Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie spec-służby w literaturze a rzeczywistość.
Autor Wiadomość
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 15 Listopada 2005, 14:47   Polskie spec-służby w literaturze a rzeczywistość.

Jestem nowy na forum i czytając topik o publicystyce przypomniał mi sie temat, który mnie nurtuje od jakiegoś czasu a którego omówienia nie znalazłem w SF lub forach tematycznych - choć byc może źle szukałem
najpierw chciałem to wrzucić do tematu "Polskie realia w fantastyce" ale to byłoby chyba zbyt duże odejscie od tematu tamtej dyskusji - dlatego zakładam ten nowy.
...ale, do rzeczy:

Wiele osób piszących opowiadanka lub powieści rozgrywające się w naszej, współczesnej, polskiej rzeczywistosci umieszcza w nich policję, jej działania a często nawet i poważniejsze "spec-służby". To IMO normalne i naturalne, ale powszechnym problemem jest widoczny w wielu tekstach (i mniej lub bardziej bolesny) brak wiedzy autorów o strukturach tych instytucji, procedurach, zwyczajach itepe. Dotyczy to nie tylko młodziezy debiutującej na łamach SF ale nawet bardziej uznanych pisarzy (np. w cyklu Kuzynki/Księżniczka/Dziedziczki A.Pilipiuka to aż boli). Być moze dla osób, które takie hasła jak Centralne Biuro Śledcze znają tylko ze słyszanych kontem ucha wiadomości w telewizji to żaden problem, ale kogoś kto co nieco w tych sprawach kojarzy takie wpadki odbierają sporo przyjemności czytania. Co z tego, że bohater przeprowadzi genialną akcję, skoro opisane działania policji czy kontrwywiadu nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i zorientowany czytelnik wie, że w realnym świecie taki bohater już dawno miałby prokuraturę na głowie albo oddział antyterrorystów w sypialni.

Być może więc należałoby kilka osób oświecić, że CBŚ to częśc Policji i metodami działania niespecjalnie sie rózni od reszty tej instytucji, albo że w polskich realiach nie da się doszukać metodą włamań hakerskich rozmaitych danych w rozmaitych urzędach bo większość nadal leży w zakurzonych szafkach i metody wyszukiwania nie zmieniły sie od czasów Gierka.
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 15 Listopada 2005, 14:56   

Pewnie dlatego, że to fantastyka...
Chociaż czasem logika szwankuje. Z wspomnianego cyklu AP, przynajmniej z ostatniego tomu, uciekła z piskiem, to pewne.

Niemniej, trudno o utrzymanie realiów przy opisach działań spec-służb. Np. prawdziwy inspektor policji siedzi głównie za biurkiem i przewala stosy papierów => niewiele to ma wspólnego z akcją, a w utworze ciężko coś wycisnąć z takiego bohatera. Trochę ubarwień, fantazji, na pewno nie zaszkodzi. Niech się czytelnik cieszy :D
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 15 Listopada 2005, 16:07   

niestety niesupełnie sie zgodzę

kiedy akcja opka lub powiesci dotyczy samych struktur to oczywscie ze jest tam miesjce na najbardziej rozbudowaną licentia poetica, i mozna tworzyć opowiesci o supertajnych zakamuflowanych wszechmocnych agencjach.

ale IMO kiedy policja albo wywiad ma byc tłem do innych fantastycznych wydarzeń to w ramach umieszczania owcyh zdarzen w naszej szarej rzeczywistosci byłoby miło gdyby autorzy poświecili minimum energii na poznanie faktów na temat pracy tzw. 'organów'

IMHO w takich sytuacjach nie trzeba dodawac fantastyki w elementach które tego nie potrzebują

zaś przyalonego papierami inspektora mozna zastąpić np. młodym podkomisarzem z Wydziału Kryminalnego, który za biurko siada tylko czasami ;)
_________________
"Istnieje tajne stowarzyszenie, mające odgałęzienia na całym świecie,
i które uknuło spisek polegający na tym, aby szerzyć pogloskę, iż istnieje spisek powszechny"
Wahadło Foucaulta
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Listopada 2005, 16:09   

koval napisał/a
zaś przyalonego papierami inspektora mozna zastąpić np. młodym podkomisarzem z Wydziału Kryminalnego, który za biurko siada tylko czasam


Taak, na pewno. Podstawą nauk policyjnych była, jest i będzie biurokracja.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 15 Listopada 2005, 16:31   

owszem, system zbiurokratyzowania policji dąży powoli (ale skutecznie) do standardów Vogonów
ale chodziło mi o to ze na potrzeby literackie da sie zainstalować bohatera który nos wystawia spod papierów czasami

aaaale no właśnie - w polskiej literaturze duzo jest takich superagentów a mało ukazania realiów biuroktatycznych, które IMO mają w sobie równie spory potencjał (moze mniejefektowny ale za to bardzo smutno-śmieszny)
_________________
"Istnieje tajne stowarzyszenie, mające odgałęzienia na całym świecie,
i które uknuło spisek polegający na tym, aby szerzyć pogloskę, iż istnieje spisek powszechny"
Wahadło Foucaulta
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Listopada 2005, 16:33   

koval napisał/a
aaaale no właśnie - w polskiej literaturze duzo jest takich superagentów a mało ukazania realiów biuroktatycznych, które IMO mają w sobie równie spory potencjał (moze mniejefektowny ale za to bardzo smutno-śmieszny)


