie inne problemy :mrgreen:
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 12 Maj 2011, 10:49   

Witchma, to jest pytanie podchwytliwe. Kto się przyzna, że oglądał oblewa maturę. A jeśli powie, że mu się podobało, to oblewa bez prawa do poprawki.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 12 Maj 2011, 10:51   

Lowenna napisał/a
Fantastyka w literaturze i filmie jako sposób mówienia o świecie i jego problemach. Rozwiń temat, sięgając do dzieł kultury polskiej i obcej.


Ja bym Pana Kleksa dodał.
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
Lowenna 
Mirmił


Posty: 4359
Skąd: Lancre
Wysłany: 12 Maj 2011, 10:52   

:mrgreen:
O ile się orientuję Dyra filmiszcza ani srerialu nie widziała. Lucky girl :roll:
Matrim, nie chodzi o dodawanie a o przygotowanie pytań dla egzaminatora :wink:
edytka: odpowiedź dla Matrima
_________________
Gdyby nawet mężczyzna potrafił zrozumieć, co myśli kobieta... i tak by nie uwierzył...
 
 
bluelollipop 
Gollum

Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Maj 2011, 14:07   

Opracowuję właśnie moją prezentację maturalną, jestem już prawie na wykończeniu, jednak chciałbym prosić o małą pomoc. Przyznam, że trochę sam się wkopałem i nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć. Mam do omówienia kreacje świata przedstawionego w powieściach sf i, nie myśląc zupełnie, w zacnym gronie powieści, które mają mi pomóc zdać maturę, umieściłem opowiadanie Lema "Kongres Futurologiczny". Wiem, że to głupie, ale jestem niemal pewien, że komisja przyczepi się do tego w trakcie pytań. Pytanie moje jest takie, czy da się jakoś na siłę podciągnąć "Kongres..." pod lekko upośledzoną powieść? Tak, by dało się z tego wybrnąć, bo definicja opowiadania i powieści zdaje się być bezlitosna.
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 12 Maj 2011, 14:14   

bluelollipop, A o mikropowieśći , to szanowna komisja słyszała ?
A to przecież kreacja świata jest/ oczywiscie w czasie gdy Lem to pisał - np zamach na Ojca Św. był tedy niewyobrażalny, a tak gucia z " papieską giwerą" gania/
No i właśnie owa warstwowość owego świata jest nieątpliwą kreacją, opadająkolejne zasłony i jest tylko gorzej, oczywiście mówie o pełnej wersji Lem, bo były i skrótowce publikowane.
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 12 Maj 2011, 14:20   

bluelollipop, poza tym, możesz zrobić zastrzeżenie "co prawda jest to mikropowieść, lecz Stanisław Lem jest na tyle istotną postacią w literaturze SF, a jego wizje są tak ciekawe .... <i tak dalej bla, bla, bla...>, że chciałbym napomknąć o....

W naszym fachu nie ma strachu. Zawsze da się jakoś wykręcić.
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
Matrim 
Kwiatek


Posty: 10317
Skąd: Zagłębie i Wielkopolska
Wysłany: 12 Maj 2011, 16:58   

Lowenna napisał/a
Matrim, nie chodzi o dodawanie a o przygotowanie pytań dla egzaminatora :wink:

Czytanie ze zrozumieniem, niech żyje! ;)
_________________
Scio me nihil scire.

"Nie dorastaj, to jest gupie i nie daje się cofnąć. Podobno." - Martva
 
 
 
merula 
Pani z Jeziora


Posty: 23494
Skąd: przystanek Alaska
Wysłany: 15 Maj 2011, 14:22   

Galathar, w Łodzi mieszka maniak absolutny, który ponoć ma prawie wszystko z plonów drukowanych jakkolwiek i gdziekolwiek w Polsce. Za cholerę nie pamiętam, jak sie nazywa, ale może stara gwardia fandomowa by wiedziała o kogo chodzi. Wiem, ze nie jest to szczególnie pomocne, ale może na coś się ta informacja przyda.
_________________
Kobiety dzielą się na te, które nie wiedzą czego chcą i na te, które chcą, ale nie wiedzą czego.
 
 
Witchma 
Jokercat


Posty: 24697
Skąd: Zgierz
Wysłany: 16 Maj 2011, 16:49   

Chwilowo zabieram stąd trzy ostatnie posty do wyjaśnienia sprawy zgłoszonej przez ketyowa.
_________________
Basically, I believe in peace and bashing two bricks together.

"Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych tego nie widać."
/Maria Czubaszek/
 
 
 
bluelollipop 
Gollum

Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 18 Maj 2011, 20:57   

Ok, dzięki wielkie za pomoc, na szczęście ta ostatnia się nie przydała, bo komisja była fantastyczna, bez tendencji do czepialstwa, także nie musiałem się tłumaczyć z opowiadania Lema. Z tego miejsca zapewniam, że będę głosił dobre słowo o tym forum gdzie się da, wszak całą literaturę przedmiotu wycisnąłem przeglądając ten temat. Pozdrawiam.
_________________
For Those About To Rock
We Salute You!
 
 
nureczka 
Mama Pufcia


Posty: 6205
Skąd: Nowa Iwiczna
Wysłany: 18 Maj 2011, 21:23   

bluelollipop, rozumiem, że można gratulować?
_________________
Zapraszam do odwiedzania mojej strony oraz bloga
 
 
bluelollipop 
Gollum

Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 19 Maj 2011, 10:49   

Yup, 20/20. Z chęcią zamieniłbym to na chociaż 80% z cholernej rozszerzonej matmy, no ale wynik naprawdę budujący. Wracam do przenoszenia gór.
_________________
For Those About To Rock
We Salute You!
 
 
dalambert 
Agent Chaosu


Posty: 23516
Skąd: Grochów
Wysłany: 19 Maj 2011, 11:00   

bluelollipop, Najlepszego w nowym "górniczym" fachu, a o Forum nie zapominaj , jeno bywaj, tu się pyskuje na wiele, wiele, oj wiele tematów!
Czasami nawet mądrze :wink:
_________________
Boże chroń Królową - Dalambert
 
 
Galathar 
Gollum

Posty: 14
Skąd: Włoszczowa/Kraków
Wysłany: 25 Maj 2011, 13:35   

merula, będę musiał w takim razie go poszukać, informacja, że jest ktoś taki, to zawsze coś ;) Mam tylko pytanie - mówiąc stara gwardia fandomowa - kogo masz na myśli? Bo chętnie popytam ich, tylko jako że obracam się raczej wśród młodszego towarzystwa, ze starszyzną mam raczej mały kontakt i z osób, które nie są autorami lub nie są szeroko znane nie wiem kto jest kto (a już w Łodzi to szczególnie) i kogo jest sens męczyć pytaniami ;)

Kruk Siwy, dzięki Tobie udało mi się złapać na allegro osobę, która sprzedawała 2 numery Kwazara i już do mnie lecą - jak zobaczyłem zawartość, stwierdziłem, że muszę sobie kupić. Mam jednak pytanie, ale to już je na privie zadam ;) Tu tylko napiszę, że nawet biorąc pod uwagę różne cuda dziś, to to jak było za komuny brzmi jak jakaś alternatywna rzeczywistość.

W międzyczasie udało mi się dotrzeć także do kilku egzemplarzy Fikcji (z ŚKF) oraz Clapsa (z GKF). Jeśli je ktoś czytał, albo jak ktoś czytał jakieś inne tytuły, a miałby ochotę podzielić się wrażeniami, to takie opinie też mi się przydadzą, nawet jeśli egzemplarzy już dawno nie ma :)
 
 
 
amonis 
Gollum

Posty: 5
Skąd: B-216
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 15:38   Od Juliusza Verne'a do Stanisława Lema.

Witajcie :)
Jako że Wy na pewno więcej ode mnie przeczytaliście książek, chciałabym się Was poradzić.
W tym roku mam maturę i jako temat maturalny mam
"Od Juliusza Verne'a do Stanisława Lema - analizując wybrane utwory przedstaw ewolucję powieści sciene fiction"

na liście mam:
1 "Solaris"
2 "Niezwyciężony"
3 "Wędrówka do wnętrza ziemii"
4 "20 000 mil"
5 "Powrót z gwiazd"

co jeszcze polecalibyście mi do tej prezentacji? Co warto przeczytać, na co zwrócić uwagę?

Może jakieś zagraniczne?
"Messier 13" ? "Złote Brington" ?

