Strona Główna


UżytkownicyUżytkownicy  Regulamin  ProfilProfil
SzukajSzukaj  FAQFAQ  GrupyGrupy  AlbumAlbum  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Winieta

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki gatunek fantastyki lubicie najbardziej?

Jaki gatunek fantastyki lubicie najbardziej?
sf
42%
 42%  [ 118 ]
fantasy
37%
 37%  [ 105 ]
horror
19%
 19%  [ 54 ]
Głosowań: 195
Wszystkich Głosów: 277

Autor Wiadomość
Romek P. 
Pan na Literkach


Posty: 4363
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12 Stycznia 2006, 16:20   

Anko napisał/a
Nie wiem, skąd taka moda na wieszanie zdechłych psów na fantasy, jakby to był synonim głupawej papki.


Wyrwałem jedno zdanie z długiego wywodu... ale ono dobrze oddaje sens tego, co chce napisać poniżej.

To nie użyta konwencja literacka czyni utwór złym, głupim, stereotypowym. Fantasy ma swoje slabości - jest ich bardzo dużo. Ale tak samo dużo ma ich SF. I horror...
Za każdym razem jest tak samo: trudno wymyślić coś nowego i jeszcze dobrze to napisać.

Ale są przykłady - np. Le Guin - że jak ktoś ma coś do powiedzenia, to i w fantasy, i w SF sobie poradzi.

A propos schematyzmu fantasy, poczytajcie Kaya. Jeżeli on jest schematyczny, to ja jestem szachem perskim :)
_________________
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl
 
 
Heglana 
Tom Bombadil


Posty: 33
Skąd: z 8mego piętra
Wysłany: 12 Stycznia 2006, 16:56   

Każdy gatunek ma swoje schematy i konwencje. Sztampa trafi się wszędzie, i zależnie od zastosowania, albo jest strawna, albo nie. I nie chodzi tu o używanie archaizmów w fantastyce, a slangu naukowego w SF. Jeśli jest o czym pisać, to niech sobie slangują. Można napisać wywód naukowy ciekawie i przystępnie. Problemy zaczynają się gdy takim słownictwem autor próbuje zamaskować braki fabuły. A tu ani, postronki od sakiewek, ani rzyć służebnej nie pomoże. Szkoda, że większość książek trafiających na rynek można zaliczyć właśnie do tej drugiej kategorii. I wtedy zaczynamy psy wieszać i koniec gatunkom wieścić ;) Bo ileż chłamu można przerzucić, aby dobrać się do czegoś lepszego? Po którejś serii każdy będzie miał dość i powie, że fantasyka/SF jest do bani.
 
 
Aquilion 
Jaskier


Posty: 68
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Stycznia 2006, 19:29   

Ja głosowałem na fantasy + horror. Mistyka i magia to jest to, co lisy lubią najbardziej - pod warunkiem, że nikt nie idzie ratowac swiata. Zas co do horrotu - jestem niepoprawnym miłosnikiem Lovecrafta i Anne Rice :P
_________________
9Tails
 
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 12 Stycznia 2006, 19:35   

Aquilion napisał/a
jestem niepoprawnym miłosnikiem ... Anne Rice :P


Heh, to jest was coraz mniej, ostatnio nawet sama Anne Rice przestała być swoją miłośniczką :lol:
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Gustaw G.Garuga 
Bakałarz

Posty: 6179
Skąd: Kanton
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 09:25   

Zagłosowałem jeno na horror, bo nie umiałem wybrać między SF a fantasy :( Każdy gatunek z tych trzech strawię, jeśli tylko tekst jest dobry, i każdy gatunek chciałbym widzieć w SFFH. Ankieta, jak już wspomniano, nie jest zbyt reprezentatywna (choć można by ją np. wywiesić jako ogłoszenie na stronie głównej forum coby więcej respondentów przyciągnąć), ale zdziwiłbym się, gdyby wyniki były inne, niż prymat SF a fantasy z horrorem w tyle. Zresztą sam tytuł pisma jest deklaracją programową.
_________________
"Our life is a time of war and an interlude in a foreign land, and our fame thereafter, oblivion." Marcus Aurelius
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 09:55   

Ja nie zagłosuję, bo lubię wszystko, byleby było ciekawe. A nadto taki wybór nieco ogranicza ; np. Pan Lodowego Ogrodu to zarówno SF jak i fantasy, prawda ? Jedną z moich ulubionych pozycji jest trylogia o planecie Helikonia Briana W. Aldissa. To równolegle powieść sf jak i fantasy, jak też... hmm.. nazwę to fikcja cywilizacyjna. I jak tu sklasyfikować ten utwór ? :D
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 11:22   

Ja stawiam na dobrą fantastyke, choć preferuję horror. Jeśli ktoś twierdzi, że w horrorze (czy fantasy) czegoś nie można zrobi, a w SF można, to jest w błędzie :)
Ograniczenia ma tylko nasza wyobraźnia.
 