Byłoby wtedy straszliwie nudno. Uwierz mi. Wiem co mówię.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 15 Listopada 2005, 17:40   

Biurokracja już była, vide "Podatek" Mileny Wójtowicz.
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Listopada 2005, 18:08   

Taclem napisał/a
Biurokracja już była, vide Podatek Mileny Wójtowicz.


Ciężko skarbówkę nazwać spec-służbą. Raczej cholernie upierdliwym zbiurokraztyzowanym tworem którego pracownicy czasami nie wiedzą co tam robią.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 15 Listopada 2005, 18:23   

No ale bohaterowie, to podatkowa specsłużba :)
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Listopada 2005, 18:26   

Taclem napisał/a
No ale bohaterowie, to podatkowa specsłużba :)


Totalnie fantastyczna, albowiem taka jeszcze w rzeczywistości nie istnieje. Chcą coś takiego zrobić, na wzór hamerykańskiego IRS, ale to kwestia przyszłośći.
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 15 Listopada 2005, 19:24   

No tak. Ale ona dotyczy DRUGIEGO Urzędu Skarbowego :)
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 15 Listopada 2005, 21:31   

Jak ktoś sięuprze, to i napisze opko o komisarzu siedzącym za biurkiem. Wszystko się da, szkoda tylko, że nasi policaje szwankują z aktywnością.
PS. Ale muszę przyznac, że ostatnio wuduję ich b. często. Chyba coś się ruszyło :)
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Listopada 2005, 21:39   

Ziuta napisał/a
Jak ktoś sięuprze, to i napisze opko o komisarzu siedzącym za biurkiem. Wszystko się da, szkoda tylko, że nasi policaje szwankują z aktywnością.
PS. Ale muszę przyznac, że ostatnio wuduję ich b. często. Chyba coś się ruszyło :)


O jakiej aktywności mówisz? Ruchowej? :) Nowym naborze? :) O tym, że egzaminów wstępnych nie zdało ponad 90% chętnych? :)
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 15 Listopada 2005, 21:47   

Logan napisał/a
O jakiej aktywności mówisz? Ruchowej?

Ruchowej! Jeżdżą mi po Krakówku pakami. Widuję ich średnio raz dziennie, a w zeszłym tygodniu przelazł mi przed oczyma tandem policaj - strażnik mieejski
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Logan 
Paskud


Posty: 928
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Listopada 2005, 21:56   

Cytat
Ruchowej! Jeżdżą mi po Krakówku pakami. Widuję ich średnio raz dziennie, a w zeszłym tygodniu przelazł mi przed oczyma tandem policaj - strażnik mieejski


Też ostatnio widziałem. W Nowej Hucie. :)
_________________
Życie to chytra sztuka! Jak tylko masz wszystkie karty w ręku, zaczyna grać z tobą w szachy...
 
 
gabriel 
Tom Bombadil


Posty: 29
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Listopada 2005, 23:07   

Profesjonalni pisarze posiadają całe sztaby researcherów, którzy zbierają dla nich tony danych, systematyzują je i dbają o "techniczną poprawność" książki. Czasem aż za bardzo - co widoczne bywa przy niektórych powieściach polityczno-wojennych etc.

Ja bym wyodrębnił dwa typy:
1. Dokonujemy ewolucji rzeczywistości - czyli najpierw solidnie się przykładamy do studiów, zbieramy materiały i konstrułujemy nasz świat, dbając o szczegóły, których brak (lub odwrotnie) mogą naprawdę zepsuć naszą historię.
2. Robimy wszystko od początku. Ale imho wtedy powinno się zachować konsekwencję.

Dlatego to o czym wspomniał koval nie zawsze mnie razi w sf, ale czasem tak.
_________________
Hello Kitty
 
 
Votan 
Jaskier

Posty: 77
Skąd: Skądinąd
Wysłany: 16 Listopada 2005, 10:59   

Mogę się, oczywiście, mylić, ale wydaje mi się, że wszystkie polskie specsłużby są baaardzo mocno zaangażowane w misję strzeżenia bezpieczeństwa państwa. Dlatego od pewnego czasu funkcjonariusze siedzą głównie w Klewkach, poprzebierani za inwentarz żywy, a czasem może nawet martwy (widły, motyka, grabie..).
 