Liczę na Waszą pomoc :)
 
 
ilcattivo13 
Wirtualny Suwalski Niedźwiedź


Posty: 17772
Skąd: Suwałki (k. Dowspudy)
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 15:41   

przeszukaj wątki w dziale "Piknik na skraju drogi". Mam dziwne wrażenie, że podobnych pytań padło już przynajmniej kilka :wink:
_________________
DVRVM CACANTES MONVIT VT NITANT THALES
 
 
Kruk Siwy 
Wierny Legionista


Posty: 21973
Skąd: Szmulki
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 16:03   

No, Messier 13 i Złote Brighton to rodacy napisali. A temat jest tak szeroki, że i na pracę doktorską by starczył. Toż to ponad sto lat gwałtownego rozwoju gatunku. Zacząłbym od
"20 000 mil podmorskiej żeglugi" lub też "Wokół Księżyca" a zakończył na Lema "Powrocie z gwiazd" i "Fiasku" albo "Wizji Lokalnej".
Ale po drodze... po drodze trzeba by uwzględnić skromnie licząc kilkanaście pozycji. Co raczej nie będzie możliwe.

Polecałbym przeczytanie znakomitej "Drogi do Science Fiction" tomy II, III i IV Jamesa Guna wiedzę tam zawartą należy uzupełnić o dokonania Polaków (Leksykon Polskiej Literatury Fantastycznonaukowej) i Rosjan.
_________________
Tu leży pisarz nieznany.
Marzył, że dorówna tuzom.
Talent miał niespotykany
lecz pisał sobie, a muzom.

ˆ Agi
 
 
amonis 
Gollum

Posty: 5
Skąd: B-216
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 16:51   

Rozmawiałam z moją polonistką i w głównej mierze mam się skupić na twórczości Lema, a wszystko inne tak bardziej ogólnie... tyle, że ja nawet nie mam pomysłu jak to zacząć i jak rozłożyć to wszystko.
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 17:04   

Jak to polonistka :) jej wiedza na temat science-fiction zaczyna się i kończy pewnie na tym że istnieje i że Lem coś tam pisał. Prezentacja maturalna to nie praca magisterska, nie musi być merytorycznie tipes topes. Zacznij od Verne'a, potem wybierz sobie ulubionego autora, czy dwóch i opowiedz o nich krótko uzasadniając, że akurat według Ciebie dużo wnieśli do lieratury sci-fi i powinno się ich znać, a potem przejdź do Lema. Jako ciekawostkę możesz wspomnieć o tekście Wojciecha Orlińskiego pt. "Lema nie ma?"
Poza tym, trwać to ma 10 minut, to nawet zaimprowizować coś możesz. Ja tam na żywioł poszedłem :mrgreen:
 
 
Kai 
Bloody Mary


Posty: 10167
Skąd: Śląsk
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 20:50   

amonis napisał/a
Co warto przeczytać, na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim to co na liście. Przepyszny zestaw, zdziwiłabym się, gdybyś nie zdołał nic z tego wyklecić.

Co Verne'a znasz, a co chciałbyś ująć w prezentacji?

IMHO chodzi o podejście do fantastyki - Verne naukowiec i Lem fantasta.
_________________
- Ucieczka płynu dowodowego z miejsca zbrodni do przełyku podejrzanego!
- to nieprawda, płyn się boi pana władzy i skrył się we mnie!
 
 
mBiko 
Кощей


Posty: 17377
Skąd: The Boat
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 21:15   

Miedzy Verne'a a Lema wcisnąłbym jeszcze "Wehikuł czasu" i/lub "Wojnę światów" Wellsa.
_________________
Wcale nie jestem pod wypływem kolaholu niek jaktórzy w zas pogli momyśleć.
Nie niestem jawet wpiłowie tak pojany jak pożecie mymyśleć.
 
 
amonis 
Gollum

Posty: 5
Skąd: B-216
Wysłany: 21 Wrzeœśnia 2011, 21:55   

Iscoriate, dziękuję Ci ślicznie, już mi trochę rozjaśniłeś jak powinnam napisać tę pracę.
Ja na żywioł niestety nie pójdę, bo słowa z siebie nie wykrztuszę... nienawidzę przemówień :/

Kai, jestem dziewczyną tak w ramach sprostowania ;)
Verne'a jeszcze nie czytałam, ale mam już przygotowane "Wyprawa do wnętrza ziemii" "20000 mil podmorskiej żeglugi"

Dziękuję Wam za wskazówki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group