 
Taclem 
Alien


Posty: 395
Skąd: Frei Stadt
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 11:24   

Anko napisał/a
Modę na menelstwo wreszcie oddaliśmy Masłowskiej i spółce? :D


Nie, Orbitowski im czasem coś podkrada :)
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 11:27   

Taclem napisał/a
Ja stawiam na dobrą fantastyke, choć preferuję horror. Jeśli ktoś twierdzi, że w horrorze (czy fantasy) czegoś nie można zrobi, a w SF można, to jest w błędzie :)
Ograniczenia ma tylko nasza wyobraźnia.

Zacnie powiedziane i prawdziwie, Taclemie. I dotyczące każdego nurtu fantastyki. :bravo
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
Biały Miś 
Jaskier


Posty: 66
Skąd: Wrocek
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 14:43   

NURS napisał/a
Zgodnie z sugestiami wpisujcie swoje preferencje czytelnicze. Dla uproszczenia podzieliłem to na główne działy. Zobaczmy jak rozkładają sie preferencje czytelnicze.


Sugestiami? NURSIE to było beszczelne wymuszenie ;-) .
Ale cieszy mnie ta ankietka.
Ciekawe wyniki. Teraz kwestia na ile reprezentatywne?
Jakowyś pogląd jednak dają. Ciekaw jestem czy NURS spodziewał się takich wyników?
pozdrawiam
_________________
Tolerancyjni nie tolerują nietolerancyjnych
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 14:43   

Hansag napisał/a
Ja nie zagłosuję, bo lubię wszystko, byleby było ciekawe. A nadto taki wybór nieco ogranicza ; np. Pan Lodowego Ogrodu to zarówno SF jak i fantasy, prawda ? Jedną z moich ulubionych pozycji jest trylogia o planecie Helikonia Briana W. Aldissa. To równolegle powieść sf jak i fantasy, jak też... hmm.. nazwę to fikcja cywilizacyjna. I jak tu sklasyfikować ten utwór ? :D


To ja się tylko pod tym podpiszę.
 
 
Biały Miś 
Jaskier


Posty: 66
Skąd: Wrocek
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 14:55   

Heglana napisał/a
SF to nie tylko gadżety i szał na technologię/naukę. Mało nowego wymyślimy, a jeśli już, to niewielu jest w stanie to ogarnąć, pisarz musiałby mieć niebywałą wiedze z dziedziny i do tego byc rewelacyjnym popularyzatorem. A teraz patrz. Zajdel, Limes inferior, Asimov i cała Fundacja, Lem i Dzienniki gwiazdowe, Opowieści o pilocie Pirxie i sporo innych. Gadżety o tyle, o ile, jedynie niezbedne, nauka zrozumiała praktycznie dla każdego, żaden tam super zaawansowany specjał. A jednak SF, i to takie, do którego się wraca (przynajmniej ja to czytałam wiele razy).


A kto powiedział że przyszłość to rozwój (powiększanie możliwości technologicznych). Jest wiele SF które nie zakładaja takiej wersji przyszłości.
A kto powiedział że SF dzieje się w przyszłości?
;-)
Wspomniana "Diuna" jest nalepszą SF jaką spotkałem. Jednocześnie musi to być tłumaczenie z lat 80 tych
_________________
Tolerancyjni nie tolerują nietolerancyjnych
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 15:02   

agrafek napisał/a
Hansag napisał/a
Ja nie zagłosuję, bo lubię wszystko, byleby było ciekawe. A nadto taki wybór nieco ogranicza ; np. Pan Lodowego Ogrodu to zarówno SF jak i fantasy, prawda ? Jedną z moich ulubionych pozycji jest trylogia o planecie Helikonia Briana W. Aldissa. To równolegle powieść sf jak i fantasy, jak też... hmm.. nazwę to fikcja cywilizacyjna. I jak tu sklasyfikować ten utwór ? :D


To ja się tylko pod tym podpiszę.