 
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 16 Listopada 2005, 11:06   

fakt jest faktem ze aktualna systuacja w polskich 'służbach'...
"do złudzenia przypomina ogarnięty pożogą burdel"
i jako takie nadają się do wykorzystania głównie w charakterze tła absurdalno-satrycznego
_________________
"Istnieje tajne stowarzyszenie, mające odgałęzienia na całym świecie,
i które uknuło spisek polegający na tym, aby szerzyć pogloskę, iż istnieje spisek powszechny"
Wahadło Foucaulta
 
 
gabriel 
Tom Bombadil


Posty: 29
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Listopada 2005, 16:17   

koval napisał/a
fakt jest faktem ze aktualna systuacja w polskich 'służbach'...
do złudzenia przypomina ogarnięty pożogą burdel
i jako takie nadają się do wykorzystania głównie w charakterze tła absurdalno-satrycznego


Fakt, Amerykanie cały czas oskarżają swoje służby o kontakty z ufolami, otwieranie portali na Marsa... ja swoje oskarżam o "proces" :D . Uważam nasze służby na gigantyczną kopalnię pomysłów. Ale trzeba czegoś więcej niż jednokrotnego użycia nazwy "Centralne Biuro Śledcze (of the future of course)" LOL
_________________
Hello Kitty
 
 
niepco 
Gollum


Posty: 14
Skąd: Krosno
Wysłany: 27 Listopada 2005, 10:50   

Tajemnice naszych służb ujawnia Magda Kozak w "Nielegalnej krwi" :D
_________________

And always remember, the longer you live
The sooner you'll bloody well die.
 
 
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 28 Listopada 2005, 09:45   

niepco napisał/a
Tajemnice naszych służb ujawnia Magda Kozak w Nielegalnej krwi

jak to juz napisałem w temacie poświeconym Magdzie
te opka są jednym z nielicznych IMO przypadków
gdzie ma sie wrażenie że autor ma faktycznie pojęcie o tym co pisze
_________________
"Istnieje tajne stowarzyszenie, mające odgałęzienia na całym świecie,
i które uknuło spisek polegający na tym, aby szerzyć pogloskę, iż istnieje spisek powszechny"
Wahadło Foucaulta
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 13:44   

To ja się podwieszę : gdzie mógłbym dokształcić się w temacie budowy wewnętrznej Policji? Jakieś strony istnieją? Znalazłem jedynie forum policjantów (świetny wątek o szefach).
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 14:00   

Może trzebaby jakoś docierać do źródła? Bo wątpię, żeby net pomógł. Ale już szwagier teścia kumpla z wojska prędzej :)
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 14:03   

Znałem jednego policjanta, ale niestety urwał się kontakt.
Poza tym jeśli dobrze przypominam sobie nasze spotkania, to miałem niewiele czasu na zadawanie pytań.
Strasznie szybko polewał.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
mawete 
bosman


Posty: 13096
Skąd: Lublin
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 14:33   

dzejes: to pojeździj szybko po mieście... poznasz jeszcze kilku... alboa zacznij prochy sprzedawac.... :mrgreen:

//edit: tu na forum jest przynajmniej dwóch - o tych wiem... :D
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 15:13   

Permanentna inwigilacja :)
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Grudnia 2005, 15:22   

Upss. No to spadam...
:twisted:
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
koval 
Frodo Baggins


Posty: 131
Skąd: Wawa
Wysłany: 20 Grudnia 2005, 08:55   

Soja: proponuję najpierw dokładnie sie przekopać przez oficjalną stronę Komendy Głownej

a potem tam znalezc strony Komend Wojewódzkich
i poprzeglądać co tam mają

do tego ew. polecam katalog 'policja' na Onecie
_________________
"Istnieje tajne stowarzyszenie, mające odgałęzienia na całym świecie,
i które uknuło spisek polegający na tym, aby szerzyć pogloskę, iż istnieje spisek powszechny"
Wahadło Foucaulta
 
 
Vened 
Indiana Jones


Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 12:17   

Fakt, że w książkach Pilipiuka trudno o realia. Ale on tworzy, jak sądzę, glównie po to, żeby czytelnicy sie dobrze bawili, a nie rozwiązywali szpeigowsko-kryminalne zagadki. Poza tym, tajne służby mają to do siebie, że są tajne;) Prawdopodobnie nawet autorzy sf obdarzeni największą wyobraźnią nie wymyslą nic bardziej zadziwiajacego od tego, co dzieje się w rzeczywistości.
_________________
www.rybitzky.salon24.pl
 
 
Iscariote 
Wiedźmikołaj


Posty: 4787
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Stycznia 2006, 16:35   

jak mój kolega... nic tylko doszukuje sie niescisłości w tresci.. nie wiem jaką przyjemnośc czerpie z samego czytania i z przezywania przygód razem z bohaterami.. ale napewno czerpie przyjemnosc z wytykania błedów autorowi... i to jeszcze takich błedów, że normalny człowiek w zyciu by sie nie domyslił... póki wszystko wydaje sie prawdopodobne nie powinno sie wnikać w to czy struktury CBŚ i jego metody działania są zgodne z rzeczywistością, czy też nie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group