To możemy razem rozbić ten wątek :)
Udziela mi się rola predatora :)
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 15:49   

Hansag napisał/a

To możemy razem rozbić ten wątek :)
Udziela mi się rola predatora :)


Jako wielbiciel Borg, wolałbym go zasymilować. A wszelki opór będzie bezcelowy :twisted:
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 15:57   

agrafek napisał/a
Hansag napisał/a
Ja nie zagłosuję, bo lubię wszystko, byleby było ciekawe. A nadto taki wybór nieco ogranicza ; np. Pan Lodowego Ogrodu to zarówno SF jak i fantasy, prawda ? Jedną z moich ulubionych pozycji jest trylogia o planecie Helikonia Briana W. Aldissa. To równolegle powieść sf jak i fantasy, jak też... hmm.. nazwę to fikcja cywilizacyjna. I jak tu sklasyfikować ten utwór ? :D


To ja się tylko pod tym podpiszę.


ludziska kochane, przecież nie wybieracie miss polonia, tylko mówicie o swoich preferencjach. dlatego nie rozważajcie zawiłości, ale spróbujcie ocenic, gatunki jako całośc, nie poszczegolne utwory.
 
 
agrafek 
Stalowy Szczur


Posty: 1024
Skąd: z Podgórza
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 16:02   

NURS napisał/a

ludziska kochane, przecież nie wybieracie miss polonia, tylko mówicie o swoich preferencjach. dlatego nie rozważajcie zawiłości, ale spróbujcie ocenic, gatunki jako całośc, nie poszczegolne utwory.


Ale mnie naprawdę brakuje opcji np. : "lubię wszelką dobrą fantastykę":), lub choćby: "nie mam zdania" przynajmniej. Postawię np. wyżej Simmonsa (sf i horror) nad Ericksonem (fantasy), ale już Cooka (fantasy, choć nie tylko) wyżej nad ee... no nie wiem, nad kimś, kogo mogłem czytać, ale że mi się nie podobało, to już go nie pamiętam - sf :D Po prostu nie wprowadzam rozróznienia gatunkowego w względzie: "czy mi się podoba". Taki Zelazny, na ten przykład, pisał i to i to.
Oczywiście, rozumiem, że wielu ma inaczej. I dobrze. Niech żyje różnorodność!
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 17:16   

NURSie drogi ; ale tak się nie da !
Co ciekawsze teksty są trudne do zaklasyfikowania, bo łączą ze sobą wątki z różnych gatunków. Teraz już granice pomiędzy gatunkami się zacierają. Choćby np. Inne Pieśni - Dukaja oczywiście. Gdybyśmy nie wiedzieli, że akcja dzieje się na Ziemi, jakbyśmy klasyfikowali tą powieść ?
SF - bo są podróze miedzyplanetarne
czy też
Fantasy - bo świat taki nadający się i dziwne potwory (behemoty, ifryty, itp.)
czy też
Horror - zła siła (Skolioli) wylewa się na świat i powoduje potworne mutacje.

No, jak... ? :D
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
RB 
Tom Bombadil

Posty: 46
Skąd: Nigdziebądź
Wysłany: 13 Stycznia 2006, 18:33   

Ludzie, nie przesadzajcie. Wiadomo, że gatunki się przenikają, ale chyba każdy zna znaczenie słów: horror, fantasy, sf - przynajmniej umowne. A w ankiecie jest dodatkowe ułatwienie: można oddać dwa głosy. Jeśli więc ktoś lubi wszystkie trzy gatunki, niech nie głosuje na ten, który lubi najmniej :) Gdyby każdy tak wybrzydzał, to nikt by nie zagłosował, a myslę że większosć forumowiczów ma podobne dylematy jak Hansag czy Agrafek.
 
 
 
Dunadan 
Abraham van Helsing


Posty: 10250
Skąd: Warszawa/Tomaszów Maz
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 01:10   

NURS napisał/a
spróbujcie ocenic, gatunki jako całośc, nie poszczegolne utwory.


No dobra, to tak w skrócie - przede wszystkim SciFi ma więskze możliwości, jest mniej wtórna. To tylkomoje, może błęde, wyobrażenie. Po prostu czytając jedno i drugie zauwazyłem pewną prostą prawidłowość mniejszej powtarzalności SciFi niż Fantasy. No, niby ludzka wyobraźnia nie zna granic... tere fere. Zna je doskonale, ale to SciFi częściej pozwala wyobraźni przekroczyć granice... żeby dowieśc tej tezy należałoby dokonać próby losowej o określić częstość powtórzeń...
A horror? na horrorze się nie znam, ale wydaje mi się że to tak pomiędzy. Zawsze moja jaźń kojarzyła horror jako coś pośredniego między sci-fi a Fantasy - taki kolor szary, ale raczej w dobrym tego słowa znaczeniu.
_________________
www.badelek.com

Luck yourself
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 17:22   

Mi SF kojarzy się ściśle z opowieściami z kosmoisu, jak np. ostatnio Dworak i Szmidt. Brakuje mi jeszcze kategorii dla takich opwoadań, któe dzieją się współcześnie, a ich bohaterom wydarzająs ię niezwykłe zdarzenia. Dobry przykład to np. Szczelina - Kosik czy też choćby tekst Piotrka Rogoży. Jak takie nazwać ? Moze po prostu Fantastyka ?
Czyli postuluję o ankietę : sf, horror, fantasy, fantastyka.
Co wy na to, ludzie ?
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 17:29   

Hansag napisał/a
Czyli postuluję o ankietę : sf, horror, fantasy, fantastyka.

Dodawanie tej kategorii nie ma sensu, bo przecież chodzi o to, który rodzaj fantastyki ludzie lubią :P Chyba nikogo tutaj nie ma, kto by nie lubił ;)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Henryk Tur 
Galadriela


Posty: 1943
Skąd: from pentagram
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 17:35   

No tak, ale jak zaklasyfikujesz teksty Kosika i Rogoży ? Bo ja właśnie takie najbardziej lubię. I te trzy opcje ankiety nie zawierają w sobie dla nich miejsca.
A, jest jeszcze gatunek zwany cyberpunk. Na upartego da isę go podciągnąć pod sf.
_________________
www.soniatur.w8w.pl
www.civilizationiv.pl
 
 
Haletha 
Zielony Ludzik


Posty: 2051
Skąd: Carrodunum
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 19:12   

Primo: fantasy jest gatunkiem o praktycznie nieograniczonych możliwościach - dzięki temu będzie mogła kwitnąć nawet wtedy, gdy literaturze głównonurtowej zacznie brakować świeżych tematów, a SF przegoni w końcu rozwój nauki i będzie zmuszona podeprzeć się magią;) Dlatego też, nie zaś z powodu osobistych preferencji, daję jej większe szanse rozwoju. Naturalnie, jeśli pisarze staną na wysokości zadania - wszelkie pretensje należy kierować właśnie pod ich adresem.
Secundo: mówi się, że fantasy jest dla humanistów, zaś SF dla umysłów ścisłych. Po prawdzie jednak każdy fizyk rozmiłowany w dobrej literaturze będzie po części humanistą, a w drugą stronę to nie podziała, bo i gdzie tu druga strona? "Ortodoksyjną" SF nie każdy pojmie, a powieść oscylująca dla przykładu wokół socjologii może znaleźć szerszy krąg odbiorców.
Oczywiście bardzo upraszczam, bo tak naprawdę wyjątków od reguły jest aż za dużo, poza tym SF często wywiązuje się ze stawianych sobie celów ambitniej, będąc przy tym całkowicie zrozumiałą. Jeśli jednak mówimy nie o istniejącym już dorobku obu gatunków, a o ich potencjale, będę głosować za fantasy. Co oczywiście nie wyklucza, że mogą w niej pojawiać się elementy SF - wiedza, nauka, a nawet pewien stopień wizjonerstwa potrzebne są każdemu gatunkowi, a używać można ich w dowolny sposób.

Horror IMHO należy podpiąć w zależności od wypadku pod któryś z pozostałych gatunków - nie wnosi do literatury nic, co mogłoby być wyznacznikiem oddzielnego gatunku, a "nastrój grozy" jest rzeczą względną.


To nie jest temat odpowiedniejszy do działu z literaturą?
_________________
Pewien król miał dwóch synów. Jednego starszego, drugiego zaś młodszego.
----------------------------------
Daj się porwać przygodzie! Forumowa powieść w odcinkach czeka na ciebie!
Ostatnio zmieniony przez Haletha 14 Stycznia 2006, 19:20, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
NURS 
Ojciec Redaktor


Posty: 18950
Skąd: Katowice
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 19:15   

To było pytanie do redakcji a propos proporcji tekstów, o ile dobrze pamiętam.
 
 
dzejes 
prorok


Posty: 10065
Skąd: City
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 20:39   

Haletha napisał/a
Horror IMHO należy podpiąć w zależności od wypadku pod któryś z pozostałych gatunków - nie wnosi do literatury nic, co mogłoby być wyznacznikiem oddzielnego gatunku, a nastrój grozy jest rzeczą względną.


Czyli całkiem jak fantasy ze swoim nastrojem przaśności.
_________________
If we shadows have offended,
Think but this, and all is mended,
That you have but slumber'd here
While these visions did appear.
 
 
Ziuta 
Nerwus


Posty: 5748
Skąd: Krzeslav's Hills
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 20:52   

Gdzieś przeczytałem tezę, że popularność fantasy – w Polsce, jak i na świecie – to po cześci efekt tęsknoty za historią.
Fantasy to w dużej mierze (vide Narrenturm) mniej lub bardziej zakamuflowana powieśc historyczna.
Hej, kto strzelał? :)
_________________
Jeśli istnieją narodowe mity, narodowe świętości, to konieczność panowania nad Polską jest właśnie taką świętością dla Rosji - Stanisław Cat-Mackiewicz
 
 
 
Margot 
Connor MacLeod


Posty: 1593
Skąd: Twierdza Wrocław
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 22:04   

Zanim narodziło się klasyczne SF czy też fantasy, jaką znamy, pojawił się horror, zatem, choćby i z tej przyczyny należy mu się pozycja osobna - pozwolę sobie na sprzeciw wobec opinii Halethy.
Nie jest też tak, że horror nie ma wyznaczników gatunkowej odrębności i nie jest to tylko "nastrój grozy".

Natomiast fantasy, jak powiedział jeden z teoretyków literatury i mediewistów (prof. Woronczak) wyraża bardziej tęsknotę do baśni niż do historii - do opowieści o czasach pierwotnych w sensie czystych form i wartości, obrazowania symbolicznego i alegorycznego odwiecznych prawd, jako opozycji do naszej pokręconej teraźniejszości, w której antynomie się rozmywają i nie ma prostych, oczywistych, a zatem modelowych wyjaśnień.

A potencjał fantastyki jest nieskończony - istniała u początków literatury i będzie istnieć do końca, nie mam wątpliwości. Nie mam też wątpliwości, że nie uchowa się żaden z wymienionych w ankiecie trzech nurtów - nie w stanie czystym. Trendy mieszają się coraz częściej, zanika podział SF/F czy nawet H i w tej chwili już więcej mamy w literaturze hybryd, po których nie sposób stwierdzić, do jakiego rodzaju nurtu należy utwór => myślę, że proces będzie się pogłębiał.

Właśnie dlatego nie wybieram - bo uważam, że podział jest ewidentnie sztuczny i już coraz mniej pomocny. I również dlatego, że w zasadzie nie potrafię swoich preferencji zdefiniować wg prostego rozróżnienia na nurty: SF/F/H. Generalnie, jak wspomniałam wcześniej i jak wspomnieli inni Przedpiścy => po prostu dobre, oryginalne, interesujące utwory literackie - wszystko jedno, jakiego rodzaju i gatunku. :mrgreen:
_________________
Bo jatek było za mało
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 22:11   

Haletha napisał/a
powieść oscylująca dla przykładu wokół socjologii

Ależ to SF :P - np. Wnuk-Lipiński "Apostezjon".
Dopóki socjologia jest nauką, to fantastyka naukowa może być oparta na socjologii.
Ziuta napisał/a
Fantasy to w dużej mierze (vide Narrenturm) mniej lub bardziej zakamuflowana powieśc historyczna.

To przez Tolkiena. Reszta to totalna jazda na schemacie, nawet w wyborze "okresu historycznego". Jak zresztą sklasyfikujesz "Zabójcę czarownic" czy "Herbatę z kwiatem paproci"? Albo "Dworzec Perdido"? (Wymienionych powieści nie czytałem, opieram się na opisach.)
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
kruczywiatr 
Alien


Posty: 375
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 22:12   

Cytat
Brakuje mi jeszcze kategorii dla takich opwoadań, któe dzieją się współcześnie, a ich bohaterom wydarzająs ię niezwykłe zdarzenia.

Słusznie bądź nie, ja to nazywam dla własnych potrzeb realizmem magicznym.
_________________
FORTI ET FIDELI NIHIL DIFFICILE
 
 
gorat 
Modegorator


Posty: 13820
Skąd: FF
Wysłany: 14 Stycznia 2006, 22:13   

kruczywiatr napisał/a
realizmem magicznym

Już widzę Ziemkiewicza piszącego "realizm magiczny" :lol:
Edit: Czyli jednak niesłusznie (chyba że myślimy o innych kategoriach utworów).
_________________
Początkujący Wiatr wieje: Co mogę dla kogoś zrobić?
Zostań drzewem wiśni.
---
鼓動の秘密

U mnie działa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Partner forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group